Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rudi

    nagyúr

    válasz kretenallat #8 üzenetére

    Fogyasztói társadalom... be is b@szna az autógyáraknak (ide lehet helyettesíteni bármilyen termelői egységet), ha mindenki 10-20 évig hajtaná a kocsiját (akármiét) úgy mint régen.

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • juliabrilke

    addikt

    válasz kretenallat #8 üzenetére

    Hát igen. Nem mind1, hogy nem tud vagy nem akar jobb, képzettebb ember lenni.
    Megkérdezek én is pár munkatársat, hogy miylen munkásokkal csináltatták meg a házukat és megnézem majd az eredményeket. Így talán kisebb az esélye annak, hogy trehány munkát végeznek.

  • SAMYka

    aktív tag

    válasz kretenallat #36 üzenetére

    Nem vagyok sem mérnök sem diplomás csak egy sima szakmunkás aki osztott első helyen szakmunkásvizsgázott osztály szinten. Még nem volt meg a bizonyítvánom de már melóm meg volt (igen szakmámba). Dolgoztam is benne kb 13 hónapot. Miét hagytam abba?? Elárulom azért mert 2003-ban szakmunkásvizsgáztam és ezen a munkahelyen "próbaidősként" 40K havi fixért dolgoztam 3 hónapot de bíztatak az elején hogy 3 hónap után fizetés emelés (amit tudni kell hogy napi 1 óra 20 perc buszozás oda és ugyanennyi vissza meg ebből a pénzből még lejött 5K a bérletre). Az 5. hónapban odaáltam a főnök elés kérdeztem hogy mi van azzal a fizetésemeléssel?? Annyi volt a válasz hogy nem hoznak munkát így nem megy a szervíz. 6. hónapban kaptam +5K-t a főnökasszonytól utazástérítés címszóval. Ennyi pénzért még húztam 7 hónapot aztán összevesztem a főnökkel pakoltam és jöttem. Ez is érdekes dolog ha már itt járunk akkor leírom ezt is. A javítások 40%-át én csináltam 60%-át pedig egy 50 éves munkatársam. Mellette rendben tartottam a szervíz és a kölcsönző programot amire a főnök nagyívben sz@rt csak az volt a lényeg hogy pötyögjön valamit a gépen kijöjön a papír és kész. Megcsináltam az árajánlatokat a beárazásokat a megrendeléseket a számlafelviteleket. Aztán jött az a sorsdöntő meló: mivel az én foglalkozásom : villamos gép és készülékszerelő így nem feltétlen értek a benzines motorokhoz (valamenyit igen önszorgalomból de nem annyit amit a főnök várt tőllem) és közölte velem hogy én annyira kezdő vagyok hogy nekem kéne fizetni hogy dolgozhatom.

    A hozzáálásom ilyen minden munkához kivéve ha tudom hogy nem fizet a tulaj mert akkor nincs meló sem. Megpróbálok mindent a legjobb tudásom szerint végezni becsületesen, de bevallom hogy nem értek mindenhez ezért amihez nem értek vagy tudom azt hogy nem biztos hogy meg tudom azt csinálni inkább bele sem kezdek.

    PH! Tábor - ...mert megérdemlem...

  • Gyantusz

    tag

    válasz kretenallat #36 üzenetére

    Azt tény, hogy az építőiparhoz gyomor kell és türelem (és sok-sok "ismerős" - a jóemberek mindíg megtalálják egymást).
    Felsőoktatási intézményekről annyit, hogy mindenhol tanulni kell, ez alól egyik sem kivétel!
    Mivel volt alkalmam a pesti Ybl-lel és a győri SZIE MTK-val összemérni a DE-MFK-t, így bizton állíthatom, hogy nem marad el az építészmérnöki szak ezek mögött (a pécsi Pollack-ról nem sok jó véleményt hallottam eddig, az Ybl iskolai rendszere pedig elég káoszosnak tűnik), pláne hogy sikerült elvégeznem. Van amiben jobb (matek, mecha, tartók), van amiben nem (pl. kivitelezés-szervezés, éptöri I.). Viszont ha nyitottan jársz-kelsz a suliban és érdeklődsz a tantárgyak iránt, tudsz és fogsz is tanulni (magyarán, ha akarsz). A tanároktól lehet és kell is kérdezni, a könyvtár pedig tele régi, de annál hasznosabb szakkönyvekkel (igazából ez alól csak a villamosok és a vegyészek lehetnek kivételek, de ténylegesen nem ismerek egyet se közülük).
    Nyitottság kérdése az egész.
    Az megint tény, hogy a szakmát nem az iskolában kell megtanulni, hanem "kint", az életben gyakorolva azt. Alsó hangon 10 év legalább. A suliban csak az alapot kell összehordani (3-5 év erre elég csak, hogy megtanulj tanulni).

    Egy régi mondás szerint "az építész csodagyerekeknek deresedik a halántékuk".

    A tanulmányi átlagok összemérése egy érdekes dolog. Az biztos, hogy a (ma már) DE-ATC-MK építész, építő és gépész szakjain az átlag a 3-as körül kullog. De az biztos, hogy egy mechanika, vagy matek 3-asért meg kell ízzadni rendesen (még a kettesért is), rengeteget kell gyakorolni, ami cseppet sem haszontalan dolog így utólag (megtanulunk gyorsan és pontosan számolni). Tapasztalatból mondom, hogy a munka során marhára mindegy, hogy ki hanyasra zárta le a - teszem azt - 2. félévét, kapott-e köztársasági ösztöndíjat, vagy hogy a diplomájában hanyas van írva, hanem csak az számít, hogy ha a kezébe adnak egy teodolitot, szögprizmát, vagy csak egyszerűen két 50 méteres zsinórt (mert nincs más), ki tudja-e tűzni az épületet, főfalakat (akármit), vagy nem? Ha kap 5-10 embert, meg tudja-e szervezni a munkájukat, vagy nem? Ha nem, lehetsz akármilyen summa cum laude tanuló, a munkások szemében nem leszel senki! És szerintem ez a fontos egyes-egyedül, semmi más. Az, hogy a főnököm teszem azt szivatja őket, mert nem fizeti ki a megérdemelt béreiket és baromságokta költi (vagy nem arra, amire kéne), az meg megint egy másik, de tipikus történet.

    "azthiszem h torekszem arra h mindig jobb emberre valjak. nincs szennyesem, köszi"

    A lényeg ez. De nagyon gyanítom, hogy kevés fiatal lesz olyan, aki egy munkahelyen fog lehúzni 25-30 évet. Az építőiparban pedig ez szinte ki van zárva (szakmunkás-alkalmazottként).

    A mai fizetések pedig egy cseppet sem viccesek, pláne annak, akinek nincs "támasza" (szülők), hamar lerohasztják az arcról a mosolyt és a kezdeti magabiztosságot... El kell felejteni azt a tévhitet, hogy ha végeztek, a "diplomás minimálbér" minimum járni fog. Munkahelytől függően kaptok majd 70-100 000 HUF-ot/hónap (a Tiszától keletre rendszerint 70-80 ezer/hó a próbaidő alatt, Pesten 100-120; ja, hát persze hogy bruttó) és azt kell beosztani (illetve annak a nettóját), főleg, ha nem a szülői otthon közelében dolgozol (albérleti díj, rezsi, kaja, utazás; eddig kötelező kiadások, eztán pedig a "buli", már ha jut a pénzből és az energiából). Próbaidőn meg pláne (3 hónap) ne várja el senki, hogy megkapja a legkirályabb, lepatentebb munkákat. Mindíg a ganét kell lapátolni, akárhol lesz is az ember és úgy kapaszkodni felfelé. A túlórákat természetesen sehol sem fizetik (a napi 10 óra az alap, sötétben kelsz, sötétben érsz haza, tök frankó dolog), szombaton pedig örülj annak, hogy bemehetsz dolgozni, persze ingyen... Ha kiveheted az Mtk. szerinti szabadságaidat, az maga az ünnep! Átcsúsztatás az előző évről? Felejtsd el. Olyan sem ritka esemény, amikor a próbaidő végével hoznak olyan helyzetbe, hogy fel kell mondjál... és kezdődik minden előről. Mindenesetre a regonális munkaügyi központokkal sem árt ismerkedni. Szóval addig buli az élet, amíg nem vagy "éles" helyzetben. Utána aztán lehet káromkodni és kell is. Én igazából a "bulit" hagyatnám ki, a kötelező nyári gyakorlat az kötelező legyen és nem "leigazolt" papír. A suli mellett én is dolgoztam (szakmunkát), lévén a költségtérítéses tanulás is tök frankó egy dolog, ajánlom melegen minden lébecoló "államis"-nak.

    A fiatal (segéd- és) szakmunkások pedig élnek-halnak a szakmai tanácsokért, legalább is azok, akikkel eddig találkoztam és részben, vagy egészében dolgoztam velük. Nevelésük, tovább művelésük bizony a mi kötelességünk is. Az idősek meg? Na, ők aztán tudnak mesélni, milyen is volt régen... a fénykorban.
    Aki meg trehány, semmirevaló, ingyenélő, annak nem kell kifizteni a "munkáját", illetve le kell húzni az aznapi munkaórájából (vagy csak az eredményeset leigazolni). Ennyire egyszerű a történet, még ha engedély nélkül is építkezik a többség. Ha nincs szerződés, nincs követelnivaló sem (egyik félnek sem). A szaktanácsadás pedig mindenhol ingyenes (műszaki és építési osztályok, OLÉH, gyári diszpécserek, gyári mérnökök, területi képviselők stb.), nem kell tőlük félni, mert értetek vannak!

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

  • #06658560

    törölt tag

    válasz kretenallat #46 üzenetére

    Ha jol dolgozol, akkor nem kell neked epiteni, nepmesei alakkent lesz hirneved.

  • Gyantusz

    tag

    válasz kretenallat #39 üzenetére

    Magló' papával vigyázni kell, mert harapós. Egyébként nagyon normális fazon. Épülettervezés félévekre sok energiát mi nemnagyon fordítottunk (csak a félévek végén... :K ), lévén főiskolai papírral nem fogsz soha tervezői jogosultságot kapni (most szó szerint). Amit kellett, bevágtuk, kalap-sapka. Az többire viszont figyeltünk is, mint ppl. épszerk, mert az az alfája és az omegája mindennek.
    Csak miatta elpucolni, nem épp egészséges ötlet, de lehet az idő majd Téged fog igazolni. Én személy szerint az "ipart" is kiváltanám, csak még nem döntöttem el, hogy melyikben ténykedjek... (kőmírges, fanyűvő, burkoló)

    Egy jótanács. Az "egy csavar nem csavar" elve (és gyakorlati tapasztalataim) alapján azt mondom, hogy "egy diploma nem diploma" (ma már). Mióta itt vannak a pestiek, és van BSc, határozottabban jobb a tematika (építészen). Szóval csinálj majd egy másikat mellé, de csak olyat, amit hazsnosítani is tudsz később!!!
    Meg tanulj vagy két idegennyelvet legalább!!! (angol-német) Az alapfokú nyelvvizsga hozzájuk lófitty, simán megvan 2-3 napi tanulással (max. egy hét).

    Sefter: Egy egyszintes (vagy legyen kettő) szimpla családi házikót, megpukkantja a ménkű őket, ha nem tudnak 5 hónap alatt megcsinálni a szakik! Ha márciusban kezdik az alapozást, annak a háznak - elvileg - a télre állnia kell. Természetesen normális szervezés kell hozzá és nem helyben kevert betonnal kókányolni, ha van a környéken betongyár is. No meg az "instant" szárazhabarcsok alkalmazása sem mellőzhető (egy-két fuvarral kint az összes anyag, nem kell töketlenkedni folyami homokkal, cementtel, mésszel, meg a kiskutya füleivel...). A "kulcsrakészség" azért necces 4-5 hónap alatt, az tény, de csont nélkül lakhatóvá lehet tenni. Ha belegondolsz, az 16-20 hét, 112-140 nap. Egyedül a betonra kell várni minimum 2-2 heteket (sávalap, lábazat, 14-20 napok, mixerrel egyben kiöntve patent az egész) és a falazatra (esetleg még födém). Egy családi házat összehozni egy fél év alatt nem túl nagy erőlködés. A mineket 1984 szeptemberében kezdtük és télen benne laktunk, külső vakolat nélkül (gázbeton falakat egyébként sem szabad kívülről "bepucolni" konszolidálásig). 1985 tavaszán a homlokzatok is meg lettek aplikálva, májusban lakhatási engedélyt kiadták. Ma is áll és virul (na jó, azért 24 évesen már ráfér ez-az-amaz korszerűsítés).
    A társasházak viszont annál inkább problémásak minden szempontból (és annak is egészségét kívánom, aki kész lakást vesz és nem igényeire építtet - előbbit ha csak tehetjük, kerüljük el).

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

Új hozzászólás Aktív témák