Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kormi76

    aktív tag

    válasz bambano #5 üzenetére

    Szerintem azért, mert két külön jogcím. Az illegális szoftverhasználat bűncselekmény (az állam áll szemben az elkövetővel), az elmaradt haszon perlése pedig polgári jogi igény (két magánfél áll szemben). Még szerencse, hogy nem mossák egybe a kettőt. Arra volt jó a büntetőügy, hogy jogalappal szolgáljon a kártérítési igényhez, hiszen ha jogosan használták volna a szoftvert, akkor nem lehetne kártérítésért sem perelni. Tehát nem toltak végig egy pert, egyszerűen csak feljelentették a BK-t, aztán szépen elmeszelték őket, valószínűleg komoly bírságot szabnak ki rá, amit az állam kap, ez tehát egy büntetőeljárás volt. Most jön az a polgáriper, amiből a fejlesztők kapnak pénzt, a BK tehát kétszer fizet, ha tényleg bűnös.

    Szóval nem kell kapásból jönni a jog!=igazsággal, mert az igazság nem fekete-fehér, lehet a jog is azért árnyaltabb.

    [ Szerkesztve ]

  • Kormi76

    aktív tag

    válasz bambano #15 üzenetére

    Értem, világos, hogy mi a problémád.

    Azért kell évekig várni a pénzére, mert egyrészt tetű lassú a magyar igazságszolgáltatás. Másrészt viszont azért nem lehet letudni egy füst alatt, mert egy büntetőbíróság és egy polgári bíróság minőségileg más tészta. A büntetőeljárásban arra irányult a bizonyítás, hogy a szoftvert valóban illegálisan használták-e, és ha igen, akkor erre mekkora büntetést kell kiszabni. A polgári perben majd azt kell megállapítani, hogy érte-e valamilyen kár a fejlesztőcéget, ha igen ez mekkora, miből származik stb. A bíró ehhez képest mérlegel. Rádaásul egy büntetőbíró nem jár el polgári perekben és fordítva, nagyon különbözik a kettő.

    Tehát a két per ugyanazon érem két oldala. A büntetőügyben a sértettnek nem sok bélszólása volt a dologba, megtette a feljelentést, onnantól az ügyész vádat emelt és az eseményeket nem lehet megállítani. A polgári perben viszont ő dönti el mekkora összegre perel, akkor szünteti meg a pert amikor akarja, stb., ura a pernek. Ha megegyeznek peren kívül, akkor megszüntetik a pert.

  • Kormi76

    aktív tag

    válasz gtasystem #18 üzenetére

    Van rá mód, enyhébb bűntettek, vétségek esetén, ha az elkövető megbánja, és aláveti magát mediációs eljárásnak, akkor megtérítheti a kárt. Ezt a sértettnek is el kell fogadnia, és akkor büntetést nem szabnak ki rá, vagy korlátlanul enyhíteni lehet.

    De súlyosabb estekben ez azért nem működik, mert egy büntetőeljárásban az állam a büntetőigényét érvényesíti, a társadalmi rendet védi, el akar rettenti a bűncselekmény elkövetésétől, ezért teljesen más eszközök vannak egy ilyen eljárás alatt. Nem az a fontos, hogy a sértett kára megtérüljön, ugyanis ez sokszor nem is lehetséges, és ha sok sértett van, akkor túlzottan elhúzódna a per, ha mindenkinek a kárigényét egyenként egy eljáráson belül rendeznék. Ráadásul, ahogy írtam ez az eljárás nem a sértettről szól, hanem a jogrend helyreállátásról: a bíró, a vádlott és az ügyész vesz benne részt.
    Ezért van az, hogy aki akarja, utána polgári úton perelhet, ahol már két egyenrangú fél (sértett és az elkövető) áll szemben egymással. Egy polgári eljárás teljesen más felépítésű, mint egy büntető, ezért egyszerűen nem is lehet egybetenni a kettőt, más garanciák, más szabályok érvényesek, ég és föld. Egy jogállamban, igazságosan ez nem tehető meg, nem poénból vagy pazarlásból van különvéve.

    [ Szerkesztve ]

  • Kormi76

    aktív tag

    válasz gtasystem #21 üzenetére

    Lehet ahhoz a svéd polgárokat is át kéne venni. :) De viccet félretéve igazad van, van még mit tanulni.

Új hozzászólás Aktív témák