Új hozzászólás Aktív témák

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz cucka #48 üzenetére

    konkrétan akit érdekel. [link]

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • Bada Bing

    tag

    válasz Dare2Live #50 üzenetére

    Én is utánanéztem, honnan származik az idézet, de szándékosan nem emlegettem fel. Kérlek benneteket, hogy nekem tett szívességből maradjon civil a hangnem, egymás helyett a témára összpontosítsuk a figyelmet! Ennek érdekében persze igyekszem tisztázni a tények szintjén mindent, amit csak lehetséges.

    Az ominózus idézetről akkor, amit tényszerűen tudni lehet: az iráni-indiai-pakisztáni kőolajvezeték valóban egy évtizedes múlttal rendelkező terv, sokáig álom volt, az utóbbi időben az érintett államok változó energiabiztonsági helyzete előrelépést eredményezett. Idén márciusban Irán és Pakisztán ugyancsak egyezséget kötött a vezeték kiépítését illetően. Az Egyesült Államok érthetően nem helyesli a gazdasági kapcsolatok szorosabbra fűzését egy olyan állammal, amelyet nemzetközi jogsértések miatt igyekezNEK gazdaságilag szankcionálni. India részben biztonsági megfontolások miatt jobbára ingadozó állásponton volt a csatlakozást illetően, de most ismét jelezte érdekeltségét. Az, hogy az Egyesült Államoknak ne lenne érdeke a térség békéje, egy élces, de bizonyíthatatlan/cáfolhatatlan kijelentés, ezért illene tartózkodni tőle. Amit ki lehet jelenteni, hogy az Egyesült Államoknak nem érdeke, hogy Irán atomfegyverre tegyen szert, és nem érdeke, hogy a Kaszpi-tenger környéki energiahordozókat az ő beiktatása és profitja nélkül aknázzák ki. A Unocal céget támogatva az USA már az 1990-es évek közepén egy Pakisztánon át megépített kőolajvezetéket képzelt el, amelyet a megvalósuló iráni-pakisztáni kőolajvezeték nyilvánvalóan keresztülhúzna. A projekt tehát jelenleg gazdasági, és biztonságpolitikai ellenérdeke az Egyesült Államoknak, efelől nincs kétség.

    Az öt arab-izraeli háborúból kettőt indított Izrael, ebből egyet (1956) főként gazdasági érdekek nyomán, itt egyébként az USA is kihátrált Izrael mögül és visszavonulásra szólította fel. A libanoni háborút lehet a fegyveres provokációra adott válasznak is tekinteni.

    Ahogy már leírták előttem, a két ősi zsidó állam, Izrael, majd felbomlása után Judea is a jelenlegi helyszínen helyezkedett el. A térség központi szerepet játszott az ókori történelem korszakában, a makedónok a rómaiak, az arabok, a perzsák, a törökök, mindenki megszállta a területet bizonyos időszakokban. Történelmi kutászkodással tehát értelmetlen igazolást keresni egyik vagy másik nép jelenbeli jogához, civilizált társadalmakként pedig békés megoldást kellene keresniük. Az arabok és a zsidók egyébként egészen a huszadik századik békében éltek egymás mellett, miközben a civilizált Nyugat-Európában sorra hozták a zsidók elleni törvényeket, melyekkel a kereskedő tevékenységre váltást is kikényszerítették, a Közel-Keleten efféle hátrányos törvényeket nem róttak ki rájuk.

    Azt pedig sajnos mindenkinek el kell fogadnia, hogy a nemzetközi politika világát még az államjogénál is kevésbé lehet az igazságosság és a morál eszközkészletével kezelni. Ahogy a múltban másról szó sem lehetett, még hosszú ideig az állami érdek lesz a fő alakító erő.

    [ Szerkesztve ]

  • Geller72

    veterán

    válasz Dare2Live #50 üzenetére

    Te nem vagy normális. Komolyan..:D. Teljesen öszintén mondom, hogy nem néztem meg a forrás portál politikai hovatartozását és nem is érdekel. És nekem nem "jöttek szembe" semmilyen zsidó ellenes dolgok, mert qrvára nem is érdekelnek ilyenek. Ha te ebből látod, és el is döntöd, hogy én milyen ember vagyok, akkor ehhez az eredményhez én külön gratulálok neked..:DDD.. Közöm nincs a hungaristákhoz. Elolvashatod az összes hsz-em. Nincsenek ilyen irányu hajlamaim. (Sem)

    Hogy ki elfogult, arról lehetne vitát nyitni, de nem hinném, hogy ezek után lenne értelme.
    "Az USA kormánya, aki egyre agresszívebben próbálja belecsalogatni a világ hatalmait egy Irán ellenes fellépésbe"
    Ebben mi az elfogult? Én ezt tényként látom. Nap, mint nap. Nem védem Iránt különösebben, met tudom, hogy ők is kellően fanatikusok. Ehhez képest az #52-ben az idézetem látom visszaköszönni, némiképp konszolidáltabb változatban, de érdemileg nem sokban eltérően.

    #42:
    "Már ne is haragudj, de éppen, hogy az anyaországban élő zsidókon csattan az ostor, nem a pesti zsidót lövi szájba katyusával a palesztin."

    Meglehetősen igen kevés "katyusa" repül el egy izraeli városig több okból is. Elsőnek azért, mert nem véletlenül van egy demarkációs védelmi zóna, ahova "bepotyoghatnak" a házi készítésű csövek. Másodsorban, ahova mégis bepotyognak, azok sem a kimondottan Izrael belső városai, hanem a telepesek által (merjem mondani ilyen közegben azt, hogy elfoglalt, megszállt) lakott területekhez közeli terület.
    Valóban, én sem örülnék neki, ha így kellene élnem. De megpróbálnék rá megoldást keresni. Ennek nyomait sem látom az Izraeli külpolitikában.

    "Izrael katonailag meglepően erős"
    Ez tény. De ahogy Palesztína mellett Irán "szorgoskodik", Izrael sem egyedül érte ezt el.

    "Igazából szerintem csak azon lehet töprengeni, hogy Izrael a Nyugat helyett végzi el ebben az esetben a piszkos munkát, vagy csak a saját létezése érdekében lép, mert az valahogy kimaradt eddig a képletből, hogy a palesztínok legnagyobb támogatója és pénzelője is Irán, és nem biztos, hogy örülnének Izraelben, ha nukleáris fegyverrel is támogatnák a Hamászt. Mi se örülnénk utána, ha déli szél fúj..."

    Cseszheted a déli szelet. Ott ha valaki használni fogja, akkro tök mind1.:D.
    Nem. Nem szeretném, ha a Hamaszt, vagy akárkit támogatna Irán. Azt sem ha Irán használna ilyet. De valahogy nagyobb esélyt látok arra nézve, hogy Izrael amúgy sem túl szívbajos vezetői közül remeg meg valakinek a keze a kioldó konzolon.
    Mint ahogy emlíetted is, nem egyszer bizonyították, hogy önállóan is meg tudják oldani a dolgot.

    Mint írtam, elhiszem, hogy szar, ha valaki folyamatosan baxogatja őket, de nem hiszem el, hogy nem lehet valami békésebb megoldást találni.

    #44

    " Irán ellenséges az általad említett nagyhatalmakkal (és általában a nyugati világgal) szemben, Izrael pedig nem. Ennyire egyszerű."
    Azért talán mégsem. Ha ennyire egyértelmű lenne, akkor Iránt már szimpla homokozóvá változtatták volna.

    "A világ érdekek mentén működik, nem pedig a te általad felállított igazságossági vagy morális rendszer szerint. Ez mindig is így volt és mindig is így lesz. Ez nem szánalmas vagy felháborító, hanem tény, így működik a világ. Erre nem is gondoltál, ugye?"

    Bocs B+, hogy föl merek háborodni az ellen, ami szerintem az igazság sárba tiprása. És ne tőled kelljen engedélyt kérnem, hogy véleményt formáljak erről. :).
    Rendi? ;).

    #48

    "Hallottál már a Bibliáról? A könyv a zsidókról szól, a sztori pár ezer évvel ezelőtt játszódik egészen véletlenül pont a mai Izrael területén."

    ..ahhoz képest, hogy az egész balhé a mostani Irak területéről indult, valóban.

    Összegezve: a régió mindenképpen egy robbanás előtti puskaporos hordó. Az a kérdés, hogy kinél szakad el a cérna.

    (Nem csodálom így utólag, hogy a PH-ról száműzve lett a politika. Viszont azt igen, hogy egy ilyen cikket meg lehetett jelentetni. A probléma ettől még reális. De ahogy nagyban, itt kicsiben sem lesz soha azonos álláspont)

    [ Szerkesztve ]

  • Rive

    veterán

    válasz Geller72 #53 üzenetére

    De valahogy nagyobb esélyt látok arra nézve, hogy Izrael amúgy sem túl szívbajos vezetői közül remeg meg valakinek a keze a kioldó konzolon.
    Ezen ne aggódj. Izrael pontosan tudja, hogy meddig mehet el. Az utolsó Gázai háborút se a Hamasz miatt vesztették el, elhiheted. Hanem azért, mert Iránnal, Hamasszal szemben őket érdekelte, hogy a nemzetközi közösség, ENSZ, BT mégis miket vartyog összevissza. És amikor túl nagy lett az ellenszél - jóval kisebb volt, mint ami most Iránnak fúj szembe - akkor megálltak.

    Még akkor se fogadnám biztosra, hogy atommal odadurrantanának, ha ők kapnának egy affélét szembe.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • Geller72

    veterán

    válasz Rive #54 üzenetére

    "...őket érdekelte, hogy a nemzetközi közösség, ENSZ, BT mégis miket vartyog összevissza."..Ez a történetet így ebben a formában nem mindig fedi a valóságot.

    "Még akkor se fogadnám biztosra, hogy atommal odadurrantanának, ha ők kapnának egy affélét szembe."

    Én meg úgy érzem, hogy biztosan nem várnák meg. Az atom lehetőségét már meglebegtették.

    Amennyire tudom, többen felvetették, hogy Izrael is csatlakozzon az egyezményhez. (Atomsorompó). Ha igazából annyira békések a szándékai és annyira egyetértésben van a nagyhatalmakkal, akkor miért nem teszi meg? Nem növelné a bizalmat Izrael iránt?

  • Bada Bing

    tag

    válasz Geller72 #53 üzenetére

    Nem csodálom így utólag, hogy a PH-ról száműzve lett a politika. Viszont azt igen, hogy egy ilyen cikket meg lehetett jelentetni.

    A nemzetközi kapcsolatok és a belpolitika, a politizálás között van különbség. A cikket pedig vállalom.

    Lehet hőbörögni, hogy hogy jelenhetett meg egy cikk, de a ti mértéktartásotokon fog múlni, hogy a közösség elbír-e egy ósdi processzorok huszonhatezredik tuningtesztjén kívül mást is. A tiszta, folyamatosan mérlegelő, új nézőpontokat elfogadni képes gondolkodás tanulható, szükséges is tanulni. Szerintem nagyrészt még mindig ebben a mederben mozgunk, ezért tartható a helyzet, csak kezdenek megjelenni az indulatosabb kifejezések, az egymás személyére tett megjegyzések.

    Ez egy kis izraeli-palesztin konfliktus itt a fórumon :) Talán pont ebből lehet átérezni kicsit, micsoda feladat ennek a vitának a rendezése. A visszafogottságot, az egy hátrafelé megtett lépést mindenkinek magának kell kezdenie, máskülönben csak eszkalálódik a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

  • Geller72

    veterán

    válasz Bada Bing #56 üzenetére

    "Lehet hőbörögni, hogy hogy jelenhetett meg egy cikk"

    Nem hőbörögtem. Komolyan. ;). És nem miattad kérdeztem. Hanem valóban csodálkozom, hogy meg engedték jelentetni. A probléma reális, ahogy már többször is írtam. És engem is érdekel. Nem (csak) rajtam múlik, hogy átmegy e személyeskedésbe a dolog. Ha igen, inkább kiszállok.

    (Olvass PM.et) :).

  • Bada Bing

    tag

    válasz Geller72 #57 üzenetére

    Rendben, csak egy kis szerzői túlérzékenység volt :) Úgy érzem, gond nélkül megbeszéltük a dolgot.

  • frescho

    addikt

    válasz Rive #54 üzenetére

    "És amikor túl nagy lett az ellenszél - jóval kisebb volt, mint ami most Iránnak fúj szembe - akkor megálltak."

    Amikor az amcsik beszoltak, hogy vegyenek vissza, mert ugrik a katonai segely, rogton visszabb vettek magukat. Hasonlora szamtalan pelda van. Kicsit kepletesen: Az USA-nak jol jon egy harapos eb, de a poraz veget erosen markoljak.

    Az arab orszagok szamtalanszor inditvanyoztak az ENSZ-ben felelossegrevonast Izraellel szemben, de a BT-ban mindig akadt egy nagybacsi.

    https://frescho.hu

  • Geller72

    veterán

    válasz frescho #59 üzenetére

    "Az arab orszagok szamtalanszor inditvanyoztak az ENSZ-ben felelossegrevonast Izraellel szemben, de a BT-ban mindig akadt egy nagybacsi."

    :K

    [ Szerkesztve ]

  • Telefunen

    őstag

    (justice of the peace) قاضى‌ صلحيه‌، ‌امين‌ صلح‌، د‌ادرس‌ د‌ادگاه‌ بخش‌

    [ Szerkesztve ]

  • schwanz

    tag

    válasz potyautas #46 üzenetére

    Zsidók még régebb óta élnek ugyanott, de nem ez a lényeg, ugyanis mindez nem változtat semmit azon, amit írtam, hogy ti. Izraelnek nincs választása. Ettől persze a palesztín is a világ egyik legszerencsétlenebb népe (már amennyiben külön népnek tekintjük, hisz arabok ők is, ilyen értelemben a székelyek is hazátlan nemzet).

    Szvázi tag

  • schwanz

    tag

    válasz Geller72 #60 üzenetére

    Az Irán elleni komolyabb szankcióknál is van ki nemet nyomjon.

    #53 Azért Izrael évtizedek óta atomhatalom, és eddig sem élt vele, pedig volt katonailag sokkal rosszabb helyzetben is.

    #55 Nem szent itt senki se, de Izrael nem diktatúra, és igenis számít a belső és külső közvélemény. Hidd el, az összes palesztint ki tudnák irtani, de ilyen eszükbe se jut, pedig a harciasabb arab államoknál régi dogma az ő megsemmisítésük.

    Szvázi tag

  • potyautas

    csendes tag

    LOGOUT blog (1)

    válasz schwanz #62 üzenetére

    Azért én úgy tudom, hogy ott voltak már a filiszteusok is, amikor Isten választott népének törzsei Afrikából odatévedtek. Ez persze már szerintem se számít. Még az sem, hogy ezek valójában rokon népek. Vagyis az arab is sémi, nemcsak a zsidó. A kiírtási szándékról, vagy nem szándékról nekem a legutóbbi gázai bombázás jut eszembe, amikor zsidó turisták tapsoltak a robbanásoknak. Történt mindez olyan időpontban, amikor Amerikának éppen nem volt lehetősége (belpolitikai helyzet miatt) leállítani őket.
    Néhány évtizeden belül megoldódik a viszály. Egyszerűen azért fog megszűnni Izraelben a zsidó uralom, mert az araboknál sokkal nagyobb a népszaporulat. Koszovó is azért tudott leválni Szerbiáról, mert a területen már alig maradt néhány százalék szerb.

    [ Szerkesztve ]

  • Rive

    veterán

    válasz potyautas #64 üzenetére

    A turistákért senki se áll jót.

    Így néz ki, ha egy modern hadsereg egy várost letarolni/kiirtani akar:

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • cucka

    addikt

    válasz Geller72 #53 üzenetére

    "Az USA kormánya, aki egyre agresszívebben próbálja belecsalogatni a világ hatalmait egy Irán ellenes fellépésbe"
    Ebben mi az elfogult? Én ezt tényként látom.

    Az lehet, hogy próbálja becsalogatni, de nem tartom reálisnak, hogy ez a közeljövőben bekövetkezzen. Sem az afganisztáni, sem pedig az iraki háború nem tartozik az amerikai hadsereg sikertörténetei közé, az amerikai közvélemény sem áll már a háborúk mögött, pedig ehhez a két országhoz képest Irán igazán kemény feladat lenne. Területe négyszerese Irakénak, lakossága több, mint kétszerese, van nekik rendes hadseregük, stb.
    Amerika szövetségesei közül pedig nem tudom, melyiknek lenne érdekében jelenleg egy háború, az európaiak közül talán senkinek.

    Meglehetősen igen kevés "katyusa" repül el egy izraeli városig több okból is.
    A házi készítésű rakéták valóban nem túl hatékonyak. Ettől függetlenül a közhangulat számára azért elég meghatározó, ha hetente jönnek hírek a határvidéki rakétatámadásokról meg a robbantásos terrorakciókról.

    Másodsorban, ahova mégis bepotyognak, azok sem a kimondottan Izrael belső városai, hanem a telepesek által (merjem mondani ilyen közegben azt, hogy elfoglalt, megszállt) lakott területekhez közeli terület.
    Igen, Izrael politikája meglehetősen kétarcú a telepesek ügyét tekintve. Az nyilvánvaló, hogy a telepesek támogatása nem mozdítja előre a zsidó-palesztin megegyezést.

    Azért talán mégsem. Ha ennyire egyértelmű lenne, akkor Iránt már szimpla homokozóvá változtatták volna.
    Irán ellenségessége a nyugati világgal szemben szerintem egyértelmű. Egy háborúhoz azért ennél többre van szükség. Dél Korea is ellenséges, konkrétan sokkal tovább feszíti a húrt, mint Irán, mégsem támadták meg (még).

    Bocs B+, hogy föl merek háborodni az ellen, ami szerintem az igazság sárba tiprása.
    Föl lehet háborodni, de szerintem rosszul közelíted meg a kérdést. Jó esetben az államok vezetői azért dolgoznak, hogy a népüknek jobb legyen. A népük és az országuk érdekeit képviselik, nem pedig a globális szinten mérhető igazságosságot. Szerintem ez semmiképp nem felháborító. Magyarként nyilván te is azt szeretnéd, hogy Magyarország vezetése az ország és a nép érdekeit képviselje.

    ..ahhoz képest, hogy az egész balhé a mostani Irak területéről indult, valóban.
    A mostani balhé igen. A Bibliát azért hoztam fel, hogy felejtsük már el azt a tévhitet, hogy a békés és becsületes palesztinok évezredek óta ott éltek, a zsidó nép pedig csak betolakodó (egy ilyen hsz-re írtam a választ). Valójában mindkét nép ott él évezredek óta, függetlenül attól, hogy éppen hogy hívták azt az országot/birodalmat, amihez a terület tartozott.

  • frescho

    addikt

    válasz cucka #66 üzenetére

    Iran sem megy a szomszedba, ha be kell szolni a nyugati vilagnak. Siman beigertek a zsidoknak a masodik holokausztot es bar szerintem a vezetok tobbsege ezt nem gondolja komolyan, van nehany fanatikus. Mogottuk all peldaul Kina, aki a legfontosabb kereskedelmi partnere.

    Az Irani hadsereg nem birt az Irakival, akit az amcsik siman bedaraltak. Nem lenne gond odacsapni nekik. A gondot a terulet megtartasa, ellenorzese jelentene. Talan csak egy ellenforradalom lenne a megoldas.

    A gyoztesek (ujra)irajak a tortenelmet

    https://frescho.hu

  • Rive

    veterán

    válasz frescho #67 üzenetére

    Az Irani hadsereg nem birt az Irakival, akit az amcsik siman bedaraltak. Nem lenne gond odacsapni nekik.
    Csakhogy amig az Irak-Irán háború után az iraki rezsim befordult és eléggé megsűllyedt, addig az irániak komolyan vették a hadseregüket. Jelenlegi csapásmérő erejük, védekezési képességük lényegében ismeretlen.

    Továbbá jelenleg ugye egy szuper kis vallási diktatúrát épitenek ki: ehhez jár ugye egy remekül megrendezett választási csalás, meg véresen elnyomott ellenzék, lázongás, bizonytalanság. Az efféle rendszerek sose életképesek hosszú távon - még, ha sok bajt tudnak is kavarni, amig összeomlanak.
    Egy nyugati beavatkozás viszont egységessé tenné az egész országot. Irakban az ország lakossága már nem támogatta a vezetést: egy egységes Irán merőben más tészta.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • psyho85

    aktív tag

    "de a ti mértéktartásotokon fog múlni, hogy a közösség elbír-e egy ósdi processzorok huszonhatezredik tuningtesztjén kívül mást is"

    Elbírja a Kamionos naplóját, elbírja TheDJ mély írásait és a rá érkező humoros paródiákat, elbírt némi audiofil tévelyedést, elbírja Vakegérke meséit, stb. Potenciál van. Nem véletlenül írtam, hogy nagy próba lesz ez. És ki kezdett el elsőként személyeskedni? Aki Izraelt védte, aki szerint a palesztinok irtása és a térség uralási kísérlete "piszkos munka". És a rá érkezett válasz? Személyeskedés. Persze amire reagált az előbbi, már az is egy elég erős hozzászólás volt. Hiba, hiba hátán. Annyira tudtam, hogy ez lesz, kár.

    Amúgy meg szerintem kár a szó a közel-keletre. Vallási fanatikusok és kevésbé fanatikusok (legyen az zsidó, síita, szunnita, köldöknéző, akármi) egy rakáson, Jeruzsálem kapásból 3 nagy vallásnak fontos helyszín, évezred óta elhúzódó ellentétek. A "balkáni lőporos hordó" ehhez képest óvodai homokozó. Tök mindegy, ki és mikor kezdte, az a lényeg, hogy nem fejezik be.

    "Az, hogy az Egyesült Államoknak ne lenne érdeke a térség békéje, egy élces, de bizonyíthatatlan/cáfolhatatlan kijelentés, ezért illene tartózkodni tőle."

    ugyanakkor:

    "A projekt tehát jelenleg gazdasági, és biztonságpolitikai ellenérdeke az Egyesült Államoknak, efelől nincs kétség."

    Hogyan biztosítható, hogy ne induljon el egy projekt, amihez a két fél viszonylagos egyetértése kell, és a pénz mézesmadzagja nem jött be? Ne legyen béke a térségben. Ennyi.

    Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

  • ^Clown

    veterán

    LOGOUT blog

    Irán? Sok ott az olaj meg a gáz, ezzel mindent elmondtam. Plusz rendkívül kultúrált, hagyományait ápoló ország, amelyik tudja honnan jött, és hová tart. Ez a két dolog épp elég nagy szálka az amerikai szemekben.

  • frescho

    addikt

    válasz Rive #68 üzenetére

    Rive: Komoly modernizaciorol nem beszelhetsz. Az oroszoktol vasaroltak csak tenyleg szinvonalas eszkozoket, de azok egy reszet nem kaptak meg. A tobbi fejlesztesuk kb. a 90-es evek elejenek szinvonalat tukrozi.

    ^Clown: Nem szalka a szemukben, inkabb a penztarcajukat szeretnek hizlalni.

    https://frescho.hu

  • Rive

    veterán

    válasz frescho #71 üzenetére

    Az iraki (amit az amcsik olyan könnyen legyaktak) viszont a hetvenesekre hajaz.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • cucka

    addikt

    válasz frescho #67 üzenetére

    Iran sem megy a szomszedba, ha be kell szolni a nyugati vilagnak. Siman beigertek a zsidoknak a masodik holokausztot es bar szerintem a vezetok tobbsege ezt nem gondolja komolyan, van nehany fanatikus.
    Iránt többek közt egy 12 fős tanács vezeti, amely vallási vezetőkből és iszlám jogászokból áll. Ez azért sok jót nem ígér.

    A gondot a terulet megtartasa, ellenorzese jelentene.
    Afganisztánban és Irakban is ez a probléma. Bomba meg lőszer van elég, nem az a kérdés, hogy földig tudják-e bombázni az országot, mert a válasz egyértelműen igen. (Csak ugye a földig bombázással senki sem nyer semmit)

  • psyho85

    aktív tag

    válasz cucka #73 üzenetére

    Nah ja, mert mintha Izrael vezetése (és létezése) nem vallási alapú lenne... egy szigorúan vett vallási közösségben mindegy, hogy hogy hívod a vezetőket, a vallás irányít. Ez azért sok jót ígér?

    Egy izraeli úriember írása Iránról (ahol a legnagyobb létszámú zsidó közösség van Izraelen kívül): "Az irániak többsége ugyanis éppen azért nem szereti Izrael államot, mert az törvénytelen és erőszakos eszközöket alkalmaz a palesztin lakossággal szemben."
    Ja, hogy akkor se magukat a zsidókat utálják, hanem magát Izraelt, azért, amit tett? Tény, hogy Iránban a mai napig erős Khomeini ajatollah hatása, de ez változóban van.

    A "jó öreg" ámerika (a fél világgal együtt) mivel jött ki a gazdasági válságból a '30 években? Fegyverkezéssel. Azóta is erős gazdasági tényező a fegyvergyártás, és ha nincs hol ellőni a dolgokat, gond van.

    Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

  • schwanz

    tag

    válasz psyho85 #69 üzenetére

    nana, a "piszkos" munkát Iránra értettem, és kérdés volt. A palesztinoknak szerintem is normális életfeltételeket kéne biztosítani, és ez elsősorban éppen Izrael érdeke, hogy ne lődözzenek meg robbantgassanak. A zsidók szerintem egész nyitottan állnak a kérdéshez, végül is önálló állam létrehozásáról tárgyalnak évek óta, igaz, nem sok eredménnyel, de akkor is, csak a párhuzam kedvéért: Európában hány ország ad akár csak területi autonómiát is kisebbségeinek?

    Szvázi tag

  • schwanz

    tag

    válasz psyho85 #74 üzenetére

    Nem vallási alapú a vezetés, bár vannak szélsőséges, vallásos pártok is. A lakosság jelentős része sem különösebben vallásos, míg vannak olyan ortodoxok is, akik vallási okból nem ismerik el Izrael államot (!), szóval ezt tényleg nehéz innen megítélni.

    Szvázi tag

  • Rive

    veterán

    válasz psyho85 #74 üzenetére

    Tény, hogy Iránban a mai napig erős Khomeini ajatollah hatása, de ez változóban van.
    Ja, még sokkal rosszabb lesz.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

  • cucka

    addikt

    válasz psyho85 #74 üzenetére

    Nah ja, mert mintha Izrael vezetése (és létezése) nem vallási alapú lenne
    Izrael szekuláris, nyugati típusú demokrácia, tehát a vezetése nem vallási alapon működik.
    Nyilván, a zsidó néphez elég szorosan kötődik az izraelita vallás.
    Amúgy a vallás minden olyan országban irányít, ahol a nép jelentős része vallásos. Irán annyiban több, hogy nem szekuláris: az államformája iszlám köztársaság, alkotmánya pedig világi hatalmat biztosít a vallási vezetőknek. (Például a jóváhagyásuk nélkül nem lehet törvényeket beiktatni vagy államfőt választani)

    Ja, hogy akkor se magukat a zsidókat utálják, hanem magát Izraelt, azért, amit tett?
    Ez csak azért sántít számomra egy kicsit, mert nem látom a direkt kapcsolatot a palesztin és az iráni nép között. (Tehát hogy miért is ennyire komoly téma Iránban ez a kérdés, hol érinti őket). Természetesen kb. egyik iszlám többségű ország népe sem helyesli Izrael politikáját, de konkrét fenyegetésig csak az Irániak jutottak el.

    Tény, hogy Iránban a mai napig erős Khomeini ajatollah hatása, de ez változóban van.
    Persze, az ottani emberek sem teljesen hülyék. Te sem szeretnél egy középkori szellemiségben működő vallási diktatúrában élni, ők sem igazán.

    A "jó öreg" ámerika (a fél világgal együtt) mivel jött ki a gazdasági válságból a '30 években? Fegyverkezéssel.
    Mondjuk úgy, hogy a fegyverkezés is segített. Ne feledd, a gazdasági válság vége 5 évvel azelőtt volt, hogy kitört volna a 2. világháború és 7 évvel azelőtt, hogy az Egyesült Államok belépett a háborúba. (Tehát nem vagyok benne 100%-ig biztos, hogy a fegyverkezés tudatosan történt-e ilyen szempontból)

    Azóta is erős gazdasági tényező a fegyvergyártás, és ha nincs hol ellőni a dolgokat, gond van.
    Azért egy dolog, hogy a nyilvánosságot többé-kevésbé kizárva fegyvereket adnak el barna és fekete embereknek azért, hogy legyen mivel lőjék egymást, és megint más dolog egy ország megtámadása.

  • psyho85

    aktív tag

    válasz schwanz #76 üzenetére

    "szóval ezt tényleg nehéz innen megítélni"

    Valóban, ez tény. Kicsit kitört belőlem a szájkarate szakosztály. :)

    Csak a párhuzam kedvéért: melyik európai ország deportált előtte 4 millió embert? Nagy kedvezmény tömegesen odatelepedni valahova, irtani az embereket, aztán egy darabot "visszaadni".

    Félreértés ne essék, tisztelem a harcot, amit vívnak, a kitartást és az eltökéltséget. De azért ne mosdassunk már tömeggyilkosokat, akik még ma is űzik az ipart. Vallástól függetlenül.

    Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

  • frescho

    addikt

    válasz Rive #72 üzenetére

    1991-ben. Csak ugye azota az amcsiknal is eltelt 20 ev.

    Szerintem siman lenyomnak az irani hadsereget, de utanna semmit nem tudnanak kezdeni egy ekkora orszaggal.

    https://frescho.hu

  • Geller72

    veterán

    válasz cucka #66 üzenetére

    "Igen, Izrael politikája meglehetősen kétarcú a telepesek ügyét tekintve. Az nyilvánvaló, hogy a telepesek támogatása nem mozdítja előre a zsidó-palesztin megegyezést."

    A jelenlegi legtöbb nemzetközi konfliktusuk ebből származik. Megéri nekik?

  • bandiras2

    senior tag

    válasz frescho #80 üzenetére

    Iránt nem kell kell félteniannyira, páholyból nézték végig Irak lerohanását, és azóta is elemezgetik. Arra gyúrnak hogy ne érje meg amerikának lerohanni őket. Erre kell az S-300 légvédelmi rendszer nekik. Amerika le tudná rohanni őket, de utána nem lenne amerikai légierő. Ez már most is probléma az amcsiknál: Afganisztán és Irak felett rengeteg üzemidőt repültek ki a légierő gépeiből, tömegével van szükségük élettartamnövelő karbantartásra, és még mindig nincsen elegendő drón hogy teljesen ki lehessen váltani a légierő gépeit, bár már folyik a nagyüzemi gyártás, jelenleg ott tartanak, hogy még a Cessnák alá is hellfire rakétát akarnak kötni hogy ne a drága üzemidejű vadászokat kelljen használni.
    Irakban egy millió civil halt meg azóta hogy az amerikai hadsereg elhozta nekik a békét és a demokráciát. Ha ezt az adut Irán ügyesen kijátssza, akkor nem csak az Iráni hadsereggel és a Forradalmi Gárdával kell szembenézniük, hanem a teljes lakossággal is.
    Az idő Iránnak dolgozik. Most kezdték meg a saját fejlesztésű légvédelmi rakéta gyártását amíg az S-300 megérkezik Putyintól.
    Irán csak úgy tudja megakadályozni a háborút, ha mindenki számára világossá teszi hogy egy temető lesz az amerikai hadseregnek. Keményen dolgozik ezért, míg egyesek keményen dolgoznak azon, hogy az S-300 ne érkezzen meg iránba. [wiki S-300].
    Namost ha azt a rengeteg pénzt nem erre a hülyeségre kellene elköltenie, akkor már ott tarthatnának mint Dubai. De ha nem akarnak Irak sorsára jutni akkor muszáj. Megy a verseny, kié lesz Irán olaja és gáza. Egyenlőre Kína India és Pakisztán áll nyerésre, ráadásul ezért még rendes árat is fizetnek, és ez cseppet sem tetszik amerika urainak.
    Utánanéz valaki annak hogy hova kerül az a pénz amit amerika Iraknak fizet az olajért?
    Szerintem Irak infrastruktúrájának a fejlesztésére fordítják. Van erre egy bevált recept:
    Megbízunk amerikai cégeket, akik amerikai nyersanyagból amerikai szállítási céggel helyi munkaerő alkalmazásával jó drágáért felépítik a cuccot, amit lehet mutogatni az éhes tömegeknek hogy milyen jó nektek. Csakhogy ez nem lesz Iraki tulajdon. Amerikai tulajdon lesz, és Irak "haszna" az egészből annyi, amit az a néhány proli munkabérként kapott.
    [elmélet első rész]
    [elmélet második rész]

    A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

  • frescho

    addikt

    válasz bandiras2 #82 üzenetére

    Az irani legvedelemet siman tulterhelnek az amcsik, az uj fejlesztesuk kicsit kihivasokkal kuzd. De mint mar irtam, a gond nem ott van, hogy romba tudjak-e donteni a legfontosabb celpontokat, vagy megtizedelni a gardat. Ahogy irod a lakossaggal talalnak szemben magukat, mint Irakban. Egy modon tehetne keresztbe Irannak, ha valahogy forradalmat robbantanak ki, de az ottani feldikturaban (latszat demokracia?) a hatalmon levok kemenyen fogjak a gyeplot, igy eselyuk kicsi ra.

    A regionalis hatalmaknak sem jonne jol egy haboru, fokent Kina es India nem orulne. Kina gazdasagilag komoly nyomast tudna gyakorolni, India meg fokent a destabilizaciotol fel, eleg nekik ket nem eppen barati szomszed, Kina es Pakisztan.

    Raadaskent az elszabadulo olajar a maradeknak is betenne.

    Irakban egymillio civil? Egy forrast kerlek jelolj meg. Ebbol mennyit oltek meg a megszallok es mennyit a szabadsagharcos hosok?

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • Ijk

    nagyúr

    válasz frescho #83 üzenetére

    Az USA-t már így is eléggé leköti Afganisztán és Irak. Esetleg a kivonulás után.
    De a nobel békedíjas Obama nem csak az iráni polgárokkal találná szembe magát, hanem saját amerikai polgáraival is.

    /人◕ ‿‿ ◕人\

  • bandiras2

    senior tag

    válasz frescho #83 üzenetére

    Sajnos nem tudok forrást írni, valahol TV műsorban hallottam elemzésnél.

    Ha kevésbé szorosan fogják a gyeplőt, és hagyják hogy forradalom legyen, akkor az országuk gazdasági irányítása egy az egyben amerikai kézbe kerül. Így hogy nem hagyják, kénytelenek eszméletlen mennyiségű pénzt fegyverre és propagandára költeni hogy távol tarthassák a kellemetlen nagy testvért.

    MNellesleg ez a látszatdemokrácia igencsak stabil alapokon nyugszik. A nyugat hatásai nélkül már 1000 éve fennáll. Lehet vitatni az emberi jogokat és a demokratikus vívmányokat, de egy lassan fejlődőképes, viszonylag élhető rendszer.Ráadásul mint említettem stabil. Itt Európában a keresztény alapokon nyugvó stabil birodalmi rendszereket a világháborúkkal, majd a hidegháború lezárásával átalakították egy instabil de irgalmatlanul pörgő liberális alapokon épülő EU konform és polkorrekt egyveleggé. A pörgő fejlődésnek veszélyei is vannak. 100 év múlva már nem lesz Európa a mostani formában:
    [1:12 től van a lényeg, interjú egy svéd iskolaigazgatóval, de az egész vid megéri megnézni..]
    Ha irán megússza az amerikai inváziót, akkor akár a nyugati kultúra teljes összeomlását is simán átvészelheti, és Kínával együtt egy új világrend alapjaként szolgálhat átmentve a felhalmozott tudás és technológia jelentős részét.
    És az összeomlás a vid alapján nem is olyan fikció kategória. Amerika jelenleg tart ott ahol a Római birodalom a császárok idején: Életszínvonalát és hatalmát csak folyamatos hódításokkal képes fenntartani. Róma a rabszolgákra épült, amerika az olajra.
    Meg lehet nézni amerikát a 20 század elején, és meg lehet nézni most. Katonailag erősebb mint valaha, de a társadalom széthullóban van.. Terjed az erőszak, egyre nagyobb probléma a drog(akinek van teenager korú ismerőse kérdezze meg tőle hányszor szoktak betépni egy hónapban), tömegesen hullanak szét a családok.
    Iránban az erőszak állami monopólium, és a drogterjesztést azonnal és véglegesen megtorolják. A kemény egyházi kontroll miatt nem hullanak szét olyan mennyiségben a családok sem. Vannak túlkapások, de hol nem? (2006 okt 23 Budapest...)
    Az arabokat és a perzsákat nem b@szogatni kell, hanem békén hagyni.

    A társadalom amely az egyenlőséget a személyes szabadság elé helyezi, egyiket se fogja elérni. A társadalom amely a személyes szabadságot az egyenlőség elé helyezi, mindegyikből bőségesen részesedik. Milton Freedmann

  • frescho

    addikt

    válasz bandiras2 #85 üzenetére

    Az az 1 millio erosen tulzo. De egy emberert is sok. Az az egy gond azzal, amit leirtal, hogy ok most tartanak ott, ahol mi a konvisztatorok koraban. Ok biza siman ide fognak jonni hoditani. De nem kell felni, par evtized es lesz parizsi kalifatus.

    Ijk: Pontosan. Egy tamadast, csatat, csapast megnyerhetnek. Az eredmenyt azonban nem tudnak kihasznalni.

    https://frescho.hu

  • Ijk

    nagyúr

    válasz frescho #86 üzenetére

    Egyébként is a világ elég jelentős része gondolná hogy az atombomba egy újabb casus belli lenne egy háborúhoz, főleg miután Irakban nem kerültek elő a vegyifegyverek, ami ugyebár a támadás egyik fő indítéka volt. Az USA már eléggé kijátszotta a kártyáit.
    [link]

    /人◕ ‿‿ ◕人\

  • Geller72

    veterán

    Iránt szerintem tudják, hogy az eddigi (Irak, Afganisztán) módszerekkel nem lehet "megoldani". Szerintem (és ahogy az elmúlt évben láthattuk) megpróbálják belülről szétrohasztani, konfliktusokat szítani. Ez is az USA egyik alkalmazott (nem éppen etikus, de működő) "fegyvere". Amit nem lehet megvenni, nem szabad kinyírni, azt bomlasszuk meg. Kérdéses, hogy a fejlett országok gazdasági modellje mennyire és meddig életképes. Jelen pillanatban nem úgy néz ki, mint amelyik faján műkszik. Nem hiszem, hogy Iránt különösebben érdekelné a mi gazdasági válságunk. Nálunk is van a fejlődésnek ára. Nálunk is van egy millió áldozat. Egy millió munkanélküli....

    Az S-300-ból úgy volt, hogy mi is kapunk anno, de persze semmi sem lett belőle. Pedig nem ártana valami, mert a 60-70-es évek beli Volhov, Nyeva, és a hozzá hasonló föld-levegő rakétáink, lokátoraink, és egyéb légvédelmi technikánk a vietnámi háború szintjén ragadt. Iránnak a saját fejlesztésén kívül hasonló felépítésű légvédelme van. (Akár csak Iraknak volt a Scudokon kívül). Nem lennék meglepve, ha jót röhögnének a mi fejlett társadalmunk porai felett majd 500 év múlva (Ha addig mi nem nyírjuk ki magunkat).

  • frescho

    addikt

    válasz Geller72 #88 üzenetére

    Szimplan a nepesseguk novekedesi irama miatt fogunk "kikapni" toluk. Ugy ahogy Koszovoban tortent az alban-szerb meccsen, de ezt mar mas is irta.

    Keves szamunkra pozitiv lehetoseg van, de ebbol egyik sem jelent szamukra pozitivat:

    - Szep gombafelhok lesznek arrafele
    - Szetesik es zavargasokba fullad a rendszeruk
    - Az olaj fogyasaval+ eghajlat valtozassal az intenziv mezogazdasag osszeomlik. Ehinsegek es vizhiany lesz. Europa-USA a technikai folenyevel fennmarad, a tobbieknel nagy vagasok lesznek. (Kina gazdasaga megsinyli a magas szallitasi koltsegeket.)

    https://frescho.hu

  • Geller72

    veterán

    válasz frescho #89 üzenetére

    Az éhinség és vízhiány nem csak ott fog ütni, hanem a fejlett technikai fölényű országokban is. És ha nincs mit enni, nincs mit inni, akkor itt is és a fejlett országokban is elszabadul a pokol. Nagyjából ugyanúgy a hajunkra kenhetjük majd a technikai fölényt, mint a pénzt. A pénzt nem lehet meginni és nem lehet megenni. Kína magasan tesz majd a mi problémáinkra. El volt az már zárva egy időre saját akaratból és mégsem estek kétségbe. Lehet, hogy ott is víz és élelmiszer hiány lesz, de még mindig más eredmény jön ki a végén, ha mondjuk 10 millió emberből marad 10%, vagy náluk az egy milliárdból.

  • ^Clown

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz frescho #71 üzenetére

    A szálka a szembe alatt pontosan azt értettem, amit Te is megállapítottál :)

  • Sanyix

    őstag

    válasz schwanz #42 üzenetére

    "hogy a klasszikus arab-izraeli háborúkat nem ők kezdték." a hivatalosat nem de az ellentétet ők gerjesztették, azzal hogy a 2. vh után szépen odamentek, és megmondták az ott lakóknak: "el lehet menni, vagy kinyírunk". Nem mentek, mire szépen a "kiválasztott nép" katonai szervezeteket alakított, és elterjesztették a terrorizmust (igen ők kezdték el először robbantgatni a palesztinokat(és az ott állomásozó !briteket is!), akik szintén később átvették ezt a viselkedést), aztán a kockabajszos bácsi nyomdokaiba léptek, de ők már géppuskákkal "tisztították" új területüket gázkamrák helyett. És ezért rágtak be rájuk az arabok, majd hivatalosan is megalapították izraelt, és jöttek a háborúk(mert valszeg ott is az arabok arra vártak hogy csináljanak valamit a nagyhatalmak, de nem tettek semmit, hát ők akarták akkor megoldani).

    szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

  • frescho

    addikt

    válasz Sanyix #92 üzenetére

    Jo lenne, ha olvasnal a 47-es palesztin rendezesi tervrol egy kicsit. Az Zsidok biza ott voltak mar evezredek ota. Az unokatestvereik betelepules kesobb tortent meg, de mar ok is ott vannak hosszu ideje. A 40-es evekben bizony jelentos mennyisegu Zsido telepult be, mint menekult, illetve kesobb olyan tulelok, akik az oket bevagonirozo orszagokban nem akartak maradni. 47 novembereben - az addig Palesztinanak hivott brit fennhatosag alatt allo teruletet - fel akartak osztani zsido es arab reszre. A zsidok ezt elfogadtak, az arab liga elutasitotta. Gyakorlatilag azonnal zavargasok tortek ki. Az ENSZ rendezesi tervet megszavazo orszagok kovetseget tamadas erte, molotovkoktelos, bombas tamadasok indultak.

    48 majus 14 mozgalmas nap volt. Kicsivel a britek mandatumanak lejarta elott kikialtottak Izrael allamot, amit elsokent ismert el az USA, majd ot kovette Iran. Az arab liga ugyneznap haboruba lepett az uj zsido allammal szemben. Majus 17-en a Szovjetek is elismertek Izraelt.

    Ezekbol en azt latom, hogyha elfogadja az arab liga 47-ben a rendezesi tervet sokkal jobban jart volna mindenki. Az, hogy sajat allamot akartak teljesen termeszetes, mint ahogy az is, hogy vedik a kulfoldon eloket. (Ennek itthon is termeszetesnek kellene lenni.)

    Geller_1972: Technologiaval ellensuyozhato a vizhiany, peldaul megfelelo ontozessel Mivel az EU-ban csokken a nepesseg es elegge jol el vagyunk latva nagy folyokkal (pl. nekunk van ketto is), ezert mi sokkal jobb helyzetben vagyunk. Ahol viszont mar eddig is harc ment a vizert (jordania-Izrael) nem sok jot josolok.

    [ Szerkesztve ]

    https://frescho.hu

  • schwanz

    tag

    válasz Sanyix #92 üzenetére

    Kissé elfogultnak tűnsz, olvasd el az előttem szólót Izrael létrejöttéről :) Egyébként meg, még ha mindenben igazad lenne, és az egész egy nagy összeesküvés, stb, meg ezek elvették a földet szegény, békés araboktól 48-ban, akkor is mégis mit tehetnének most? Kössék fel magukat kollektíven? Mert addig amíg egy zsidó is él Izraelben, addig a fanatikusok (Hamász, Irán, s ha jól értem te se) nem fognak nyugodni. Tulajdonképpen még utána se nyugodnának, jönne az elmélet, hogy a zsidók titokban biztos a visszatelepülésre készülnek meg hasonlók. Ha már itt tartunk, bizonyos körökben már olyat is hallottam, hogy majd jól idetelepülnek Izraelből, és akkor jaj lesz nekünk, és úgy látszik ezt is van, aki elhiszi.

    Amiben talán egyetérthetünk mindenesetre az az, hogy muszáj lenne békét kötniük a feleknek valami módon, de erre kevés az esély, kiváltképp akkor, ha mindenki a múlttal van elfoglalva.

    Szvázi tag

  • schwanz

    tag

    válasz Geller72 #88 üzenetére

    Szerintem meg de. Szerintem mindenki másnál kellemetlenebb volt számukra az olajár csökkenése.

    Ami meg a Nyugat hanyatlását illeti, ha elfogy az olaj, azzal az exportőr még rosszabbul jár, mint a vevő, nemde? Mihez kezd egy ország, ami semmi mást nem csinál, csak olajat ad el? A fejlett világ számára is óriási kihívás lesz a következő évtizedekben az energiaellátás megoldása, de ahogy az olaj drágul, és az alternatívák olcsóbbak lesznek a technológiai fejlődés miatt, előgg-utóbb csökkeni fog a függés. A kőkorszak sem azért ért véget, mert elfogyott a kő :)

    Szvázi tag

  • tkazmer

    addikt

    válasz Aylarth #22 üzenetére

    - egyszer sem jelentette ki, hogy atomfegyvert akar - ellenkezik a vallási elveikkel -
    ez így nem egészen (vagy inkább egészen nem:) ) igaz.
    ez az ahmadinedzsád egyszer már megmondta, hogy neki "isten adta joga" (god-given right) az atomfegyver birtoklása...[link]
    innentől kezdve nem tudom, hogy hol kérdéses az iráni atomprogram háborús jellege.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • psyho85

    aktív tag

    válasz schwanz #94 üzenetére

    Ez az, valaki le lett a "fanatikusozva", én szeretném a szélsőséges és a kirekesztő jelzőt is, mert az olyan menő manapság... Nettó baromság ez, gyerekek. Minek ezen személyeskedni?

    Tök mindegy, ki volt ott előbb, mert attól még tény az, amit Sanyix kolléga leírt. Tehát akkor egy brit fennhatóság alatt lévő Palesztinából keletkezett. Mit kell ezen szépíteni? Megöltek, elüldöztek tudom is én mennyi embert, és akkor még valaki csodálkozik, hogy nincsenek szeretve? Nem ők az egyetlenek a történelem során, akik ilyet tettek. Más kérdés, hogy vajon a palesztinok fognak-e 60 év múlva is kártérítést kapni...

    "amit elsokent ismert el az USA, majd ot kovette Iran"

    "Amiben talán egyetérthetünk mindenesetre az az, hogy muszáj lenne békét kötniük a feleknek valami módon, de erre kevés az esély, kiváltképp akkor, ha mindenki a múlttal van elfoglalva."

    Ebben egyet is értünk, de azért mindig csak az aktuális győztes felek szeretik azt mondani, hogy fátylat a múltra. Azoknak a családoknak mit mondasz, akiket kitelepítettek, akiknek ledózerolták az otthonát, akiknek kitépték a gyümölcsfáit? Jajj má, vörld písz, felejtsük el?

    Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

  • Bada Bing

    tag

    válasz psyho85 #97 üzenetére

    Jajj má, vörld písz, felejtsük el?

    Nem, kapjanak kártérítést! Senki sem mondta, hogy ne kapjanak kártérítést. Te is mondd azt, hogy szerinted is kapjanak! Nem kell végletek között csapongani, illetve másoknak végletes gondolkodást tulajdonítani.

    A személyeskedésért tényleg fekete pont jár schwanz kollégának, gondolom csak becsúszott. Erre bizony figyelni kell.

    Egyébként általánosságban nézve öröm olvasni a beszélgetést, véleménykülönbségek vannak, de rájuk nézve meg tudnám mondani, hogy nem valamelyik online hírportálon születtek. :)

    [ Szerkesztve ]

  • psyho85

    aktív tag

    válasz Bada Bing #98 üzenetére

    "Egyébként általánosságban nézve öröm olvasni a beszélgetést, véleménykülönbségek vannak, de rájuk nézve meg tudnám mondani, hogy nem valamelyik online hírportálon születtek. :)"

    Kicsit elkanyarodtunk közvetlenül a témától, de ez nem feltétlen baj, mostanság nem foglalkoztam a közel-keleti ügyekkel, így legalább kicsit utánajárok a dolgoknak. Pl. a '47-es rendezési terv, a pakisztáni-indiai gázvezeték, stb., bevallom, részben új dolgok voltak számomra.

    Álmában nagy folyó volt, de amikor felébredt, maradt kis patak. S csak csordogált tovább, mint könny az arcon, az óriás fák alatt.

  • frescho

    addikt

    válasz psyho85 #97 üzenetére

    Az erme egyik oldalat akarod csak latni.

    A baj ott kezdodott, hogy visszautott. Igen, a zsidok eluldoztek a szegeny palesztinokat es nincs orszaguk. (Ez a visszautes arra, hogy az arab liga frankon lerohanta oket, pedig ok is ott voltak hosszu evezredek ota, mint a palesztinok. A 70-es evekig kb 850,000 zsido hagyta el az arab teruleteket.)

    Wikibol ideznek:

    # 1948 május 14-én megalakult Izrael állam.
    # 1948-ban kitör az arab-izraeli háború, palesztin exodus, 711 000 lakos kényszerül elhagyni lakóhelyét, a lakosság 80%-a.

    Azt is erdemes megemliteni, hogy 48 utan letezhetett volna palesztina, ha az arab liga orszagai akartak volna. A menekulteket ott letelepithettek volna es lenne egy sajat Palesztin allam, nem Izraellel alkudoznanak rola evtizedek ota. Ehhez Jordania es Egyiptom (Ciszjordania, Gaza) kellett volna csak, Izeraelt akar korbe kerithettek volna 5 sor szogesdrottal.

    https://frescho.hu

Új hozzászólás Aktív témák