Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DArchAngel

    tag

    válasz Pyton #38 üzenetére

    Hát igen. A náci felsővezetésben kicsit eluralkodott a megalománia. Főleg a harckocsik terén. Gondoljunk itt a Maus-ra.

    ''Hand of fate is moving, and the finger points to You...''

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Pyton #38 üzenetére

    Ez kissé tévedés. A nagy csatahajóknak nagyjából 1943-ig volt létjogosultságuk. A Bismarck és a Tirpitz is a konvojok kísérőhajói ellen készült, oda muszáj volt komoly hajót építeni; a doktrína szerint amíg a nagy hajók lekötik a kíséretet, addig a csatacirkálók (Gneisenau, Schanhorst), a nehézcirkálók (pl. Prinz Eugen) és a ''zsebcsatahajók'' ledarálják a konvojt. Amikor a Bismarck elindult egyetlen útjára, akkor is ezért tartott vele a Prinz Eugen, csak az első csatában léket kapott az üzemanyag-tartály, ezért muszáj lett volna kijavíttatni.

    Egyébként érdemes visszagondolni arra is, hogy vmelyik angol repülőgép-hordozót (Victorious? Glorious?) a Schanhorst és a Gneisenau süllyesztette el tengeri ütközetben - asszem Norvégiánál. Később a Csendes-óceánon is történt hasonló meglepi, amikor a Fuso és kísérőhajói teljesen váratlanul jelentek meg egy kisebb hordozókból álló amerikai kötelék mellett vhol a Fülöp-szigetek környékén. Ott csak a japán parancsnok bátortalansága, valamint az amerikai bátorsága mentette meg a jenkik kötelékét.
    Nem sokkal később a Surigao-szorosban lezajlott a japán felszíni flotta ''lemészárlása''. Az amerikai flotta hajói annyira sűrűen álltak, hogy a Pensylvania már lövéshez sem jutott, mert nem tudták bemérni a saját lövedékeiket. Persze azt elismerem, hogy ilyenkorra már a hordozók valóban elavulttá tették a nagy csatahajókat - ennek ellenére pl. sem a Yamato-val, sem a Musashi-val nem akartak tengeri csatába bocsátkozni (vajon miért?).

    daa-raa: a Bismarck idején már az angoloknak is jobb lokátoruk volt a németekénél, a németek mégis eredményesebbek voltak (ekkor még) az elavult optikai célzóberendezéssel. A Suffolkon is, a Norfolkon is kiváló radar volt, de ők pl. semmiféle találatot nem tudtak bevinni a Hood tragédiája idején. Találatokat a Prince of Wales ért el ebben a csatában, emiatt kellett volna a német hajónak Franciaországba mennie - de ha jól tudom (ebben egyáltalán nem vagyok biztos) a Prince of Wales-en nem volt komoly radar, mintha ott is optikával céloztak volna. Később a Duke of Yorkot szerelték fel radarirányítású tűzvezérléssel - ennek köszönhetően süllyesztette el a Schanhorstot úgy, hogy gyakorlatilag a sűrű köd miatt a hajók nem is látták egymást.

    https://www.coreinfinity.tech

  • Rive

    veterán

    válasz Pyton #38 üzenetére

    A Bismarck is erőforráspazarló építmény volt...
    Az angoloknak csak a két nagy csatahajó miatt hatalmas tengeri erőt kellett felállítaniuk és ugrásra készen tartaniuk a térségben. Ha pedig a németek nem elaprózva vetik be azokat a monstrumokat, hogy az angolok egyesével levadászhassák őket, hanem valami flotta vezérhajóiként, akkor az angolok elég nagy sz@rban lettek volna, anyahajó ide vagy oda.

    /// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

Új hozzászólás Aktív témák