Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Satan_Claus

    senior tag

    válasz Lortech #2 üzenetére

    Barátom elmondása szerint a roham után nem emlékszik semmire 30-60 percig, pedig ugyanúgy csinál mindent.
    Ha olyan embert látsz, akinek rohama van, 2 dolgot tehetsz: mentőt hívsz ill. beraksz valamit a szájába, hogy ne harapja el a nyelvét (bőrkabát, tolltartó, ceruza, akármi.)

    Védd az állatokat! Egyél embert.

  • FPéter

    aktív tag

    válasz Lortech #2 üzenetére

    Ha látsz valakit akinek éppen epilepsziás rohama van, azonnal az oldalára kell fordítani, hogy ne fulladjon meg a saját nyálától, habtól, stb. Nem szabad lefogni, megkötözni, hagyni kell hogy elcsituljon magától a roham. El kell tenni mellőle minden veszélyes tárgyat (éles, elektromos, vegyszeres). Ha elmúlt a roham akkor egészen addig nem szabad magára hagyni, amíg meg nem győződsz arról, hogy valóban tudatánál van-e. A rohamot zavarodottság, eszméletvesztés és hasonló tünetek kísérhetik, úgyhogy ilyenkor még mindig fennálhat annak a veszélye, hogy kárt tesz magában ill. második rohama lesz.
    Nem sok esély van rá, hogy lenyeli a nyelvét, de azért a biztonság kedvéért ellenőrizzük a roham UTÁN. Addig ne nyúlkáljunk és ne tegyünk semmit a szájába.
    Ha tovább tart 45-60 percnél ez az állapot, akkor mentőt kell hívni. Akkor is mentőt kell hívni, ha a roham után azt tapasztaljuk, hogy a beteg még sohasem élt át ilyet. Ha maga a roham 5-8 percnél tovább tart, akkor pedig pláne. Akkor is azonnal mentőt kell hívni, ha a beteg azután kap újabb rohamot, hogy az előzőből még nem tért magához teljesen.
    A zavarodott állapotot a jelenlétünkkel és nyugodt beszéddel tudjuk oldani. Az ''ÚRISTEN, JÓL VAGY?? BIZTOS??! TÉRJ MAGADHOZ, SZÓLALJ MEG!'' nem célravezető.

    A legfontosabb az, hogy a rohamot nem tudjuk és nem is szabad megpróbálni megfékezni semmilyen hétköznapi módszerrel.

    Elsőre (másodikra is) elég kétségbeejtő és ijesztő látvány egy epilepsziás roham, de nem szabad elveszíteni a józan ítélőképességedet, nem szabad kétségbeesni.

    [Szerkesztve]

  • Sianis

    addikt

    válasz Lortech #2 üzenetére

    Szia!

    Két féle roham van:

    - Nagy roham: Ez a klasszikus amit általában mindenki ismer.

    - Kis roham: Ez egy kevésbé ismert dolog, legtöbb esetben észrevehetetlen a külső személyeknek. A jelenséget úgy is jellemezhetném, hogy a beteg ''nincs ott''. Magánál van az illető, tehát nem veszti el az egyensúlyát stb, de néhány másodpercre ( ritkán ~45 mp is lehet ) elbambul, lehajtja a fejét, stb. Olyanról is olvastam, hogy csámcsogni kezd az illető, valamint céltudatlanul mászkál.

    Eddig egyetlen nagy rohamom volt, kicsiről nem tudok beszámolni, a fenti nehéz észlelhetőség miatt.

    Amit tenni lehet roham esetén:

    MOD: FPéter is kb ezt írta le

    Minden rohamnál a lényeg a biztonság. Kis rohamnál, mivel magánál van az illető, akár beszélni is lehet hozzá, hallani fogja, némiképp érteni. Azért érdemes odafigyelni, hogy pl: nehogy leessen a lépcsőn az illető.

    Nagy rohamnál, valamit a fej alá tenni ( nehogy kárt tegyen magában ) és oldalra fordítani az illetőt ( így már nem nyeli le a nyelvét és nem is harap rá ). Mindent amibe bele ütheti a végtagjait, azt el kell takarítani. A rohamok maguktól enyhülnek, szükségtelen lefogni az illetőt. Idegenhez kell hívni mentőt, de aki regisztráltan beteg nála csak akkor kell hívni, ha nem múlnak el a görcsölések vagy ha egy nap több roham van, mert az már károsíthatja az agyat.


    Sianis

    [Szerkesztve]

Új hozzászólás Aktív témák