Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • floatr

    veterán

    Gratula a cikkhez. A nagyjához nem is nagyon akarok különösebben hozzászólni, de pár dolog kikívánkozik belőlem, lévén nem vélemény rovatról van szó (részemről fikamentesen)

    Az explorer biztonsági megoldásaival kapcsolatban általános -- talán marketinges -- csúsztatás, amikor úgy állítják be, hogy mennyire jó védelmező megoldásokkal vértezték fel már az ie8-at is. Sajnálatos módon azonban a jelenlegi legelterjedtebb rendszer még mindig az XP, és egy ideig még releváns is marad, azonban ott jópár biztonsági mechanizmus nem elérhető köszönhetően a ms termékkezelési stratégiájának. Így önmagában az ie8-nak tulajdonítani ezeket az eszközöket minimum félrevezető, bár valószínűleg fel sem merül ez a tény ott, ahol a korszerűbb eszközökkel foglalkoznak.

    Olyan felmérést idézni, ami ennyire vitatott több oldalról is egy elvileg objektívebbnek szánt cikkben nem túl szerencsés. Több szempontból is támadhatónak vélik a dolgot: naprakészség, mintavételi problémák/metodika, és elfogulatlanság. Ezzel az a probléma, hogy még ha az adott területen jól is teljesítene az ie, az nss labs-el kapcsolatos kételyek önmagában buktatják a felmérést. Ráadásul a biztonsági problémáknak ez egyelőre viszonylag kis szelete, méltatlanul túl van hangsúlyozva.

    A secunia jelentésekkel kapcsolatban szintén vannak bajok. Az egyik az, hogy biztonsági hibák mennyiségéről beszélni eleve kétséges egy olyan szoftver esetében, amiről az utóbbi időkben is sok szó esett, hogy olyan patch-eket készítenek hozzá, amik nem publikált problémákat orvosolnak. Ez alapjaiban kérdőjelezi meg azt, hogy mennyire megbízható a sérülékenységekről szóló lista -- feltételezhető, hogy több hiba is feltárásra került, mint ami a secuniához eljutott (korábban is beszéltünk róla nyitott/zárt bugtracker témában, ami magában hordozza a nyilvánosság kizárásának lehetőségét)
    A másik fenntartás az, hogy függetlenül attól, hogy mennyire csapnak le a sebezhetőségekre, nem egyforma a fejlesztői csapatok reakcióideje az egyes bejelentésekre. IE esetében ez több alkalommal volt már akár egy félév is, ami ipari kémkedési botrányokra is elég volt, a mozillánál a legtöbb emlékeim szerint két hét volt, a gugli javításait néha még maga a secunia sem igazán tudja követni. Egyrészt a frissítési mechanizmust figyelmen kívül hagyva javítatlannak bélyegeznek meg egy sebezhetőséget, miközben egyszerűen megszűnt az a verzió, illetve a nemrég lezavart pwn2own alkalmával feltárt webkites problémára másnap már jelentkeztek a javítással, és terítették is azt. Így hiába fedeznek fel egy biztonsági rést, rövid időn belül kihasználhatatlanná válik. Erre további tényezőként ráül a felhasználók frissítési hajlandósága, ami az explorernél hírhedten rossz.

    Az alapértelmezett beállításokon felül opcionálisan bekapcsolható védelemmel kapcsolatban sem látom túl rózsaszínben a világot. Az átlagember a témakörrel kapcsolatban sem tájékozott, így a beállítástengerben nemhogy megtalálni nem fogja, de keresni sem.

    A sebességgel kapcsolatosan pár észrevétel. Ha egy tesztet beidézel, akkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy mit és hogyan tesztel. A sunspider-el kapcsolatban több dolgot is meg lehetne említeni, de az egyik legtriviálisabb az, hogy nem csak a js motor sebességét méri, és nem feltétlenül jó módszerrel -- amikor már a hibarátán belül vannak egymástól az aktuális böngészők, a teszt használhatatlan. Nem akarom a v8-at iderángatni állandóan, mert tudom h az meg van bélyegezve -- bár eddig szakmailag még senki nem tudott belekötni, csak a fanyalgás megy -- de a peacekeeper, és a kraken is többet tud nyújtani. Ráadásul nemrég nyilvánosságot kapott egy apró incidens (ti a "kioptimalizált" metódus esete), ami az ie sunspider eredményeit alapjaiban kérdőjelezi meg.
    A hw-es gyorsítást a dinamikus tartalmak előretörésével határozott pozitívumként látom. Ez részben üdvözlendő, részben viszont visszaköszön a platformhoz kötöttség és a hw függés kérdése.

    A html5-ös szekcióban szvsz kicsit túl van hangsúlyozva szokásod szerint a "hivatalosan elfogadott" kifejezés. Mindenki tudhatja, hogy mi volt korábban a ms álláspontja ezzel kapcsolatban, és nagyjából ma sem változott sokat -- nem viszik túlzásba a szerepvállalást. Adrian "nemértem" Bateman belépője óta annyi történt, hogy ami nem sérti az érdekeit a cégnek, és arra így a w3c ráüthette már a pecsétet, azt szívélyes marketinges közlések közepette átadja. Csakhogy a szabvány kidolgozásának egyik része az, hogy PoC jelleggel implementációt kap a böngésző az adott témakörben. Rengeteg ilyen hivatalosan nem végleges állapotban lévő API létezik, ezeket hírből sem ismeri az IE9, egyedül azt tudja felmutatni, hogy 2-3 API esetében milyen százalékban implementálta a definiált metódusokat/osztályokat (ugye itt sem minőségről/helyességről beszélünk). A dolognak a rákfenéje többek közt az is, hogy mivel az IE a legelterjedtebb böngésző, nagy mozgástere nincsen a webfejlesztésnek. Vagy kétfelé fejlesztenek: egy általánosan ostoba felület az explorernek, és egy state-of-the-art a többinek, vagy egy átlalánosan ótvar ostoba megoldást adnak mindegyiknek. Emiatt nem is tud igazán terjedni a korszerű technika.

    Alapjaiban véve jó iránynak veszem az IE9-et, de túlzásnak érzem azt, hogy az élmezőnybe ugrott volna. Gyorsabb fejlesztési ciklusra, és platformtól való minimális elrugaszkodásra (ld. webgl) lenne szükség ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani a többiekkel.

  • floatr

    veterán

    válasz hackeeeee #500 üzenetére

    Nem a belekötés volt a célom, csak úgy látom, hogy az IE-team fáziskésésben van (sunspider = !menő :) ). A mai böngészési "élmény" szempontjából a peacekeeper áll talán a legközelebb a valósághoz, nyers JS erő viszont sajnálatos módon a V8-ban virít, aminek december óta megint nem tudnak örülni sokan. Amúgy a fáccsénak is van egy saját tesztye, amivel megmondja, hogy a dolgai hol futnak használhatóan, az is lehet szempont, de a SS nem túl reprezentatív. A krakenről meg wondercsabo tudna bővebben nyilatkozni.

    Azért is nem kötözgettem a többi részéhez, mert nem nagyon van mit, általánosan jóval előrébb van a júzer, mint az ie8-al -- ha nem xp-t használ.

  • floatr

    veterán

    válasz WonderCSabo #533 üzenetére

    DOM, layout motor, Math metódusok is gyakori vendégek az egyes fvekben. Ráadásul a méréshez az interpreter feldolgozási idejét is beszámolják, miközben az iterációk rövidek. A múltkor estünk neki a script motoroknak, és kaptunk olyan eredményt pl. hogy ha az iterációkban inkább Math metódusok vannak, akkor a crankshaft natív sebességgel működik. Ellenben az interpreter feldolgozási sebessége lassabb, a layout motor meg talán az IE9-ben a leggyorsabb... ilyenek

    Ez egy elég vegyes teszt, semmi köze a javascript tesztekhez. Na jó ez így erős, de semmiképp sem natúr JS-teszt.

    [ Szerkesztve ]

  • floatr

    veterán

    válasz Namelesske #567 üzenetére

    Jeez. Mit fordítottak JS időzítési gyakoriságra, és mit akar jelenteni?

  • floatr

    veterán

    válasz toldy #611 üzenetére

    Ezért jó az, hogy egy böngésző egyben rendszerkomponens is :P

  • floatr

    veterán

    válasz pzstm #766 üzenetére

    Jól is nézne ki egy helytálló szakcikk egy efféle bulvár lapban. Pláne úgy, hogy a szerkesztőség hivatalból másra gerjed :)

  • floatr

    veterán

    válasz zoli62 #791 üzenetére

    No meg webgl-es tesztet sem látok ;] De még videolejátszásost sem...

    Amúgy szvsz ez annyira sok összetevős dolog, hogy most 1 referencia PC-n meg két bárakármilyen laptopon bárakármilyen beállításokkal futó rendszer értékei max a helyieknek adhat információt, hogy nekik mit érdemes használni.

  • floatr

    veterán

    válasz bmwk1200s #813 üzenetére

    fyi

    chromium 12, bubuntu, 1237x648
    a teszt végére 41-re esett vissza

    ff4-et nem tudom megnézni, mert nem szereti a drivert

Új hozzászólás Aktív témák