Új hozzászólás Aktív témák

  • Pikkolo^^

    addikt

    válasz TheShow #46 üzenetére

    De reális esély az első időkben állami/önkormányzati megrendelésekre van. Viszont ezeknek most is van élő szerződése, amit fel kell bontani: újabb sok százmilliós kiadás az államnak, igaz, csak közvetve.
    Bevétel már elkezd befolyni.

    Egy lépésről a másikra hoznak egy olyan döntést, hogy az önkormányzatoknak állami intézményeknek kötelező váltani, ezáltal a pénzt valóban az egyik zsebből a másikba kerül. Marad az állami körforgásban és nem egy másik szolgáltatónál köt ki amelyik kiviszi a megtermelt profitot. Hasonló lépés volt, hogy már az önkormányzatok folyószámláik nem a bankok kezelik/vezetik.

    Az állam rá van kényszerítve a gazdaságos működésre, mert ha nem megy neki akkor csak a lyukakat kell betömni, mint ahogyan a BKV és a MÁV esetén is van. Emellett azt is meg kell említeni, hogy ez a két cég közszolgálatot lát el. A 4. mobilcég nem közszolgálatot fog ellátni, nem azért lesz, hogy ez emberek tudjanak telefonálni.

    Mondhatod, hogy emiatt a hozzáállás miatt tart ott az ország, ahol. Csak egyrészt ez nem igaz (maximum jól hangzó lózung), másrészt a szkepticizmust milliónyi példa támasztja alá csak az elmúlt 20 évből, pozitív ellenpélda pedig ritka, mint a fehér holló.
    Ez valóban így van, de ezek a cégek mindnek kínos öröksége volt melyen a politika nemhogy javított volna csak rontott rajta. Röviden, túl sok volt a mutyi.

    A jelenlegi hozzáállás az, hogy ami nem állami az jó, ami állami az rossz. Te is ez mondod és még páran ezt a nézetet vallják a topikban.

    jerry311: most is kifizeted a másik 3 szolgáltató embereit, miért baj ha államit kell fizetni?

  • MichaelSD

    őstag

    válasz tobal #49 üzenetére

    Remélem nem nálam tanultál.. :) Nem azt mondtam, hogy nem tanultál, hanem azt hogy le van írva.

    Adam Smithre a liberálisok hamisan hivatkoznak. Már kb. 20 éve magyarázza nem egy közgazdász, hogy mit, hogyan gondolt Smith, ahogy Te is mondtad. Én sehol nem hivatkoztam önszabályzásra. A verseny élénkítésére hivatkozom.

    Most ne menjünk bele az érveidbe (amikkel nem értek egyet), mert gyorsan politika lenne a dologból. Sehol nincs tökéletes piac, mégis találnak már országok normális megoldást. Gondolod a Mercedes Németországba viszi a kínai gyárának a nyereségét, ennyire ne legyünk naivak. Meg is mondták a Mercedes vezetői, hogy oda mennek ahol olcsón, könnyen tudnak gyártani.
    Pl. az EU partner a mobil díjak csökkentésében. A kormányok egyike sem tett erre lépést, csak adót vetettek ki. Ez úgy hívom, hogy hülyén csinálják.

    Pont azon vagyok felháborodva, hogy "mi" javainkat nem hatékonyan használják fel. Pontosan, hogy ez nem racionális.

    Amit adóban befizetek az nem az "én" javam, hanem a nemzet java.Nagyon nem ugyanaz, akár mennyire győzködsz. A kettő teljesen más tulajdonságokat rendelkezik.

    A racionális gazdálkodás nem profit orientált gazdálkodás. A két melléknév mást jelent.

    @Pikkol
    Nem az állami nem rossz, ha azt mondanám akkor eltörölném az állami apparátust. Azt mondtam, hogy nem hatékony és hogy nem ez a feladata.
    Amíg a magyarok nem kezdik el magukba is keresni a hibát, addig nem lépünk előre.

    [ Szerkesztve ]

    XMPP: sdmichael@kdetalk.net

  • Dalai Láma

    őstag

    A Magyar Postára egy levelet nem bízok szívesen. Gyakorlatilag a fő tevékenységüket képtelenek megbízhatóan végezni. Biztosítást tuti nem náluk kötök, és mobil előfizetést sem.

    És kérdés, hogy attól, hogy a tarifa olcsóbb, olcsóbb-e nekünk magyaroknak, miközben a ráfordítandó költséget, és a veszteséget az adópénzekből pótolják ki.

    Nekem így is elég olcsó a tarifám, a mobilnet meg nem létszükséglet számomra.

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

  • tobal

    tag

    válasz MichaelSD #52 üzenetére

    Amit adóban befizetek az nem az "én" javam, hanem a nemzet java.Nagyon nem ugyanaz, akár mennyire győzködsz. A kettő teljesen más tulajdonságokat rendelkezik.

    Ugyanezt írtam én is. A nemzet java, vagyis közvagyon. A szomorú pedig, mint már leírtam, hogy az emberek a nemzettől teljesen függetlennek tartják magukat, és csak azt tartják gyarapodásnak, ha a saját vagyonuk nő, a nemzeti vagyon gyarapodása pedig mondhatni veszteség. Ráadásul az efféle önzőséget a mai "rendszer" még jónak is tartja.

    A racionális gazdálkodás nem profit orientált gazdálkodás. A két melléknév mást jelent.

    Remélem nem nézel annyira hülyének, hogy azt hitted, szerintem a két szó ugyanazt jelenti :). Csupán arra próbáltam rávilágítani, hogy a mai piacgazdaságban a nagycégek legnagyobb része a profitot tartja a legfontosabbnak. Náluk az a gazdálkodás a racionális, ami minél több profitot termel, az pedig nem érdekli őket, hogy ezzel mekkora környezeti vagy társadalmi károkat okoznak.

  • MichaelSD

    őstag

    válasz tobal #55 üzenetére

    Most már másképpen fogalmazol ami ok. Természetesen nem lehet elvonatkozatatni magamat a közvagyontól, de az továbbra sem az enyém.

    A cégek mindig ilyenek voltak, ez illúzió, hogy kor tünet. Állam feladata lenne a keretszabályokat lefektetni.

    Mivel demokrácia van elfogadom, ha a többség kormánya ilyen rendeletet hoz. Csak szakmailag látni kell, hogy helytelen.

    XMPP: sdmichael@kdetalk.net

  • #48: Valóban, egyik zsebből a másikba tologatás, de jelenleg egy harmadik félnek történik a kifizetés. Fogjuk fel úgy, hogy ennyivel beljebb van az állam. (most ne bonyolítsuk a kérdést egyéb szempontokkal)

    #49: Szerintem ne keverjük ide az EU akadályozza a szuverenitásunkat kérdést, mert az nagyon más téma. Zárójelesen: az Unióba lépéssel elfogadtuk annak alapszerződéseit, és ha ezeknek ellene megyünk, akkor igenis szankciókat von maga után. Ez nem korlátozása a szuverenitásunknak.
    Kérdés: miért probléma az, ha egy cég a befektetésén elért hasznot ott és úgy szeretné felhasználni, ahogy azt jónak látja?
    Sajnos nem ez az első közbeszerzési pályázat, amit a mindenkori kormányok és az állam megbundáz a barátok (vagy a saját) érdekében. Ehhez semmi köze az állítólagos elnyomásnak. Hatékony piacszabályozást, ami az állam IGAZI feladata, enélkül befektetés nélkül is el tudna érni az állam, ha akarna. Sőt, a piacszabályozást akkor sem ússza meg, ha lesz egy negyedik szereplő, ugyanis azt ugyanúgy szabályok szerint kell működtetni.

    Nekem speciel nem azzal van bajom, hogy az állam próbálja növelni a közvagyont. Nekem azzal van bajom, hogy az állam nagyon rossz időpontokban lép a piacra, amivel drágán vásárol, és nem tudja a jövőben növelni a befektetések értékét. Mobil piacra nem most kell belépni, hanem a 2000-es évek elején lett volna rá jó lehetőség. Ma már késő (ismét leírom, hogy a magyar mobil piac 110%-on telített jelenleg, nincs hely növekedni).

    A racionális gazdálkodás a cégek szempontjából elsősorban a profitmaximalizálást jelenti. Azonban egy hatékonyan szabályozó állam ezt keretek közé tudja szorítani (pl. környezetvédelmi szempontok, munkajogi szempontok stb.). De ehhez nem kell versenytársként belépnie az adott piacra.

    #51: Ha az állam rá lenne kényszerülve a racionális, gazdaságos működésre, akkor nem létezne a mai formájában a MÁV, a BKV, nem tartana ott a MALÉV, hogy sehol, illetve nem arról beszélnénk, hogy hogyan csökkentjük a költségvetési hiányt, hanem hogy hova fektetjük be a költségvetési többletet.
    A hozzáállás nem az, hogy az állami rossz. A hozzáállás az, hogy ahogy a magyar állam gazdálkodik, az rossz, és nem látszik, hogy ezen változtatnának.

  • tobal

    tag

    Én sem magával a döntéssel értek egyet, csak a koncepcióval. Valóban hülyeség most milliárdokat költeni egy állami mobil szolgáltató cégre. Lehetne ezt a pénzt más, stratégiailag fontosabb cég(ek) létrehozására költeni, vagy egyszerűen csak a magyar vállalkozókat támogatni vele a multikkal szemben. Azzal is ugyanúgy jönnének létre új munkahelyek.
    A koncepció ugyanakkor szerintem üdvözlendő, miszerint a közvagyont arra használjuk fel, hogy az országot gyarapítsuk vele. Ez, akárhogy is nézzük, nagy fordulat, ugyanis eddig a közvagyont általában arra költöttük, hogy a külföldi cégeket magunkhoz édesgessük, hogy aztán azok kiszoríthassák a piacról a magyar cégeket.
    Azt a gondolkodásmódot egyszerűen nem tudom elfogadni, hogy mivel az állam a legrosszabb tulajdonos, ezért mindent privatizáljunk (annál is inkább, mivel általában a valós érték töredékéért kelnek el ezek a cégek). Tényleg annyival rosszabb volt az országnak, amikor volt kilenc cukorgyárunk, mint most, amikor csak egy van?

    [ Szerkesztve ]

  • Pikkolo^^

    addikt

    válasz tobal #58 üzenetére

    Az sem a miénk, csak az ország területén helyezkedik el.

  • MichaelSD

    őstag

    válasz tobal #58 üzenetére

    @Tobal
    Az hogy Te nem fogadod el, attól még így van. Most lehet höbörögni, hogy a gonosz, kapitalista, nyugat mondja ezt, de ezt azért a tudomány már bebizonyította (és nem is vad kapitalisták). Az állam nem jól kezeli a pénzt. Amit lehetett volna tenni, hogy megerősíteni egy-két cukorgyárat, amik aztán megállják a helyüket a piaci versenyben. Sajnos, ilyen magas korrupció mellett lehetetlen. De meg se próbálták. Stratégia iparágakat lehet támogatni, de nem ész nélkül. (ez nagyon érdekes külön ága a közgáztudmánynak).

    A németek hülyére támogatták a napelem ipart. Elviekben tök, jó és én is támogatom. De a németek se gondoltak arra, hogy hosszútávon ez, hogy legyen. Gyakorlatilag sorra mennek tönkre a napelemes cégek, amikbe milliárdokat öltek feleslegesen. Mert ebben az iparágban könnyű lemásolni és olcsó cuccokkal elárasztani. Most hogy a németek kikutatták, a kínaiak lemásolják. Persze öt évig tök jó volt, de ez az öt év alatt, ebből a pénzből lehetett volna valamit megalkotni ami meg is marad.
    Ellenpélda az optikai ipar Drezda és környékén, na ott sikerült, mert okosan csinálták.

    A másik probléma, ha nincs verseny a piacon, mert az állam dominál, a piaci szereplők nem fejlesztenek vagy elmennek, mert azt mondják, hogy úgy is ellehetetlenítik. Ergo, a Telekom az mondja, hogy neki most is van haszna, majd oldja meg a problémákat a Postafone. Lelassúl e fejlesztés, majd az állam (talán) beugrik és csodálatos lassú és elavult megoldásokat fog produkálni (ügyfélportál?).

    Az hogy a magyar ipart / vállalkozókat versenyhelyzetbe kell hozni, az ok. De ez nem versenybe hozás, ez államosítás ahogy a nagykönyvben leírták.

    XMPP: sdmichael@kdetalk.net

  • Dalai Láma

    őstag

    válasz Pikkolo^^ #54 üzenetére

    Tudom, ez csak előítélet. Csak nehéz megemészteni, hogy többször is ellopták feladott csomagomat.

    Nyilván tök más levelet kézbesíteni, meg telefonhálózatot üzemeltetni.

    Az is kérdés, hogy miért kell ilyenre vállalkoznia a magyar államnak. Kerékpárjavítással nem akarnak foglalkozni? Ettől persze lehet, hogy jó lesz, meg nyereséges, stb. Meglátjuk

    ''Ugrott apósom, nagy régi sólyom, mindene az illegalitás''

Új hozzászólás Aktív témák