Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • attila9988

    őstag

    Ez a riport amolyan szenzációhajhász butaságok sora. Ahhoz hogy az egeret kiváltsuk, nem elegendő pusztán az új megoldások megléte, azokat minden területre alkalmassá kell tenni, és olyan alacsonyra süllyeszteni az árszintet, hogy hétköznapivá válhasson akár a most fejlődőben lévő, erősen elmaradott térségekben is. Ráadásul mindezt a pc -knek pl már az operációs rendszer nélkül is támogatnia kellene.
    A touchscreen jópofa dolog, és számos területen hasznos lehet, mint pl az olyan interaktív környezetet biztosító megoldásoknál, mint amit mindenki kedvenc Bill Gates -e (..:) ) mutogatott nemrégiben. A nappaliba illeszthető asztalról van szó. Rárakom a fotógépem, aztán toligálom a képeket egy darabig, vagy a hatalmas betűkkel szedett menürendszerből kiválasztom hogy épp az időjárást akarom megtudni, az meg letölti fix helyről, ahogy az már a korlátozott, beágyazott rendszereknél lenni szokott..:) (ezért nincs pl asztali dvd lejátszóm.. ha megjelenik pl egy új video formátum, ezer százalék hogy pc -n azonnal tudom hasznosítani is, asztali lejátszóba meg talán 10 éven belül belekerülhet..:( )
    No de az ilyen érintőképernyős rendszerekkel hogyan kezelnék pl egy CAD programot, ahol milimétereken áll, vagy bukik a munkám eredménye? Hogyan vágnék videó anyagot, amikor képkocka pontossággal akarom meghatározni a vágás helyét?

    Abban biztos vagyok hogy a szórakoztató elektronikában el fognak nagyon hamar terjedni ezek az eszközök, a felhozott példa, a wii is jól példázza ezt, nem véletlenül emlegették. A fix feladatra készített eszközök esetében nyilván sokkal egyszerűbb belegondolni a jövőt, mivel a mobil telefonnál például nyugottan lehet tapisra tervezni a rendszert, mert nem a precizitás, hanem a szép képi hatás, és a gyors kezelés a cél. (bár viccesnek tartom mikor jönnek a hírek hogy a mobil érintőképernyőjét gomb hatású berregéssel egészítik ki, hogy gomb szerű legyen a hatás... ennyi erővel rakhatnának rá igazi gombokat is, amilyenek mindíg is voltak rajta, és akkor nem kell imitálni semmit.. :DD )
    A játékgépeknél is nyilván az adott játékban ki lehet dolgozni a megfelelő irányítást bármely új technológiához, itt sem cél a pontosság, vagy a precizitás, és a wii is mutatja hogy élmény a mozgás, mégha digitális játékról van is szó.

    Pc fronton azomban egyszerűen nem létezik olyan megoldás, ami helyettesíteni tudna egy bill+egér kombinációt. Még a touchpad -ot is útálja mindenki, szinte minden laptop mellé vesznek egeret is az emberek, mert ha le tudjuk tenni a gépet egy kényelmes asztalra, akkor már mindjárt nem annyira jó ötlet tapogatni a közepét, inkább egy jó kis egeret teszünk mellé.

    „Az egér egy asztali PC-n jól használható, de a szórakoztatóelektronikában vagy a notebookokon vége van”

    Nem, a notebook -okon sincs vége....

    A Panasonic például – hoz példát – otthoni berendezéseihez dolgozta ki azt a videokamerás rendszert, amely arcuk alapján felismeri a felhasználókat, és olyan személyre szabott menüvel köszönti őket, amelyben a levegőbe írt kézmozdulatokkal tudnak navigálni.

    Akkor egy szép mosoly, és beenged a gép a rendszerbe (vagy nem, mert nem működik éppen jól, vagy megfertőzte valami a windows 2020 -at..:) ) és aztán mi van? Kalimpálok a kezeimmel hogy nyíljon meg a szövegszerkesztő, majd leülök az "ősrégi" billentyűzet elé, és elkezdek gépelni? Egyébként sem akarom hogy egy kamera lessen rám egy olyan gépről, ami folyamatos, és akkorra már iszonyatosan gyors internet kapcsolattal rendelkezik. Aki szeret belefolyni az informatika rejtelmeibe, sejtheti hogy most mire célzok.

    Az arcfelismerés ráadásul ma már – a fényképezőgép-gyártók fejlesztéseinek köszönhetően – teljesen hétköznapivá vált.

    Ezen amúgy jókat szoktam nevetni. Én régimódi vagyok, és a szememmel ismerem fel az arcokat.. :DD , sőt még a fehéregyensúly beállítását sem szívesen bízom a gépre, mert legyen bármilyen jó a software -e, akkor is képes lehet elhibázni... Aki nem látja az arcokat, az ne fényképezzen, vagy fizessen meg valakit aki fényképez helyette. Már ilyen mosoly detektor is van némelyik gépben.... Röhelyes. Félvak nagymamáknak, vagy a mini kockagépek kedvelőinek lehetnek hasznosak ezek a funkciók, kár hogy rendszerint nem az ennek a rétegnek szánt gépekbe teszik bele.

    Prentice szerint viszont az emberek szívesen váltanak az új technikákra

    Aha, persze. Azért megy ilyen görcsösen a vista biznisz, azért kap mindenki pánikrohamot ha linuxot lát, vagy ha az outlock -tól eltérő levelezőt.... pedig ha valahol le lehet mérni ezt a jelenséget, az bizony az informatika, mert ez a piac sokkal gyorsabban mozdul el, és sokkal gyorsabban lezajlanak olyan folyamatok, amik más piacokon évtizedekig tarthatnak. Internetes programmal monopóliumot építeni akár már egy évtized alatt is lehet, csak ötlet kell hozzá.
    Tehát az emberek sokkal konzervatívabbak annál, minthogy elhajítsák azt amit ismernek, és másra cseréljék. A hétköznapi emberek mindenképpen.

    Prentice szerint viszont az emberek szívesen váltanak az új technikákra, jól mutatja ezt például a mozgásérzékelős vezérlővel rendelkező Nintendo Wii játékkonzol vagy az iPhone sikere.

    Pontosan azok a példák, amik nem egyáltalán nem számítanak számítógépes környezetben. Telefont, és játékkonzolt eddig sem egérrel irányítottunk, és nem is kellett. fix feladat, fix megoldások. Nem kell számolni minden lehetséges felhasználási területtel, mert csak egy van neki, ahol éppen az egér labdába se rúghatna. Mobillaltelefon mellett ugye fura lenne az egérrel kínlódni valami síma felületet keresve...:)

    „Az új okostelefonok, mint amilyen az iPhone, már reagálnak, ha elfordítjuk vagy megrázzuk őket.

    Ennek sincs semmi köze az egészhez. Asztali pc -ket nem szoktunk rázogatni használat közben, meg nem is lenne értelme, ahogy notebookkal sem hadonászunk böngészés, vagy például szerkesztés közben..

    De a multi-touch kijelzők önmagukban is sokkal jobbak és rugalmasabbak, egyszerű velük görgetni a képet, nagyítani vagy kicsinyíteni a fotókat”

    Addig nincs is baj amíg csak nagyítani meg görgetni akarom őket, bár már az is fárasztóbb ha tapizni kell a képernyőt...

    Ami biztos nem tűnik el egyhamar, az a billentyűzet

    Vajon ezt mivel helyettesítenék?..:)

    Minden hibája ellenére a billentyűzet marad az elsődleges szövegbeviteli eszköz

    Kíváncsi lennék milyen hibákra céloz, hiszen már az írógépek is mind ezzel voltak szerelve..

    A billentyűzet és az egér mint vezérlőinterfész kombinációja az a paradigma, amelyről én azt állítom, hogy össze fog omlani”

    Mindezt aláigazolva az Iphone -al, ami egy telefon, és a wii -vel, ami pedig játékkonzol.... :C fantasztikus..

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz Degeczi #37 üzenetére

    Ez kb olyan gőgös hozzáállás, mint az lenne, h "Linuxot ne használjon az, aki nem tud forrásból fordítani"

    Nem egy kategória a két dolog. Forrásból fordítani meg kell tanulni, és meg is lehet. Amiről én bszéltem, az egy idegesítő automatizmus, aminek szerintem sokkal kevesebb a haszna mint azt gondolnák.

    Ha vkinek rossz a műszaki érzéke, és nem birkózik meg jól a fényképezőgépek AF rendszereinek jellegzetességeivel, miért ne segítse őt a technika, ha van rá mód?
    Erre való...

    Ez így igaz. De könyörgöm. Ha valaki nem képes abba az irányba tartani a gépét ahova kell, az miért akar fényképezni? Milyen szellemi színvonal kell ehhez? Nézzük csak ezt a mosoly detektort, amin már annyit törtem a fejem. Ha valaki nem hallott volna még róla, ez egy olyan megoldás, ami az exponáló gomb lenyomása után, addig nem készíti el a képet, amíg az arcfelismerő észre nem veszi, hogy az alanynak fülig ér a szája...
    Ez egy hatalmas marhaság.... Hogy miért? Először is, mert a software tévedhet.. Nem lepődnék meg azon, ha egy tájkép közepén egy csomóban lévő falevelekben vélne felfedezni egy széles mosolyt, vagy esetleg nem veszi észre az eseményt, és csak ott állok, kezemben a géppel, az újam az expo gombot tartja lent, és közben azt mondom a fényképalanynak. "nyugi már mindjárt kész... megtennéd hogy lehervasztod a mosolyodat és újrakezded mert a gép még nem vette észre?"..:)
    Ez az én esetem.. Mi van a "bácsikával" aki nem egy nagy műszaki zseni? Ő vajon mit gondolna ha lenyomja a gombot, és nem exponál a gép. "Uram isten!! Elromlott a gép! Visszaviszem a boltba..."

    Az arcfelismerőre is vonatkoznak részben a fentiek. Gondolj bele mi van ha éppen egy csoportképet csinálsz. Már az autófókusszal is meggyűlik az embernek a baja, ha elfelejti beállítani, és a gép választ focus pontot. Így viszont még rosszabb a helyzet. Így a gép eldönti hogy a jobb második lány arca van a legközelebb, és oda focuszál, ha akarom, ha nem. Egy esküvő alkalmával így elronthatnám a képek felét, ha nem többet.

    Ezért írtam hogy ezen funkciók nem segítenek annak, akinek elvileg készültek, annak meg főleg nem aki szeret jó képeket készíteni.
    Az öreg bácsikák, örüljenek csak az automata témamódválasztónak, ami a legújabb divat, az auto módon kívül, bár azt nem értem hogy miért különböztetik meg ezt a kettőt egymástól, mikor egyszerűen csak egy még "fejlettebb" automatikáról van szó. Amúgy hazudnék ha azt mondanám sosem lövök vaktában auto módban, de ez csak akkor van így, ha a téma azt igényli...

    Tehát továbbra is azt mondom hogy azért nem árt ha tudjuk mit akarunk lefényképezni, látjuk is azt, ha emberről van szó akkor az arcát is látnunk kell(ene).. :DD és szerintem az ép eszű ember tudja, hogy portré esetén nem a középső inggombra fókuszálunk, hanem az arcra, amit meg ugye látunk, ezért rá is tudjuk állítani a gépet, és a software -el ellentétben a fotós szeme nem tévedhet.....:)

    Mellékesen megjegyezném hogy aki jó képet akar csinálni, az a többi automatikából is visszavesz, és maga mondja meg mit, és hogyan tegyen a gép. Egy mai akár belépő szintű tükrös géppel, amin esetleg még felső lcd is van, pillanatok alatt megoldható ez is, és a végeredmény meghálálja a figyelmet....

    [ Szerkesztve ]

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz Degeczi #45 üzenetére

    Arra azért még kíváncsi lennék hogy mi van akkor, ha a fényképezendő arc, kívül esik az elérhető fókuszpontokon, amit a gép kezelni tud. Olyan sokáig még nem voltam a közelében egy ilyen masinának, hogy lett volna időm tökéletesen letesztelni. (egy d50 -es nikon -om van, nagyon vigyázok is rá, mert az utódain már nincs felső lcd, és ha ez tönkremegy, kénytelen lennék minimum d80 -ban gondolkodni..:) )

    Egyébként pl canon gépeknél az autófókusz egyáltalán nem megbízható, mert mindíg idétlen módon választ fókusz pontot, vagy ahogy észrevettem, többet választ egyszerre, átlagolja, aztán végül minden homályos lesz..:) ezt pl egy eos 40d -vel tapasztaltam. Bele se merek gondolni miket művelne a gép egy ilyen arcfelismerővel...

    Mindenesetre biztos vagyok benne, hogy az első dolgom lenne kikapcsolni ezt a funkciót, hogy ne zavarjon.

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

  • attila9988

    őstag

    válasz Degeczi #47 üzenetére

    kompakt gépnél (vagy DSLR-nél live-view módban) a képen bárhol lehet kontraszt-maximumot keresni, így a fókuszpont is bárhová állítható

    Azért az ilyen megoldások elég lassúak szoktak lenni, vagy legalábbis én akkor adtam el a kompakt -omat, amikor rájöttem hogy valójában mindíg az álltalam lefényképezni kívánt pillanat utáni pillanatot fényképezem le.. :DD
    A softeare -nek ilyenkor folyamatosan figyelnie kell az élességet adott képrészen, ami dslr esetén (ahogy mondtad) nem így működik. de ez mellékes.. nem is erről szól a topic..:)

    ennél sokkal jobb az arcfölismerés, amikor az élőképen bekeretezve egyértelműen jelzi, hol talál arcokat, és azok közül melyikre állít élességet

    No, én ilyet még sosem láttam. De egy tesztet elolvasnék róla kíváncsiságból.
    Megjegyezném, hogy normálisan működő live view módot sem láttam még dslr gépeken, mindegyiken sok hátránya volt az ilyesmi bevezetésének. Olyan kényelmetlen szokott lenni, hogy még a teljesen kompakt -hoz szokott embereket is 5 perc alatt szoktam lebeszélni az élőképről...:) Egyébként is, minek is vesz bárki dslr -t, ha eldob minden előnyt a kijelző kedvéért?

    „Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

Új hozzászólás Aktív témák