Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz CrAzY88 #1 üzenetére

    Szerintem is-is.

    Bizonyos szemponból kína kapitalistább már, mint bármelyik nyugati ország. Tetszik nem tetszik, de ettől lett technológiailag és gazdaságilag is hatalmas fejlődés az elmúlt 20-30 évben. Szóval érdekük, hogy több, versenyző vállalat legyen a begyepesedett monopóliumok helyett.

    Másrészről meg persze nem akarhatja a vezetés, hogy cégek olyan hatalomra tegyenek szert, hogy veszélyeztessék a politikai vezetés hatalmát. Az utóbbi 10 évben azért sok nyugati példát láthattunk arra, hogy technológiai cégek közvetlenül vagy közvetve szereplői voltak választások kapcsán az emberek manipulálásában. (brexit, több országban a válaszások során, személyre szabott fake news a közösségi platformokon, újabban a deep fake is)

    Meg persze meg van az a különbség, hogy nyugaton a vállalatok tartják kézben a politikai vezetőket (legális és kevésbé legális kampánytámogatások, lobbik), míg keleten a politikai vezetés tartja kézben a vállalatok vezetőségét (állami résztulajdon, szigorú szabályok). Azzal együtt, hogy adócsalás és korrupció terén is egy szint felett már odacsapnak, mégha néha másképp is tálalja a média. Ebben is mintha más lenne a keleti és nyugati hozzáállás. Nyugaton a giga cégek alkudoznak, hogy mennyi adót hajlandóak fizetni, ha az adóelkerülés témát előveszi a vezetés. Keleten meg pár hónap átnevelő tábor, ha lebuknak, hogy pár milliárdot eltitkoltak (és hatalommal bírónak képzelik magukat).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák