Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • raszputyin

    senior tag

    válasz v.tom #2 üzenetére

    Egyik oldalrol a Microsoftnak nemcsak a bevetel, hanem a reszesedes is ertekes, foleg Windows teren.
    Ha ugyanis az leesik, akkor a felhasznaloi programok kozul tobb lesz cross-platform, ami vegso soron gyengiti a monopoliumot. Nem veletlen es nem hulyeseg, hogy a jogtisztasag teren a Microsoft realisztikus elvarasokkal el kulon-kulon minden orszaggal kapcsolatban.

    Masreszt pedig egyaltalan nem igaz az, hogy kulonosebben "draga" lenne a Windows vagy az Office. Lehet, hogy a magyar maganembernek az, vagy a Linuxhoz kepest az, de a benne foglalt munka mennyisege alapjan igenis olcso, es adott esetben nagyon hamar visszajohet az ara. Lassuk be, egy tipikus otthoni/irodai szamitogep aranak is csak tortresze a jogtiszta Windows, ami konnyen hasznalhato ingyenes programokkal egyutt nagyon sokmindenre jo - persze a Linux is, de en ugy latom, hogy piaci aron merve a kenyelmes hasznalatahoz szukseges szakertelem egy jo nagysagrenddel dragabb.
    Persze nagyreszt azert lehet olcso, mert atom peldanyszama van, olyan ertelemben nem feltetlenul az, hogy kicsi lenne rajta a haszonkulcs.

    Disclaimer: nem azt mondtam, hogy a Windows a legjobb, es azt kell venni, sem pedig azt, hogy a Microsoft a felhasznalo kedves jobaratja.

    [ Szerkesztve ]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz bambano #16 üzenetére

    Természetesen igaz, hogy egy komplett GNU/Linux rendszerben még több munka van. Csak épp ezt a legtöbbünk számára nehezebb használni, mert nem egy lekerekített egész, hanem a "széle" állandó alfa állapotban van. És nem is hülyebiztos, pedig hülyének lenni nem bűn (és az emberiség 95%-a hülye kockaszemmel).

    Persze, hogy a Windows többe kerül, mint a szabad szoftver, hiszen a nullát nem lehet überelni ezen a téren. De nem biztos, hogy sok értelme van ennek az összehasonlításnak; ha egy tolószékes ember (-> 95%) kér tőled autóvásárlási tanácsot, kínálgatnád, hogy mennyivel jobb megoldás a bicikli?

    Én csak azt mondom, hogy más kereskedelmi szoftverhez képest egy 100 USA$ magasságában (igaz, alapverzió és OEM... de otthonra pont elég) teljes funkcionalitással működő modern Windows nagyon jó vétel; minden hibájával együtt nagy mennyiségű és magas minőségű munka. Hiszen 30-50 dollárt elkérnek mindenféle szirszarért, ami csak egy funkciót tud, azt is alig(ha) jobban, mint a legjobb ingyenes alternatíva. A többi komoly kereskedelmi szoftvercsomag ára pedig valóban kiveri a biztosítékot (persze nem véletlenül, hiszen ezeket professzionális közönségnek szánják).

    A tipikus otthoni gépről: nálam már minden jogtiszta, pedig csak Windowst vettem, 2 kedvenc játékomat eredetiben, és egy víruskeresőt (de az utóbbiakra sincs feltétlen szükségem). Pedig szinte mindent csinálok a géppel, amit egy otthoni PC-vel szoktak, a .doc és .xls bűvészkedéstől kis programok írásán át a szórakozásig.

    Szerintem az átlag gépen a legtöbb felhasználói programot minden gond nélkül ki lehet cserélni ingyenesre; a leggyakoribb kivétel talán pont az Office egy olyan munkahelyen, ahol tényleg ki is használják, amit tud. Nyilván ha valakinek pl. a mérnöki vagy művészi munkájához kell valami különleges, az egy egész más eset -- de akkor általában a hardvere is olyan lesz (24" izom képernyő, stb.)

    (Túl) hosszú postom zárásaként megkérdezném Tőled, hogy végső soron miért baj, ha a gép szoftver-része többe kerül, mint a hardver?

  • raszputyin

    senior tag

    válasz bambano #22 üzenetére

    Nem értek egyet azzal, amit írsz.
    amit általában vérpistikék felkikkelnek marinéni pc-jére, az meg nem csak windows, ergo a vételára jóval magasabb lenne jogtisztán
    A jogtisztaság nem csorbul akkor, ha felpakolsz egy tucat ingyenes célszoftvert. Pistike feltolhatja a Photoshopot, de feltehet helyette legalább 2-3-féle megfelelő tudású alternatívát is; ha jól választ, még soványabb és fürgébb is lesz a rendszer ettől. Valóban, mindez nincs a dobozba csomagolva: ehhez is kell szakértelem. De nem folyton, és nem ugyanaz a nívó, mint kézzel matatni a konfigfájlokban.
    Amit pedig tud a Windows, azt tudja: korrekt teljesítményű, stabilitású, hülyebiztos, minimális aktív tanulással használható operációs rendszer. Megjegyzem, a magyarok legalább 80%-a nem tud használhatóan angolul, úgyhogy talán ki lehet emelni, hogy a magyarítása példamutató (az elb.ott karakterkódolást leszámítva).
    Szerintem ezért 20-25eFt egyáltalán nem magas ár, még egyszer hangsúlyozom: a többi kereskedelmi szoftverhez hasonlítva.

    Semmi támadó szándékom nem volt, respektálom, ha valaki szerint Linuxot könnyebb használni. Nekem nem, pedig sokkal közelebb vagyok a számítógéphez, mint az átlagfelhasználó. De ezzel semmilyen elnyújtott vitát nem szeretnék újra felizzítani, csak azt az álláspontot védtem, hogy a Windows "nem drága".
    2004 és 2007 között 3 disztribúciót használtam (SuSE, Debian, Ubuntu). Előbb-utóbb mindegyiknél előkerültek a szívások (hardvermeghajtás, formátumok (nem) kezelése, egynapos troubleshooting-ok). Jól működő Linuxot használni nagy öröm, de nem akarom, hogy 50 oldalakat kelljen elolvasnom, ha valami elkenődik.
    Az egyetemen is Linux van (némely gépeken Ubuntu, másokon Debian, de ugyanazt a home könyvtárat használják... a várható következményekkel). Egyrészt valóban lényegesen átláthatóbb, hatékonyabb egy sokfelhasználós környezetben, mint bármi más, amit ismerek.
    Másrészt viszont ha a root nem érti a dolgát, az a halál. Évekig használhattunk 1.3.valahanyas alfa nightly build Mozillát... talán érted, mire gondolok. Egyes programok egyszerűen nem is indulnak el, és userként esélyed sincsen beavatkozni.

  • raszputyin

    senior tag

    válasz doc #23 üzenetére

    Persze, nagyon jól össze lehet rakni. De nem mindenkinek megy olyan könnyen. Azt hiszem, ha összeadom az összes időt, amit a Linux-specifikus szívásokra fordítottam, akkor igen szerény órabérrel is kijön egy Windows XP Home ára.
    Bizonyos dolgok ugyan hiányoznak (normális parancssor, programozási eszközök), de egy otthoni gép esetében nekem ez nem számít annyira.

    Én tényleg nem akartam flame-et indítani; aki rég itt van, az biztos látta már, hogy nem vagyok elkötelezett Microsoft-hívő. Még egyszer, csak annyi a "tételem", hogy a Windows mindent összevetve nem tekinthető drágának (sőt, talán még az Office sem).

Új hozzászólás Aktív témák