Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    "A használati szokások alapján a tabletet vásárlók elsősorban még mindig otthoni tartalomfogyasztásra használják a készüléket."

    Mire másra használják? Arra jó, hogy betöltesz pár hírportált rajta.

    Amúgy a marketingesek azért mindig is tudtak. 10-20 éve az ember még annak is örült, ha lecserélhette végre a kis CRT-t nagy CRT-re, majd később LCD-re, esetleg valami kábellel kilőhette egy még nagyobb megjelenítőre, manapság meg az a divat, hogy ilyen mini méretű kijelzőkön fogyasszuk a tartalmakat.

    Az okostelefont még megértem, mert zsebben elfér, egyúttal telefonkészülék is és végszükségből lehet rajta olvasni, böngészni, de még videókat és képeket nézegetni is.

    De a tablet ahhoz túl nagy, hogy kézben/zsebben hordozd, ha meg már úgyis viszel magaddal táskát, akkor már egy notebook is bőven belefér, az meg PC funkcionalitású, csak a kijelzője kicsivel kisebb (de simán lehet 17-18"-os fullHD), meg jobban melegszik.

  • Penge_4

    veterán

    válasz ntomka #8 üzenetére

    Egyrészt ha tényleg ennyire kényelmetlen testhelyzetben kell használnom, akkor inkább okosteló, ha meg bárhol el tudok helyezkedni kényelmesen, akár egy domboldalon, nappaliban, irodában, szállodában, bárhol, akkor már a laptopot is kényelmesen el tudom helyezni.

    Másrészt akkor legyen érintős mini számítógép, oké. De akkor legyen teljesen kompatibilis x86_x64 utasításkészlete (nem ilyen ARM meg mindenféle egzotikus szar) és minden gond nélkül szabványos csatlakozókkal lehessen hozzá csatlakoztatni a következőket: billentyűzet, egér, külső monitor. Akkor azt mondom, oké, egy következő generációs cucc, ami ígéretes, ha hoz egy elfogadható teljesítményt. Ha nem is Core i7-et 1TB-os SSD-vel és 32 GB RAM-mal, mint az Alienware laptopok, de legalább egy Core i3/i5 szintet 256GB SSD-vel és 4GB rammal, akkor azt mondom, oké. Minek a laptop, ez kisebb és kompatibilis a PC-s perifériákkal.

    De enélkül csak egy csökevény.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz erdoke #17 üzenetére

    "Te PC-t akarsz, miközben annak a korszaknak rövidesen vége."

    Azért szerencsére nem így van. Nagy hatással vannak a birkák a világ alakulására, de mindent azért még nem tudnak eltörölni. Rugalmasnak tartom magam, de vannak dolgok, amikből nem engedek és buta szoftvereket buta eszközökön nem szeretnék használni. Vannak jó megvalósítások érintőképernyős alkalmazásokban is, de azért még nagyon nem az igazi. Egyrészt nehéz pótolni, amit a jobbklikk hiánya elvett, másrészt azért néha még a sima scroll hiánya is feltűnik. Például nem lehet hosszú listában normálisan pozícióba gördíteni a listát, mert ha gyorsan húzogatod (olyankor görget), túlgördül, ha lassan, akkor meg nagyon el kell találni azt a pontot, hogy ne nyissa meg/töltse le a fájlt, illetve ne lépjen be az adott almenübe/könyvtárba. Ilyenek miatt még mindig elég nehézkes és akkor még nem beszéltem a módosítóbillentyűk hiányából eredő hátrányokról. Szóval jelenleg tényleg az egész azoknak felel meg, akik ezeket nem is használták, a power userek kegyeiért még gyúrhatnak.

    "Ha a tablettel megegyező árú (100-150e Ft-os) notit nézed, az egyértelműen az ultragagyi kategória"

    Ne az árkategóriát nézd, mivel a laptop értelemszerűen többet tud. Az iPad megfelelője meg mondjuk egy Alienware laptop (úgy túlárazásban is), ami szintén másodpercek alatt indul SSD-ről és ha nem pörgeted túl (mivel hardcore-gamer-ekre van tervezve), csak e-mailezel, böngészel, ilyesmi, akkor az is kibír sok órát.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Vikt0r #46 üzenetére

    "de amikor előkerül valahol egy tábla akkor mindenki köré gyűl és elkéri megnézni, játszani tetszik neki"

    Persze. Én is meg szoktam nézni ha odaadják (meg általában ők kínálják fel, hogy "állítsd már be rajta ezt vagy azt"), az iPhone is tök király. Szép animációk, szép kijelző,... egészen addig, amíg megelégszel az alapszintű tudásával, de amint mókolni akarsz vele, meg vagy lőve. Szóval eljátszadozik vele az ember ingyen, kölcsönbe, de otthonra azért nem kéne. Pláne úgy, hogy még én fizessek érte. :D

    (#49) Hintalow: "az átlagembernek egy pc összeállítása,telepítése,karbantartása egy érthetetlen,bonyolúlt dolog, amitől fél, hogy elrontja, csak nyűg neki."

    Mert a hozzáértő kurvára élvezi ám. Nyilván azért is automatizál.

    Itt nem erről van szó, a kényelmet mindenki szereti, de
    1. Ha nagyon szükséges azért legyen már meg a lehetőséged, hogy bele tudj nyúlni. Például érintőképernyőn megfagy a GUI az egyenlő a resettel (itt megjegyezném, iPhone-ban egy teljes, totális fagyást, amikor a kikapcsológomb is felmondja a szolgálatot hogyan old meg bármilyen user is? Viszi a Geniusoknak, mert nem tudja kivenni az akksit? :D). Vagy testreszabás. Nem attól lesz stabil vagy instabil valami, hogy szükség esetén konfigurációs fájlokat annak megfelelően módosít az ember, ezáltal úgy ér el több beállítási lehetőséget, hogy nem kell karácsonyfát csinálni a GUI-ból.

    2. Vannak, akik nem felejtették el, hogy adhatunk bármilyen csilivili grafikát, intuitív kezelőfelületet és lebutított (egyszerű, minimalista, hívd ahogy akarod) hardcored-GUI-only megoldást a user kezébe, attól még az alapok, a működtető mechanizmusok a háttérben, nem változtak. Ugyanúgy zajlik a háttérben a kommunikáció a hardverrel, driverekkel, kernellel, ugyanúgy programkódokból épül fel, ugyanúgy léteznek bugok. Ennél fogva a lebutított kényszer-felület egyfajta illúzió, nem más.

    1. Ugyanúgy megfeküdhet a rendszer bármely része alatta.
    2. Ugyanúgy pazarolhatnak különböző taskok extra erőforrásokat, amiknek jobb helye is lenne.
    3. A felhasználói igények pedig ugyanúgy különböznek, emiatt nem létezik abszolút optimális kezelőfelület, menürendszer, stb.

    A lehetőségek szűkítése maximum az adott szoftverek/OS-ek fejlesztőinek jó, mert elég azzal a pár lehetséges beállítási móddal kitesztelni egy fix hardverekkel rendelkező beágyazott eszközön. De ez viszont súlyosan megnyirbálja a lehetőségeket.

    (#54) Rodzser Mór: Az már nem tablet lesz, mert van egy pár kibékíthetetlen ellentét. Ha nekem van helyem és igényem egy 18-22"-os aktatáska méretű eszköz cipelésére és használatára (mert hibába retina, ha kicsi a kijelző) és függetlenül a csatlakoztathatóságtól, nem fogok még plazmatévét is vinni otthonról, elég egyetlen eszköz, ami az igényeimnek megfelel.

    Amúgy meg a legjobb az a japán virtuális izé lenne, ami egy toll méretű kis cucc és kivetíti virtuálisan a kijelzőt is és a billentyűzetet is. Az még kisebb, még könnyebb és sokkal kevésbé kompromisszumos is.

  • Penge_4

    veterán

    válasz erdoke #63 üzenetére

    "Nem hiszem, hogy értelmes eszmecserét fogunk folytatni, ha te lebirkázol, én pedig lef@szozlak."

    Most mit lehet mondani arra, aki egy divathullám miatt temeti a PC-t? Megnézem, ahogy majd akár egy szimpla irodában bejelentik, hogy "Mancika, holnaptól az egész részleg tableten fog dolgozni.", a szerverekről már nem is beszélve.

    Anno az okostelefonokról is ezt mondták, hogy majd nem kell számítógép, aztán jött a tablet, ami egy közelebbi kapocs a PC és a hordozható eszközök között. De ez sem fogja áthidalni. Ha elmúlik a láz, visszaszorul egy rétegtermékké.

    Olyan érvekkel meg nem tudok mit kezdeni, hogy az átlaguser igényének jobban megfelel. Egyvalamit jegyezz meg: Az átlagusernek nincs olyan, hogy igénye. Az átlaguser megy a többi birka után és ha tényleg 14 éve van laptopod, akkor tudhatnád, hogy mennyi ellentmondásos példa van. Mikor az IE-től a Firefox zabálta el a piaci részesedést, aztán megjelent a Chrome a marketing-úthengerrel (ami koncepcióban szöges ellentéte a rókának) és az zabálta el a részesedést a többitől.

    Vagy a Nokia, ami "csúcsszuper, a nagymama által is érthető" menürendszerével piacezetőből csőd-szélére került, mert Jobs bácsi divatot teremtett az iPhone-nal. Vicces volt, mikor az egykor N95 lázban égő userek extázisba estek egy akkor még kamera és 3G nélküli iPhone láttán.

    Az átlagusernek nagyon képlékeny az "igénye". Még ha az elején szarozza is, 3-4 ismerősének is olyanja van, már egyből neki is olyan kell és ha kell, olyan tulajdonságokkal ruházza fel, amilyenek nincsenek, vagy a pozitív tulajdonságait túlozza el.

    Vegyünk például téged (aki még csak nem is vagy olyan hülye, mint egy átlaguser): Érzed mekkora túlzás azért 100+ ezres minőségi tabletet venni, hogy "ha csak 10-15 perced van utazás közben" azt vedd elő, mert spórolsz vele legjobb esetben is 40-50 másodpercet (majd a tapogatós virtuális billentyűzeten ennek háromszorosát veszíted)?

    És a slusszpoén: megvan mellette a laptopod (és talán otthon még PC-d is), mert igényed van arra is. Ennél fogva ez még számodra is csak egy kiegészítő eszköz a nagyok mellé, ami extrém helyzetekben kielégíti a maximalizmusodat.

    Ez az "ágyból filmezés" is mekkora vicc már. Vegyünk konkrét szituációkat.
    1. Otthon általában van nagyképernyős megjelenítő, vagy ha nincs, akkor is egy tabletnél 3x nagyobb monitor. Így távolról nézheted, nincs az öledben semmi (amitől nem fér el a kaja esetleg) és ha már egész nap a gép előtt ültél, kicsit szokja a szemed a távollátást, mondjuk 2-3 méterre, nem még az ágyból is ~40 centiről nézel egy sík felületet.

    2. Utazás alatt általában elég a bőrönd (amibe belerakok mindent) és ami nálam van az egy okostelefon, amin tudok zenét hallgatni, könyveket olvasni, telefonálni, SMS-ezni, e-mailezni végszükségből, majd ha megérkeztem a célomhoz, kipakolok a bőröndből és innentől már ugyancsak lényegtelen, hogy laptop vagy tablet. Valahogy még egy sok órás úton is elfoglalom magam valahogy.

    A 100+ ezret meg inkább félreteszem, hogy vehessek új laptopot/okostelót, ha a régi elavul vagy bedöglik. A kettő kiegészíti egymást, a tablet pedig egy hibrid jóval több hátránnyal, mint előnnyel.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Khelben #77 üzenetére

    "a nagyobb kijelző miatt pont azokat a dolgokat jobb csinálni, amire a telefon "okos" része kell."

    Még nagyobb kijelzőn (monitor) meg még jobb. :)

    "Úgyhogy én inkább az okostelefont érzem ezek közül feleslegesnek."

    Nem mindennapi látvány lehetsz... ;]

    "azóta van időm olvasni, mióta megvan, hiszen olyan helyeken is tudok, ahol előtte nem tudtam (busz, kád, ágy, stb)."

    Mert okostelefonon eddig nem tudtál volna. Á, dehogy. Mert olvasáshoz aztán tényleg elengedhetetlen a nagy kijelző.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz erdoke #109 üzenetére

    "hasonló ahhoz, ahogy a laptopok kicsinálták/kicsinálják az asztali PC-k piacát."

    Egyrészt ehhez 3 dolog kellett
    1. Az árak egy szintre hozása. Ma már ha asztali konfigot akarsz összeállítani nagyjából ugyanott vagy, mint egy hasonló tudású laptopnál (a monitort most felejtsük el, kizárólag a házon belüli hardverekre koncentráljunk + számolj bele egy szünetmentest is a PC árába, ami a laptopban az aksi miatt alap, így már más kérdés).

    2. Az asztali PC-k konfigurálhatóságának folyamatos tönkretétele. Például a régi csavarós cooler helyett műanyag bizbaszos (amit nem szedsz szét és raksz össze anélkül, hogy ne növesztenél még két kezet, amivel visszaigazítod a megkeményedett, szétnyílt műanyagot a pici lyukba, miközben tartod az 5 kilós bordát, hogy ne tarolja le az alaplapot) és hasonló apró húzások meg a folyamatos CPU foglalat váltások.

    3. És a legfontosabb: A teljesítmény egy szintre hozása. A laptopnak ma már csak két hátránya van: A 18"-os kijelző megfogja, a billentyűzete kicsivel kényelmetlenebb, de szokható, (külön egér alap) és a HDD lassabb, de ma már gőzerővel terjed az SSD. Ezen kívül jobban melegszik, de ha nem valami extra CPU/GPU igényes feladatra akarod használni, akkor bőven kiszolgál. Cserébe hordozhatóságot kapsz.

    A példád ott sántít, mintha azzal próbálnád magyarázni, hogy a jövőben mindenki motorozni fog, hogy a személyautók is leváltották a lovaskocsikat.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Auratech #111 üzenetére

    "Azt, hogy a 70Mb-os pdf-et a tábla teljesen folyékonyan görgeti, a benne lévő vektoros térképpel együtt, végképp kiábrándít a pc-ből, ahol ez nem megy egyszerűen sehogy sem."

    Lehet, hogy meg kéne próbálnod Linux alatt az Okular-t. Windows alatt én is utáltam PDF-et megnyitni, másodpercekig szüttyögő homokóra, lassan kirajzolódó ablak, áhh...

  • Penge_4

    veterán

    válasz =Mentor= #163 üzenetére

    "Ráadásul a laptop alkatrészek is drágábbak az asztali társainál."

    Ismételten számold bele a szünetmentest és társait.

    "A szervizek tele vannak hibás laptopokkal, túlmelegedő alkatrészek, alaplaphiba stb, egy asztali gépnél ez jóval ritkábban fordul elő."

    A szervizek tele vannak olyan laptopokkal, amik billentyűzete ragad a kólától és a chipstől és olyanokkal, amik 35 fokos panelben úgy lettek megsütve, hogy a szellőzőnyílásokat alulról befedte a magából szöszt árasztó paplanhuzat és alapjáraton is 30-40-50%-on pörgött a CPU a sok autorun szarság miatt.

    Ha panelben laksz és nincs légkondi, akkor sűrűn takarítod a lakást (és főleg a noti környékét) meg veszel külön hűtőt hozzá párezerért és lehetőleg hanyagolod a hosszú percekig tartó 100%-os CPU usage-t igénylő feladatokat.

    Nyilván ezért van az, hogy ha munkára kell, akkor jobb a PC, de általános felhasználásra bőven jó. Vagy eldönti a user, hogy feláldozza-e az előnyöket azért, hogy légkondi nélküli 35 fokos panellakásban kódoljon HD videókat egy verőfényes délután.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Aryes #170 üzenetére

    Igen. Néha előfordul, hogy hosszabb szöveget is ágyból fekve olvasok, felnagyítva, mondjuk 48-as betűméretre. Ez az egyik oka, amiért rühellem a PDF-et a hülye korlátozásaival. Sima szövegben úgy nagyítom, olyan hátteret meg betűtípust adok neki CSS-vel, amilyet akarok, a PDF-et meg nagyítom és kimászik a képből, mert sokszor maga a szöveg is beágyazott képfájl.

  • Penge_4

    veterán

    válasz franc0 #210 üzenetére

    Az is érdekes egyébként, hogy a Microsoft valamikor 10 éve megjelentetett egy Tablet PC nevű cuccot, abból mégsem lett divat. Úgy látszik a trendiséghez harapott alma kell, máskülönben nem megy. ;]

Új hozzászólás Aktív témák