Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Timbu

    tag

    válasz #16820480 #7 üzenetére

    Az azért senki ne gondolja komolyan, hogy a Java meg a JavaScript egy ligában versenyez...

    Az Oracle meg nyilván egy kis zsebpénzhez szeretne jutni. Próbálkoznak, hátha sikerül. Jófejségből nem él meg egy cég sem, ahogy a Sunnak sem sikerült.

    Az Android pedig szerintem új életet lehelt a kliens (mégegyszer: csak és kizárólag a kliens) oldalon haldokló Javába.

  • Timbu

    tag

    válasz #16820480 #13 üzenetére

    "lassúság és a sok szopás jut eszembe"

    Sajnos ez így van. Ezért írtam, hogy a kliens oldalról eltűnőben van. A Sun ezt a területet ugyanúgy elhanyagolta, ahogy a mobiltelefonokon megtalálható Micro Editiont is.

    A legtöbb, webshopnál nagyobb léptékű oldal mögött viszont jó eséllyel Java technológia áll. A "nem egy ligát" arra értettem, hogy az ilyen helyeken megvalósított, összetett alkalmazásokat nem lehetne JavaScriptben létrehozni, mert az tényleg csak a weboldalak látványosabbá tételére született szkript nyelv.

  • bambano

    titán

    válasz #16820480 #13 üzenetére

    egy rosszul megírt jávás program tényleg lassú lesz. de egy jól megírt program sebessége jávában is elérheti a c++-ból natív gépi kódra fordítottét, esetenként (az újrafordítás miatt) gyorsabb is lehet.

    egyébként meg önmagában a jáva egy kupac kutyapiszkot sem ér. ami érték benne, az a köré épített rendszerek összessége. hogy van rendes alkalmazásfejlesztő eszközöd, van egy halom kész könyvtár, amit nem kell újra meg újra megírni, van olyan alkalmazásszerver, ami nagyon sok mindent megcsinál helyetted, ami miatt a php programozóknál sűrű fejvakarás szokott lenni, stb. stb. stb.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz #16820480 #16 üzenetére

    nekem a jól megírt jávás program nem csak grafikus felületet igénybe vevő desktop program:)
    de akár a netbeans, akár az eclipse, mindkettő megmutatja, hogy mit lehet kihozni egy jávás desktop programból.

    tény, hogy ilyen kevés van.

    de a php-sok csak csurgathatják a nyálukat, ha egy 3-as glassfish clusterre gondolnak...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • ddekany

    veterán

    válasz #16820480 #16 üzenetére

    "pont a napokban hozta fel egy topikban floatr, hogy JS esetében is már majdnem natív kódot hoztak valami teszt alatt, szóval ilyen tekintetben talán nem olyan nagy a különbség"

    Na, azért a matematika törvényeit nem olyan egyszerű átverni.... Ha nagyon de nagyon okos az a JS engine, akkor részben áttranszformálhatja a JavaScript-es algoritmust egyenértékű C/Java-jellegű algoritmusra, de ez csak speciális esetekben fog menni. Azaz micro-benchmark szinten lehet ezzel domborítani, de egy összetettebb programnál, pesszimista vagyok a lehetőségek tekintetében. Ellenben a Java alapvetően statikus, erősen típusos, stb., akár csak a C/C++, szóval fekszik a (mai?) hardvernek. Nagyon de nagyon régóta alkalmazunk dinamikusabb nyelveket, még a modernebbek is (pl. Python, Ruby) komoly múltra tekintenek vissza és komoly üzleti érdekek állnak mögöttük, mégis soha nem közelítették meg a C/Java sebességét a valóságban. Most a JavaScript esetén hirtelen? Hát finoman szólva kétlem. Meg amúgy ez közel sem csak a sebességről szól, hanem a karbantarthatóságról (bizonyos hibák korai kimutatása, öndokumentáló képesség, refactoring). Kis project-nél talán nem éri meg a plusz hercehurca amivel a statikusság jár, de nagyobbnál sokak szerint (pl. szerintem :DDD) nagyon is megéri. Meg akik nagyon éltetik a script nyelveket, azok sokszor nem nagyon használtak Eclipse-t vagy IntelliJ-t (IDE-k), és valahol leragadtak 15 évvel ezelőtt, mikor futották a köröket Borland C-ben vagy hasonlóban... Én pár éve programoztam Python-ban (Wing IDE, talán az egyik legjobb és fizetős), és kínszenvedés volt az Eclipse után. Ruby-ban, legalábbis még akkor, még rosszabb volt a helyzet. Egyszerűen "matematikai okokból" borzalmas nehéz hatékony IDE-t csinálni dinamikus nyelvekhez.

    És ami talán még fontosabb... az Java és Android nem nyelvek, hanem, lényegében, platformok, amin futhatnak dinamikus nyelvek is. Pl. keverhetsz Java-ban és Groovy-ban írt programrészeket. Persze a JVM-et és Dalvik-ot a Java-hoz tervezték, de ha úgyis ott használ script nyelvet ahol ne a sebbesség a lényeg, kellően hatékonyak JVM-en is. Plusz a következő JVM-ben már vannak képességek, amiket a kifejezetten a dinamikus nyelvek támogatása miatt raktak be, szóval lesz ez még jobb is, csak akarni kell.

    Amúgy hol tapasztalod kliens oldalon, hogy lassú a Java? Lassabban indul el, és több RAM-ot eszik, de néhány speciális trükkös alkalmazástól eltekintve (ahol is kihasználod hogy nem minden objektum, stb) nem kéne általában lassabbnak lennie mint a C++ alkalmazások. Elvégre azokat is pont ugyanúgy lehet bénára írni, sőt... Nincs semmi nagy trükk a gyors Java programok írásában, "csak" az mint akármelyik más nyelvnél: helyes algoritmusokat kell választani, helyesen definiálni a "modulok" feladatát és interfészét... nyelv-független dolgok.

    "gnome3 alapértelmezett felülete is lényegében JS alapú, és a jövőre érkező win8 is erősen arra fog támaszkodni"

    De ne keverjük a szezont a fazonnal... Egy csupán felhasználó felületet vezérlő nyelv sebessége lényegtelen, mivel ott nem kell sok munkáz végezni. A Win8 meg ugyan támogatni fogja a JS+HTML+CSS-t, de gyaníthatóan a fő irány valami C#/Silverlight-szerűség marad.

Új hozzászólás Aktív témák