Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Cifu #5 üzenetére

    Voltak ugyan nagyotmondó hülyeségek elemzésnek álcázva 5-10 évvel ezelőtt, hogy a PC-nek annyi, mert jönnek a mobil megoldások.
    Akkor is sokan monduk, hogy a PC, mint irodai eszköz nem fog eltűnni, mert a PC-t eredetileg is irodai munkára tervezték és irodai feladatokra azóta sem állt elő senki jobb megoldással.
    Ettől még persze a PC eladások egyértelműen azért csökkennek, mert a 90-es évek közepétől az MS-Intel monopóliumnak köszönhetően a PC az otthoni, nem irodai környezetben is elterjedt mint tartalomfogyasztó és kommunikációs eszköz és ezekről a területekről szorítják vissza a mobil cuccok. A megmaradt "home office" feladatokra pedig tökéletesen elég az 5+ éves hardver is.

    A PC piac sokáig olyan volt, mintha a személyautókat a teherautókhoz képest 20-30 év késéssel vezették volna be a piacra, ezért kénytelen lett volna mindenki otthoni használatra is teherautót venni. A személyautók megjelenése így nyilván drasztikusan lecsökkentette volna a keresletetet a teherautók iránt, de attól még a teherautók nem tűnnének el, csak már nem használnák arra, amire eleve nem is tervezték őket.

    A PC piaccal ugyanez a helyzet: a piac zsugorodásával valójában egy mesterségesen erőltetett, természetellenes helyzet normalizálódik.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Slack #40 üzenetére

    A teljesítmény növelésnek csak akkor van értelme, ha az által új feladatokat lehet a PC-vel megoldani.

    Pl. a 90-es évek közepén ha 100MHz-es Pentiumról 200MHz-esre váltottál, akkor a gép már akadásmentesen le tudta játszani az mp3 fájlokat. A DVD videókhoz kb. 400MHz kellett + dvd dekóder kártya. 600Mhz már vitte a divx-et, 800MHz fölött már zökkenőmentes volt a szoftveres DVD lejátszás, és így tovább.
    Azaz érdemes volt nagyobb teljesítményre váltani, mert annak arányában bővültek a PCk képességei.

    A mobiloknál ugyanez a trend ismétlődött: a teljesítmény növekedése együtt járt újabb funkciók megjelenésével (4K videó, hangfelismerés, ujjlenyomat leolvasás, stb.), így volt kereslet a nagyobb teljesítmény iránt.

    Ma viszont a marginális hardcore gaminget leszámítva nagyon kevés terület van, ahol otthoni körülmények között kihasználható a nagyobb teljesítményű PC, mert nincs olyan terület, ami igényelné az erősebb gépet.
    Talán a VR az egyetlen, ahol egy otthoni gépnél számít a gép teljesítménye, de szvsz a PC-s VR a tartalomgyártásban (értsd: nem otthoni felhasználás) és a gamer szubkultúrában fog kikötni (tömegével pedig a konzol és a mobil VR megoldások fognak elterjedni), így nem valódszínű, hogy jelentősen felpörgetné a nagyobb teljesítmény iránti igényt.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz kelna91 #47 üzenetére

    Én azt vettem észre, hogy az általad leírt komolyabb otthoni felhasználás esetében sem nőt a PCkel szembeni teljesítmény igény az elmúlt 5-7 évben.
    Van itthon egy dual xeon munkagépem, meg egy 2012-es macbookpro-m, ha mozogni kell.
    A munkagép 3.5GHz 16 mag, 128GB ram, a laptop i7 2.4GHz 4 mag 16GB ram, és ha böngészés, photoshop, háttérben backup, stb. van, akkor nem igazán érezni a két gép közötti különbséget.
    A munkagép akkor mutatja csak meg az erejét, ha tényleg munkára használom: egyszerre fut 3 nuke, 2 maya, photoshop, a háttérben 4 renderjob + a szokásos (youtube, skype, stb.) és meg sem érzi, míg a laptopot már 1 db. renderjob is kifekteti.
    Azaz a komolyabb otthoni felhasználás nem feszíti meg a 2012-es gépet, csak a tényleges munkaterhelés (ami természetes).
    Persze a 2012-es macbook pro 16GB rammal 5 éve még bőven highendnek számított (eleinte azt használtam munkagépnek is), azaz a fejlődés annyiban nem állt meg, hogy az átlag is lassan felnő erre a szintre, de szvsz efölött - a játékokon kívül - nem sok minden indokolja, hogy otthoni felhasználáshoz erősebb gépre váltsunk.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz #16939776 #55 üzenetére

    "Az hogy így idiótákat nevelünk, széles látókörűség, probléma megoldóképesség nélkül, az már igényli ezt a fajta kasztosodást."

    Ezért vettem az unokaöcsémnek egy raspberry pi-t és telepítettem fel rá a Kano OS-t.
    Megvettem neki a Programozás gyerekeknek könyvet, így a kölök kicsit rá van kényszerítve, hogy ne csak passzív felhasználó legyen.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gege547 #97 üzenetére

    Az összelegózott gépek mindig jobbak lesznek ár/teljesítményben, mint a brand gépek.
    A legózásnál azt nézi az ember, hogy van x pénze és abból mi a maximum, amit ki tud hozni.
    A brand gépeknél viszont azt nézik, hogy adott egy feladat és melyik termékkel lehet a leghatékonyabban elvégezni, az árba pedig bekalkulálják a maintenance költségeket és a brand megbízhatóságát, lízing konstrukciót, stb.
    A teljesítmény csak addig érdekes, hogy az adott feladatra elég legyen. A rosszabb ár / teljesítmény arányért cserébe viszont jár pl. kiterjesztett supportot, ami első sorban nem pénzvisszafizetési garancia, hanem mondjuk biztos lehetsz benne, hogy a garanciaidő alatt a gép összes alkatrésze lesz raktáron, így meghibásodás esetén nem kell heteket várni a javításra.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Madwe #100 üzenetére

    A kkv-k azért nem költenek normális hardverre (és szoftverre), mert a legtöbb döntéshozó nem jut tovább az árcédulánál.
    A hardver és szoftver árak ugyanis direktben megjelennek a költségvetésben, de a gányolt hardver/szoftver miatti munkaidő kiesés csak úgy kerül a döntéshozók látókörébe, hogy éves összesítésben a cég nem teljesíti a terveket. Az viszont sok egyéb tényezőn is múlik és egyszerűbb rákenni a lusta munkaerőre, piacra, kormányra, bárkire.

    A mostani munkahelyemen (osztrák cég, tehát nem csak magyar mentalitás ez), amikor lejárt a produkciós szoftver maintenance, nem akarták meghosszabbítani, hanem egy másikat akartak venni harmad áron.
    Kiszámoltuk, hogy ha csak 15%-al romlik az emberek teljesítménye pusztán attól, hogy a másikhoz szoktak (azaz a két szoftver közötti jelentős teljesítmény különbséget nem is számoltuk, a hatékonyság csökkenést pedig nagy optimistán becsültük), és mondjuk 3 hónap kell, mire ismét felveszik a tempót, a cégnek már többe fog fájni az átállás, mint a két szoftver közötti árkülönbség.
    Na ezt kb. négyszer kellett elmagyarázni a döntéshozóknak, mert állandóan visszajöttek, hogy "de miért ne vegyük az olcsóbbat", majd az orruk alá dugtuk a számokat, amit nagy nehezen felfogtak, aztán egy hét múlva ugyanez, mert az árcédula ugyebár ott van feketén-fehéren az orra előtt, a hatékonyság csökkenését meg csak becsülni lehet és ilyenkor beüt a "whisful thinking", hogy talán csak megússzuk kevesebbel.
    Olyan is volt, hogy összehívtak egy megbeszélést, hogy költsünk-e havi 50 eurót egy szerver bérletre, mire a megbeszélés elején felállt egy rendszergazda, és elmondta, hogy ha negyedóránál többet foglalkozunk a témával, akkor csak a jelenlévők órabéréből többet tapsolunk el, mint amennyibe a bérlet kerül, így be is rekesztették a gyűlést. :W

    Amúgy nem állítom, hogy _minden_ kkv-nek brand hardvereket kell vennie, de hogy nincs normálisan végiggondolt stratégia a hardver vásárlások döntő többsége mögött, amiben a rendszer _összes_ tényezőjét figyelembe veszik, az egészen biztos.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gege547 #120 üzenetére

    Csak ismételni tudom önmagam:

    Azonos teljesítmény mellett a szerelt gép mindig olcsóbb lesz a brandhez képest, ezzel nincs értelme vitatkozni.

    A kérdés az, hogy ha egy cégnek kell mondjuk 80 konfig, akkor mekkora eséllyel szedsz össze 80 ugyanolyan gépre valót alkatrészenként kiskerből?

    - Kérek 80 db. FSP HEXA+ 400W (PPA4004900) tápegységet
    - Csak 12 db. van raktáron, két hét múlva kapunk többet
    két hét múlva:
    - Kaptunk 350W-osból 5-öt, meg 450W-osból 20-at, a 400-asra még várni kell, mert a külföldi nagyker is kifogyott belőle.
    És ezt megy minden egyes alkatrésszel.
    Ha pedig egy év múlva kell még 10 db. gép akkor ki garantálja neked, hogy lesz még a piacon olyan, hogy SanDisk X400 2.5 128GB SATA3 SD8TB8U-128G-1122 ?

    Ezért aztán az olyan cégek, amik spórolásból maguk legózzák össze a gépeket, valójában a brand és az egyénileg szerelt közti árkülönbözetet a gépparkkal szenvedő rendszergazdák és a tétlen munkások bérében fizetik ki.
    Egy brand gépnél ha valami elromlik, akkor fogod az ssd-t, átrakod egy másikba és 10 perc után a dolgozó onnan folytatja, ahol abbahagyta. Ha új munkaállomást kell telepíteni, akkor a már összeállított image-ből egy óra alatt feltelepít mindent ami kell, a driverekkel szarakodást, windows berhelést, programok telepítését egyszer kell végigszenvedi, onnantól rutin az egész.

    A jogi részét még nem is említettem: ha egy cég berendel több száz brand gépet és menet közben kiderül, hogy hirbás a széria, akkor a gyártó az egész gépparkot ingyen cseréli vagy javítja. Nem a pénzt fizeti vissza, mert azt a vevő, aminek termelnie kellene a hajára kenheti, hanem hozza a cseregépeket.
    Ha viszont a szerelt cuccaidnál belefutsz egy rossz tápegység vagy ram szériába, akkor eleve tovább tart, míg kiderül, hogy melyik alkatrész okozza a random kékhalálokat, majd egyesével vadászhatod a cserealkatrészeket. Ha ugyanis a cég brand gépre nem költ, akkor garantált, hogy nem fogja a biztonság kedvéért az összes tápot vagy ramot cserélni, mert eleve nem ismeri azt a fogalmat, hogy "a biztonság kedvéért".

    Persze most is hozzátenném, hogy ettől még lehet olyan helyzet, amikor megéri egy cégnek egyedileg összerakni a gépeket, de csak akkor, ha a döntéshozók nem ragadnak le az árcédulánál, tisztában vannak a kockázatokkal és hajlandóak vállalni a következményeket.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gege547 #124 üzenetére

    "Ha nincs a piacon olyan alkatrész akkor a forgalmazónak egy megegyező teljesítményűre vagy jobbra kell cserélni. "

    Home kategóriában ezzel semmi gond nincs, de ha emiatt mondjuk másik videokártya drivert kell telepíteni, akkor lesz egy géped a sok között, amivel folyamatosan külön kell foglalkozni. Nehezebb lesz kiszűrni a hibákat, mert lesz egy plusz változód a rendszerben.

    Azt kellene szvsz sok döntéshozónak megérteni, hogy céges szinten (egy adott méret fölött) "batch módban" kell az informatikát kezelni, azaz sosem egy adott gép a lényeg, hanem az összes egyszerre.
    Ugyebár ahogy nő a cég, úgy kell egyre több embert alkalmazni it supportra, mert a munkahelyek számával arányosan nőnek az it support feladatai is.
    Na most az a nem mindegy, hogy mekkora cégméretnél mekkora az it support létszáma. Ha egységesen mindenki brand gépeket használ, akkor a változók száma kisebb, így egy csomó feladat elvégezhető "batch módban" és kisebb support létszám is elegendő ugyanahhoz a feladathoz. Azaz a végén a brand gépekkel sokkal többet spórol a cég, mint ha maguk legóznák össze alkatrészekből.

    Persze a brand géppel is gond van, ha neked kell berheled, de pont azért vesz a cég brand gépet, hogy ne nekik kelljen berhelni. Az meg, hogy mennyit kell várni egy cserére maintenance szerződés kérdése, ami megint csak visszavezet a döntéshozók problémájához, hogy nem kezelik a helyén a maintenance fontosságát.
    Láttam már IT beszerzést, ami kívülről nézve korrupciógyanúsnak tűnt, mert a legdrágább ajánlatot fogadták el, aztán privát beszélgetésen kiderült, hogy a maintenance, lízing stb. feltételeket összesítve 5 éves távlatban már az volt a legjobb ajánlat. Na idáig nagyon kevesen jutnak csak el.

    Általában amúgy a növekvő cégekkel van a legtöbb gond, mert elindul egy pár fős vállalkozás home kategóriás gépparkal, majd szépen kinövik magukat, előbb pár tíz, majd pár száz főre, de mivel ez nem egyik napról a másikra történik, mindig csak egy-két gépet raknak a többihez, amíg a helyzet kezelhetetlenné nem válik, vagy történik valami komoly balhé (adatvesztés, zsarolóvírus, stb.). Ilyenkor elkezdenek rohamtempóban fejleszteni, de megmaradnak a régi reflexek, hogy a PC-nél az ár / teljesítmény arányon kívül nincs más, fontosabb kritérium és már meg is ágyaztak a következő bajnak.

Új hozzászólás Aktív témák