Új hozzászólás Aktív témák

  • Crystalheart

    senior tag

    válasz tkazmer #139 üzenetére

    azbest arra a akart kilyukadni, amit én is eképp gondolok, hogy nem tandíjat kellene tán bevezetni, legalábbis nem a jelenleg elképzelt formában, hanem az egyetemek támogatását kellene jócskán megváltoztatni.

    Azon gondolkodom, mi lenne, ha az egyetemek egy rangsor szerint kapnának pénzt az államtól, fix összeget, és a tanulók száma minimumban lenne meghatározva? A finanszírozási költség nem változna lényegesen eleinte, azonban az iskolák nem volnának szinte kényszerítve a saját oktatási minőségük lerontására.

    Ezek után itthon is divatba jönnének talán az egyetemi kutatások, hiszen abból lehet még pénzt csinálni. Nem vennének föl annyi diákot, amennyit csak tudnak, hanem a létszám valahol az adott intézményre kirótt minimum körül lenne.

    Másik probléma ugye, hogy sokan kiutaznak egyetem utám külföldre dolgozni, és itthonra semmit sem adóznak. Nos ilyen esetekben a többi exdiáktól éd diáktól függetlenül kellene valamiféle tandíj-költségtérítést fizetniük az állam felé, mondjuk néhány év után az ottani jövedelemadójuk bizonyos százalékát, a kifizetett tandíj megtérüléséig. Ha valaki azért utazik ki, hogy aztán a megspórolt pénzt hazaadja, azt adómentesen megtehetné, és ezt a pénzt jóváírnák a számláján. Valószínűleg eztán is megérné még jóideig külföldre utazni, az tény, azonban a külföldre utazókra fordított költség megtérülne, sőt, ösztönözné a kiutazókat az itthonmaradottak segítésére. Persze ezen az elgondoláson nyilván volna még mit foltozgatni, de így 2 perc alatt ez ötlött az eszembe. :)

Új hozzászólás Aktív témák