Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kendek

    MODERÁTOR

    válasz Bici #7 üzenetére

    x86-on túl, ahova élő ember még nem merészkedett. :DD

    <-ƘƘ->

  • #06658560

    törölt tag

    válasz Bici #7 üzenetére

    CAD. Pl Solarisra, AIX-re Catia V5 létezik, V6 sajna már csak win alá lesz, vagyis amin win fut azon lesz. De elvileg máűs alkalmazások, amik linuxon mennek, azok AIX alatt, solaris alatt is leboldogulnak egész jól.

  • bambano

    titán

    válasz Bici #7 üzenetére

    Az a baj ezzel a pc feliratú lomokkal, hogy még mindig személyi számítógépek. Még mindig nem nagy architektúrák, csak egy 4 bites processzor 8 bitesre tuningolt változatán futó karaktesres oprendszerre faragott grafikus shell. Ha meglököd adattal, felborul.

    Ehhez képesz mondjuk ott kezdődik a számítógép, ahol:
    - egy regattában (ibm power5 alapú gép) van legalább egy, de néha több úgynevezett io drawer, ami egy doboz, benne 88 darab pci slottal. Nem gatyázunk, hanem belerakunk 88 darab hálózati kártyát vagy optikai storage kártyát egy gépbe
    - fér mellé 12 darab alaplap. Mindegyikre jut 2-4 proci, meg csillió giga ram.
    - és az egész úgy van összedrótozva, hogy ezt meg bírja hajtani, de nem csak hogy simán kisámfázza, hanem akár virtualizált módon képes megfelelő sávszélességet biztosítani tetszőleges alaplap, proci és bővítőkártya között.
    - a sun sparccenter2000-ese egy irdatlan régi darab, nagyságrendileg 1992-ben volt a nagy sun számítógép. ebben már csomagkapcsolt busz volt, hogy a belerakott alaplapok és processzorok képesek legyenek meghajtani minden perifériát.

    Szóval lehet, hogy egy erős pc egy userrel gyorsabb. Csak ráraksz még 3 usert és már fuldoklik az adatban, és ahogy pakolod rá az usereket, úgy romlik a teljesítménye, mert szűkek az adatutak, egyre többször kell valamire várni, nem ér oda időben a vinyóról az adatblokk, lassan csordogálnak a bitek az ethernetről, stb. Ehhez képest egy nagy gépen lassabban indul a teljesítmény, 1 usernél elég gagyi kimenetet produkál, csak ez a teljesítmény nem törik le olyan gyorsan, mert az egész gép "egyenszilárdságú", ahogy a mérnökök mondják. Nem egy rohadt gyors proci vár mindig a többi cuccra, hanem szépen tömik a procikat adattal, full gázon.

    És akkor nem beszéltünk a nehézvizesekről, ahol egy gépi kódú utasítás egymillió rekord sorbarendezése, meg olyan szervizproci van benne, hogy a fő processzorokban mikrokódot upgradel az oprendszer leállítása nélkül és hasonló csacskaságok. Ezeket lehet, hogy három hét alatt bootolja be 5 mérnök. De leállni csak akkor fog, amikor a szeméttelepre viszik. Meg ha atombomba esik rá, de ez utóbbi nem biztos...

    Ebből próbálnak átvenni valamit a mai pc-k, pl. mostanában azért már a desktop pc-kben is több pci busz va, vagy legalább a videokártyának van dedikált pci busza, de régen ez nem így volt. A szerver pc-k is annyival jobbak, hogy ott minden hardverelem (diszkvezérlő, ethernet, fc kártya, stb.) vagy ezek jó része dedikált pci buszon vannak (most mindegy, hogy pci, pci-x vagy pci-e). De az egész miskulancia bedugul, mihelyst a proci akar valamit, mert ott az északi hídnál elfogy a kraft. Pont, mint a Margithídon Pesten.

    A nagy sunok, ibm-ek alkalmasak 3d renderelésre, meg bármire, amit több példányban és sok adattal kell futtatni. Alkalmasok azok bármire, de az ilyen desktop jellegű munkáknál (office meg explorer) nem jön ki a kraft. Pont, mintha egy kraz-t két zsugorfóliányi ásványvízzel raknál meg a szokásos 15 tonna sóder helyett.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Bici #7 üzenetére

    Még egy kis "mese": azért az szép, amikor ezek a nagygépes technológiák átszivárognak a pc-s szerverekbe... Pl. olyan szervizproci van ibm pc-s szerverekhez, amin powerpc proci meg radeon kártya van (nem tudom, az előző generációs apple gépekhez képest mit tud, de mégiscsak erősen rokon hardver).

    Bedugod az áramot, beindul a szervizproc. Rámész a beépített webszerverére, látod a kikapcsolt gép összes paraméterét, amit kikapcsolva értelmes nézni (a ventillátorok fordulatszámát nem annyira:) ) tudsz remote konzolt indítani, amire fel tudod mountolni a lokális pc-d cd meghajtóját. Majd be lehet kapcsolni (továbbra is távolról) a szervert és mondhatod neki, hogy ugyan bootoljon már be a te pc-dbe rakott cd-ről. Ha véletlenül egy ibm karbantartó cd-t fejeltettél benne, akkor minden további nélkül lecseréli a szerveren a biost, a vinyók firmware-ét, az scsi vezérlő biosát, a backplane biosát, a hálókari firmware-ét, stb. Természetesen át lehet konfigelni a biost.

    Ha win server cd-t felejtettél benne, akkor simán bebootol róla és feltelepít a windowst (linuxot is, nyilván, én ez utóbbit próbáltam). A weben keresztül látod, hogy a bekapcsolt gép milyen környezeti paraméterekkel fut (hőmérsékletek, tápfeszek, venti fordulatszámok, stb), ezekről minden további nélkül kérhetsz emailben értesítést.

    Van még egy halom dolog, amit tud, ez csak ízelítő:)

    Lehet, írok róla cikket. Nyilván más gépekre is létezik ilyen, de nekem csak ibm szervereim vannak.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák