Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stevve

    nagyúr

    Eltöltöttem némi időt Amerikában és sok helyxen jártam már.

    Itthon sem nézek, olvasok híreket és nem érdekel a politika vagy a közélet mocsara, ott sem érdekelt. Itthon sem mentem bele parttalan hitvitákba, kint sem, de itthon és kint is volt, hogy bunkó, kicsinyes és önző emberekkel találkoztam és volt, hogy féltem volna egy-egy helyre, utcába bemenni, ahogyan itthon is.

    Emberekről beszélünk, vagyis akkora különbség nem lesz, mint sokan várnák. Mindehol jelen vannak ugyanazok az ösztönök, a beszűkültség, a különböző értelmi és érzelmi szint és mindenhol vannak problémák. Én azt mondanám, hogy nem társadalom, egyéntől függ, hogy mit akar. Persze a környezet lehet itt negatív, de nem muszáj belesüppedni és ha itt nőttél fel, bizonyosan érzékenyebb is vagy rá. HA kint nőnél fel, az ottani dolgokra lennél érzékenyebb talán.

    Többen írtok sikersztorikról, de (elnézést ezért és nem is érdekel senki vagyoni helyzete) azért itt-ott érezni, hogy eleve volt miből kimenni. Így azért majdnem mindegy, hol él az ember - kicsit visszautalva Maslow dolgaira. Ha akarsz, tudsz (bár lehet, hogy én vagyok túl egyszerű). Ha azért ment ki valaki, mert egyedül van, fiatal, egy lyukban lakik évekig, spórol, nem is él, majd hazajön házat venni, az is valid, bár akkor azért igazán el sem ment.

    Nagyon jó külföldön élni és más kultúrákat, társadalmakat felfedezni, a világot látni, ha ilyen a beállítottságod, de ez szerintem az egyéntől függ és a külföldiek is vándorolnak iylen okból akár ide is. Ha azért mész ki, mert itt eleged van ebből vagy abból, igazából a saját magad problémája nem oldódik meg, csak X távolásgra kerül. Ettől te még fel tudod húzni magad olyan dolgokon, amikre talán hatásod sincs, csak kint talán nem ismered eléggé azu itthoni helyzet ottani párját. Persze ha valakit valóban meghurcoltak, elüldöztek, az más, bár itt nem olvastam ilyen példát.

  • stevve

    nagyúr

    válasz Szevam #48 üzenetére

    Érdekes probléma és hirtelen az jutott eszembe, hogy van, ahol ez motiváló arra, hogy költözzenek az emberek. Indiában dolgozhatsz egy multinak és lehetsz is helyi vezető, de az igazi státusz akkor jön, ha kimész Silicon Valley egyik óriásához és felmászol a ranglétrán. Ők ráadásul annyira ki vannak élezve a státuszra, hogy ez életcél is sokszor.

    Egyébként, van olyan munka, ahol ezt érezheted és rá is játszanak erre, de van ahol senki nem foglalkozik azzal, honnan jöttél vagy hogy nézel ki és nem kell másodrendűnek érezned magad.

    Persze aki itthon is sokat panaszkodik, az jó kérdés, hogy mit vár egy pár kilométerrel arrébb? Megváltozik a saját habitusa csupán a távolságtól?

    Egon: Nem kell csupán a skála két végében gondolkodni. Feljebb is írták, akit a család, megélhetés, esetleg a kaland motivál, ezzel nem fog foglalkozni és valószínűleg nem is kerül ilyen helyzetbe.

    [ Szerkesztve ]

  • stevve

    nagyúr

    válasz totron #54 üzenetére

    Persze, építőipar is IT. Én az utóbbiban dolgozom és pont senkit nem érdekel a származás, míg előbbi esetben sajnos nem kell messzire menni a kizsákmányolást keresve.

  • stevve

    nagyúr

    válasz totron #57 üzenetére

    "Akár. Kölcsönhatás a kulcsszó szerintem."

    Ez jogos. De azért aki a kákán is csomót keres, nem biztos, hogy gyökeresen megváltozik évtizedek berögződését levetve azért, mert környezetet vált. Vagy legalábbis, ennek tudatos folyamatnak kell akkor lennie. :) Jó szó nagyon a kölcsönhatás.

    "Hát azért egy nagy idegenellenességgel bíró kultúrában, térségben könnyebb ilyen helyzetbe kerülni. A legletisztultabb önérzet, a legoptimistább benső is letörhető."

    Ez igaz, bár aki családot és megélhetés akar, aligha megy ilyen környezetbe önszántából.

  • stevve

    nagyúr

    válasz Obi-1 #87 üzenetére

    Nem szeretnék senkit megbántani, de azért ha átmegyek a szomszédhoz és itthon nem veszem le a cipőm és az asztalra teszem a lábam, ott ezt nem fogom csinálni, mert itthon így szoktam és fogadja el. Nyilván ő se mászkáljon utánam fetőtlenítő kendővel.

    Amerikában, ha úgy viselkedsz, mint egy ottani, senkit nem érdekel, ki vagy, mert rendőrállam, de ha nem, éreztetik veled. Meg ott annyira minden túl van szabályozva, hogy már az okoz sok bajt, konfliktust. Kicsit túltolták a DEI-t. Kanada nyugati partján pedig, csak kis távolságra Amerikától, már hasonlóak, mint Európában, csak talán még nyitottabbak. Ha van pénzed, ugyanazt a szolgáltatást kapod, mint bárki más és amúgy békén hagynak, bár legfeljebb nem keverednek veled, ha nagyon kőlönbözöl, de ez azért nem meglepetés. Oroszországban eleve nem is jutsz sehová külföldiként, de ők szeretik mindenhol a státuszt (és annak mutogatását), amit otthon megszoktak. Vannak sértődött népek, akik ezt mindenhová szeretik magukkal vinni, persze kéretlenül. A magyarok is ilyenek sajnos.

    És persze ott van Kína, ahol nagyon kirekesztőek és még azt is pontosan tudják, ha valaki úgy néz ki, mint ők, de tajvani vagy hong kongi. Viszont ők mindenhol ott vannak és a legtöbb helyen az elitben is jócskán. Ők viszont a kinézetükön kívül majdhogynem semmivel nem tűnnek ki és nem feltűnösködnek, bár az is igaz, hogy sosem fognak keveredni mással. Lassan a fél világot felvásárolják, de mindig a rendszeren belül vannak, nem lázadnak, nem nyomják a vallásukat, szokásaikat. Kb. le sem @!"% a helyi ünnepeket, szokásokat, vasárnap is nyitva vannak, termelik a pénzt.

    Nincs szerintem jó vagy rossz nép csak jó vagy rossz hozzáállás egymáshoz népek között.

    [ Szerkesztve ]

  • stevve

    nagyúr

    válasz Apollyon #96 üzenetére

    Igen, lehetsz póni addig amíg ez nem sért semmit. Ha viszont igen, arra ugranak. A rendőr a nagyvárosokban biztosan visszatartó erő. Nagyon vidéken nem jártam. Például láttam olyan esetet, hogy egy taxis megállt egy rendőrőrs mellett, de már túl közel és rögtön négy rendőr jelent meg fegyverrel a kezében, hogy van 2 másodperce elhúzni onnan. Vagy a Wall Street is úgy van védve, mintha háborús zóna lenne. Erre értem.

    Kínában nem is a rendőr, az állam ami brutálisan leszabályoz mindent és mindenkit. A rendőr maga inkább eszköz.

    Oroszországban a hierarchia nagyon erős és merev. Persze nem lehet általánosítani, de főleg azok, akik feljebb vannak szeretik megszerezni vagy vinni azt a státuszt másfelé is. De legalábbis mutatni (drága kocsik, házak, viselkedés, minden a pénz).

    Egyikkel sem általánosítanék, inkább minták ezek, amiket tapasztaltam - persze csak a saját kontextusomból. :)

    [ Szerkesztve ]

  • stevve

    nagyúr

    válasz Hieronymus #101 üzenetére

    Igen (és nem ismétlést kérek :DDD )

    Igazad van, ezért is írtam, hogy ez a saját kontextusom. A taxis sztorin meglepődtem. a WTC emlékművek közelében volt, lehet, hogy ezért voltak olyan mufurcok, fene tudja.

    ----------------

    Ehhez a hümmögéshez hozzá tudom adni az indiaiak helyeslését, ami a fej ingatása. Ez felénk bizonytalanság vagy "ne mond má"", náluk pedig teljesen pozitív egyetértés, helyeslés. Mire megszoktam... :D Mondasz valamit és mindenki ingatja a fejét.

    [ Szerkesztve ]

  • stevve

    nagyúr

    válasz stickermajom #104 üzenetére

    Lehet, hogy én rosszkor voltam kint, a Trump éra közepén. Akkor le voltak téve beton blokádok és golyóálló mellényes arcok álltak a sarkoknál. Nem hiszem, hogy esemény volt, mert sokáig voltak ott.

  • stevve

    nagyúr

    válasz Szevam #107 üzenetére

    Amerikában tényleg minden egy számmal nagyobb. A zöldség, gyümölcs és a baseball, kosár vagy bármilyen meccsen a kóla is vagy 2L. Nekünk mért kis adag semmiből nincs szerintem. Igen, minden extrán cukros ahhoz képest, amihez mi szoktunk. Bazi nagy autókkal rohangálnak nagyon széles sávokban, amiből 8 van egymás mellett néha, bár a távolságok is más léptékben értendőek, mint itthon. Mondjuk a havas hegyeken kell is olyan pick-up, aminek a motorházteteje 160+ cm-nél van. :D

    Kanada közelebb áll hozzánk, Európához kultúrában, de annak is inkább a nyugati partja, Vancouver. Toronto-ban nem voltam, de arról megoszlottak a vélemények kint.

    Hieronymus:
    Köszi az infót!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák