Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vesa

    veterán

    A korábbi cikknél is leírtam -ha jól emlékszem-, hogy az elméleti fejtegetés értelmetlen. Írod, hogy nem az összetevőket kell ráírni egy termékre, mert abból nem derül ki az ízélményre vonatkozóan semmi, ezért azt kéne ráírni, hogy mondjuk 3 ember konkrétan milyennek érezte, milyen benyomása volt róla. Most a technikai oldalát ennek felejtsük is el, hogy számos terméknél erre már hely sem lenne a címkén, maradjunk tisztán az elvi oldalon. Szóval azt írod, hogy az összetevők felsorolásából (műszaki tartalom), nem derül ki az íz(hang) élmény, ugyanakkor magad fogalmazod meg, hogy az egész érzékelés egy szubjektum és innen válik értelmetlenné.

    Mert akkor mit tudunk meg abból, ha Gipsz Jakab leírja a szubjektív véleményét? Semmit! Csak azt, hogy Gipsz Jakaban személyes ízlett a szörp vagy számára megjelent-e a zenekar a lakásban. Ebből sehol nem következik, hogy Beton Bélának is ez lesz a véleménye, pontosabban a megélése. Vagyis teljesen értelmetlen szubjektumokról konkrét, vagy akár csak iránymutatást jelentő információt is várni. Lehet, hogy én a nagymamád szörpjétől nem esnék hanyatt, másnak rettentően ízlene, a harmadik embernek meg az ipari lesz a kedvence. Szubjektíven.

    Innentől válik teljesen értelmetlenné a zenei eszközök minőségével kapcsolatban, vallásos áhítattal kezelni bármit. A torzítással azért foglalkoztak annyit, mert a legtöbb ember számára ez a jelenség érezhetően rontja a zenehallgatás élményét, és ez egyértelműen kimutatható. Egy szine torzításmentes hangképnél viszont már olyan szintű szubjektumok döntenek a "szerintem jól, vagy nem jól szól" kérdésben, ami kizárólag az egyéni érzékelésen múlik és semmiféle objektív egyetemes igazság nincs, és nem is lehet mögötte. Az egyik emberenk ugyanaz a hagkép tökéletes lesz, a másiknak meg nem, Akármilyen eszközből jön és akármilyen elmélet van mellé téve.

    Éppen ezért, címkékre csak műszaki paramétereket van élrtelme ráírni, mert minden más értelmetlen.

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz bambano #7 üzenetére

    "mások tudják, hogy az orvostudomány sok esetben arról szól, hogy életben tartják a beteget addig, amíg a saját teste képességei szerint meg nem gyógyul"

    A téma itt OFF, de ez így nem teljesen igaz. A gipszes példa nem rossz, és számos esetben hasonló folyamat játszódik le, tehát a test öngyógyít. Ugyanakkor, pl. egy csont protézisnél -csak, hogy a példánál maradjak- egyértelműen az orvos gyógyít, a test csak néz mint Marci hevesen. Vagy említhetném a lyukas fogat is, ami nem fogja vissszaépíteni mnagát, tehét vagy betömi az orvos, vagy kiszedi és cseréli egy műre. Na, hogy most a lézeres szemműtétről és ezernyi egyéb konkrét gyógyítási formáról ne is beszéljünk, amire a test már önerőből nem képes.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz UnA #15 üzenetére

    "Ami valóban számít emberi szempontból , az a szubjektum, amiről te beszélsz, az a dolgok dehumanizálása."

    Nem, én pontosan a szubjektivitásról beszélek, örülök, hogy nem tudsz értően olvasni. Tehát akkor ismét megkérdezem: Milyen információt hordoz számomra az, ha neked (vagy akárkinek) tetszik egy eszköz hangzása? A Te füled és agyad egészen máshogy érzékelheti a hangot, mint az enyém (ettől lesz szubjektum) innentől teljesen értelmetlen arról beszélni, hogy XY szerint az egy tökéletes hangzás vagy sem. Mert én, meg a másik ember máshogy fogjuk érzékelni ugyanazt a hangzást, és lehet, hogy a saját szubjektív megítélésem szerint ami számodra tökéletesen szól, az számomra rettenetes lesz. Örülnék, ha képes lennél cáfolni a mondandómat tényekkel, vagy minimum érvekkel (ami ahhoz kapcsolódik amiről beszélek), mert egyéb esetben csak vallást gyakorolsz, hülyeségekkel pedig sajnos nem tudok _értelmesen_ vitázni.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz bambano #25 üzenetére

    Akkor Te sok esetben ki fogsz hagyni az életedből pár értékes eszközt, mert ahelyett, hogy mafad hallgatnéád meg és döntenéd el a saját érzékelésed alapján az eszközről, hogy milyen a hangzása, látatlanban döntesz egy vadidegen véleményére hivatkozva, akiről azt se tudod, hogy esetleg nem süket-e (nyilván sarkítva, de érted...). :)

    Van aki így vásárol, de ebből nem következik, hogy ez a hibás gyakorlat bármiben is cáfolná az érveimet.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz CPT.Pirk #26 üzenetére

    Abban a szegmensben, amiről a cikk szól, ez már nem releváns. Ugye itt nem az a vita tárgya, hogy tudunk-e jellemzően tömegesen különbséget tenni egy torz, mono Sokol rádió és egy Audiophil top kategóriás eszköz közötti hangzásbeli különbségről. Hanem az, hogy az "ellenállás megfordítás" olyan katartikus hangképbeli változást okoz-e, mint azt a cikk szerzője állítja. Itt pedig már az átlagember hallása nem működik hasonlóan.
    Gondold csak el, mennyien nem hallják pl. ha egy énekes hamis. Egy zenésznek már régen fáj a feje és jajveszékel, mert az énekes alul/felül intonál, miközben az átlagember simán örömködik, hogy milyen szép hangja van az énekesnek.

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Erunosta #33 üzenetére

    "Én mindig azon ámulok, hogy a legjobb minőségű zenetároló még mindig a bakelit lemez, ha nem tévedek"

    Tévedsz! Már megjelenéskor sem zajmentes, perceg, pattog. Igaz, akkor még nem vészesen, de hallhatóan (és mérhetően, csodásan látszik a hullámformán az összes apró percenés a 0km-es lemezen is). A hangképe szép, de mint hordozó, katasztrófa. Kényes mint a porcelán, ha bármi hatás éri (hő, fizikai stb.), már erősen romlik a minősége, fizikai behatsnál szakadhat a barázda és onnantól ugrik a lemez, mehet a kukába, de még ezen hatások nélkül is idővel garantáltan egyre jobban fog pattogni, sercegni. Van ez a nosztalgia a bakelittel, de őszintén szólva egy sznob b*romságnak tartom, mert bár "analóg" mivolta miatt teltebb hangzást ad, de adathordozóként egy rettentő kényes, már a kiadáskor zajos, béna, idejétmúlt eszköz.

    A vallásos dumát meg hagyjuk már. Miért ne lehetne más véleménye valakinek? Főleg, ha érveket tesz mellé. Sokkal értelmesebb az, aki érvel, mint aki csak rajong és ész nélkül, egyfajta vallásos áhitattal helyesel, miközben egyetlen értelmezhető szakmai érve nincs. :U

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz UnA #45 üzenetére

    "a te bizonyos technikai adatok alapján akarod bemagyarázni magadnak, hogy ha a leírásban X > 548, akkor biztosan az lesz a tökéletes eszköz neked."

    Nem belemagyarázom, hanem inkább a technikai adatokból indulok ki, mint noname Gipsz Jakab személyes véleményéből. Ugyanis nem ismerem Gipsz Jakabot, aki a címkére azt írta, hogy szerinte szép hangja van az eszköznek. Rettentő egyszerű, hogy miért. Mert ez semmiféle konkrétumot nem hordoz, amiből ki lehetne indulni. Ellenben, ha látom, hogy az eszköz 10kHz-ig tud (most ez nyilván hülyeség, de így lesz szemléletes a példa), akkor egyélrtelmű a számomra, hogy a saját hallásomhoz ez rettentő gyér lesz, és nem lesz elég magas tartománya, nem fog számomra jól szólni, mert az én hallásom 18kHz-ig képes érzékelni. Ha tehát erre Gipsz Jakab azt írja, hogy szép a hangzás, akkor ő konkrétan részlegesen süket hozzám képest.

    A mondandód alapján Te lehetsz a tipikus célközönsége az "élet iskolájás" MLM ügynöknek, aki "személyesen megtapasztalta az általa árult termék csodálatosságát", tehát nyilván meg fogod venni a "NASA csodafazekat" 500k-ért, mert "Mancikának is tetszett", úgyhogy nagyon emberi. A "csúnya, gonosz tudománnyal" meg senki ne fárasszon, ami bebizonyítja, hogy a 30k-s fazék pont azt a képességet hozza a méréseken, mint az 500k-s csodafazék. A lényeg a bizonyítatlan vallásos hit abban, hogy a Te fazekad többet tud. ;)

    [ Szerkesztve ]

    A tudomány a valóság költészete!

  • Vesa

    veterán

    válasz Erunosta #49 üzenetére

    "Csinálj jobbat, írj jobbat."

    Igen, ez a szokásos ferdítés. Tehát ha nem vagy focista, ne mondj véleményt a fociról. Ha nem vagy zenész, ne mond el, hogy tetszik az XY zene vagy sem, mert majd jön valaki és hozzád vágja, hogy "csinálj jobbat". Mintha ennek bármi köze lenne a témához. Ráadásul egy szóval sem minősítettem a cikk írójának munkáját! Kizárólag azzal vitázom, hogy van-e értelme az ember -tényszerűen szubjektív- érzékelési képessége mellett arról beszélni, hogy XY akármi csak úgy lehet csodás, ahogy azt egy valaki annak gondolja. Szeirntem nem lehet, és épp ezért nincs is értelme. A miértjét már kifejtettem.

    A tudomány a valóság költészete!

Új hozzászólás Aktív témák