Új hozzászólás Aktív témák

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz <Adamsky> #5 üzenetére

    Ott a probléma veleje, hogy miután sikeresen kiszervezték a termelést Kínába, a kínaiak nem azt tették, amit elvártak tőlük, hogy minimális bérért biztosítsák a sohasemlátott profitot a cégek részvényeseinek - csakhogy a kínaiak célja eleve a saját életkörülményeik javítása volt a bérmunkák elvállalásával.
    Aztán ahogy a kínai cégek hatékonyabban kezdtek működni, mint a nyugatiak, az USA hirtelen rájött, hogy nem is olyan jó dolog a szabadkereskelem és a globalizáció, mint ahogy azt korábban évtizedeken át hirdették (ehhez az kellett, hogy már ne náluk csörögjön a kassza). Természetesen ennek párjaként a kínai kommunista párt is rájött, hogy ugyanezen dolgok a globális jó részei, amely értékeket minden országnak osztania kellene.
    Az ironikus az, hogy természetesen Kína nagyon sokáig másolt - ahogy a fiatal Egyesült Államok is másolta az angol és francia ipari forradalom eredményeit (és a polgárháború egyik oka is az volt, hogy Dél angol textilipari gépeket akart venni, míg Észak vámokat akart kivetni ezekre a termékekre - lévén ő is azt gyártotta, csak drágábban és gyengébb minőségben).
    A történelem ciklusokban másolja önmagát, érdekes folyton ráismerni a visszatérő mintákra (nyilván azért, mert az emberi természet mindig ugyanaz marad, hasonló körülmények hasonló reakciókat váltanak ki)

    Még egy dolog, a szankciókkal kapcsolatban: a történelmi tapasztalat az az, hogy a szankciók csak rövid távon működnek, ha azalatt nem sikerül elérni a célt, akkor pont az ellenkezőjét érik el, mint ami az eredeti szándék volt. (Németország a második világháború előtt sikeresen önellátóvá vált, Japán pedig összeomlás helyett bekebelezte a fél Távol-Keletet)
    Most Amerikánál van a hatalmas tudásbeli és technológiai előny, de a szankciók lebegtetésével csak azt érhetik el, hogy Kína mindenben önellátó legyen, egyes területeken akár meg is előzve az amerikaiakat.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák