Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Chaser

    titán

    válasz Vesa #48 üzenetére

    ebben egyetértek
    kabarét arra értettem, hogy muszkli körül már elég sűrűn megy a bálhéééé'...másik cikkbe rtam is, lehet lassan külön muszkli részleget nyitni ph-n

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Vesa #48 üzenetére

    "A lényeg az, hogy történt-e olyan félrevezető kommunikáció vagy adatmegosztás a cég részéről, mely a befektetők döntéseit befolyásolta. "

    Pontosan. Márpedig ilyen nem történt. Az, hogy Musk megoszt a Teslaval kapcsolatban véleményeket, ötleteket, terveket a twitteren, jogi értelemben nem minősül sem félrevezető kommunikációnak, sem hamis adatmegosztásnak, mert ennyi erővel a világ összes CEO-ja perelhető lenne, ha egy termék vagy szolgáltatás az eredeti demóhoz képest módosul vagy a piacra dobása csúszik.
    Az minden esetben a befektető üzleti kockázata, hogy egy cég jövőbeli terveit mennyire veszi készpénznek.

    Amúgy a perelhetőség kérdésében kevered a büntetőjogot a polgári joggal.
    A polgári jogban csak akkor adnak helyt a keresetednek, ha bizonyítani tudod az ok-okozati összefüggést az alperes cselekedete és a Te konkrét károd között.
    A büntetőjog ezzel szemben szankcionálhat cselekedeteket függetlenül azok következményétől.

    Esetünkben tehát az a kérdés, hogy Musk tweetjei között akad-e olyan, amiért büntetőjogi felelősséggel tartozik. Ha nem, akkor a felperesek csak polgári úton támadhatják, amihez pedig bizonyítani kell a károkozást is.

    "de abban semmi kabaré nincs, hogy ezt a részvényesek egy csoportja meglépte"

    A fentiekből elég egyértelműen következik, hogy de van, mivel gyakorlatilag olyasmivel vádolják Muskot, ami vagy büntetőjogi kategória és akkor a hatóságoknak kellene eljárniuk, vagy az egész vád átmegy abszurdba. Ami egyébként az USA-ban nem ritka, mivel a sikeres perhez nem feltétlenül szükséges értelmes vád és a felperesnek kedvező ítélet, elég ha a jogi procedúrával nagyobb kárt tudnak okozni az alperesnek, mint amennyit peren kívül fizetne.

    Normál esetben, ha valóban történt törvénysértés, akkor az az eljárás, hogy büntető feljelentést tesznek és miután a hatósági eljárás végén a bíróság kimondja az elmarasztaló ítéletet, akkor arra hivatkozva indítanak polgári pereket.
    Elizabeth Holmes esetében is pontosan ez történt. Nem a befektetők indítottak ellene polgári pert, majd lett belőle büntető eljárás, hanem fordítva.

  • nexplo

    őstag

    válasz Vesa #60 üzenetére

    Teljesen veled értek egyet. Nem megyek bele vitába senkivel, mert meddő. Az biztos hogy a "főnök" valamit kavar és ezt sokan szóvá vagy perré teszik. Én sem vagyok bíróság és részvényem sincs de ezek létező dolgok :)

    Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn! :)

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Vesa #60 üzenetére

    Az nem vélemény kérdése, hogy egy adott cselekedet törvényellenes-e vagy sem.
    A büntetőjogi tényállást pedig nem polgári perekben, hanem büntetőperekben derítik ki. Az ügy tehát nem azért abszurd, mert hogy szerintem Musk nem csinált semmi rosszat, a felperesek szerint meg igen, hanem mert polgári perben vádolnak valakit bűncselekmény elkövetésével. Miközben az USA-ban léteznek a hasonló ügyekre dedikált hatóságok, akiknek a dolga ilyen esetekben a vádemelés, ha szerintük történt bűncselekmény. Márpedig Musk ellen nem folyik ilyen eljárás, ezért totál abszurd egy ilyet polgári perben indítani.

    "Egy pert csak úgy, találomra nem szoktak indítani. Általában csak akkor kezdenek bele, ha látnak némi esélyt a megnyerésére."

    Tévedés. Az USA-ban akkor is indítanak pereket, ha reményeik szerint a jogi eljárással nagyobb kárt tudnak okozni az alperesnek, mint amennyit egy peren kívüli egyezség során ki lehet belőle préselni.

    "Pervesztés esetén pedig viseli annak következményeit is. "

    Az USA-ban nem. Ha beperelsz valakit és elveszted a pert, akkor csak a saját ügyvédi költségeidet kell megfizetned. Mindent, amit az alperes költött védekezésre az ő kiadása marad. Ezért éri meg abszurd pereket indítani, mert sokszor az alperes ügyvédi költségei nagyobbak lennének, mint amennyit a felperes peren kívül követel, így akkor is érdemes fizetnie, ha a vád nem állna meg a bíróság előtt.

Új hozzászólás Aktív témák