Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz Ixion77 #344 üzenetére

    A bankpánik más tészta, én nem erről beszéltem. Hanem a kamatkörnyezet kockázatáról. Mert a mostani bankroham a SVB-nél már egy következménye volt annak, hogy a bank eszközei komoly veszteségben voltak. A bankroham egy olyan bankot is el tudna söpörni, amelyiknél ez nem igaz, hiszen nyilván a bankok tőkeáttéttel működnek, és nyilván nem tudják egyszerre likvidálni az eszközeiket, ha a betéteseknek kell a pénz, de normál esetben nincs bankroham, mert a betétesek bíznak a bank működésében. Ha azt látják, hogy amit csinál a bank, az súlyos veszteségbe fog vezetni, akkor viszont joggal pánikolnak be.

    Nem arról beszéltem, hogy kizárólag rövid lejáratú és nagyon likvid eszközöket tartsanak a bankok, hanem arról, hogy normál esetben a banki működésnek abból kellene állnia, hogy adott kamatperiódusú eszközöket hasonló kamatperiódusú forrásokból finanszíroznak. Vagy ugyanez deviza esetében, pl. svájci frank alapú hitelek esetében devizaswap kellett legyen a hitelek mögött, amennyiben a forrás mondjuk forint volt, mert ha a forint durván erősödött volna, akkor a banknak vesztesége származik belőle. Így viszont a banknak nyilván nyeresége sem származott a forint gyengülése miatt, csak a devizahitelesnek vesztesége, a swap másik oldalán lévőknek meg nyeresége, forint erősödés esetében meg fordítva. Igazából normális esetben ez így lenne a kamatperiódusokkal is.

    Szvsz a nem normális az a zéró kamatkörnyezet volt, amikor a nyugati bankok már 1% alatti lakáshiteleket adtak, a marzs azonos kamatperiódura nézve meg majdnem teljesen eltűnt.

Új hozzászólás Aktív témák