Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • julius666

    addikt

    válasz HussarF #2582 üzenetére

    Így van, illetve azt se felejtsük el, hogy a külső körülmények jelentősen változtak az energiahordozók árának beszakadása miatt, egy igencsak jelentős forint gyengítő tényező kiesett.

    Az más kérdés, hogy a belső fundamentumok inkább csak romlottak azóta, szóval ha eltűnik a világgazdaságból hátszél, vagy akár újra szembeszélbe fordul akkor semmivel se fogunk jobban állni, mint tavaly. Államháztartási hiány folyamatosan száll el, gazdaság stagnál/zsugorodik, EU pénzek továbbra se jönnek (kormány már kommunikáció szintjén is kezdi elengedni a dolgot ráadásul). Jó kérdés MNB erős forint mellett rendesen betankolt-e devizából, vagy ugyanúgy nem lesz miből forintot vásárolni ha égni kezd a ház.

    Egyébként szerintem kicsit túl sok szó esik az irányadó kamatról, nyilván a forint árfolyamára jelentős hatása volt, de "piaci alapon" is jelentős a hozamesés. A 10 éves hozam pl. már egyáltalán nem mondható különösebben magasnak historikusan: [link]

    Én személy szerint DCA-zok is kifelé a tavaly ősszel spekulatív céllal vett hosszabb (5-10 éves) forint kötvényeimből. PMÁP 1-2 éves távon várakozásaim szerint jobban hoz ezeknél, beszálló meg lesz még legalább ilyen jó ha mégis hosszú magyar kötvényt szeretnék. Csak a spread ne lenne ilyen nagy. :U

  • julius666

    addikt

    válasz Shadowbull #2616 üzenetére

    Ma bárhol bármikor a kezébe lehet adni, és a kezébe is adják, mert hirtelen egy kis zombi lesz belőle, akivel nem kell foglalkozni.

    A probléma valós, ettől függetlenül mindig megmosolyogtat amikor az idősebb generációk próbálják rávetíteni az ilyesmit a fiatalabbakra. Közben pl. párom nemrég nyaralt anyukájával, többet bambulta a telefon kijelzőt mint amit vele beszélt/nézelődött az utazás alatt (mármint az anyuka, 50+). Én millenialként rajzfilmek + számítógép előtt nőttem fel, fater sokat basztatott is ugyanezekkel a dumákkal. Na én simán tudom napokig mellőzni a "képernyőt" IRL tevékenység miatt, pl. nyaraláskor csak akkor szedem elő ha fotózni/térkép kell (esetleg nagyon üresjáratokban kitölteni az időt). Nincs elvonási tünetem miatta. Szóval ez is embertípus függő inkább.

    A tévében nem futottak olyan algoritmusok, amik azt elemezték hogy mivel lehet a legjobban lekötni a figyelmed, hogy aztán azt a tartalmat tolják eléd.

    Most viccelsz, ugye?

    Nem voltak 15 másodperces videók, amit órákig lehet nézni egymás után, ami konkrétan olyan függővé tesz mint a drogok, és brutálisan rombolják a hosszútávú koncentrációs képességeket, és lehet sorolni.

    Ez megint csak vicc akar lenni ,ugye? Aki TV-t nézett az gyakorlatilag a <fél perces, szakemberek által precízen figyelem megragadására szabott reklámokat nézett amit néha zavaró módon megszakítottak valami uncsi tartalommal. :DDD

    Egyébként meg ez is embertípus kérdése, én pl. utálom az instát, tiktokot, trugyúb rövidgatyákat meg a többi ilyen vackot. Pedig én masszívan Quake 3-oztam serdülő koromban, lehet sokszor kevesebb idő alatt leszedtek mint ameddig egy átlag tiktok picsa riszálja magát valami modoros felirat mögött. :P

  • julius666

    addikt

    válasz Hi!King #2629 üzenetére

    Programozás: nekem is full ez a tapasztalatom pár hónap aktív copilot használat meg némi chatgpt próbálkozás után.

    Viszont azt tegyük hozzá, hogy ez a jelenlegi állapot és ezidáig őrületes tempójú volt a fejlődés. Hogy akár csak 1-3 éves távon mekkora további ugrás várható azt élő ember nem tudja megmondani, szerintem azok se igazán, akik pozícióban ülnek. A hardver egyelőre úgy néz ki tartja a tempót az egyre nagyobb és összetettebb modellek traineléséhez, hogy ezek pontosan milyen tempóban jönnek ki és milyen hozzáadott értéket fognak jelenteni meg megjósolhatatlan. Lehet elértük a diminishing returns szintjét (lásd önvezetésnél ami történt), lehet nem. Ha tippelnem kéne azért még nem, meg vannak még egyéb irányú javítási lehetőségek is (milyen hatékony kontextust épít a környező kódbázisodból pl).

  • julius666

    addikt

    válasz j0k3r! #2720 üzenetére

    Erősen recessziósnak nem mondanám, de mindenképpen abba az irányba mutat. 2012-ben hasonló szintek voltunk (talán EU adósságválság, már ködösek az emlékeim), onnan sikerült kikecmeregni, szóval nem vehető 100%-ra a recesszió csak ez alapján.

    Mindenesetre PredatorZoli saját buborékával nem igazán vágnak egybe a számok, valszeg ő egy szerencsésebb szeletében dolgozik az autóiparnak.

  • julius666

    addikt

    válasz Shadowbull #2723 üzenetére

    Lehet ugyanannál a cégnél dolgoztok. :DDD

    Egyébként EV vagy "hagyományos" belsőégésű üzletágról van szó? Viszonylag laikus vagyok, de EV-knél volt áresés is már tudtommal.

    Egyébként vajon mennyi ebből a COVID borulás miatt csúszó kereslet? Friss megrendelések miatt füstölnek a gyártósorok?

    Szerk: látom közben Ringman beelőzött.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    Jó hogy nem ugrottam ki végül az indexeimből, csak elmegyünk ATH környékére: [link]

    Mother of all double tops. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz stingy2 #2735 üzenetére

    Tudom, ezért írtam hogy csak elmegyünk ATH környékére a végén. :)

    Szerk: a te rendszered most kifelé mutat részvényből, nem?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz ngaba #2755 üzenetére

    Tegnap írta valaki, hogy ide jobb módú, intelligens emberek írnak. Már csak a polgári eleganciát hiányolom.

    Ha polgári eleganciára vágysz akkor szerintem lehet rossz portálon jársz. Aztán persze ki tudja, meg lehetne kérdezni Bacsist eltartotta-e a kisujját miközben rákente a szilvalekvárt a Pentiumra. :DDD ;]

  • julius666

    addikt

    válasz ngaba #2758 üzenetére

    Régi sztori már, de elég nagy mém volt errefelé: [link]
    (asszem volt folytatás is, szilva lehet onnan rémlik)
    :)

  • julius666

    addikt

    válasz ngaba #2764 üzenetére

    A nagyvonalúságra való igényt értem, de mint írtam ezt szerintem rossz helyen keresed.

    Az erkölcs behozását viszont egyáltalán nem, az egyik példád sem erkölcstelen szvsz. A szabadfelhasználású hitelből államkötvény vásárlás egy teljesen korrekt piaci ügylet, gyakorlatilag egy kockázat transzfer, átvállalod az állam extra kockázatát extra hozamért cserébe. Minden szereplőnek megéri (igen, az államnak/adófizetőknek is, mivel nő az államadósságra a hazai tulajdonú kereslet), nem húzol le vele senkit, a saját pénzedet kockáztatod.

    Erste sztorit nézheted úgy persze, hogy piti pénzért megalázod magad hogy kijátszad a rendszert a futures szórakozással. De a teljes sztori az, hogy van a moslék szolgáltatást drágán nyújtó behemót Erste, aki egyedül piaci mérete (RC felvásárlása) és az állami szabályozás (TBSZ) miatt versenyképes, viszont így majdhogynem monopol helyzetben van és úgy szopat ahogy akar, mivel a lábaddal nem nagyon tudsz szavazni (vagyis hát IB-hez átmenni irreálisan drága lenne az adóvonzat miatt). Ez a cég létrehoz egy "megtakarítási programot" lényegében buta kisemberek lehúzására, csak annyira ostobán találták ki (vagy annyira ostobának nézik a felhasználóikat), hogy könnyen kijátszható. Nézheted a másik oldalról is ezt a történetet, hogy ha nem szórakozol a futuressel akkor ugyanúgy megalázod magad, hagyod hogy a nagy szereplők úgy szopassanak, nézzenek hülyének ahogy épp a kedvük tartja. Veheted egyfajta polgári engedetlenségnek is ha úgy tetszik. (Arról nem is beszélve, hogy a a 4200 + 0.18% nagyon pitinek hangzik persze, de polgári egzisztencia mellett lazán 50k körüli éves díjról beszélünk már)

    Ilyenek kapcsán erkölcsről papolásnál valahogy mindig az az érzésem, hogy az illető lusta ezekkel foglalkozni és valahogy meg kell racionalizálni, miért a többi ember a hülye, aki hajlandó lehajolni több órányi (vagy akár napnyi) nettó jövedelméért. :)
    (A tejhalmozás meg a hasonlók, ahol más ember elől szeded el a lehetőséget tényleg nagyon piti anyagi előnyökért az más téma, az szerintem is erkölcstelen, de mint látod a többségnek nem is szimpatikus az ilyesmi)

    Disclaimer: nem hitelkártyázok és könnyen lehet az erste futuressel se fogok szerencsétlenkedni végül, egyik esetben se magamat akartam mosdatni.

  • julius666

    addikt

    válasz Hi!King #2784 üzenetére

    Ez így van, de ez sehol nem a te erkölcsi felelősséged kisemberként. Minden piaci szereplő által ismert kondíciókról van szó, amit (feltehetőleg) hozzáértő emberek találtak ki. Nem a te tiszted megítélni hogy ezen szereplőknek mi éri meg és nem.

    Egyébként jobban belemenve nem is teljesen igaz amit írsz. Jótékonyan kifelejted (nem csak te, sokan a témában amikor véleményt mondanak) a durációt meg az egyes hitelek konstrukcióit a képletből. Amikor te mint magánszemély hitelt veszel fel egy pénzintézetnél, akkor az a kamatok megállapításánal a megfelelő durációra általa elérhető hozamokból indul ki. PMÁP nyílván nem játszik, ezért létezik ez az arbitrázs, mert te viszont kisemberként tudsz PMÁP-ot venni.

    Az állam meg úgy számol, hogy annak van hozzáadott értéke (=kamatfelára), ha kisemberek felé forintban adósodik el. Emellett a PMÁP speciális konstrukció, inflációhoz van kötve, ráadásul csúsztatva, illetve a várakozás az, hogy a duráció alatt jelentősen be is fog esni a hozama, a buta kisemberek többsége pedig nem fog időben kiugrani belőle. Nem számoltam utána, de a hosszútávú inflációs várakozásokkal számolva lehet a 2031/I kb. ugyanúgy fog fizetni, mint az ugyanekkor lejáró sima államkötvény.

    És akkor lehetne ezt még tovább ragozni, ha te kisemberként hitelt veszel fel és lekötöd PMÁP-ba milyen egyéb, nehezen forintosítható kockázatokat futsz (nem garantált az államkincstárnál az idő előtti eladhatóság, nem garantált az árfolyam, hitelkártyánál valójából mekkora kockázatát futod a nemfizetésnek stb). Van ez szerintem annyira összetett, hogy elváljon a hagyományos magyar járadékvadászati gyakorlattól akkor is, ha moralizálni akarunk.

  • julius666

    addikt

    válasz ngaba #2787 üzenetére

    A vásárlástól való elállás elég egyértelmű mire lett kitalálva és az is, hogy az ismerősöd visszaélt vele. (Mindezt pár ezer forintnyi eszközbérleti díj megspórolása érdekében, amihez külön gratulálok neki)

    A 4. hitelkártya továbbra se látom mitől lenne erkölcstelen. Pitiáner dolog? Az. De az nem azt jelenti, hogy erkölcstelen... Szabadfelhasználású hitel, ahol te a nemfizetés kiemelten magas kockázatát futod. A bank oldaláról nézve valóban egy erkölcstelen konstrukcióról van szó, hiszen nyilván szerencsétleneken nyerészkedés az egész a büntetőkamatokon keresztül. Ebben a relációban te mint fizető ügyfél (=rajtad nem keres a bank) erkölcsileg hol helyezkedsz el? Ha én nem lekötöm a hitelkeret összegét hanem lapostévére verem el aztán várom a csodát az erkölcsös? Ha le van kötve a pénzem, de hitelkártyára veszem a lapostévét majd a lekötött pénzemből törlesztem akkor mi van? És ha a hitelkártyáról közvetlen kötöm le, az egyéb költségeimet (pl. lapostévét) meg hó közben zsebből fizetem, akkor?

    És ha a hitelkártyából állampapír vétel mindenkinek megéri, akkor gondolom ha holnap írok Csányi Sándornak egy emailt, hogy szeretnék hitelkártya-limitemelést 10 millió forintra (vagy amit a törvény megenged), mert DKJ-t szeretnék venni, akkor azonnal megkapom. És még véletlenül sem sövénynyírót szeretnék visszavinni...

    Fingom sincs hogy megy a limitemelés, kell-e hozzá indok egyáltalán, vagy egyszerűen jövedelem alapján megy, szóval lehet hülye maga a kérdés, de a lényeget érteni vélem. Nyilván ha MINDENKI ezt csinálja az tud rendszerszintű problémát okozni. De attól még egyéni szinten nem lesz "erkölcstelen". A devizahitel felvétele erkölcstelen volt? Szerintem nem, max rossz döntés.

  • julius666

    addikt

    válasz Hi!King #2788 üzenetére

    Ezt nem is vitattam. Csak te nem ennyit írtál, hanem azt írtad, az államnak és a lakosság nem ebbe fektető részének is jó. Ezzel nem értek egyet.

    Rendben, akkor fogalmazzunk úgy, hogy annyira nem triviális az okozott "kár" valós mértéke. :)

    Többire:
    Én PMÁP-nál a teljes befektetői vagyont néztem, aminek megkockáztatom apró töredéke a személyi kölcsönös arbitrázsra irányuló befektetés. Utóbbiakon a "kárt" lehet behozza 2031-ig az állam azokon, akik fix kötvény helyett megvették most a PMÁP-ot aztán benne felejtik a pénzüket addig, amíg szükség nincs rá mondjuk ingatlanhoz (nagy átlag). Hitelkártya hasonlóan működik, ott is átlagban éri meg a banknak. Nekem kisemberként ezt sehol nem tisztem eldönteni, megéri-e a feleknek. Mint nagyon jól leírtad, tőkepiacokon a hozam hajhászása nem erkölcstelenség, hanem a rendszer hatékonyságának alapköve, hosszútávon mindenkinek érdeke, hiszen rámutat az anomáliákra és kierőszakolja a felszámolásukat.

    De arról meg sokszor volt itt is szó, hogy az államnak nagyon veszélyes lenne azt az 1%-ot jelentősen növelnie.

    Ez továbbra is addig igaz, amíg az állam ezt megteheti (nagyobb a beáramlás mint a kiáramlás). Afelől senkinek se legyen kétsége, hogy a szükség nagy úr, a döntéshozóknak pedig nem lesz lelkiismeret-furdalása azzal kapcsolatban, hogy az ilyen íratlan szabályokat felrúgja. Nem egy példa volt erre idehaza, de a sima államkötvények spreadjével szemétkedés is erősen intő jel (kéne, hogy legyen). Szerintem valós kockázatot fut az, aki erre alapoz.

    #2791 ngaba
    1. Nem mondtam, hogy a bank erkölcsös. (De a saját viselkedésemet nem a másik fél erkölcsösségéhez igazítom. Én nem vagyok Robin Hood.)

    Nem a bankra akartam mutogatni, hanem tágítani a kontextust, amin belül te az erkölcsös viselkedésmódot próbálod keresni.

    3. Ha a banknak megérné nekem 10 milliót adni DKJ-vételre, akkor feltehetően adna. (És szerintem nem éri meg neki.) Ennyit akartam csak írni.

    Legyen PMÁP inkább. És rövidtávon megérné a banknak, de hosszútávon valszeg nem, mivel tökönrúgná a felügyelet, hiszen rendszerszintű kockázatot jelenthetne nagy tömegben űzve ez a játék. Ez a bank meg az állami döntéshozók dilemmája, nem a tiéd.

    4. Amit a kockazatokról írsz, arra csak ennyit tudok mondani: Axioma fórumtárs a 4. hitelkártyáján vett DKJ-vel körülbelül akkora kockázatot fut, mint buherton fórumtárs a tejeivel (beeshet ám a tej ára, megdézsmálhatja a készletet valami rágcsáló, stb.!) ...

    Rohadtul nem. Tejeknél max a befektetett tőkét kockáztatod, hitelkártyánál meg nem, szélsőséges esetben akár egyfajta "adósrabszolgaságot".

    A hatósági áras cuccok halmozásával egyébként továbbra sem a kockázati oldal a probléma, hanem hogy kicseszel direktben másokkal. Itt valós az erkölcsi kérdés.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz j0k3r! #2799 üzenetére

    Lehet a többiek elmentek mellette, azért én pöttyintenék ide egy köszönömöt a cikkért. Nagyon-nagyon jó. Még így, hogy a negatív kilátások tekintetében egyetértek a szerzővel is azért van benne pár elgondolkoztató elem. Pl. hosszú kötvényeket én is kockázatosnak tartom (historikusan nem kiemelkedő a hozam, csak az elmúlt 10 évhez képest), de a szerző által írtak mindenképp mérlegelendők azoknak, akik ilyesmiben gondolkodnak. Befektetők többsége visszapillantótükörből próbál vezetni és könnyen lehet túlságosan nagy tétet tesz arra, hogy visszatér a 0 kamatok kora, holott ez nem garantált.

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #2826 üzenetére

    A monetáris lazításon kívül egyik pont se jellemezte jobban az elmúlt évtizedet, mint az azt megelőzőket. Sőt, egyik-másik pont még kevésbé is. Pl. externália költségek tekintetében biztos, hogy már nehezített volt a pálya zéró kamatok évtizedében a szigorodó szabályozások miatt (bár ezek egy része még kijátszható volt Kínában termeléssel), energia költségek se voltak éppen olyan rendkívül alacsonyak (lásd olajárakat pl.: [link], de a zöldenergia terjedése is inkább csak drágított a költségeken, lásd Németország)

    Persze lehet ezen pontoknak a jövőben szerepe az eddigieknél magasabb inflációs pálya fenntartásában, de az elmúlt 10 év alacsony kamatait - az említett monetáris lazításon kívül - nem magyarázzák.

    #2829 j0k3r!
    Lapul a görbe, jön a (valódi, nem csak technikai) recesszió idehaza?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz emvy #2874 üzenetére

    +1, sose értettem mit esznek ezen az ürgén annyira idehaza. Én egyébként azt hittem, itthon a hülyeségeit csak valami politikai becsípődésből nyomja, a kinti munkája azért legalább tényleg legit. Ezek szerint még az se igazán, ez eléggé lol.

    Ma is tanultam valamit, innentől tudatosan fogom ignorálni mindenét, nem kell nekem hülyének éreznem magam ha szembejön valamilyen csatornán. :R

  • julius666

    addikt

    válasz forceberg #2881 üzenetére

    Ha egy elektront zseblámpával megijesztesz a sötétben, csak nem ugrik át egy másik atomra.

    Ez elég rossz példa volt mert konkrétan de, lol. Ha "megvilágítasz egy elektront a sötétben" (=elkezdesz fotonokkal bombázni) akkor gerjesztett állapotba kerül, magasabb energiaszintű elektronpályára ugrik. Ha elég energiát viszel a rendszerbe akkor le is válhat az atomról. Hogy ezt te fizikai ismeretek alapján próbálod megmagyarázni, vagy "ijesztésnek" hívod, esetleg megpróbálod Xenut is beleszőni a sztoriba az már a te egyéni dolgod, az nagyon max téged minősít, meg a világhoz való hozzáállásodat.

    Az emberi viselkedést is lehet ám modellezni, sőt, konkrétan a modern közgazdaságtannak komplett ágai jóformán csak ezzel foglalkoznak (behavioral economics). Azért nagyon rég túllépett már ez a tudomány a mikmak első féléves Marshall-kereszt szintjén... Mondom ezt úgy, hogy még csak eladni se próbálom magam hozzáértő (oxfordi) professzornak...

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz forceberg #2887 üzenetére

    de vélhetően ha ma x enegria kell a leváláshoz, akkor holnap is ugyanannyi fog kellene, nem azon múlik egy atom viselkedése, mint, hogy épp ma melyik ember kelt bal lábbal.

    Megint tökéletesen mellément, atomi (kvantum) szinten kizárólag valószínűségeid vannak. Azt nem tudod egyáltalán megmondani, konkrét atomod konkrét időpillanatban hogyan fog viselkedni, csak nagy átlagban. Pont mint ahogy egy közgazdaságtani/társadalomtudományi modell se próbálja azt megjósolni, forceberg éppen milyen lábbal kelt fel szombaton...

    Persze mondhatod, hogy a konkrét példa most lényegtelen, csak ha ennyire képben vagy a természettudományos területtel (természettudomány = mindent mindig precízen mérnek), akkor azért az erősen aláássa az érvelésedet azzal kapcsolatban, mire lehet természettudományos eszközöket alkalmazni és mire nem...

  • julius666

    addikt

    válasz forceberg #2891 üzenetére

    Te írtál példát a mondanivalód alátámasztására, amit írtál az fals volt és egyébként alátámasztásnak se volt megfelelő, sőt. Szerintem az nem kioktatás, ha ezekre valaki rámutat.

    Emvy egyébként szépen összefoglalta, annyit tennék még talán csak hozzá, hogy a kísérlet sok esetben nem csak nehéz, hanem egyáltalán nem is opció. Inkább múltbeli történések, statisztikák feldolgozása folyik, olyan modellek alkotása amik ráillenek a mintákra. De erősen kétlem Róna erre célzott volna amikor a természettudományos módszer korlátairól beszélt, ő értékrendekről meg hasonlókról papolt.

    Egyébként az ég egy adta világon nincs azzal semmi baj ha neked szimpatikusak a gondolatai, ezt ne vedd személyes sértésnek. Viszont szabadjon már elvárni egy bizonyos általános minimumot, amibe adott esetben Róna már nem feltétlenül fér bele. Szerintem te is vérig lennél sértve, ha valaki Bogár Laci bácsit hurcolná ide, vagy bármelyik másik hasonló dilinyóst a túloldalról.

    Részemről OFF vége, peace!

  • julius666

    addikt

    válasz fogkefe21 #2898 üzenetére

    Igaz ha az árfolyam romlással korrigálok már más a helyzet és kiderül nem voltak ők annyira rosszak, csak a bevezetési utáni időszakot kell jól menedzselni.

    Itt van a kutya elásva. A forint rontás szépen elfedte a rideg valóságot:

    Egyébként nem Szlovákia eredményét javítja ha közös devizára hozva nézzük a GDP növekedést, hanem a miénket rontja. USA vs Mo. ugyanezen időtávon:

    A 2000-es évek emerging boomján kívül valójából nem volt itt semmilyen közeledés a nyugathoz. A szép százalékos növekedések amiket a média lehoz egyszerűen csak az elértéktelenedő csokitallérjainkban voltak mérve.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz bandus #2910 üzenetére

    Persze. Osztrákoknak sem szalad a szekér, de nekik van is terük bénázni, illetve érezhetően szűkölő ollóról továbbra sincs szó:

    Románokkal szemben egyértelműen durván szűkül az olló. Náluk tegyük hozzá gyakorlatilag most is euró van már (évek óta áll az EURRON árfolyam mint katiban a gyerek), csak ezt ők egyelőre zsebből finanszírozzák.

    Lengyelek is rég beértek minket (ott kb. ua a nemzeti stratégia mint nálunk, nem akkora meglepetés ez az együttmozgás)

    Itt lehet nézelődni ha valakit érdekel: [link]

    Szerk: a fentebbi chartokhoz tegyük hozzá, hogy a magyar görbe teljesítményében durván benne van az is, hogy az elmúlt évtizedben gyakorlatilag kiöntötték betonnal az országot (nagyrészt EU-s pénzből). GDP-t ez egy az egyben közvetlenül fújja, míg az EU-s támogatások egyéb felhasználási módja nem feltétlenül. Nem véletlen, hogy ahogy elzárultak a pénzcsapok gyakorlatilag technikai recesszióba is fordult a gazdaságunk...

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Celithrandi #2917 üzenetére

    Jövő évtől esedékes nyereségedet le tudod adózni odakint (vagy más országban) ha életvitelszerűen kiköltözöl oda, lesz kint bejelentett lakhelyed miközben itthon nem és bizonyítani tudod hogy az év nagyobbik részében kint laksz.

    Idén ezt már nem tudod megtenni, előző évekbeli nyereségeddel kapcsolatban pedig pláne nem. Ha idehaza élsz, akkor (minimum) idehaza kellene adóznod, ami a seychelle-szigeteki számlával kapcsolatban elég nagy szopás lesz, ezt stingy2 nagyon jól leírta. Ha a neveden volt a számla akkor szerintem legális opcióid nem nagyon vannak. Esetleg elhúzol olyan országba ahová nem ér el a NAV keze és elfelejted Magyarországot amíg el nem évül az ügy. Kétlem sokan tudnának itt ilyesmiben segíteni.

    Egyébként különösebben nem volt személyeskedő szerintem stingy2 válasza. Idehaza meglehetősen szokatlan szituáció az, amibe kerültél. Szerintem nem kéne meglepődnöd azon, ha értetlenkednek egyesek, főleg nem, ha amúgy rendes választ kapsz tőlük (mert stingy2 egyébként nagyon jól leírta, mi a helyzet adóügyben)

  • julius666

    addikt

    válasz Celithrandi #2919 üzenetére

    Pontosan miről van szó amúgy? Részvény? Forex? Eddig nem írtad. (Hogy daytrade, vagy hosszabb tartás az adó szempontból tök irreleváns)

    Tőzsdei adózásról: [link]
    Most kíváncsiságból utánanéztem, úgy nézem ha nem ETÜ, akkor forex után is szochózhatsz, meg ugyanúgy nem állíthatod szembe a vesztes pozíciókat a nyertessel: [link]

    Jó mélyre nyúltál ezzel a brókerrel. Meg szabad kérdezni mi alapján döntöttél úgy, hogy jó ötlet a Seychelle-szigeteken forgatni a pénzed?

  • julius666

    addikt

    válasz Celithrandi #2923 üzenetére

    Témában nem vagyok mélyebben jártas, de nem hiszek abban, hogy létezne extra kockázat nélkül piaci feletti hozam, pláne tartósan. Te a 200-as szorzóval iszonyat nagy kockázatot vállalsz valójából. Ebben az egészben az a gyönyörű ráadásul, hogy ha fordul a széljárás és mégis buksz, akkor is adózhatod majd le a megelőző parádés hozamokat.

    Számomra őszintén szólva elég hihetetlen, hogy valaki ilyen kockázatú ügyleteket toljon úgy, hogy közben nincs pontosan tisztában legalább az adóvonzattal. :F

  • julius666

    addikt

    válasz Celithrandi #2926 üzenetére

    sok millió magyar úgy fizet minden hónapban különboző adókat egész életében, hogy fogalma sincs róla, hogy mire, miért és mennyit :)

    Mert nekik szükségük sincs rá mezei munkavállalóként.

    Nekem pl a könyvelőm egy szót sem szólt arról hogy ETÜ-n kívüli kereskedés.

    Mert mezei könyvelőknek nem dolga, hogy ilyen extrém nemzetközi ügyletekkel kapcsolatban adótanácsadást nyújtsanak. Ha képes lenne rá, akkor nem a cégeid ÁFA bevallásával piszmogna, hanem sokszorosát keresné mint tanácsadó...

    A kockázat pedig értelem szerűen attól függ hogy mekkora kockázatot vállalsz és mekkora háttértőkéd tartozik egy adott összegű pozícióhoz.

    Kivéve ha szarul méred fel a kockázatokat, ami így külső szemlélő számára azt elnézve, hogy bele se gondoltál, hogy a pénzed random egzotikus országokba mozgatása adó vonzattal járhat nem egy olyan hihetetlen gondolat...

    De ha profi vagy legalább kereskedés terén se fogod tudni tökéletesen felmérni a kockázatokat, mert nem lehet. Black swan események mindig lesznek, 200x tőkeáttéttel meg elég egyszer belenyúlni egybe és szevasz, game over. Stop loss, anyámkínja se véd meg ha gap van. 2015-ös CHF árfolyam tréfa idehaza is elég sok profi tradernek törte ketté a karrierjét...

    Nyilván te kockázatod, te dolgod, csak azért írtam le, hogy ne maradjon itt a levegőben lógva egyedüliként a te véleményed, ha valaki betéved, akkor ne gondolja, hogy általánosan elfogadott ebben a topikban az, amit csinálsz. Részemről ezt a szálat nem is folytatnám.

    Már csak az lenne ami előre mozdítana ha valaki a kérdésemre is tudna válaszolni. Köszi.

    Kaptál már választ. Mit szeretnél még hallani?

  • julius666

    addikt

    A belföldi turizmus már masszívan recessziós számokat hoz: [link]
    Mindezt úgy ráadásul, hogy H1-ben még fűtötték a szép kártyás pénzek... Illetve nemzetközi turizmus (még?) nem fogott padlót, ez némileg szépít az eredményen (egyelőre?), bár inkább csak BP-n.

    Aki csóró, annál a nyaralás egyáltalán nem is opció lassan, aki megteheti, annak meg fel se merül Magyarország. És kétlem könnyű menet lenne ennek a feloldása, úgy elszálltak idehaza az árak egész egyszerűen, hogy ezen egy 10-15%-os forintromlás se fog tudni segíteni. Saját helyzetemet tekintve lazán feleződnie kéne a hazai áraknak (vagy dupláznia a külföldieknek), hogy felkerüljön a térképre nálam az itthoni nyaralás...

    Elég egyértelmű számomra, hogy megint a 7 szűk esztendőt tapossuk, max az a kérdés, hogy hova datáljuk a kezdetét.

  • julius666

    addikt

    válasz David89 #2943 üzenetére

    Az irány számomra se volt kérdés, a mérték már inkább. Azért az nem újdonság, hogy a hazai szállások, szolgáltatások irreális árazásúak. Viszont statisztikákban ez eddig nem látszott meg, csak most idén fordult a kocka, hogy a rekord infla + forint erősödés kombóval abszolút túlfutott ez a folyamat, sokszor már tényleg számszerűen is lehagytuk a hanyatló nyugatot, nem csak ár/érték arányban. :)

    Egyébként durva, hogy úgy volt ennyire erős a forint az elmúlt hónapokban, hogy a határ közelében tömegek külföldre járnak vásárolni, meg szinte mindenki külföldön nyaral.

  • julius666

    addikt

    válasz Ringman #2946 üzenetére

    Úgy magasabbak a bérek, hogy az árak meg jóval alacsonyabbak, lol... :U

    Emlékszem gyerekkoromban (2000 körül) jártam kint, iszonyat csóróság volt meg hatalmas infláció. Jobboldali családból jövök, enyhén szólva lenéztük a szerencsétleneket. Ha jól rémlik akkoriban vagdosott nullákat a Leiből a jegybankjuk mert úgy értéktelenedett a pénzük, hogy már számolni se lehetett vele kb., WC-papírnak gúnyoltuk. Elég nagyot fordult a világ. :)

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz User_2 #2987 üzenetére

    Ez tök korrekt magyarázat, ilyen mélységben én pl. nem gondoltam bele (nem dolgoztam kereskedelemben). :R

    Azt megértem politikusok miért erőltetik ezt az extraprofit mémet, de ha ennyire egyszerű a magyarázat akkor az egyéb, érdekeltséggel nem bíró, elvileg szakértőnek számító figurák mint pl. a Pogátsa Zoli miért?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Celithrandi #3010 üzenetére

    Ezeknek a "besorolásoknak" van befektetői szemmel bármilyen relevanciája? Ezek a credit rating agencyk nem titkos, mágikus tudás alapján dolgoznak, hanem bárki (vagy legalábbis a nagyobb szereplők biztosan) által elérhető információt használnak fel a besorolás során.

    Azt értem, hogy bizonyos szereplőknek fontosak ezek (mert pl. csak xy kategóriánál jobb eszközöket tarthatnak), de igazából a piac ezt a "besorolást" én úgy gondolom hatékonyabban végzi, ráadásul folyamatosan, nem csak időről-időre. Nem véletlen hogy ezek a rating agencyk jellemzően csak ráütik a pecsétet a besorolásokat megelőző piaci folyamatokra... (Pl. elmúlt időszakban estek a magyar hozamok)

  • julius666

    addikt

    válasz Celithrandi #3012 üzenetére

    De épp ez a kérdés, hogy ténylegesen odaba***na-e (1-2% elmozdulást én nem tartok annak, ennyit magától is elmozdul egy nap a forint jóformán).

    #3013 Ixion77
    Írtam is, hogy tudom, hogy bizonyos szereplőknek köti a kezét. De ezek ismert, becsülhető hatások amiket úgy gondolom a piac előre be tud árazni.

    A piac hatékonyságáról meg már sokszor beszéltünk.
    Én nem azt írtam, hogy tökéletesen áraz a piac, hanem hogy jobban, mint ezek az agencyk. :P

    Piaci konszenzustól alapból nem is nagyon térhetnének el a besorolásokkal, mivel az a besorolás validságát megkérdőjelezné. Mint ahogy írtam is, jellemzően csak egyfajta pecsétet nyomnak ezek a megelőző piaci folyamatokra.

    Régebben lehet hasznosabb volt a tevékenységük, de egyrészt 2008-ban azért némileg megkopott a renoméjuk, másrészt az információ amiből dolgoznak is sokkal hozzáférhetőbbé vált.

  • julius666

    addikt

    Inverted yield curve téma: [link]

    There’s even a strong correlation between the initial duration and depth of the curve inversion and the subsequent length and depth of the recession. The current inversion will likely be long and deep. The Fed isn’t likely to materially cut its policy rate over the balance of 2023, which means not only that the next US recession will be relatively more severe, but it may also extend into 2025.

    Strong correlation? Ez így nekem nincs meg, nekem pont úgy rémlik, hogy inkább csak az inverzió megléte ami számít, hogy a zutty utána mikor jön és mekkora lesz az már kb. random.

  • julius666

    addikt

    válasz buherton #3033 üzenetére

    Mesterségesen "erősen" tartott árfolyam az irreálisan magas kamatokkal: tavaly viccet félretéve devizapánik kezdett kialakulni idehaza. Egyrészt oda kellett ütni a rendes spekiknek, megmutatni hogy az MNB igenis a helyén van, másrészt vissza kellett építeni a népben a hitet a fizetőeszköz iránt. Utóbbit úgy lehet igazán, hogy akik pánikban menekültek a szakadó árfolyamon forintból azok jól megégessék magukat, nagyot bukjanak az ügyleten. Tanulja meg a kisember, hogy ne devizaspekizzen.

    #3035 emvy
    Te is tudod miről van szó, csak kukacoskodsz. Nyilván a "helyén van" az árfolyam, hiszen annyit ér amennyit a piac ad érte. De azért ad érte ennyit a piac, mert a régiósnál kiugróan magasabb kamatot kapni cserébe. A régiós kamatszinthez mérten erős a forint, ha ugyanannyi lenne itt is a kamat mint a környékbeli országokban, akkor sokkal kevesebbet érne a fizetőeszközünk.

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #3122 üzenetére

    Durva, hogy (szerintük?) eddig a forintrontásnak ennyire nem volt hatása az árakra. Mégis hova tűnt akkor? Import cuccokon én egyértelműen viszontláttam a forintrontást, hazai szolgáltatások meg bőven átlag felett drágultak már COVID előtt is, azok tuti nem húzták le az átlagot. Saját zsebemen igazából éveken át nem is azt éreztem, amit a statisztika mutatott...

    Azon mondjuk nem lepődök meg, hogy a tavalyi forint szabadesésben a kereskedők, szolgáltatók megpróbáltak talpon maradni és emeltek mint a bolond, a szokásosnál hamarabb/jobban követték le a devizamozgásokat... Nem vetném a szemükre, senki se tudta hol áll meg a történet, óránként meg nem lehet újraárazni minden terméket...

    Mindenesetre Matolcsyék is először magukba nézhetnének, éveken át szórakoztak az árfolyammal, illetve tavaly is kétszer alávágtak jó alaposan a forintnak ("vége a kamatemelésnek"). Ezeket nem kellett volna és akkor talán nem úgy mozogna a fizetőeszközünk a nagy devizákhoz képest mint valami shitcoin, meg nem menne rá a gatyánk is a horror kamatokra... :(((

  • julius666

    addikt

    válasz attiati #3122 üzenetére

    Még ennek a sztorinak a margójára: a függetlennek álcázott kormánypropiban érezhetően elkezdődött a "stabil forint, majd euró" üzenet erőltetése: [link] [link]

    Hasonlókat jellemzően akkor láthattunk, ha
    - szondáztatni akart a NER valamilyen témát, köztudatba bedobni majd a kis belső közvélemény-kutatási eszközeikkel megmérni, mennyire rezonál rá a választókorú lakosság
    - célzottan manipulálni akarták a közvéleményt

    Elsőt szerintem kizárhatjuk, az euró bevezetés ebben a politikai ciklusban már garantáltan nem merül fel realitásként, de azt elnézve, hogyan csuklóztatja az EU szerencsétlen románokat, illetve milyen a magyar kormány viszonya az EU-val lehet még a következőben se. Kétlem ebből politikai ügyet akarna csinálni a kormány, pláne hogy az elmúlt években a szöges ellenkezője volt nyomatva minden csatornán, amit a törzsszavazói bázis erősen magáévá is tett.

    Marad a manipuláció. Meglehetősen bizalomgerjesztő hogy ilyen eszközökhöz kell nyúlnia a vezetésnek a forintba vetett bizalom visszaépítéséhez... :P

  • julius666

    addikt

    válasz aAron_ #3158 üzenetére

    Választási ciklusra gondoltam. Csak hogy még teoretikusan se merülhet fel hogy esetleg irányt váltana a vezetés, hiszen politikusok számára belátható időhorizonton belül gyakorlatilag esélytelen az euró bevezetése idehaza, csak beégni lehetne egy ilyen vállalással (gyakorlatban meg úgy gondolom mint te, nem is akarnának ilyet).

    Hogy a propagandaminisztériumból euró bevezetős cikkekre ment ki megrendelés a szócsövekhez kizárólag (ideiglenes) bizalomépítésről szólhat a forint irányában.

    #3159 attiati
    Így van. Azt viszont jól jelzi mennyire elkeserítőnek találják a helyzetet, hogy érdemesnek látták kvázi hivatalosan is felvállalni, hogy éveken át szándékosan rontották a forintot, meg újra bedobni az euró témát. Az ilyen apróságokon keresztül lehet belelátni vezetőink fejébe.

  • julius666

    addikt

    válasz Shadowbull #3167 üzenetére

    Hát ja, csak nincs társadalombiztosítás, nincs semmiféle szakszervezet, nincs normális munkaidő, nincs szabi, gyakorlatilag rabszolga vagy, akit bármikor utcára lehet tenni, és ha kapsz valami komolyabb betegséget akkor az elszegényedés garantált.

    Ez így tök jól hangzik de IT-ban kurvára nem igaz (legalábbis eddig nem volt, hogy 5 év múlva mi lesz meg senki nem tudja). Konkrétan a magyarisztáni állapotokra jobban illik amit leírtál, csak bejelentettként itt még a fizu se túl acélos. Hozzánk képest nem dupla a pénz hanem 3-5x. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz PredatorZoli #3187 üzenetére

    Szerintem nem arról van szó, hogy "korlátlanul lehet negatív", hanem hogy "ideiglenesen". Aztán persze a gyakorlatban simán lehet az utóbbiból az előbbi. De biztosan nem így lesz eladva a piac felé.

    Hagy legyek kicsit az ördög ügyvédje: 2008 óta hány ilyen addigi normákat felrúgó intézkedést nyelt már le simán a piac? És itt most nem csak Magyarországra gondolok, mint ahogy simán lehet követik majd nyugatabbra is a példánkat, hiszen ez ott is probléma nem csak nálunk. Márpedig ha a money printerhez hasonló "bevett gyakorlat" lesz a veszteséget görgető jegybank, akkor kétlem különösebben izgatná a piacot. Ez lesz az új norma, mint ahogy az is gond nélkül normává tudott válni, hogy visszafizethetetlen adóssághegyeket görgetnek maguk előtt a fejlett országok.

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #3193 üzenetére

    A klímaváltozással, ökoszisztémával, biodiverzitással az az egyik fő probléma, hogy nem lineáris rendszerekről beszélünk. Modelljeink vannak, de valójából senki se tudja mi fog történni, ha beleszarunk a rendszerbe. Simán lehet, hogy kvázi lineárisan csak melegedik szép lassan pár fokot az átlaghőmérséklet és eltolódik pár égöv, mint ahogy írtad. Ha kiszednénk a szén-dioxidot a levegőből, vissza is állhatna akár pár száz év alatt.

    De az is lehet, hogy a hőmérséklet emelkedéssel olyan folyamatok indulnak be, amik pozitív visszacsatolást jelentenek a rendszerben: megnő a vízpára koncentráció (üvegházhatású), az eltűnő havas felületek kevesebb napfényt vernek vissza, felszabadul a kiolvadó sarkvidékeknél, tengerfenékről csomó földgáz, stb. Társadalmi hatások hasonlók, több klíma, több háború, stb. Az 1-2 fok helyett lehet szignifikánsan több lesz az, nagyobb hatással, ráadásul visszafordítani is nehéz lesz, vagy akár lehetetlen (biodiverzitás csökkenése), évmilliókba telhet mire visszaáll a rend.

    Természet túléli? 100%. Emberiség? 100%. De azért nagyon nem mindegy, milyen áron... Egyébként ha már árak: ha ez a sztori komolyra fordul, az nekünk, keleti végeken élő középosztálybeli megtakarítóknak extrán kellemetlen lesz, ha a tömegeknek a napi megélhetéssel van problémájuk (pl. mert bedrágult az élelmiszer meg csomó klímaváltozás miatt érintett termék, szolgáltatás), akkor biztosan nem lesz crypto lambo holdraszállás. :U

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #3220 üzenetére

    a., eddig nem ezt az álláspontot képviselted :)
    b., mi számodra a pánik/hiszti definíciója?

  • julius666

    addikt

    válasz DanielLong #3223 üzenetére

    De miután testközelből láttam egy fél ház szigetelése közben keletkező "mikro-nikecell" áradatot, teljesen elgondolkoztam, hogy hány év szelektív gyűjtésével tudnám ezt kompenzálni.

    Azt egyébként lehetne normálisan is csinálni, te egész egyszerűen csak a magyar építőipari rideg valósággal szembesültél...

    #3224 Oppenheimer:
    És ezt láttad itt, vagy most csak szélmalomharcolsz?

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #3227 üzenetére

    Első simán ténykérdés, attól hogy te nem csipázod a havat másnak lehet ez fájó pont, a negatív következményeit (okozott mezőgazdasági problémák, több/problémásabb rovar, fertőzés stb) meg te is elszenveded közvetetten vagy akár közvetlenül.

    Utóbbira már szerintem is ráhúzható, enyhítő körülmény hogy a te flamebaitedre jött mint ingerült válasz. :DDD
    (Bogárevés egyébként engem is triggerel, nem azért mert problémám lenne vele, hanem mert szerintem a klíma témához kapcsolása csak egy iparágnak a nagyon ügyes marketingje, amit mindenki kritika nélkül benyalt)

  • julius666

    addikt

    válasz Ixion77 #3257 üzenetére

    Fémekkel mi a baj? Azok végtelenszer újra beolvaszthatók.

    Műanyagoknál a fő probléma hogy azok nem hasznosíthatók újra végtelenszer, mert sérülnek a molekulaláncok, na meg a bekerült szennyeződéseket se lehet igazán hatékonyan különválasztani (kajamaradék, kompozit anyagok, stb). Cserébe különösebb gond nélkül elégethetők szemétégetőkben. Igazából a műanyag cuccoknak - ha rendesen kezelik - kicsi tud lenni az ökológiai lábnyoma, egy műanyag zacskót sokkal kevésbé energia meg vízigényes előállítani, mint egy szövet vagy papírzacskót. Csak nem kéne kikerüljön a természetbe...

    Ma már tudjuk hogy ez nem igaz. Soha nem bomlik el. Csak egyre aprózódik, míg végül benne lesz a földön mindenben. Eltávolítani, kiszűrni sem tudjuk.

    Ez egy marhaság, (nagyrészt) szénhidrogén-láncokról van szó, megfelelő körülmények közt szépen elég az, lesz belőle CO2 meg H2O. Emellett tudtommal jól haladnak a kísérletek a műanyag lebontó baktériumokkal is, csak ott ugye komoly dilemma hogy mennyire jó ötlet ezzel szórakozni, ha kikerül a természetbe és valamilyen mutációja elterjed nem lesz túl vicces, adott típusú műanyagból készült cuccok tartóssága jelentősen rövidülni fog.

  • julius666

    addikt

    válasz Vesa #3262 üzenetére

    Igen, hallottam. Igen, ez már el lett b*szva.

    Mivel ez alapvetően nem szerves része az élő szervezetnek, komoly problémákat okoz már most is, a jövőről pedig lövésünk sincs...

    Igazából a jelenről sincs sok lövésünk. Egyelőre nem tűnik annyira kritikusnak, bizonyos koncentráció felett vélhetően az lesz. Szvsz úgyis az lesz a vége, hogy valami baktérium megtanulja megemészteni, akár a segítségünkkel, akár magától. Hiába nem szerves alapú a műanyagok többsége, de mégis "ingyen" szénhidrogén forrásról van szó...

  • julius666

    addikt

    válasz Ringman #3268 üzenetére

    Szerintem egyáltalán nem volt ennyire rossz a helyzet, átlagember ha bután-sután, meg lehető legkevesebb effortal, de nagyjából korrekten kezelte szvsz a sztorit. Persze volt 10-20% nagyon hangos kisebbség mindkét szélén a spektrumnak ami elég jelentős embertömeg ahhoz, hogy a különböző fórumok velük legyenek tele illetve mindenkinek legyen ilyen a szűk ismerősi körében is, ami jelentősen felnagyította a számukat/szerepüket.

    Egyébként szerintem a COVID nem jó példa klímaváltozásra ugyanis nagyon gyors felfutású volt. Inkább az emberi/tömeg pszichével kapcsolatban volt tanulságos. Klímaváltozás évtizedes "lassú" folyamat lesz.

  • julius666

    addikt

    Marciminiszter gyorsan helyretette az elmúlt hetekbeni forint árfolyamstabilitására tett (propaganda) kísérleteket. [link] :DDD
    A cikk végén a régebbi Matolcsy idézet külön parádé.

  • julius666

    addikt

    [link]

    At present, our best measures of valuation are more extreme than at any point in history prior to December 2020, with the exception of a few weeks surrounding the 1929 market peak. This is what Wall Street is calling a “new bull market.”

    [...]Combinations of rich valuations, unfavorable internals, and extreme overextension like these often occur at or near important cyclical market peaks. The potential for a near-term “air pocket” or “free fall” isn’t a forecast so much as a regularity that should not be ruled out. Likewise, with valuations again higher than at any point in history prior to December 2020, with the exception of several weeks surrounding the 1929 peak, the potential for a much steeper follow-through should be taken seriously. Even passive investors should examine their exposures carefully, and rebalance their portfolios to reflect their actual level of risk tolerance.

    [...]You’ll notice that none of the foregoing discussion is focused on recession probabilities, employment, inflation, or earnings expectations. The reason is that the consequences of steep overvaluation, unfavorable internals, and extreme overextension seem to be largely indifferent to these considerations. There’s often no identifiable “catalyst” associated with various market peaks, air pockets, and free-falls. Catalysts tend to emerge later, if at all. To some extent, the initial losses are more behavioral than economic – extreme overextension simply tends to become exhausted, followed by concerted attempts by speculators to exit at still-elevated levels.

    Disclaimer: rövid utánajárás alapján Hussman permabear volt az elmúlt évtizedben, de a chartok az utóbbi időszak cikkeiben, illetve a belőlük levont konklúziói azok szerintem elég tartalmasok, aki bármilyen szinten aktívan spekulál annak megfontolásra érdemesek.

    [ Szerkesztve ]

  • julius666

    addikt

    válasz Oppenheimer #3377 üzenetére

    Szépen összevágnak az eredmények azzal, hogy permabear volt az elmúlt évtizedben. Csak azokhoz az évekhez képest hozott bármit is, amikor esés volt. Azokat meg tudta játszani, hogy aztán bikapiacon elégethesse a hozamot. :)

  • julius666

    addikt

    válasz emvy #3379 üzenetére

    Persze, jósolni nyilván mindenki tud. Én nem is védeni szeretném az eredményét. Én szívesen olvasom zsiday gondolatait is (sőt, a sikeresnek mondható tavalyi OTP gamblenél talán az ő cikke volt ami rábírt, hogy beleugorjak végül), pedig egy vasam sincs az alapjában és nem is tervezek pénzt beletenni.

    Itt a csávó biztosít legalább modelleket/chartokat is a mondanivalója alátámasztására, azok szvsz nem rosszak.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák