Walesi fotonika - cégek

Optikai kábelek

Engem a 3D nyomtató érdekel, de arról azt mondja, csak játék. A pontossága borzalmas, inkább pontatlanságnak kellene nevezni szerinte, erről eszembe jut hogy a lézer mire képes. Két és fél dimenzióban működik, de mindössze azért, mert háromra általában egyáltalán nincs is szükség.

Kész termék nem jön ki a gyárból, leginkább lencséket (ehhez kell a 2,5D), alaplapokat és gravírozást vállal, akár 2 mikron pontossággal, de ennyire precízet nem szoktak kérni a vásárlók. Főleg a prototípusokhoz kellenek elemek, de elmondása szerint az Apple 5S-ben 20-nál több elemet lézerrel vágnak.

Leader Optec

Az optikai kábelekkel foglalkozó cégnél a 15 újságíróból álló különítményt két csapatra kell bontani, annyira kevés a hely, hogy csak így tekinthetjük meg a körülményeket. Engem speciel meglep, hogy a mai napig kézzel húzzák rá a kábelre a csatlakozókat, a krimpelést követően azért géppel políroznak, a tesztelést pedig egy másik cég, a KD Optics gépeivel végzik.

Egy régebbi konstrukció
Egy régebbi konstrukció [ A Fény Nemzetközi Éve - Galéria]

Felteszem a kérdést persze itt is, hogy miért választja őket aki így tesz. A gyorsaság, rugalmasság, és a precízség a válasz. Csalódott vagyok, mert ezt ma már hallottam több ízben, ezért visszakérdezek, hogy de mégis, valami csak kell, hogy ennél több legyen. „Ha azt mondod rózsaszín kábelt szeretnél, vagy mondjuk kéket, akkor van, bármilyen, megoldjuk, lesz. Ugyanez a méret kérdéskörében is igaz, ha 19 centisre vágysz, akkorára vágjuk, ha 1 km-es kábelt szeretnél, megoldható az is”. Kíváncsi lennék, hogy készül az optikai kábel, de ez sajnos nem derül ki, mert nem ők, hanem beszállító végzi, de az is az Egyesült Királyságban, tehát véletlen sem Kínában.

És akkor miben Leader (vezető) a cég, kérdezem mosolyogva, arra számítok hogy valahogy eltussolja, de megdöbbentő őszinteséggel érkezik a válasz: hát a nevében, természetesen. Az iparágban nagyon sok pénz van, 7 milliárd fontos üzlet, ebből nekik 7-8 milliós forgalmuk van egy évben, „Sajnos a kínaiak egyre jobbak. De minőségben még nem, mi minden egyes kábelt ellenőrzünk, és ami nem tökéletes, azt nem engedjük ki a kapun”.

Hirtelen azon kaptuk magunkat, hogy réges-régen ránk sötétedett, és már indulni kell. Még egy finom vacsora belefért a közeli kastélyban, de nagyon gyorsan eltelt a nap. Szinte észre sem vettük, hogy múlik az idő. Szerencsére az egyetem még hátra van! Hamarosan az ott látottakról is beszámolok, ott szerencsére sokkal szakmaibb, tudományosabb munka folyt, így több a konkrétum és érdekesség, amiről beszámolhatok. De azt hiszem, a cégeket is megérte meglátogatnom.

Azóta történt

  • Két izgalmas előadással indult el hazánkban a Fény Nemzetközi Éve

    Egész évben lesznek érdekes programok, felépül az ELI szegedi központja, és egy szonda elszáguld a Plútó mellett.

  • 1926. október 31.

    Indiában megszületett Narinder Singh Kapany (ਨਰਿੰਦਰ ਸਿੰਘ), aki már amerikai fizikusként lett ismert, és akit a szakmában az optikai kábellel történő adattovábbítás megalkotójának tartanak. Természetesen ő is csapatban dolgozott, de kutatásai létfontosságúak voltak abban a folyamatban, amelynek során a modern optikai kábelek felhasználását a mai szintre fejlesztették.

Előzmények

  • 2015 a fény éve

    Idén sokat beszélünk majd a lézertechnológiáról, az üveggyártásról, a napelemekről, és általában a fényről.

  • A drónokat lelövik ugye?

    Kínában igen. Méghozzá akár két kilométeres távolságból is. A Kickstarteren eközben drónriasztóra is kalapoztak, mindeddig sikertelenül.

  • Az ELTE-n is megnyílt egy modern médialabor

    Karas Monika, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke, tegnap, október 17-én adott át egy csúcstechnológiával felszerelt médialabort az Eötvös Loránd Tudományegyetemen