Fizetnie kell a szoftverkalóz iskolaigazgatónak

A permi kerületi bíróság tegnap bűnösnek találta Alekszandr Ponoszovot, akire illegális szoftverek használata miatt 5000 rubel (körülbelül 35 000 forint) bírságot szabott ki. Az iskolaigazgató – akinek ügyét a politika és a média is nagy érdeklődéssel követte – megerősítette a hírt, és egyben jelezte: megfellebbezi a döntést, mivel továbbra is ártatlannak vallja magát. A bírság a havi fizetésének valamivel több mint a felét teszi ki.


Ponoszov a bíróság előtt
(Cnews.ru)

Az ügyészség azért kezdeményezte az eljárást, mert az Urál hegységben lévő permi körzet egy falujában tanító Ponoszov – amint állították – kalóz Windowsokat és Office-t futtatott az iskola számítógépein, amivel 266 000 rubelt – nagyjából 1 970 000 forintot – vett ki a Microsoft zsebéből. A direktor azzal védekezett, hogy a 12 új számítógépre az operációs rendszer már a vásárláskor telepítve volt, és ő nem is sejtette, hogy illegális példányokról van szó. Az orosz törvények szerint Ponoszov – amellett, hogy a kárösszeg megtérítésére kötelezhetik – öt évig terjedő börtönt is kaphat.

Amint arról lapunk beszámolt, az esetet nem hagyta szó nélkül Vlagyimir Putyin elnök sem, Mihail Gorbacsov egykori szovjet pártfőtitkár pedig egészen odáig ment, hogy nyílt levélben kérte Bill Gates személyes közbeavatkozását a tanár meghurcolásának leállítása érdekében. Ponoszov mögé további támogatók is felsorakoztak: az állami sajtó- és tömegtájékoztatási hivatal, a Roszpecsaty vállalta, hogy kifizeti helyette a kártérítést, ha a bíróság azt megítéli a Microsoftnak, az őt képviselő ügyvédet pedig a körzet oktatási minisztériuma biztosította. Februárban aztán az illetékes járásbíróság a kár elenyésző voltára hivatkozva felmentette Ponoszovot, de március végén az ügy újratárgyalását rendelték el.

A Microsoft a kezdetektől fogva hangsúlyozza, hogy nincs köze a vádemeléshez. Mint mondják, az ügyet a helyi hatóságok kezdeményezték a kalózkodás elleni fellépés jegyében. „Nem a Microsoft áll a Ponoszov-ügy mögött, ahogy nem tervezünk semmiféle más lépést sem az igazgató ellen” – közölte a szoftvercég az ítélet meghozatalát követően.

Az eset ezzel kétségkívül elveszítette népmesei motívumait, mégis szolgál tanulságokkal. Az egyes szoftvergyártó cégek érdekeit képviselő Business Software Alliance (BSA) adatai szerint Oroszországban a szoftverek 83 százaléka illegális, ám ezért a felhasználók nagy része javarészt a rendkívül magas, nem a helyi fizetésekhez szabott árakat és így közvetlenül magukat a szoftvergyártókat teszi felelőssé.

Azóta történt

Előzmények