Kormányértékelés: sikeres a Sulinet Expressz

Közleményben értékelte ma a kormányszóvívői iroda az otthoni számítástechnikai eszközök beszerzésének ösztönzésére szolgáló adókedvezmény-rendszert, a Sulinet Expresszt. Idén csaknem 18 milliárd forintért vásároltunk számítástechnikai eszközöket a program segítségével. Ennek több mint egyharmadáért komplett konfigurációkat szereztek be a családok. A 2003 júliusában indult állami programnak köszönhetően 180 ezer új számítógép került a háztartásokba. A lehetőségeket kihasználva további 500 ezer számítógépet sikerült felújítani, és több mint 600 ezer család jutott számítástechnikai eszközökhöz.

A Sulinet Expressz kezdetben a pedagógusoknak, tanároknak, diákoknak, a diákok szüleinek, valamint a felnőttoktatásban résztvevőknek biztosított lehetőséget arra, hogy évi 60 ezer forint adókedvezmény igénybevételével számítógéphez, számítástechnikai eszközökhöz jussanak.

Az MDF máshogy látja

Az MDF Informatikai Kollégiuma szerint a kormány Sulinet Expressz programról szóló győzelmi jelentése távol áll az igazságtól. A tény az, hogy a Sulinet Expressz nem töltötte be azt a szerepet, amiért elindították – állítják közleményükben.
Az MSZP-SZDSZ kormány ideje alatt nem nőtt drasztikusan az otthoni PC-ellátottság. Ma a háztartások több mint 68 százalékában nemhogy internet hozzáférés, de személyi számítógép sincs.
A Sulinet Expressz indulása óta többségében csupán annyi történt, hogy az addigi számítógép tulajdonosok állami támogatással cserélték le gépeiket modernebbre, vagy megvásárolták a család második komputerét.
A nagycsaládosok és a kiskeresetűek a komplett gépeket még részletre sem tudták megvenni, legfeljebb lassanként fejlesztették a meglévő régebbit. Ezért is elhibázott a kormány döntése, hogy 2005 novemberétől a Sulinet Expressz programot már nem lehet bővítésre igénybe venni. Ez a lépés még igazságtalanabbá tette a rendszert.
Az MDF-nek egyik legfontosabb indítványa az volt, hogy a használt számítógépek értékesítése esetén az állam csak 5 százalékos áfát vessen ki, hiszen egyszer már a 25 százalékot megkapta. Ha azt akarjuk, hogy ezekből a még jól működő, szövegszerkesztésre alkalmas, a számítástechnika alapjait megtanítani képes gépekből ne váljon elektronikus hulladék, akkor ezt a lépést meg kell tenni.

2004 júliusától duplájára nőtt a jogosultak köre, hiszen ettől az időponttól már nem csak az oktatásban érintettek, hanem valamennyi magánszemély igénybe vehette az adókedvezményt. A rászorultsági elv érvényesítésével viszont a magasabb jövedelműek már nem tarthatnak igényt a kedvezményre. Ekkor lépett hatályba az a rendelkezés, amely szerint a kedvezmény igénybevevőinek 50 százalékos önrészt kell vállalniuk, azonban a maximálisan kihasználható adókedvezmény továbbra is 60 ezer forint maradt.

 

A Sulinet Expresszel beszerezhető számítástechnikai eszközök köre folyamatosan változott: termékek kerültek be, illetve kerültek le a terméklistáról. 2005. november 8-ától már kizárólag asztaliszámítógép-konfigurációkat és hordozható számítógépeket szerezhetnek meg a magánszemélyek a program keretei között.

Összességében, a kormányszóvi-vői értékelés szerint a magyarországi háztartások informatikai eszközökkel való ellátásához nagymértékben hozzájárult a Sulinet Expressz: míg a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2002-ben száz háztartásra 21 számítógép jutott, addig becslések szerint 2005 áprilisában már 41. A Sulinet Expressz Program indulása óta összesen 63 milliárd forint értékben vásároltak személyi számítógépet és különböző informatikai eszközöket. Ebből 2005-ben az 50 százalékos önrész és a jövedelmi korlát mellett is mintegy 18 milliárdos forgalmat ért el a program, úgy, hogy a konfigurációk aránya közel 40 százalék volt. A program 2006-ban változatlan formában folyatódik.

Azóta történt

Előzmények