Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kutyek

    senior tag

    válasz dz1989 #399 üzenetére

    OFF.
    Nem tudom, mennyire értesz a fotózás fizikájához, de a minél több fény kívánatos, de a minél nagyobb rekesz tipikusan nem. Minél tágabb a rekesz, annál életlenebbek a fotók, és a mélységélesség is annál kisebb. Telefotó esetén ez már F/2 körül elég látványos, alig lenne valami fókuszban, az se lenne túl éles.

    Ami azt illeti, 2.0 még a főkamera esetén is kívánatos lehetne, nem annyival fényszegényebb, mint amivel élesebb az 1.7-nél. Nem véletlenül hozta be S9-nél a Samu az 1.5 mellé a 2.4-et, jó fényben jóval élesebb fotókat produkált.

  • kutyek

    senior tag

    válasz Ixion77 #417 üzenetére

    Ott van egy kis bibi, hogy a 26mm is ekvivalens, a valós fókusztávolság ca. 5-6 mm. Ez pont az ötöde a 26mm-nek, mint ahogy a 7x5 mm is ötöde (lineárisan) a 24x36-nak. És természetesen a CoC is kb. ötöde, mint a FF esetben, hiszen a pixelek is kb. annyival kisebbek. Nyilván beleszól a dologba a diffrakció, ami miatt F/5 fölé menni bajos a kisebb méret miatt.
    Ahogy írtam, nem csak a mélységélesség, hanem maga az élesség is romlik a túl tág rekesz miatt. Ezzel együtt a méretkorlát is igaz, amit te írtál.

    @nozs: a fizikai hátterét írtam le, az nem preferencia kérdése.

    [ Szerkesztve ]

  • kutyek

    senior tag

    válasz nozs23 #419 üzenetére

    A minél több fény kívánatos, ez fizika (nem vélemény), lényegesen javít a jel/zaj viszonyon. A mélységélesség megválasztása nyilván az alkotó preferenciája, de a nagyobb rekesz kompromisszum műszakilag, mert több fényt enged be, de rontja az élességet. Műszaki szempontból ha minél élesebb / zajmentesebb képet akarunk, akkor blende tekintetében kompromisszum kell a több fény VS gyengébb élesség között. Ha azt mondjuk, hogy legyen minél nagyobb a blende a több fény érdekében , akkor ezt a tényt nem vesszük figyelembe, és egy ponton túl hiába jön több fény, rosszabb lesz a kép (életlen).

    EDIT: az előző posztban a "kívánatos" nyilván "fizikai / mérnöki szempontból kívánatos" értelemben szerepel, azt gondoltam, ez evidens - bocsánat, ebben tévedtem.

    [ Szerkesztve ]

  • kutyek

    senior tag

    válasz nozs23 #544 üzenetére

    Ez nagyon OFF, de még egyszer pontosítok: nem fotózási elvárásokról írok, hanem az optikai leképezés fizikájáról. Más szóval, nem arról beszélek, hogy mekkora DOF a kívánatos vagy elérhető, hanem hogy a fókuszsíkban, tehát a tárgy tökéletesen fókuszált részének leképezésekor milyen éles a kép. A diffrakció kivételével minden lekepezési hiba megnő a rekesz tágításával. Tehát nem arról van szó, hogy a fokúszon kívül eső részletek mennyire homályosak, hanem hogy a fókuszba eső részletek mennyire homályosak (vagy élesek). Ugye érthető a különbség?
    A speckó, méregdrága 85mm/1.2 egy dolgot tud, amit a tipikus lencse nem: extrém kis DOF. Egyébként minden olyan rekeszállásnál, ahol összehasonlíthatók (tehát azonos rekeszállásnál, azonos expozícióval, azonos DOF-fal), a teljes képmezőben és minden tárgytávolságnál életlenebb, kisebb kontrasztú képet ad, mint a kommersz 85mm/1.8 párja. Ennek pedig éppen a tárgyalt objektív (hehe) fizikai-leképezési korlát az oka.

    Az világos, hogy pici szenzorokkal (azonos FOV mellett) jóval nagyobb a DOF, és olyan extrém kis mélységélességet nem lehet velük reprodukálni - tapasztalt fotós ilyenkor nyilván nem pusztán DOF alapon, hanem kompozíciós eszközökkel oldja meg a megfelelő téma / háttér szeparációt (pl. kellően nagy távolság / szín / fényerő / textúra különbség tárgy és háttér között).

    Egyébként @janeszgol jól írja, minél nagyobb a rekesz, az algoritmusnak annál nagyobb utólagos élesítést kell alkalmaznia, nemcsak az AA filter, hanem a megnövekedett leképezési hibák élességet rontó hatása miatt. Ennek semmi köze a DOF-hoz, csak ahhoz van köze, hogy ami fókuszban van, az elfogadhatóan éles legyen a képen.

    [ Szerkesztve ]

  • kutyek

    senior tag

    válasz nozs23 #581 üzenetére

    Részemről az utolsó, nem akarok többet spammelni.

    Éppenséggel pont olyan összehasonlítást írsz, ahol működik a ceteris paribus.
    "ha normális minőségű optika került volna bele"

    Szerintem mindenki el tudja dönteni, hogy kinek sikerült normálisabb minőségű optikát tenni a termékbe (S9: 2018. március, i13 Pro: 2021. szeptember):

Új hozzászólás Aktív témák