Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Pikari #13 üzenetére

    "Érted egyáltalán, hogy mit akartak a perrel?"

    Hogyne: a Window-os Epic Store bevezetését követő PR katasztrófát próbálták enyhíteni egy "szabadságharcos" PR akcióval.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Felesbandi #51 üzenetére

    Alapvetően az a tényező, hogy ha valamit el lehet adni 60 dollárért, akkor miért adná 50-ért.

    A klasszikus marketing menedzsmentben van egy olyan fogalom, hogy "AIDA".
    Azaz Attention, Interest, Desire, Action:
    - előbb arra fókuszálnak, hogy egyáltalán tudjanak az emberek a termékről
    - aztán hogy felkeltsék az érdeklődésüket,
    - majd vágyjanak rá
    - végül hogy ez a vágy tényleges vásárlásban végződjön
    Az árazásra épülő akciók csak az utolsó, Action szakaszban érnek valamit, hogy a kedvezmény hatására átbillenjen a vásárló a "vágyik rá" állapotból a konkrét vásárlásba. (Most veszem meg, mert most olcsóbb.)

    Ha bejelentenek egy játékot, majd éveken át a kiadó milliókat tol a hype-ba, akkor viszont a megjelenéskor nem azon fog múlni az eladott példányszám, hogy 10 dollárral olcsóbb-e a szokásosnál, hanem azon, hogy sikerül-e a célközönségben felkelteni a játék iránti a vágyat.
    Később pedig már amúgy is csak jelentős árkedvezménnyel lehet növelni az eladásokat, egy 40-50-70%-os akciónál meg nem az alkalmazásbolt jutaléka lesz a döntő tényező. Ilyenkor jellemzően a játék már vagy kitermelte a tervezett bevételt és minden további eladás bónusz, vagy úgyis bebukott az egész, a kiadó leírta veszteségnek és max. azt kompenzálja valamennyire.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz net84 #59 üzenetére

    A legjobb ebben a Facebook app. Barátnőm létrehozott egy kamu profilt, hogy egy-két cuccot eladjon, a kétlépcsős security miatt le kellett töltenie a telefonjára a Facebook appot. Induláskor az app kiírta, hogy az csak a regisztráció ellenőrzése miatt kell és nem fog semmilyen a telefonon tárolt adathoz hozzáférni a beleegyezése nélkül.
    Ehhez képest amint belépett a Facebook accountjára (pc-n, nem a telefonján), egy halom javaslatot dobott fel a rendszer, hogy kiknek küldjön meghívót. Kivétel nélkül mindegyiket a telefonja címjegyzékéből szerezte, többek között a GLS futárt is, aki aznap a privát telefonjáról hívott, hogy mikor érkezik a csomag és még benne volt a híváslistában.
    Aztán kb. fél órával a regisztráció után a Facebook minden előzetes figyelmeztetés nélkül törölte az egész accountot.

    Na most képzeljük el, ha valaki emiatt felnyomja a Facebook-ot az Apple-nél, ami le is tiltja az appot, amíg a nyilvánvalóan illegális adatlopást nem távolítják el belőle. Eddig a Facebook nem tehetett mást, mint engedelmeskedett.
    Mostantól pedig fejleszthetnek egy Meta Store-t, vagy csak csinálnak egy PR kampányt, hogy elég volt az Apple fasizmusból, kivonulnak az App Store-ból és mindenki sideloadolja a Facebook-ot. A többség meg kénytelen lesz engedelmeskedni, mert a gyerek osztályfőnöke csak Facebook-on hajlandó közzétenni a szülői értekezlet időpontját.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Hieronymus #65 üzenetére

    "Ha egyetlen év alatt a gyártó képes eladni a legyártott termék 99%-át 50 dollárét vagy a legyártott mennyiség 30%-át 60 dollárét, akkor melyik árból keletkezik haszna?"

    De ha a termék 99%-át el tudja adni 60 dollárért is, akkor miért adná 50-ért?

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz nozs23 #77 üzenetére

    Az XBOX egy x64 alapú PC, amin módosított Windows fut, mégse telepíthetsz rá szabadon akármit, még desktop Windowst se.
    A PC és az XBOX között pont az a különbség, mint a Mac és az iPhone között: az egyik tartalomfejlesztő, a másik tartalomfogyasztó platform.
    Az egyik lényege, hogy a felhasználó teljes kontrollt kapjon a hardver és a szoftver felett, cserébe a rendszer megkövetel némi hozzáértést és a biztonsági kockázatokat a userre hárítja, a másik lényege pedig, hogy adott feladatokra specializált és a usertől a lehető legkevesebb hozzáértés követeli meg, továbbá a biztonsági kockázatokat is javarészt a gyártó kezeli.
    Pont ez az, amiért az Apple felhasználók döntő többsége elutasítja a sideload és az alternatív alkalmazásboltok lehetőségét és jellemzően azok szólalnak fel a "szabadság" nevében, akik amúgy az Apple termékeit bottal se piszkálnák.
    Jah és mielőtt megint belemennénk, feljebb már volt szó róla: a sideload és a több alkalmazásbolt nem a felhasználó szabadságát növeli, hanem jobban kiszolgáltatottá teszi a usert az alkalmazás fejlesztők felé.
    Így aki azt hiszi, hogy a felhasználók érdekeit védi egy nagyvállalatéval szemben, az valójában sok nagyvállalat érdekeit védi az egyikkel szemben.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Hieronymus #82 üzenetére

    "Azt az árat alkalmazzák, amiben maximalizálni lehet a bevételt."

    Én is erről beszéltem a hozzászólásomban, amire reagáltál. Ha 10 dollárnyi árengedmény miatt nem fogy annyival több a játékból, hogy kitermelje a bevétel kiesést, akkor nem éri meg 60 helyett 50-ért árulni.
    Nyilván minden terméknél van egy árhatár, ami felett már csökken az eladások száma, így nem lehet a végtelenségig emelni az árat. Ez a határ a játékpiacon 60 dollárnál stabilizálódott. Ahogy viszont e fölé, úgy ez alá se érdemes menni.
    Tehát csak azért, mert az Epic alacsonyabb jutalékkal dolgozik, a kiadók nem fogják csökkenteni a végfelhasználói árat, mert azzal nem növelnék annyival az eladott példányszámot, hogy megérje.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz nozs23 #83 üzenetére

    "A fogyasztott tartalom tetemes részét telefonnal készítik: TikTok / Instagram / YouTube, csak hogy a világ legnépszerűbb példáit említsem."

    A (fél)professzionális tartalomfejlesztést és agyhalott vertikális videók posztolgatását szerintem nem érdemes egy lapon említeni.
    Városi autóval is lehet trágyát szállítani, és trágyarakodóval is elvinni a gyereket az oviba, de a többség inkább a célfeladatra fejlesztett eszközöket használja.

    "Az emberek többségének egyedüli számítógépe és kamerája a telefonja. Messze nem csak tartalom fogyasztásra van kitalálva."

    De, tartalomfogyasztásra van kitalálva, csak az emberek többségének nincs is szüksége többre, így nagyobb kontrollra sem az általa használt eszközök felett. Akinek igen, az általában valamilyen desktop megoldást használ, de még azok számára is van alternatíva, akik mobilon szeretnének desktop szabadságot. Kérdés, hogy ha léteznek más célcsoportoknak más előnyöket nyújtó rendszerek is a piacon, akkor miért kell szétbarmolni az egyiket, hogy az kötelezően olyan legyen, mint a többi?

    "Ha ilyen általános igazságokat szeretnél megállapítani, akkor nem ártana valamivel alátámasztani."

    Én abból indultam ki, hogy az iOS appstore bevételei lényegesen magasabbak, mint a droidé, azaz a piac 20%-a másfélszer annyit hajlandó fizetős appokra költeni, mint a piac 80%-a. (2023: google play bevétel: 60 milliárd, iOS: 96 milliárd.) Ebből számomra elég nyilvánvalónak tűnik, hogy az iOS userek döntő többsége nem kér a sideload-ból, különben már droidra váltott volna, ahol van erre lehetőség.

    "Nem tudom pontosan, hogy ez nekem szólt-e személyesen, de elég sok Apple termékem van. Mégsem bánnám, ha bizonyos dolgokban nyitottabbak lennének és nem próbálnák meg a szart is kifacsarni a fejlesztőkből."

    Akkor ezek szerint Te ahhoz a szűk kisebbséghez tartozol, akik ahelyett, hogy az igényeiknek előnyösebb rendszert használnák, inkább egy másiktól várják el, hogy hozzájuk igazodjon.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz vmarci21 #88 üzenetére

    "Ez jó, hogy felhasználóként van választásod, de fejlesztőnként nem tudsz ilyet csinálni, mert az EU-ban az emberek 40+%-ának iOS-es telefonja van, így kénytelen vagy oda kiadni az alkalmazást."

    Ha fesztiválokon akarsz sört árulni, akkor vagy kifizeted a helypénzt és beépíted az árba, vagy nyitsz egy sarki csehót és beéred a kisebb forgalommal.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz vmarci21 #95 üzenetére

    Az EU a fesztiválok szervezését állami monopóliumhoz köti?
    Vagy a két fesztivál szervezője bizonyítottan akadályozza más fesztiválok létrejöttét?
    Mert ha nem, akkor ez egy piaci sajátosság, hogy ennyi fesztivált bír el a piac, vagy egyszerűen csak nem akad több jelentkező, aki hajlandó lenne annyi pénzt és energiát kockáztatni egy új fesztiválért, amennyit a másik kettő a sajátjába már beletolt.
    Aki sört akar árulni, annak azt kell mérlegelnie, hogy el tud-e adni annyival több sört a fesztiválokon, hogy megérje kifizetni a helypénzt, vagy sem. Azaz vagy tudomásul veszi a piaci sajátosságokat vagy kiszáll az üzletből. Mint egyébként akármelyik piaci szereplő akármelyik piacon.

    Átfordítva a mobilokra:
    2023-ban az AppStore és a Google Play együttes bevétele 136 milliárd dollár volt. Ha a maximum 30% jutalékkal számolunk, akkor is az alkalmazás fejlesztők bevétele 95 milliárd dollár volt.
    Innentől mindenki eldöntheti, hogy megéri-e neki beszállni egy 95 milliárd dolláros piacra, vagy sem. Ha valaki egy ekkora piacon a jutalék miatt nem tud labdába rúgni, annál szvsz alapvető versenyképességi problémák vannak és nem a jutalékon múlik a túlélése.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #103 üzenetére

    2007 az iPhone piacra lépésének évében az Apple, a Google és az akkor piacvezető Nokia éves árbevételei:

    Nokia: 71 milliárd dollár
    Google: 4.3 milliárd dollár
    Apple: 3.5 milliárd dollár

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #102 üzenetére

    "Egyébként meg az "iOS userek döntő többsége nem kér a sideload-ból" nem tudom miért érv a döntés ellen. Aki nem kér belőle, továbbra is az AppStore-ból telepít, az égvilágon semmi nem fog változni az életében. Tényleg teljesen érthetetlen számomra ez a hiszti."

    Erről volt szó feljebb: ha egy alkalmazás ma nem felel meg az Apple által lefektetett biztonsági követelményeknek, akkor jelenleg nem tehet mást, mint hogy kijavítja a szoftverét, különben kikerül az AppStore-ból.
    Ha viszont lehet alternatív alkalmazásboltot telepíteni, akkor javítás helyett átmegy egy másik store-ba. Azaz a usert rá lehet kényszeríteni, hogy ne a hivatalos store-ból vásároljon.
    Pl. ha a Facebook-ot ismét adatlopáson kapják és az Apple letiltja őket, akkor Cukiék kiadnak egy Meta Store-t és onnantól a Facebook, Whatsapp, Instagram, stb. junkie-k számára továbbra sem lesz alternatíva, csak nagyobb kiszolgáltatottság, mert még az a minimális védelem se marad meg, amit eddig az AppStore nyújtott.

    Ezért nem lesz valódi árverseny sem az alkalmazásboltok között a végfelhasználói árakban, legalábbis a népszerű fizetős appoknál. Ha az egyik bolt csökkenti a jutalékot, akkor a kiadó átvonul oda (a hivatalos store-ból meg kivonul) és zsebre teszi a különbözetet, mivel a usernek továbbra sem lesz választási lehetősége, ha kell neki az app. Mivel ezt csak a nagy, már bejáratott branddel és kellő piaci erővel bíró fejlesztők tehetik meg, így tovább fog nőni a nagy kiadók előnye az indiekkel szemben.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #122 üzenetére

    "MacOS-en miért nem kötelező az AppStore-t használni?"

    Erre már volt válasz feljebb:

    "Az XBOX egy x64 alapú PC, amin módosított Windows fut, mégse telepíthetsz rá szabadon akármit, még desktop Windowst se.
    A PC és az XBOX között pont az a különbség, mint a Mac és az iPhone között: az egyik tartalomfejlesztő, a másik tartalomfogyasztó platform.
    Az egyik lényege, hogy a felhasználó teljes kontrollt kapjon a hardver és a szoftver felett, cserébe a rendszer megkövetel némi hozzáértést és a biztonsági kockázatokat a userre hárítja, a másik lényege pedig, hogy adott feladatokra specializált és a usertől a lehető legkevesebb hozzáértés követeli meg, továbbá a biztonsági kockázatokat is javarészt a gyártó kezeli."

    "Az én személyes véleményem, meg az, hogy ez a terv segítheti a kisebb fejlesztőket megvetni a lábukat a platformon és az 1 milliós felhasználói bázishoz közeledve már simán kijöhet úgy a matek, hogy már jobban megéri beköltöztetni az AppStore-ba."

    Illúziókat kergetsz. Először is az Appstore bevezetésekor döntő többségében kisebb fejlesztők adtak ki appokat iOS-re és semmi gondjuk nem volt a 30%-os jutalékkal, főleg hogy mindenhol ez a normális. Azóta már nehezebb betörni egy telített piacra és nem a jutalék mértéke fogja eldönteni egy kisebb fejlesztő sikerét, hanem a terméke versenyképessége.
    Másodszor az alternatív alkalmazásboltok és a sideload nem a kis fejlesztőket, hanem a nagy kiadókat fogja segíteni.
    Egy kiépített branddel és komoly háttérrel rendelkező kiadó dönthet úgy, hogy az összes címét átviszi egy alternatív alkalmazásboltba vagy kiad egy saját boltot. Egy kis fejlesztő viszont nem engedheti meg magának, hogy kimaradjon egyetlen bolt kínálatából se, így a kisebb fejlesztők nem tudnak annyit spórolni az alacsonyabb jutalékokon, mint a nagyok, ezért a versenyhátrányuk tovább nő.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #131 üzenetére

    Pontosítok: a Mac-et koncepciójánál fogva tartalomfejlesztésre szánták, az iOS-t pedig tartalomfogyasztásra. Persze lehetnek felhasználók, akik egy terméket nem az eredeti célra használják, de attól még a termék célspecifikus tulajdonságai megmaradnak.

    "Xboxon viszont nem csak a Microsoft az egyetlen, mely digitális tartalommal kereskedhet, hanem külsős kereskedők is megtehetik."

    Ez továbbra sem változtat azon a tényen, hogy egy gyakorlatilag PC hardveren nem futtathatod ugyanannak a gyártónak a desktop OS-ét, mert a terméket nem desktop felhasználásra, hanem dedikáltan tartalomfogyasztásra szánta.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz arnyekxxx #136 üzenetére

    Igen: az iPhone egy mobil céleszköz, amely hardver szinten egy zsebszámítógép, ahogyan a konzol is egy céleszköz, amely hardver szinten egy desktop PC.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #152 üzenetére

    "A gazdaságtan nem ismer ilyen megkülönböztetést"

    A gazdaságtan nem ismer meghatározott feladatokra specializált termékeket?
    :))

    "A telített, új versenyzőket ellehetetlenítő piacon nincs verseny."

    Tehát azt állítod, hogy a kb. 2.6 millió iOS app fejlesztő között nincs verseny, hanem leosztották a piacot egymás között?

    Amúgy egy telített piac mióta lehetetleníti el az új versenyzőket?
    Az Apple és a Google belépése előtt a mobil telefon piac is telített volt.
    Akkoriban Jobs józan eszét is kétségbe vonták, amiért egy telített, árérzékeny piacra akart betörni egy 500 dolláros telefonnal, ami egy napot se bírt ki aksiról és fizikai billentyűzete se volt az üzleti felhasználók számára.
    Tehát pont az Apple és a Google sikere a példa rá, hogy be lehet törni egy telített piacra megfelelően innovatív termékkel.

    "De a DMA értelmében létrejöhetnek új, ma még nem létező alkalmazásboltok is, amik kompetitív feltételekkel és árpolitikával segíthetik az innovációt."

    Hát ez nagyon szép marketing lózung, csak éppen egy szó sem igaz belőle. Az alkalmazásboltoknak legfeljebb a jutalék csökkentése révén lehet mozgásterük az árpolitikára és arról már kiderült, hogy nem befolyásolják a végfelhasználói árakat.
    Egyéb kompetitív feltételek alatt meg részletezhetnéd, hogy mit is kellene érteni egy alkalmazásbolt esetén, már ha nem a silányabb biztonsági ellenőrzésre gondolsz.

    Valójában az egész DMA csak a szokásos EU-s fingreszelés, egy bürökratikus vízfej a közbeszédben népszerű buzzwordok halmozásával és kontraproduktív túlszabályozással próbálja igazolni a saját létjogosultságát. Mint mindig.

    "A gyenge állam alatt működő piaci fundamentalista logika a verseny megszüntetésére törekszik, ha monopóliumot nem tud kialakítani, akkor egy erős oligopol pozícióba ássa be magát és pontosan ezt látjuk a mobilpiacon (ma már nem csak szoftver, de egyre inkább hardver oldalon is)."

    Csakhogy az erős államnak szabályozás címén nem ideológiai alapon összetákolt üzleti modelleket kellene konkrét piaci szereplőkre ráerőltetnie, hanem hatékonyan betartatni a már létező jogszabályokat.
    De ugye sokkal egyszerűbb a médiában felkapott témákra felfűzni valami pótcselekvést, mint ellenállni a bigtech cégek lobbierejének.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #160 üzenetére

    "Azt nem ismeri, hogy a marketingesek által kitalált szólamok alapján az egyik különb elbánásban részesíthető, mint a másik."

    Ha más célcsoportnak, más feladatokra fejlesztenek egy terméket, akkor az értelem szerűen más elbánásban részesül. Ez nem marketingesek által kitalált szólamok, hanem józan ész kérdése.

    " az Apple versenyellenes magatartást tanúsít, amikor nem engedélyezi az app fejlesztők számára, hogy az Apple-től független fizetési rendszert alkalmazzanak"

    Csak a külső linkekre való tilalmat oldotta fel a bíróság. Az Apple továbbra is megkövetelheti, hogy az in-app vásárlások iOS-en csak az Apple rendszerén keresztül történjenek, de a bírósági döntés óta a szolgáltató elhelyezhet az app-ban a saját fizetési rendszerére mutató linket. Azaz ha felraksz egy ingyenes játékot, amiben gamecoint vehetsz valódi pénzért, azt továbbra is csak az Appstore-ban veheted, de a Netflix app már tartalmazhat linket, hogy a Netflix weboldalán fizesd be a havidíjat. Erről szólt a bírósági döntés.

    "Nem ez volt az állítás, de gondolom örülnél ha inkább ráharapnék szalmabábra."

    Tehát próbáltad elterelni a témát? Amire ugyanis válaszoltál:

    "Azóta már nehezebb betörni egy telített piacra (...)"

    az a mobil alkalmazásokról és nem a nagy telefon platformok piacáról szólt.

    "Ez egy paradoxon, egy változatlan környezet a monopóliumok kialakulásának kedvez. A valóban versenyző kapitalizmusban a versenyfeltételeket időnként felrúgják, van amikor természetes úton (innovációs forradalom), vagy állam által ösztönzött módon."

    Saját magadnak mondasz ellent: ha a versenyfeltételek természetes úton is megváltozhatnak, pl. innováció révén, akkor a változatlan környezet miért lenne akadálya az innovációnak?
    A piacvezető pozíció meg önmagában még egyáltalán nem monopólium.
    A monopolellenes szabályok célja, hogy a piac természetes evolúciójának köszönhetően az állampolgárok a lehető legjobb termékekhez és szolgáltatásokhoz jussanak hozzá, lehetőleg minél szélesebb körben. Az állam dolga ezért az evolúciós környezet karban tartása.
    A gazdaság viszont kert és nem őserdő, így az állam dolga, hogy a gazt irtsa és a haszonnövényeket táplálja. Ha viszont az evolúciós fairplay nevében minden növényt egyformára nyír, akkor max. bonsai ültetvényt kap, a termés meg elmarad.
    Értsd: ha az állam a sikeres üzleti modelleket a verseny fokozása nevében hatósági eszközökkel szétbarmolja, akkor éppen, hogy az innovációt akadályozza, mert senki sem fog extrém kockázatokat vállalni új, forradalmi termékekkel, ha a potenciális hozamot bármikor tönkreverheti az állam.
    Félreértés ne essék: nem általában az állami szabályozás ellen beszélek, hanem csak a konkrét EU szabályozást tartom kontraproduktív pótcselekvésnek.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #165 üzenetére

    "A témát nem én terelem."

    Dehogynem.

    Ez volt az eredeti hozzászólásom:

    "Először is az Appstore bevezetésekor döntő többségében kisebb fejlesztők adtak ki appokat iOS-re és semmi gondjuk nem volt a 30%-os jutalékkal, főleg hogy mindenhol ez a normális. Azóta már nehezebb betörni egy telített piacra és nem a jutalék mértéke fogja eldönteni egy kisebb fejlesztő sikerét, hanem a terméke versenyképessége."

    Azaz a "nehezebb betörni egy telített piacra" kontextusában annyit tesz, hogy az AppStore 2008-as bevezetése óta mind a szoftver kínálat, mind a fejlesztők száma több millióra nőtt, ergo ha valaki most kezd iOS alkalmazás fejlesztésbe, akkor nehezebben út vezet a sikerig, mint 2008-ban és ez független a jutalék mértékétől.

    Ezek után Te próbáltad meg átterelni a témát oligopóliumról szóló közgazdasági érdekezésekre egy a kontextusából kiragadott mondatra reagálva, így gondoltam megadom az esélyt, hogy kihátrálj belőle és levezesd, hogy miként tud kialakulni oligopólium egy 2.6 millió szereplős piacon.
    Erre inkább a hisztit választottad, ami szvsz kontraproduktív, mert előfordul, hogy valaki egy vita során árnyékra vetődik, de nem a legszerencsésebb ilyenkor valóságtagadásba menekülni, mivel viszonylag könnyen visszakereshető, hogy ki mit mondott pontosan.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #168 üzenetére

    Szerinted az alternatív alkalmazásboltok milyen versenyelőnyt nyújthatnak a kisebb alkalmazásfejlesztőknek az alacsonyabb jutalékon kívül?

    "De nem tudtam, hogy 2,6 millió alkalmazásbolt van a mobilpiacon, ez nekem új infó."

    Csak nem vagy képes/hajlandó felfogni, hogy iOS-re jelenleg 2.6 milliónyian fejlesztenek így egy új belépőnek ők jelentik a konkurenciát, nem az alkalmazásbolt.
    Az alternatív alkalmazásboltot azok a nagy cégek erőltetik, akik jutalék nélkül akarják a termékeiket terjeszteni a mások által sikerre vitt platformokon és az égvilágon semmi közük a kisebb fejlesztőkhöz.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #171 üzenetére

    " De ha kiragadjuk és önmagában akarjuk vizsgálni, figyelmen kívül hagyva, hogy milyen más, átfogóbb szektoriális és teljes gazdaságot érintő intézkedések közé illeszkedik be, illetve ignoráljuk a tágabb kontextust, hogy egyáltalán miért van rá szükség, akkor persze nyilván lehet azzal dobálózni, hogy faszság és nem váltja meg a világot."

    Azaz ha lebontjuk róla a semmitmondó politikai lózungokat, akkor nem marad belőle kb. semmi, aminek bármiféle gyakorlati jelentősége lenne.

    "Nem maradhatnánk olyan kérdések mellett, mint az előző? Tényleg fárasztó ha folyton abba akarsz kényszeríteni, hogy nem vagy nem úgy elhangzott kijelentésekre kelljen reagálnom."

    Folyamatosan azzal jössz, hogy szalmabábozok, miközben Te próbálsz a számba adni olyan hülyeségeket, hogy 2.6 millió alkalmazásbolt lenne, pedig több hozzászólásban is elég részletesen leírtam, hogy az iOS alkalmazásfejlesztőkről beszéltem.

    "Nem is mondtam, hogy ez kifejezetten a kisebb fejlesztőket vagy alkalmazásboltokat segíteni szándékozó törvény"

    Pedig ezt írtad:

    "Az én személyes véleményem, meg az, hogy ez a terv segítheti a kisebb fejlesztőket megvetni a lábukat a platformon"

    "Viszont a verseny azzal is élénkül, ha egyébként dollármilliárdos cégek kezdik fokozni a nyomást az oligopol szereplőkön."

    Az nem a verseny élénkítése, ha az EU bürökrácia különböző piaci szereplőket próbál adminisztratív eszközökkel versenyelőnybe hozni a másik kárára, ha már az innováció nem megy nekik.

    "Lehet szeretni vagy nem szeretni az Epic Gamest (csak azért hozom példának, mert mindenki ezen rugózik), de ők egy 5,6 milliárdos bevétellel rendelkező cég a 360 milliárdossal szemben."

    Tehát ha egy cégnek kisebb a piaci kapitalizációja, akkor alanyi jogon lefölözheti a másik által kiépített platform előnyeit úgy, hogy annak a sikerre vitelében semmilyen kockázatot nem vállalt?

    "Nagyjából hasonló erőviszonyok voltak akkor, amikor a Microsoft ellen indult trösztellenes eljárás"

    Akkoriban a Microsoft a desktop OS piac 90%-át birtokolta. Az Apple a mobil platformok 19%-át birtokolja.

    "Azóta az Apple azokban a szegmensekben is növelte a részesedését, ahol a Microsoft dominál, mindezt a Microsoft pénzén."

    Mire az Apple eljutott ide, az MS már rég túladott - nyereséggel - a részvénycsomagján.

    "Mindezt csak azért írom le, mert ezek példázzák, hogy a kapitalizmus nem szűnik meg létezni csak azért, mert monopol, de legalábbis oligopol pozícióban lévő cégeknek csinálniuk kell olyan dolgokat, amikhez nincs kedvük vagy nem fűződik hozzá érdekük."

    A kérdés sosem az volt, hogy általában véve helyes-e a nagy cégeket államilag felügyelni, hanem hogy ebben a konkrét esetben a konkrét intézkedés szembe megy a piacgazdaság legalapvetőbb elveivel és a józan ésszel.
    Ha a hozam / kockázatból az állami szabályozás a piaci szereplőkre tolja a kockázatot, de a hozamon osztozniuk kell a többiekkel, akkor leáll az innováció, mert senki sem fog érdemi kockázatot vállalni.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #173 üzenetére

    "Nem, te azt akarod figyelmen kívül hagyni, hogy nem ez az egyetlen intézkedés, nem egyedül az Apple-el szemben hoznak ilyen és hasonló intézkedéseket és a kiváltó okot is ki akarod zárni ennek az egyetlen intézkedésnek a megítélésekor. "

    Ha szerinted a többi intézkedést kontextusában nem lehet külön választani, akkor neked kell azokat felsorolnod és rávilágítanod, hogy milyen összefüggésben vannak a vita tárgyával. Ehelyett leírod, hogy a konkrét intézkedésnek ugyan semmilyen gyakorlati haszna nincs, de ... (ide jön némi copy-pastelt politikai lózung cunami) ... a többi intézkedéssel együtt majd sikeresen megtöri az oligopóliumot. Aki meg nem hiszi, járjon utána. Ezt hívják a bizonyítási kényszer áthárításának.

    "Ha a mobilplatformok/appáruházak piacán kialakult oligopóliumokról beszélek és te a 2,6 millió fejlesztővel jössz"

    Fordítva ülsz a lovon. Te azt állítottad, hogy az alternatív alkalmazásboltok javítják majd a kis fejlesztők piacra jutási lehetőségeit.
    Erre én részleteztem, hogy a kis fejlesztőknek milyen piaci környezettel kell szembe nézniük bele értve a már iOS-re fejlesztő kb. 2.6 millió versenytársat is. A kis fejlesztőknek a már telített iOS app piac és a kemény konkurencia harc akkora kihívás, hogy ezen az alternatív alkalmazásboltok semmit nem fognak javítani.
    Eddig volt az én hozzászólásom.
    Erre Te rákattantál a "telített piac" kifejezésre és a mobil piacon kialakult oligopóliumról linkeltél közgazdasági értekezéseket. Amikor meg ezt próbáltam elmagyarázni, hogy árnyékra vetődtél, nekem álltál, hogy én szalmabábozok.
    Tehát a tisztán látás kedvéért, két különböző piacról van szó:
    1. az iOS alkalmazások piaca, amin olyan termékek versenyeznek, mint Tik-Tok, Flappy Bird, stb. Ezen a piacon versenyez egymással kb. 2.6 millió fejlesztő.
    2. A másik a mobil platform piac, amin meg olyan rendszerek versenyeznek, mint az iOS meg az Android.
    A kis fejlesztők életét elég nyilvánvalóan az 1. piac helyzete befolyásolja leginkább és kevésbé a 2. piac alakulása, hogy lesz-e valaha harmadik nagy mobil platform vagy sem.

    "Az egyik, hogy a törvény célja mesterséges versenyelőny kivívása."

    Szalmabábozol, mert nem állítottam semmit a törvény célját illetően. A törvény következményeiről beszéltem. Márpedig ha az állami szabályozó úgy barmolja szét egy piaci szereplő sikeres üzleti modelljét, hogy az más piaci szereplők számára előnyös helyzetet teremt, akkor azt nehéz nem mesterséges előnynek tekinteni.

    "A másik csúsztatás pedig, hogy úgy állítod be a piaci szereplőket, hogy azért nem tudnak az Apple/Google babérjaira törni, mert nem innovatívak, miközben a tartósan megmerevedett oligopol viszonyok között az alulról jövő innovációnak nincs esélye."

    Ezt bizonyítja az Apple és a Google példája is, amik a telített mobil piacra nem tudtak betörni az innovatív termékeikkel... ja de mégis.

    "Ami nélkül az Apple ma nem létezne és a Microsoft nem tudta kiütni a nyeregből a legnagyobb riválisát, pedig a kapitalizmus logikájából ez következett volna ha az állam nem szól közbe. "

    Amikor a Microsoft Apple részvényeket vásárolt, az Apple semmilyen riválisa nem volt a Microsoftnak. Az egész egy PR stunt volt, hogy eltereljék a figyelmet az olyan nyilvánvaló törvénysértésekről, hogy pl. befenyegették a HP-t és a Dell-t, hogy ha más OS-el is szállítják a PC-iket, akkor nem fognak több Windows licencet kapni.
    Ennek tehát pont, hogy semmi köze a kapitalizmus logikájához, legfeljebb a korrupcióhoz, hogy cserébe, hogy megússzák a balhét, felmutattak némi pótcselekvést, amire fel jegelni lehet az ügyet.

    "Nem megy szembe, ehhez súlyosan meg kéne hamisítani a történelmet és felfogadni alaptézisként, hogy a neoliberális piacgazdasági szemléleten kívül nem létezhet más legitim kapitalista-szabadpiaci berendezkedés."

    Ismét szalmabábozol, ugyanis egy konkrét intézkedés kritikáját valamiféle neoliberális piacgazdasági szemlélet melletti kiállásnak állítod be. Képzeld el lehet olyan is, hogy egy törvény nem több kontraproduktív fingreszelésnél, akármilyen gazdaságpolitikai filozófiát is vizionálsz a kritikusai mögé.

    "Ráadásul az állam nem elosztja a hozamot a szereplők között, hanem lehetőségeket nyit az innováció előtt. "

    Na ez az, amit nem sikerült még semmilyen racionális érvvel alátámasztanod.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #188 üzenetére

    Ez kb. olyan színvonalú érvelés, mintha azt állítanád, hogy a kreacionizmus egy valid tudományos elmélet és az alátámasztására linkelnéd a Bibliát.
    Egy konkrét ügyben egy konkrét EU-s intézkedés a fórum témája, ha szerinted ezt tágabb kontextusában kell értelmezni, akkor nosza, tágítsd a kontextust.
    Érvekkel és ne általános közgazdasági értekezések linkelésével.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #191 üzenetére

    Lehet, hogy új a számodra, de egy fórumban úgy zajlik a vita, hogy valaki állít valamit, annak alátámasztására érveket hoz fel és linkeli a forrást, hogy ha bárkit mélyebben érdekel a téma, akkor utána járhasson.
    Az nem vita, hogy kijelentesz valamit és érvelés helyett odabiggyesztesz egy linket, hogy egyébként itt van hozzá az elméleti levezetés. Ennyi erővel bárki mondhat bármit, aztán linkeli a google-t, hogy tessék itt lehet kutakodni.

    Pl:

    "Még nem késő rákattintanod erre az írásra és elolvasni, tényleg jó szívvel ajánlom, érthetően és adatokkal alátámasztva foglalja össze, miért nem működik a neoliberális piaci fundamentalista gazdaságszemlélet, ha valódi versenyt és valódi innovációt akarunk."

    Kijelented, hogy nem működik a neoliberális piaci fundamentalista gazdaságszemlélet, azt alátámasztandó érvelés helyett linkelsz valamit, miközben már azt sem sikerült levezetned, hogy a jelen topikban felsorolt DMA-val szembeni kritikáknak egyáltalán mi a rák közük van a neoliberális piaci fundamentalista gazdaságszemlélethez. Ez így nem ellenérv, csak nettó jelző halmozás. Kb. a "Te vagy a hülye" dedó vitakultúra.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Stauffenberg #198 üzenetére

    Még egyszer: egy link nem érv.
    Én pedig a kijelentéseidet alátámasztó érveket hiányolom.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz vmarci21 #204 üzenetére

    Ez is csak része a platform fejlesztésnek.
    Amíg nem voltak alkalmazásboltok teljesen természetesnek számított, hogy az adott telefon platform szoftverkínálatát is a gyártó adja és egy a többieknél jobban kivitelezett megoldás, mondjuk zene lejátszó vagy játék a platform versenyképességét növelte.
    De még később is, az Apple rákényszerült, hogy pl. saját térkép szolgáltatást indítson, mert a Google ki akarta vonni a Google Mapst az iOS-ről, hogy a térkép nélkül maradó iOS versenyképességét rontsa. Aztán az Apple bevezette a saját megoldását, ami főleg az elején sokkal gagyibb volt a Google Mapsnál, de annyi már látszott, hogy csak idő kérdése, hogy elérje a mobilon megfelelő szintet és onnantól a Google a kivonulással droid felhasználókat nem nyer, de legalább Maps felhasználókat veszít. Így aztán maradt iOS-en mindkét térkép.
    Ugyanígy youtube app és a többi Google szolgáltatás a kezdetektől volt iOS-re, pedig az iOS jóval komolyabb ellenfele volt a droidnak, mint a Windows Phone.
    A Windows Phone tehát nem az alkalmazások hiánya vagy a Google ellenállása miatt lett sikertelen, hanem mert rossz volt az üzleti modellje: licencelt OS, de random hardverre, azaz az Apple és a Google világából sikerült ötvöznie mindazt, ami hátrány az előnyeik nélkül. A WP abba bukott bele, hogy az MS azt hitte, hogy a mobil informatikában is eljátszhatja azt, ami desktopon már annyiszor bejött: a konkurencia kijárja az utat, majd amikor túljutottak a gyerekbetegségeken az MS előáll a Windows-os alternatívával és szépen lekaszálja a piacot, mert ugye mindenki kénytelen a Windowshoz igazodni. Aztán kiderült, hogy mobilon a Windows kompatibilitás nem tényező, így az MS nem tudta amolyan önjelölt szabványhivatalként meghatározni, hogy mi legyen a trend, hanem az egész iparág elhúzott mellette.
    Ez pont azt bizonyítja, hogy lehet valaki a legnagyobb szereplő az informatikában, megfelelő innováció hiányában egy paradigmaváltás esetén nem tud profitálni a piaci erőfölényéből.
    Nem mellesleg ugyanez játszódott le a 80-as években is a PC korszak hajnalán: volt az IBM, mint informatikai óriás, aztán megjelentek a mikrogépek és amikor sikeresek lettek, az IBM a piaci erőfölényével letarolta a piacot az akkoriban meghatározó szereplők, mint az Apple és a Commodore előtt... amíg ki nem derült, hogy az IBM PC valójában Intel-Microsoft PC és az IBM hátán felkapaszkodva a kezdetben még jelentéktelen kishalakból óriás ragadozók lettek és egy évtized alatt az IBM kihullott a saját piacáról.
    Azaz az Apple és a Google jelenlegi dominanciája egyáltalán nincs bebetonozva, ahogy a Nokiáé se volt 2007 előtt.
    Elég, ha valaki előáll egy innovatívabb termékkel, ami paradigmaváltást generál az iparágban és egyik napról a másikra elsőkből az utolsókká válhatnak.
    Ehhez persze innovatív termékekre és extrém kockázatot vállalni hajlandó piaci szereplőkre is szükség van.
    Az ilyen állami beavatkozások viszont pont afelé terelik a piacot, hogy a cégek ne vállaljanak extrém kockázatot, mert a bukás következményeit egyedül kell viselniük, siker esetén viszont mindenki bejelentkezik a részesedésért, mert az ugye alanyi jogon jár, az ideológiailag agymosott politikusok és bürokraták pedig ennek az abszurd igénynek eleget is tesznek, ha attól rövid távú politikai hasznot remélnek.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz vmarci21 #206 üzenetére

    Pont annyira őrültnek, mint egy telített telefon piacon, ahol az átlagár 70 dollár kiadni egy 500 dolláros készüléket, ami megy vagy 12 órát egy töltéssel, miközben az átlag egy hetet is kibír, fizikai billentyűzet nélkül, miközben az üzleti telefonoknál az kötelező tartozék és még a speckó okostelefonokhoz képest se tud többet. Mindezt azért, mert bíznak abban, hogy az általuk kínált új felhasználói élmény paradigmaváltást fog előidézni a mobil iparágban.
    Tehát igen, a mostani okostelefon piacon valószínűleg nem tudna egy teljesen új platform labdába rúgni a Google és az Apple mellett, ha nem tud felmutatni valami olyan innovatív újdonságot, amit anno az iPhone tudott az átlag Nokiákhoz képest.
    Ez akkor se volt könnyebb vagy kockázat mentesebb: ha az Apple akkor biztosra megy és csak egy akkoriban szokásosnak számító telefont dobott volna piacra, ami ugyanúgy nyomógombos, ugyanúgy egy hetet megy aksiról, ugyanúgy a 70 dolláros árkategóriában versenyez és max. az akkori Apple fejőstehénként funkcionáló iPod zenelejátszást rakták volna bele extraként, akkor jó eséllyel ma az Apple nem érne 3 billió dollárt.

    Amúgy ha létezik cég a világon, ami képes lett volna megszorongatni a Google-t az online szolgáltatásai terén, az pont a Microsoft volt. Persze a Youtube nagy húzónév, de simán felvásárolhatták volna mondjuk a Vimeot, telepumpálják ingyenes minőségi tartalommal és máris ott az alternatíva. Egyszerűen a Windows Phone túl keveset adott, túl sok megkötéssel, túl későn úgy, hogy sem árban, sem minőségben nem volt versenyképesebb a többinél, ezért nem kellett a usereknek. Az MS taktikája, hogy a Windows userek idővel úgyis a Windows megoldásra váltanak, mint addig mindig, ezúttal nem jött be. Ennyi a történet. Hogy ráadásként még a Google is keresztbe feküdt, az nyilván nehezítette az MS dolgát, de ha a WP önmagában működőképes koncepció lett volna, akkor ezen simán felül tudott volna kerekedni az MS.

Új hozzászólás Aktív témák