Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KilgoreTrout

    senior tag

    Betiltják az OpenAI, Google, Meta, Stability adott termékeit, de mit kezdenek majd az opensource, lokális környezetben futtatható LLM-ekkel, mint a LLama és hasonlók? Nem reális, hogy rádtöri az ajtót a szoftverrendőrség és akkora komparatív előnyt jelent a használata, hogy innen már nincs visszaút.

    Inkább a negatív társadalmi hatások mérséklésére/kezelésére kellene a szabályozói energiákat összpontosítani szerintem, mert lesznek itt nagy meglepetések és nem tűnik úgy, mintha bármely állam felkészült volna ezekre. Kapitalista logika alapján működő vállalatokat nem lehet arra kényszeríteni, hogy ne rúgjon ki embereket, ha mostantól egy alkalmazott AI-t használva hasonló hatékonysággal dolgozik, mint korábban 10. A mesterséges intelligencia akkora hatékonyságnövekedést okoz kb. az egyszerű fizikai munkák kivételével minden területen, hogy egy csomó embernek egyszerűen nem lesz mit csinálnia.

    Illetve pszichológiailag is érdekes, hogy ez mennyire rottyantja meg az átlag emberi pszichét... Minek csináljak valamit, amit az AI töredék idő alatt, töredék energia felhasználásával jobban meg tud csinálni, mint az ember? Mit van értelme tanulni? Egyáltalán van bármi értelme még tanulni bármit is, amikor lexikális tudásban, érvelésben, logikában már a mai modellek is meghaladják az emberi képességeket?

    A korábbi paradigmaváltások mindig egy sokkal kisebb részét érintették a társadalomnak (és jóval lassabban terjedtek el), de az AI szinte mindenki munkáját érinti valamilyen szinten.

    [ Szerkesztve ]

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz joghurt #3 üzenetére

    De ha egy LLM-et ráeresztesz az internetre, akkor ő nem fogja eltárolni magában a teljes internetet, mint pl. a Google teszi, hanem csak szótöredékek egymásutániságának valószínűségeit tárolja egy folyamatosan változó neurális hálóban. Ergo nem tudod kitörölni belőle, maximum tanítással tudod rávenni, hogy bizonyos "gondolatokat" ne jelentísen meg a user-nek.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Silεncε #4 üzenetére

    Egyrészt a számítástechnika széleskörű elterjedéséhez majdnem 50 év kellett, másrészt ember nélkül az csak egy eszköz, kis túlzással "csak számolni tud". A kalkulátorok, gépírók feleslegessé is váltak, viszont azért nem ők tették ki a társadalom nagy részét.

    Az internet egy sokkal jobb hasonlat, ami (elviekben) a teljes emberi tudást tette eléhetővé bárki számára - és alapvetően meg is változtatta a mindennapi életet, de azért ahhoz is kellett 20 év és volt is sok szakma, ami megsínylette.

    Az AI viszont sokkal általánosabb, a gondolkodást és a kreativitást váltja ki. Szinte nincs olyan munka, ahol ne lenne szükség ezekre. Most elkezdeni grafikával foglalkozni, pl. ahhoz hasonló, mintha kódexmásolónak vagy patkolókovácsnak készülne valaki. Tavaly ilyenkor még nem ez volt a helyzet. A személyi titkárok, asszisztensek, SSC-s dolgozók munkája is szó szerint fél év alatt vált 99%-ban kiválthatóvá.

    Szintén nagy különbség a hozzáférhetőség. A számítógépek vagy az internet hajnalán a társadalom csak egy egészen kis részének voltak ezek hozzáférhetőek, az AI-ra épülő szolgáltatások viszont havi 5-10-20 dollárért szó szerint bárki számára elérhetőek azonnal.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz nemlehet #21 üzenetére

    Amik már most is mennek:

    Kivonatolás, meeting leirat készítés, üzenetek rövid összefoglalása, professzionális válasz rájuk 1-1 szó alapján szinte bármilyen nyelven - titkárnői, asszisztensi feladatok kiváltása/jelentős felgyorsítása.

    Átírás, átfogalmazás tökéletesen, akár több forrás alapján - újságírói, researcher-i feladatok jelentős mértékű kiváltása.

    Fordítás, szinkrontolmácsolás (az első már most is megy, a szinkrontolmácsolást nem tudom hol használják, de minden adott hozzá) - tolmácsok, fordítók munkájának 100%-os kiváltása.

    Illusztrációk, stock fotók, hátterek (a midjourneyt már most is használja a grafikusok optimistább fele) - Grafikusok munkájának jelentős gyorsítása, stock fotósok/modellek kiváltása, illusztrátorok kiváltása.

    Web Design - nem próbáltam, de van már olyan alkalmazás, ami szöveg vagy móricka ábra alapján legenerálja a valid HTML+CSS-t. - webdesignerek, frontendesek munkájának jelentős gyorsítása.

    Kód generálása, dokumentálása, javítása minimális felügyelet mellett (Copilot és hasonlók) - programozók munkájának jelentős gyorsítása.

    Online tutorok (nemsokára lehet próbálni Khan Academy-n pl., de elég sok fejlesztés van ebbe az irányba) - korrepetátorok, tanárok kiváltása.

    Történetek kitalálása (középszar meseírók, ponyvaírók szintjét simán hozza a GPT4) - írók munkájának kiváltása/gyorsítása.

    Orvosi diagnosztika (leletek alapján már most pontosabb diagnózist ad az AI, mint egy átlagos specialista, bár ez nyilván kényesebb terület, szóval lassabb lesz az áttérés) - orvosok munkájának kiváltása/gyorsítása.

    Jog (ideális terepe az AI-nak, rengeteg szövegből kell megtalálni a releváns részeket és összefüggéseket keresni, a GPT a jogi szakvizsgát a felső 10%-ban tette le, vannak is már szolgáltatások erre) - jogi assziszensek munkájának kiváltása, brutál hatékonyságnövekedés a jogászok munkájában.

    Zene (egyelőre a konzerv/reklám/stock zenére épülő szolgáltatásokról tudok, de azok is simán hozzák a hasonló célból szerzett/felvett/programozott zene minőségét) - zeneszerzők munkájának kiváltása/gyorsítása.

    Az SSC-k kb. teljesen kiválthatóak AI-jal.

    Plusz biztos van még ezer egyéb példa.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz joghurt #25 üzenetére

    Egyrészt azért még az elején vagyunk az egésznek, de szinte hétről hétre jönnek ki az egyre jobb modellek. GPT4 vs. 3.5 is jelentős ugrás, kellett hozzá fél év. Most már ott tartunk, hogy egy GPT 4 által betanított 3.5-ös modell is jobban teljesít, mint a korábban emberek által tanított 3.5. A képgenerálásban most jönnek a frissítések, amik értelmes szöveget is tudnak generálni a képre (szevasztok menü vagy hirdetésszerkesztésből élő grafikusok).

    1. A kávét már most is robotok főzik nagyrészt... Kérdés megér-e havi 500+ezret a titkárnő, vagy inkább elmegy az ember a kávéfőzőig, és fizet 20 dollárt az AI-ért. b) Erre az AI is képes, ha el van neki mondva.

    2. Már van Browser plugin ChatGPT-hez, ergo eléri az internetet és tud rajta keresni.

    3. Magyarral gondban van néha, de ez is rohamosan javul, igazából csak a minta méretétől függ. Magyar-angol/német simán megy. A szövegfelismerés lehet problémás, de pl. egy (szinkron)tolmács se tökéletes.

    4. Grafikában sokszor elég az, ha van "valami", amire kellemes ránézni, továbbá minden szakmára igaz - definíció szerint -, hogy művelőinek többsége nem kiemelkedő. Nyilván nem a top designerek vesztik el az állásukat, hanem a maradék 90%. A stockfotózásnak, stock zenének reszeltek, ez tuti.

    6. Mégis rengetegen használják és ténylegesen időt takarítanak meg vele. (Most még) kell mellé értő programozó, aki egyből rájön a hibára, illetve a használatának is van egy logikája. Egyelőre nyilván nem fog megírni egy programot teljesen egyedül utasításra, de ismeretségi körömben többen is vannak, akik sokkal produktívabbak lettek a használatával. Most fog kijönni a Copilot X GPT-4-gyel, állítólag egy nagyságrenddel jobb eredményeket tud majd. Frontend fejlesztőnek tanulni már most is kidobott idő több cégvezető szerint.

    8. Amiről van elég mintaadat és ahol nyilvánvalóan definiálható a feladat, azt rövid időn belül az AI is képes lesz az emberekhez hasonló minőségben utánozni. Nyilván a ki nem mondott hátsó szándékokról nem tud, de mondjuk egy közjegyző vagy egy jellemzően ingatlan adásvétellel foglalkozó ügyvéd munkája azért nem a kreativitás netovábbja.

    Ismét, nem a top 10% van veszélyben (elvégre ma is vannak fazekasok és szabók, csak jóval kevesebben, mint 2-300 évvel ezelőtt), de a maradék 90% gépekkel való helyettesíthetősége is épp elég gondot fog okozni.

    [ Szerkesztve ]

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz stellaz #45 üzenetére

    Lehet ezzel vitázni, de ez szakmai körökben tény. Az összes stock oldal is errefelé megy (Getty, Shutterstock - itt már éles is az AI képgenerátor, Adobe - beta elérhető). Pár hónap alatt is hatalmas a fejlődés. Ha ismét megpróbálkoznál vele, a Bing képgenerátor most a legjobb ingyenes.

    Rengeteget számít a megfelelő prompt. Ezekről még egy szakmabeli is nehezen mondja meg, hogy igazi vagy AI generált képek:

    És ezek nem a Stability vagy az OpenAI marketingképei, hanem egy random fb csoportból loptam őket..

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz totron #49 üzenetére

    Elég messzire vezet, hogy hol kezdődik és pontosan mi a kreativitás. (Szerintem amúgy a meglévő információk újfajta kontextusba helyezése.)

    A példád alapján akkor a humán grafikusok sem kreatívak, hiszen a megrendelő/art director kérései és instrukciói alapján dolgoznak. Sőt, az alkalmazott művészek egyike sem kreatív a te értelmezésedben (a mérnöki vagy programozói kreativitásról már nem is beszélve). Ezzel szerintem sokak vitatkoznának.

    Az tény, hogy az AI magától nem akar semmit (szerencsére), de pl. a "hallucinációt" minek neveznéd, ha nem kreativitásnak (és itt most tekintsünk el a minőségétől)?

    (Ráadásul a komment, amire reagáltam pont a stock fotózásról szólt, ami valószínűleg a legkevésbé kreatív területe a fotózásnak/grafikának.)

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz stellaz #53 üzenetére

    A második kép mehet is instára :).
    Mondjuk pont az influencerekért nem hullajtanék sok könnyet.

    Nem tudom mit vársz, de ez már olyan minőség, ami simán kivált nem kevés emberi munkát.

    Vers: A közoktatáson kívül mikor olvas úgy az ember verset, hogy előtte tanulmányozza a költő életét?

    De egyébként igen, jelenleg nem az AI az ultimate művész. De Hány embernek van igénye magas művészetre és hányan élnek alkalmazott művészként vagy gyártanak kommersz giccset? Jeff Koons-t (vagy akár Szőke Gábor-t) boldogan váltanám le AI-jal.

    [ Szerkesztve ]

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz stellaz #65 üzenetére

    Akkor még nem volt AI és robotok és sokkal nagyobb erőt képviselt az, hogy egyik oldalon tömegek voltak.

    A közösségi médián keresztül tökéletesen látható, hogy milyen egyszerű befolyásolni a tömegek gondolkodását, (mostmár trollhadsereg sem kell, elég 1 ember, aki irányít - az AI megoldja a többit.)

    A fegyverek is sokat fejlődtek a legutóbbi nyaktilózás óta, az autonóm drónok, automatizált biztonsági rendszerek üzemeltetése sokkal kevesebb embert igényel. A modern technológia sokkal könnyebben kordában tudja tartani a felháborodott tömeget, mint a történelem során bármikor. Sokkal könnyebb bármilyen elnyomó rendszer üzemeltetése. És nemsokára jönnek az általános célú robotok...

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz totron #68 üzenetére

    De az eredmény szempontjából számít az, hogy miért lett olyan? Eye of the beholder és hasonlók...

    Az egész valóságérzékelés egyénenként más és más, szerintem a művészetet is elsősorban a befogadó a saját élményei alapján értékeli, a készítő szándékait legtöbbször figyelmen kívül hagyva.

    Ha gyerekkorodban beleestél egy kútba egy levendulamező közepén, akkor tök mindegy hogy a művész első szerelmének levendula illata volt, taszítani fog a mű és egészen máshogy fogod értékelni.

    Ez amúgy inkább filozófiai kérdés, amiről a végtelenségig lehet vitázni, de az AI jelenleg sokkal kézzelfoghatóbb fenyegetést jelent a mai materialista társadalmunkban. És innen nézve irreleváns, hogy volt-e egy adott produktum mögött ember, ha azt a befogadó/fogyasztó/megrendelő képtelen eldönteni.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz Polarstar #119 üzenetére

    Persze hogy tudna, de tudósok is tudnak. Az más kérdés, hogy az embereknek ez nem fog tetszeni, hiszen nyilvánvalóan korlátozná eddigi életében.

    Ha van erre egy kis időtök, érdemes meghallgatni ezt a podcast-et Rab Árpáddal, kb. minden témát érint, ami eddig felmerült a topicban.

  • KilgoreTrout

    senior tag

    válasz ddekany #125 üzenetére

    Nem vagyok szakértő, de nem pont így működnek a neurális hálók? Lényegében egy fekete dobozba beraksz rengeteg infót, megadod, hogy mi jöjjön ki belőle, aztán mátrixokkal megtörténik a varázslat :).

    Amúgy a fő takeaway talán az, hogy nem az öntudatra ébredés miatt kell félni az AI-tól (legalábbis nem egyelőre), egyéb hatásai sokkal hamarabb fogják felforgatni az életünket.

Új hozzászólás Aktív témák