Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Z_A_P #2 üzenetére

    Egyesek azt nem képesek felérni ésszel, hogy egy adott jogelv vagy gazdasági berendezkedés mellett érvelni akkor is lehet racionális, ha annak apropóját éppen egy multi ellen folyó abszurd per adja.
    (Hogy miért csak ezekkel tematizál a média, az önmagában is megérne egy misét, de ez esetben részletkérdés.)

    #3 Stauffenberg :

    "a kapitalista rend kialakulása óta volt, van és lesz szerepe az államnak a szabályozásban"

    Javaslom: [link]

    Sehol sem érveltem a piaci szereplők állami szabályozása ellen.
    A konkrét ügy ráadásul nem is állam vs. sony.
    Mindössze arról beszéltem, hogy újabban divattá vált, hogy cégeket a kapitalista gazdaságban évtizedek óta normaként alkalmazott üzleti modell miatt egyszer csak el kezdik perelni, az általuk használt árrésre és a "piac", illetve a "monopólium" szavak szubjektív értelmezésére hivatkozva.

    "Amúgy a per nem arról szól, hogy mekkora profittal üzemelhet a Sony, hanem azt vizsgálja, hogy visszaél-e a piaci fölényével, amikor előírja, hogy bizonyos tartalmak kizárólag rajta keresztül vásárolhatók meg, ráadásul ebbe instant be is épít egy 30%-os árfelhajtó tényezőt."

    Először is, milyen piaci fölény?
    A konzol piacon verseny van és a Sony árazása csak a saját ökoszisztémáját érinti, azaz ha valakinek nem tetszik a Sony módszere, akkor választhat más platformot.

    Ez ugyanaz a vircsaft, ami az Apple esetében zajlik és abban a vitában a zárt ökoszisztémájú konzolok esetében az Apple ellen érvelők azt szokták felhozni, hogy a kettő nem analóg, mert a konzolgyártók veszteséggel adják a hardvert, hogy aztán a jutalékokon és a licencdíjakon hozzák be az árát.
    Aztán tessék, mégsem. Azaz itt nem a Sony monopóliumát, hanem magát a konzol üzleti modelljét támadják. Az ugyanis nem működik, hogy a hardvergyártó vállalja az összes kockázatot és a költség túlnyomó többségét, mások meg learatják a hozamot.
    Ha az ilyen pereknek teret adnak, az végső soron az egész iparágat tönkreteszi, mert senki sem fog azért fejleszteni és befektetni, hogy végül mások nyerészkedjenek rajta.

    A piaci szabályozás kb. ott léphet be a képbe, ha mondjuk megtiltanák a konzolgyártóknak, hogy a külsős fejlesztőkkel exkluzív megállapodásokat kössenek, mert az valóban csökkenti a versenyhelyzetet.
    Hogy egyébként milyen csatornákon keresztül milyen jutalékkal értékesítik a tartalmat a saját platformjukon, az a cég üzleti modelljének a szerves része és így nem képezheti vita tárgyát. (Kivéve persze egy szocialista tervgazdaságban.)

Új hozzászólás Aktív témák