Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz repvez #13 üzenetére

    Haladjunk sorban:

    Az űrsiklónál is volt egy olyan megoldás ahol egy valami rosszul sikerült kilövéskor kiugrottak volna még a légkörbe , én erre az eshetőségre gondoltam, mert azért ha már 20km magasan járnak és ott kell kiugrani az már elég barátságtalan környék.

    Az űrsiklónál nem volt egységes mentőrendszer (pl. katapultülés, ill. az volt az első pár útnál, amikor csak két fős személyzettel repült), pont ezért voltak olyan félmegoldások, mint az utólagos ejtőernyős kiugrás. Ám ott sem 20km magasan ugrottak ki, hanem közepes magasságban (5km alatt), ha a gép nem siklott volna el a kifutóig. Egyébként az ötödik úttól a 2000-es évekig az űrsiklón konkrétan túlnyomásos ruha sem volt, csak sisak, amely egy világűrben történő kihemertizálódásnál nem ér semmit (az a ruha kék volt, aztán jött a narancs, túlnyomásos ruha).

    A CST-100 esetében a személyzet végig a kapszulában marad, nincs is ejtőernyőjük, miért lenne - a kapszula indításkor vészhelyzet esetén lerobban a rakéta orráról, egy rakéta biztonságos távolságra elviszi, majd a leszálláskor használt metódus szerint ejtőernyővel leszáll, a földet érés előtt pedig légzsákokat nyit ki a puha talajfogáshoz.

    Meg én úgy gondoltam ha már fejlesztenek akkor megpróbálják úgy csinálni, hogy a legtöbb elem felhasználható legyen mindenhova pont a súly miatt, tehát elég lenne egy szett ruha mindenhova ha elég könnyű és vékonyra sikerülne kivitelezni.

    Nem tudod. Az űrsétára nagyon speciális igényeknek kell megfelelni, még ha csak a Föld körüli pályán is vagy, az árnyékban -100°C hőmérséklet lehet, míg a napos oldalon +150°C. Igen, az űrruha napos oldala és árnyékos oldala között akár 250°C-os hőmérséklet különbség is lehet. Egy tiszta fém kapaszkodó, amit hosszú ideje süt a nap, akár +250°C-osra is felhevülhet. Nem véletlenül áll nagyon sok rétegből az űrsétára való űrruha, és nem véletlenül van bennük hűtő/fűtő rendszer (víz-glykol keverékkel töltött csőhálózat), hogy az űrhajós számára megfelelő körülményeket teremtsen.

    A másik gond a légnyomás, ha tengerszintnek megfelelő légnyomás van az űrruhába, akkor "felfúvódik", mint a lufi, és nehéz benne mozogni. Éppen ezért általában csökkentett légnyomást szoktak létrehozni benne, hogy könnyebben lehessen mozogni - ez viszont azt jelenti, hogy az űrhajósoknak az űrséta előtt és után egy átmenet kell az űrhajóban vagy a zsilipben, amíg űrséta előtt ezt a légnyomást fokozatosan lecsökkentik, majd utána visszanövelik.

    Szóval röviden, nem, ha mindenkire olyan űrruhát szeretnél adni, amiben akár űrsétát is tehetne, akkor nem 7-12kg-os űrruháról lenne szó, hanem 60-110kg-osról...

    Mert így is kell még egy ruha amivel az űrsétát megoldják és akkor még nem beszéltünk olyanról, hogy ha leszállnak egy bolygón ott dolgozni benne.

    Nincs mindenkinek űrsétára való űrruhája, a CST-100 eleve csak alacsony Föld-körüli pályára megy, ISS vagy Bigelow űrállomás. Még az ISS-en is ha jól rémlik jelenleg két amerikai EMU és egy vagy két orosz Orlan űrsétára való űrruha van.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • BlackPriest

    őstag

    válasz repvez #9 üzenetére

    esélyes, hogy te igen, de a nasa nem gondol ezekre :U

    Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

Új hozzászólás Aktív témák