Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz MageRG #37 üzenetére

    "Ne nevettess már! Nem törvényszerű hogy befektessen ide a multi."

    Ha el akarja adni a termékét és/vagy negyedannyiért kíván dolgoztatni, mint odahaza, akkor kénytelen lesz.

    "Az USA mióta diktatúra?"

    [link]

    "Mióta nem tisztelik a magántulajdont? Mióta kezdtek különadóztatásba, erőszakos államosításba?"

    Gazdasági nagyhatalomként nincs rá szükségük...

    "a függetlenség nem fog menni amíg nem magyarok gyártják az IPhone-t meg a BMW-t."

    És nem is fogják, amíg az állam nem hozza helyzetbe a haverokat. Egy Mészáros Lőrinc nem fog lepattanni az országból, ellentétben a Prezivel... Régen az ilyeneket lelőtték, ha elkapták. Mert olyanoktól vették el a helyet az egyetemen, akik talán itthon csinálnak karriert és a magyar gazdaságot erősítették volna.

    Páran meg erre büszkék... Mit ér a magyar szürkeállomány, ha nem az országot gazdagítja? Büszkének kellene lennem azért, mert az országhatáron belül született valaki, aki később külföldön csinált karriert? Ja, hogy azért tudott, mert színvonalas (volt) a magyar oktatás? Ja, hogy azért múlt idő, mert semmit nem adott vissza annak, akinek köszönhette azt, hogy eljutott odáig, ameddig?

    Próbálta volna ki csecsemőkorában az USA-t, járt volna ott iskolába és lett volna belőle valami 80-as IQ-jú marha, mert az emigráns szülei nem tudták volna neki fizetni a Harvardot, Yale-t, MIT-t, Stanford-ot meg a többit...

    "Légy szíves nézd meg a statisztikákat és utána anekdotázz a diplomás munkanélküliekről."

    Milyen statisztikákat?

    "Az élethosszig tartó tanulás mióta bukott meg? Jó lenne ha alátámasztanád valamivel az ilyen nagy horderejű kijelentéseket."

    Nem az élethosszig tanulás bukott meg, hanem az, hogy aki bekerül a felsőoktatásba az azt hiszi, hogy innentől neki kánaán lesz az élete, aztán diplomával a kezében 500 önéletrajz után (addigra megtanulja menedzselni is önmagát, ha nem olyan szakra járt) felveszik valahova a statisztikákban szereplő fizetés feléért és a munkakörülményei se túl jók, majd mikor x év után (ha annyit lehúz) alig emelnek valamit a fizetésén és egyre frusztráltabb lesz attól, hogy az ex osztálytársai hordják haza a sok zsét külföldről, pedig a kettest alig érték el és utána évekig szétbulizták az agyukat, akkor ő is beáll a sorba. Vagy nem, csak az országot fogja érte hibáztatni és a multikat isteníteni.

    Megismétlem: Nem lehet mindenkinek diplomás munkaköre. Hiába diplomázik le mind a 7 milliárd ember, hiába szerez doktorit, vagy akár PhD-t az összes, akkor is ugyanaz lesz a struktúra. Szükség lesz ennyi mérnökre, annyi orvosra meg amannyi szakmunkásra meg segédmunkásra.

    Sőt, ha nagyon játszadozunk az elmélettel, egy aluliskolázottabb emberben általában jóval több alázat van, egy diplomás meg sokkal nagyképűbb és követelőzőbb. Ekkora fizetés meg ilyen-olyan juttatások, meg céges teló, céges kocsi meg tököm. Egy ilyen ember szerinted el fog végezni valaha is bármilyen alantas munkát, ha nem lesz rákényszerülve? Na látod...

    "Oka van annak hogy a sikeres országok miért úgy csinálnak valamit, ahogy."

    Igen. Mert ők arra rendezkedtek be.

    "Eszem a szívét a gazdáknak. Te mit szólnál ha a zöldségesek tüntetnének azért hogy drágábban vegyed a krumplit? És ne is vehessél, csak tőlük!"

    Tökéletesen megfogalmaztad, hogy miért nem lehet piaci/kapitalista alapokra helyezni egy jóléti társadalmat. Mert a jóléti társadalom kétféleképpen jöhet létre.
    1. Gazdasági nagyhatalom, amely más országokat, akár komplett kontinenseket nyom el és zsákmányol ki, ebből nyeri jólétét. Ez az USA és Nyugat-Európa.
    2. Szocialista/Kommunista alapokon, de ehhez valahonnan pénzt/erőforrásokat kell elvonni, amit szét lehet osztani a nép között, illetve lehet fejleszteni az ellátórendszereket.

    Mi a kapitalizmus alapszabálya? Profitmaximalizáció! És hogyan történik a profitmaximalizáció? A legolcsóbb munkaerővel (akár gépekkel) a legolcsóbb eljárással (akár silány minőségben) állítsunk elő terméket, amit a lehető legdrágábban (amit a fizetőképes kereslet legnagyobb kiterjedésű sávja) el tudjuk adni.

    A fékeket és ellensúlyokat ebben az esetben állam nélkül kizárólag a konkurencia és a tudatos vásárlók képezik.

    Na mármost, egy multi elnyomja az összes konkurenst, még gazdasági versenyhivatalok se tudnak sokszor mit tenni (emlékszünk? AT&T, Microsoft, Google).

    A vásárló meg maximum akkor lesz tudatos, ha valaki megtanítja erre. Egy független entitás. Mondjuk az állam. Mert egy cégnek ez nem érdeke. A cégnek az az érdeke, hogy agyhalott fogyasztókat kreáljon. Ahogy a médiának is.

    Még mindig nem látod át a trükköt? Ők reklámozzák a jólétet (amit azáltal szereztek, hogy a harmadik világ nyomorog, Kelet-Európa meg meghajlott előttük) és kínálják számodra a pofon egyszerű kulcsot, akár egy ügynök: Te is csinálj mindent úgy, ahogy ők és gazdag leszel. Engedd be a multikat, csökkentsd az adóterheket, a kieső bevételt hitelekből pótold, hogy az infrastruktúra ne omoljon össze, amíg a piac át nem veszi ezek üzemeltetését az elején részlegesen, később teljes egészében.

    "Hmm. Akkor az állami szentfazekak miért is fúrták annyira az esemény utáni tablettát? Meg ez is k**va érdekes lépés volt..."

    Mert nem tudsz olvasni a sorok között. A szülés fájdalmas, a terhesség sokáig tart, a nő nem érzi benne túl jól magát, főleg a vége felé, elhízik, a fogai is romlanak, stb. Ellenben a kikaparás csak egy rutinműtét, ami nem túl kellemes, de úgy van számon tartva, mint egy mandulaműtét. Meg volt idő, mikor államilag is támogatott volt.

    Ez pont beleillik a kirakósba, amit korábban írtam. A nő sokkal felelősségteljesebben fog gondolkodni, mert kénytelen lesz megszülni a gyereket, ha véletlenül besikerül. A férfi pedig szintén sokkal felelősségteljesebben fog gondolkodni, mert nem akar hosszú ideig gyerektartást fizetni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák