Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkekesi

    tag

    A kínai cégek nem csak az állami támogatás miatt versenyképesebbek (nagyságrendekkel), mint az európai/amerikai cégek, hanem mert egy fillért nem költöttek innovációra. Lemásoltak mindent, amit ott gyártottak. Úgy könnyű extraprofitot elérni, vagy az árakat a padlón tartani, ha nem kellett semmit kitalálni, fejleszteni, kutatni. A levélben igen óvatosan fogalmaz a Huawei: "...az innováció egyik jelenlegi központjából, Kínából...". Jelenleg tényleg Kína az innováció egyik központja, de ez csak az elmúlt pár évben lett igaz, miután jó alaposan megszedték magukat a másolt termékekből. Míg EU-ban és USÁ-ban minden vacakért licencdíjat kell fizetni, addig ez a fogalom Kínában nem igazán létezik (sőt, versenyt csinálnak abból, hogy ki tud gyorsabban, pontosabban másolni).
    A tényekhez az is hozzá tartozik, hogy a kialakult helyzetről nem Kína tehet, csak kihasználták a lehetőségeket: jött a sok nyugati cég, hogy az olcsó munkaerővel való gyártással extraprofitot zsebelhessen be. Viszont a kínaiak voltak olyan "rafkósak", hogy közben szépen le is másolták a komplett technológiát. Most az ingyen kapott technológiákat adják vissza szép summáért a nyugati piacnak, illetve építik rá az innovációs bázist (és ez az ami nagyon lényeges: nem csak zsebre tesznek sokat, de költenek az újításokra is). Sajnos ez ellen senki nem tehet már semmit. A fizikai termékek előállításával foglalkozó nagy vállalatok csak úgy tudnak életben maradni (= a részvényesek állandó növekedési kényszerének megfelelni) az agyonszabályozott piacokon, ha olcsón gyártatnak. Ez jelenleg sem az USÁ-ban sem az EU-ban nem lehetséges. Hiába próbálkoznak védővámokkal, akkora az árbeli különbség, hogy vámmal, áfával együtt is röhögve megéri mindent távol keletről beszerezni. Lehet mondani, hogy a minőség nem egyezik a fejlett piacon gyártottal (bár már ez is kérdéses, mert a minőség ellenőrzés rengeteget javult... volt honnan), de a 3-4-szeres árkülönbség miatt inkább vesznek mindenből 2-3-szor annyit és majd cserélik, ha elromlik (ez konkrétan egy telco cégnél hangzott el).
    Az ausztrál próbálkozás dicséretes, még ha az indoklás igazságtartalma nem megkérdőjelezhetetlen. Ugyanakkor Ausztráliának van saját telekom gerincet fejlesztő vállalata? Mert egy ilyen húzás csak ebben az esetben éri meg. Egyébként csak pénzkidobás.

Új hozzászólás Aktív témák