Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • commanDOS

    senior tag

    válasz caizzz #45 üzenetére

    Az egyik professzor, aki tanított főiskolán tagja ennek a bizottságnak, akik az erőmű élettartamának meghosszabbításán munkálkodnak.
    Tulajdonképpen egy atomerőmű élettartamát a reaktortartály élettartama határozza meg. Mivel ez egy bonyolult és baromira drága berendezés, ha ez nem működtethető tovább biztonságosan, akkor az egész erőmű egy huncut fillért nem ér. A tartály élettartamát maga a sugárzás csökkenti, úgy tudom, hogy a paksi esetében ez egy vastagfalú acéltartály,
    több cm rozsdamentes, korrózióálló acél bevonattal. Csakhogy a térhálót ért állandó sugárzás idővel, apró hibákat okoz a rácsban, amiből akár nagyobb probléma is lehet idővel.
    Jelenleg ezt úgy küszöbölik ki, hogy a tartály szélére több éves fűtőelemeket raknak, melyek sokkal kevésbé aktívak, a tartály közepén pedig a nagyobb aktivitású fűtőelem kazetták vannak. Így próbálják csökkenteni a tartály falát érő sugárzást.
    Azért tegyük hozzá, hogy ez egy igen masszív szerkezet, az élettartamát is rendesen túlméretezték nem egy biztonsági tényezővel számolva. Mert ha valahol számít a biztonság, ez az a terület.

    Köszi a cikket egyébként :R

    Kihelyezett tőke visszaáramoltatási szociális ügyintéző: pénzbehajtó :)

Új hozzászólás Aktív témák