Új hozzászólás Aktív témák

  • [Prolixus]

    addikt

    (#27) Reggie0

    Még. Pont ezt mondják a különböző "jövőkutatók", hogy a kvantumszámítógépek meg a gépi tanulás fejlődésével már olyan szinten lesz a gépi intelligencia, hogy gyakorlatilag teljesen jól fogja tudni ezeket a dolgokat imitálni. De pl. tudtommal már most is van olyan program, ami például molekulafejlesztéshez ad ötleteket a kutatóknak. Ez is felfogható egyfajta intuíciónak.

    Tisztán kreatív munkája meg nagyon kevés embernek van, az arányokat belőni meg szerintem nagyon nehéz és erősen szubjektív (mármint, hogy adott munka mennyi kreativitást igényel, és akkor ez még bizonyos álláson belül is változhat, ha más a munkamódszer). Főállású művészek, dizájnerek ilyesmik azok, akiknek a munkája kvázi ilyen, a gépi intelligencia által nélkülözött kvalitásokra nagyon erősen épít. De ez is csak általánosítás, hiszen pl. aki csak funkcionális/praktikus (ahol az esztétika sokadlagos) épületeket tervez, nos annak a munkája is simán kiváltható lenne egy fejlett programmal.

    Szerintem inkább ami lényeges, hogy milyen sok adott állás van a világon, tehát a kiváltása géppel/programmal mennyit spórol a cégeknek. Nyilván csak olyan munkákra éri majd meg robotot fejleszteni, amiből sok van. Tehát azok inkább vannak biztonságban, akiknek ritka és speciális állása van, mint azok, akik kvázi tömegmunkát végeznek. Könyvelők például.

    (#30) Fkris

    Ez a főzés dolog pont nem igaz. Ha megcsinálják a "tökéletes" receptet (gondolok itt a teljes munkafolyamatra, az alapanyagok mennyiségétől az étel elkészítésének folyamatáig), és az alapanyagok minősége garantálható, akkor egy robot mindig, mindenkor, mindenkinek ugyanolyan ízű és minőségű ételt fog kreálni. Ugyanúgy vágja össze az alapanyagokat, ugyanannyi ideig süti/főzi, ugyanakkor forgatja meg a húst a serpenyőn, ugyanannyi olajat használ, ugyanannyi fűszert használ minden egyes alkalommal satöbbi. Az emberi munkának jól ismert sajátsága, hogy ugyanazon ember esetén is változó a minősége. Függ ezerféle dologtól, milyen kedve van a dolgozónak, mennyire éhes, mi lesz a holnapi programja ami éppen foglalkoztatja satöbbi.

    (#31) UnA

    Nem mondom, hogy nincs igazad, de szerintem ennyire általánosító kijelentést nem lehet tenni, másrészt meg az egész attól függ, hogy az "olcsóság", meg "hatékonyság" számítása során mi mindent veszünk figyelembe. Gépnek kell energia, de nem kell neki étel, ami szinten energiaforrás, és megtermelni sem olyan olcsó, ha mindent összevetünk. Gépi alkatrész általában könnyen pótolható, míg az emberi általában nem. Márpedig az emberi munka kockázata (pontosabban a betegség/baleset miatt a munkavállaló kiesésének a kockázata) is egyfajta költség, mivel adott valószínűséggel realizálódik. Gépnek van egyértelmű anyagköltsége, az embernek látszólag nincs, de valóban van: Amíg felnő, az elfogyasztott étel egy részéből épül fel a saját teste tehát a növekedés során elfogyasztott étel egy része az anyagköltség. Ha nem is adott cégszinten, de társadalmi szinten ezt akkor is meg kell fizetni. (Bár végülis a cégek is fizetnek érte, hiszen a cég dolgozójának adott fizetés egy része gyermeknevelésre megy)

    I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Új hozzászólás Aktív témák