Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    Ha az alacsony szakképzettséget igénylő munkát külföldiek végzik, és ezek szerint a magasat is, akkor a németek mit dolgoznak? ;]

    Jó, értem én valószínű magas képzettséget, csak nincsenek elegen és sok a betöltetlen hely, bár ez elég furán hangzik elsőre.

    szerk: Báár nem.... németeknél alig születik gyerek, egyik legelöregedőbb társadalom a világon. Hirtelen nem is értettem mi bajuk a "korai" :U (63 év) nyugdíjjal.

  • wednesday

    őstag

    válasz FAR #37 üzenetére

    Ha meg ugyan annyiért vállalná akkor miért alkalmazzanak külföldit?

    Ezt nem könnyű belőni. Jó akkor kicsit kevesebbért, akkor az lesz az átlag bérszint. Ahhoz viszont, hogy a következők is munkát kapjanak már megint alacsonyabbért elvállalják. És ez így megy.

  • wednesday

    őstag

    válasz x_o_n #68 üzenetére

    És inkább marad betöltetlen, de nem emelnek a béren? Mennyire is fontos akkor nekik?

  • wednesday

    őstag

    válasz x_o_n #74 üzenetére

    És az, hogy olcsóbb a megélhetés rögtön azt is kell jelentenie, hogy alacsonyabbak a bérek?

    Ráadásul itt most olyan innovatív állásokról van szó a cikk szerint, ami önmagában nagy veszteség, egyenesen katasztrófa, ha nem töltik be a helyeket megfelelő emberek. Hosszú távon lemaradáshoz vezet.

    Vagy most lehet másról beszélünk, nem ezekről az állásokról.

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #96 üzenetére

    Ha csak ez lenne a fejlett világ problémája, hogy a 2 mellé még + 2. Az a probléma, hogy 1et sem vállalnak sokan. Németorszába a párok, házastársak 1/3 eleve meggyőződésből nem akar 1db gyereket sem. Még, ha konkrét házat igérnél nekik úszómedencével akkor sem. Úgy öregszik a német társadalom, hogy közben jönnek a bevándorlók, akiknél átlag a 3-4 gyerek. És ez sem tudja kompenzálni a statisztikát.

    A japánok meg konkrétan robotokra fogják magukat idővel cserélni. Bevádorlókat nem fogadnak be, azért nyomatják az automatizálást és az ápoló robotokat, hogy majd 10-20 év múlva a rengeteg 80-90 évest valaki ellássa.

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #99 üzenetére

    Szerintem sem számít, mert pont ott kevés a gyerek, ahol anyagilag ez sosem lenne probléma.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz MCGaiwer #101 üzenetére

    Ez relatív dolog, hogy ki a gazdag és önmagában nem ér sokat, csak ha hasonlítjuk valamihez.

    Ha minden így megy Japán, meg Dél-Koreia konkrétan ki fog halni a nagy jólétben. Pillanatnyilag azért nem csökken a lélekszám, mert nagyon magas a várható életkor.

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #123 üzenetére

    Mindenben van igazság.

    De az sem jó megoldás, hogy a piramis tetején lévők úgy gondolják, hogy a piramis alját akár el is lehetne bontani, mert semmi szükség nincs rá.

    A frankhitelesekre lehet mondani, hogy nem voltak körültekintőek, részben igaz. De az érem másik oldala is igaz, mégpedig, hogy a bankod azért van, hogy neked előnyös szolgáltatásokat nyújtson a pénzedért.

    Ha az orvosom rábeszél egy rutin műtétre, mert attól sokkal jobb lesz nekem, de nem vagyok körültekintő és nem olvasom el a 2-es betűméretes lábjegyzetet, ami ógermán nyelven figyelmeztet, arra, hogy 95% eséllyel fogok kínok között elpusztulni, ha elfogadom a dolgot...ebben az esetben, is 100%-ékkal enyém a felelősség?

    Azért van munkamegosztás, azért van orvos, ügyvéd, jogász, kőműves, villamosmérnök, hogy a saját területén ő "nyújtson" megoldást. Ezért nem én szerelem a villanyt és nem én kötöm be gázt a házba.

    Lett volna más megoldás, mint a többi szomszédos országban. Egyszerűen "fentről" megmodták a bankoknak nincs eszetlen devizahitelezés. Vagyis a jegybankjuk végezte a dolgát.

    Itt rég nem teljes egyenlőségről van szó, az tényleg utópia és kb senkit nem is érdekel. Ami érdekli az embereket, hogy a maguk szintjén boldoguljanak. A globális probléma, hogy szinte mindenhol nyílik a társadalmi olló Nem csak az alsóbb rétegek vannak veszélyben, hanem a középosztály is (és most nem is MO-ról beszélünk, mert itt középosztály nagyon vékony).

    Vagy, hogy a Föld éves GDP-jének 45%-ával egyenértékű (32 ezer milliárd dollár) vagyon van offshore számlákon. Ami nem vesz részt a világgazdaság vérkeringésébe, onnan ki lett vonva és ülnek rajta (még a végén 10-15%-át le kéne adózni). Mintha a termőföldedet nem trágyáznád, gondoznád, egyszerűen hosszútávon kimeríted (és itt a hangsúly a hosszú táv).

    A nagy vagyonok jó része elvállt a reálfolyamatoktól. Nem gyárakat alapítanak, infrastruktúrát építenek belőlük, nem hoznak létre új innovatív szolgáltatásokat, visszaforgatva a világgazdaság rendszerébe. Hiszen rövid távon nem olyan jövedelmező, mint tőzsdén "kaszinózni" vele, derivatívákkal kereskedni, és az adósság spirálból "ki húzza a nagyobb hasznot" nevű játékkal játszani.

    Aminek az a lényege, hogy az én követeléseimre lévő kamat mindig legyen magasabb, mint ami a tarozásaimat terheli. Vannak országok (gazdasági régiók), amik a nyertesei és vannak a vesztesei ennek a játéknak. Hogy nagyot lehessen kaszálni kevés nyertes és sok-sok vesztes kell.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #125 üzenetére

    Azzal tökéletsen egyetértek, hogy az oktatás javítása a legfőbb és legfontosabb cél. Ehhez kéne a közösségi szemlélet és normális adóvebével (meg még ezer dolog, amit ezer sorba kéne leírni).

    "Az offshore az adóztatás következménye."

    Hát istenem...de hatékony, képzett munkaerő, korszerű infrastruktúra, kezdvező feltételek az kéne mi? Az sem a fán terem. Persze szeret mindenki a másikra mutogatni (lakosság, állam, gazd. szereplők).

    Persze lehet írni sok-sok példát, hogy bizonyos cégek mennyit fordítanak, oktatásra, képzésre, ápolnak kapcsolatokat egyetemekkel stb. Ahogy mondtam semmi sem fekete és fehér, a jó és a rossz harca....De összeségében nézzük a dolgokat ez világviszonylatban kevés és egyenlőtlen.

    Nem véletlen, hogy ahogy átléptünk a 21. századba egyre általánosabb a világgazdaságban a recesszió. Az USA-ban az 50-es években a társasági adó 30-35%-át adta a a bevételnek, most ez kb 9%. Mindenki bújik ki az adózás alól. És lehet azon vitatkozni, hogy csökkentsék a mértékét, de olyan könnyű az "optimalizálás", hogy gyak mindegy, hogy 5-10%-os vagy 40-50%-os a kulcs.

    Mennyire "holt" azon is lehet vitatkozni. De nem is valami mobil. Az Apple is inkább kötvényt bocsát ki, hogy kifizesse a részvényeseit, de a pénzét nem hossza haza Irországból. Keresem azt a cikket, ami az offshore világgazdaságot fékező hatásairól írt...

    "Egy jó részük vállalkozásokba. Ugye hogy ugye?"

    Nem azt mondtam, hogy semmi sem. Egy jó részük igen, egy jó részük viszont nem.

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #133 üzenetére

    "Az az érdekes, mennyi hasznot termel a munkád, mennyire van rá kereslet."

    Ez kb senkit nem érdekel, a "hasznodat" is lehúzhatod. Egy anglilai Tesco ugyan arra a munkára, kb ugyan arra a bevételre, amit adot bolt termel az ott dolgozó munkavállalójának az 5x-ét is kifizetheti. Nem az egyszeri melós érdekérvényesítő tehetsége miatt van ez. Nincs ez teljesítményhez és termelékenységhez igazítva. Ekkora különbséget az esetlegesen eltérő járulékokkal sem tudsz indokolni.

    Persze ki lehet menni Angliába ott lenyomni a béreket hosszútávon. Ha nagyon rugalmas és hatékony lenne a munakerő szabad áramlása az a legtöbb helyen drasztikusabb bércsökkentést váltana ki.

  • wednesday

    őstag

    válasz Syl #134 üzenetére

    Ott sincs kolbászból a kerítés.

    Folyamatosan zsugorodik az amerikai középosztály. Ottani szakemerek szerintem pl: skandináv példát kéne követni pl: oktatás terén, mert bajban lesznek. Nem fogják...

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #137 üzenetére

    "Egy jó sales-es sokkal nagyobb hasznot termel a cégnek mint egy jó árufeltöltő "

    És?
    Te magad montad, hogy csak az számít a bérezésedben, hogy idézem "Az az érdekes, mennyi hasznot termel a munkád."
    Magyarán a hatékonyabb sales-es munkájából élősködik a kinti árufeltöltő...a kis rohadék.

    [/(#139) Raysen623: Ki beszélt itt költségekről?? Arról van a diskurzus, hogy az elvégzett munkád értéke alapján kapod a fizetésedet. Miért is venné vigyelembe a munkaadó a költségeidet? Most nem gyakorlati megélhetésről van szó.

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #142 üzenetére

    Nem érzem trollkodásnak a válaszomat. Mivel nem a úgymond vita generálása a célom. Nem téged piszkállak, személyeskedés látszatát is kerülöm. Arra reagáltam, hogy azt mondtad mindenki a munkája értékének (nem idő, nem egyéb szempontok) megfelelő bruttó bért (hogy az illetékek és levonások eltérése ne is kavarjon bele) kapja.

    Teszem azt bangladesi informatikus egy IT kiszervezés miatt, ugyan olyan hatékonysággal lája el munkáját, mint a német, amerikai akkor ugyan azt a bért kapja, mint a német és amerikai. Én erre azt mondom, nem azt a bért kapja. A kiszervezés fő oka éppen a bérköltségek csökkentése. Ezért "vándorolnak" a gyárak is.

    És a többiek is akik reagáltak a hozzászólásomra azt fejtegetik, miért annyi a bér. De az ő válaszaikból is az jön le, hogy nem pusztán az elvégzett munkád értéke számít (ilyen olyan bérszínvonal, vásárlóérték stb). Nekik is mondom, nem gyakorlati oldalról van megközelítve a dolog, hanem a te felvetésedre reagáltam.
    Csak lehet én nem fejezem ki elég érthetően magam, nem tudom.

  • wednesday

    őstag

    válasz Raysen623 #141 üzenetére

    "angol tesco bér angliában annyit ér kb mint idehaza a hazai tesco bér."

    Magyarán teljesen felesleges egy itteni Tescoban dolgozó munkásnak kimenni Angliába Tescoba dolgozni. Ezek szerintem semmivel nem fog jobban élni....

  • wednesday

    őstag

    válasz leeate #147 üzenetére

    "Azért látszik, hogy vannak még, akik nem tanulták meg a saját országuk példájából, hogy az állami szabályozás és újraelosztó rendszer nem megoldás semmire, és csak kárt okoz."

    Csak kárt okoz.... :U

    Kárt okozott a századfordulón, a 8 órás munkaidő, a gyermekmunka tiltása, közoktatás, a szociális háló, a minimálbér bevezetése, munkavédelem, a tröszt elleni törvények, a tisztességtelen verseny tiltása, szabályozása. Ezek mind kiharcolt a piacra "kényszerített" jogok voltak anno.

    De az ne zavarjon, hogy a világon egyetlen fejlett államban SEM létezik ilyen, amit írtál (0 állami beavatkozás) Ezt hívják anarchizmusnak. És ez az életképtelen dolog.

  • wednesday

    őstag

    válasz leeate #147 üzenetére

    Szerk: Jah, és remélem a fizetett szabadságodról önként lemondasz. :)

  • wednesday

    őstag

    válasz Raysen623 #151 üzenetére

    Ha nem tudsz érdemben, tárgyilagosan hozzászólni a témához akkor létszíves tartsd magas a #146-os kommentedben lévő kijelentésedhez. Köszönöm. :R

    Kiforgatom a szavait?
    "állami szabályozás és újraelosztó rendszer nem megoldás semmire, és csak kárt okoz.""

    Ennél nagyobb bullshit kevés van. Ez vetekszik azzal, hogy az összes multi cég gonosz és kizsákmányol, vagy az állam lopja a pénzt és gyíkemberek irányítják a világot. Ekkora magas labdát még nem is láttam fórumon. Az, hogy egyszerűen nem gondolja végig azt, amit leír nem kiforgatás.

  • wednesday

    őstag

    válasz Aliszalámi #153 üzenetére

    Köszi a választ. :)

    A gépes rész érthető. Azt majd meglesem milyen terhek sújtják a kinti cégeket (illetve munkavállalókat). Az a kép él bennem, hogy a Skandináv s zereplői relatív sok adót fizetnek be, ill sokkal hatékonyabban is van beszedve. Ebből finanszírozzák többek között a skandináv közoktatást, ami kulcs szerepet játszott a mostani fejlettségük eléréséhez.

    Pontosan milyen intézkedésekre gondolsz, amivel az USA-ban alsóbb rétegeket akarták "beemelni" a középosztályba? Szerintem pont ilyen lépések nem történtek. Kicsit messze van az USA az EU szintű újraelosztástól (támogatások, segélyek, szociális háló stb). Vagy itt esztelen hitelezésre is gondolsz?

    A görög válság szerintem eléggé összetett probléma. Egyrészt tökéletesen, igaz amit írtál. Viszont a "segítség nyújtás" nem úgy tűnik, hogy segít megoldani a mostani helyzetet. A legtöbb mostani EU-s, IMF-es mentőcsomag elsősorban a bankrendszer feltőkésítésére ment. Ahogy egyébként a 2008-as válságnál lévő mentőcsomagok világviszonylatban. Ezek egy része visszaáramlik az anyabankokhoz és a görögök ott állnak egy rakat adóssággal, de érdemi előrelépés nem történt az ügyükben. Nem a gazdaságuk támogatására ment, nem az oktatásra stb.

    Én azt a nézetet támogatom, hogy olyan, hogy teljes öngondoskodás ugyanolyan utópia, mint a teljes foglalkoztatottság vagy a teljes egyenlőség. :)

    Ez az anarchikus állam (ahol gyak állam nincs, illetve semmilyen piaci szabályzást nem végez) hosszú távon életképtelen.

    Te rendelkezel a teljes jövedelmeddel. Nem fizetsz adót, nem fizetsz járulékot, te majd megoldod a saját nyugdíj és egészségügyi ellátottságodat. Erre meg is lehet minden lehetőséged, félreteszel önkéntes egészségügyi és nyugdíjpénztárakban, gondoskodsz a jövődről, fizeted a gyerekeid oktatását stb. Minden szép és jó.

    De erre a társadalom egésze képtelen. Van aki inkább a mának él, a gyerekei oktatására nem szán annyit stb. A tökéletlen dolgok idővel zavarokat okoznak a rendszerben és társadalmi lecsúszáshoz vezetnek. Növekedhet a kiszolgáltatottság, csökken a vásárlóerő, ehhez igazodnak a piaci szereplők is stb. Ezek a folyamatok aztán olyan válságba is vezethetnek, ahol a TE megtakarításod vész el a semmibe. Hiába raktál félre, gondoskodtál magadról...Tehát a te érdeked is, hogy elkerülje a tárdadalom a lecsúszást. És jobb ha hozol érte egy kis áldozatot, mint hogy nagyobbat veszítsél. Persze lehetsz szerencsés és éppen egy periódus közepén éldegélnél.

    Nem véletlen, hogy alapszintű ellátásról mindenhol szó esik. Én a vegyes rendszer híve vagyok. Próbáljuk egyesíteni az előnyöket. Van egy alapszintű szociális ellátás, de nyitva a lehetőség, hogy te gondoskodhass magadról is és ezt nem akadályozzuk.

  • wednesday

    őstag

    válasz Raysen623 #154 üzenetére

    Én keverem a fogalmakat?

    Keress rá létszíves a piaci szabályozásra. Ami magában foglalja a versenyszabályozást, az antitröszt politikát a fogyasztóvédelmet, a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tiltását (mondjuk ez is egy szép utópia), a fúziókontrollt, dömpingár elleni fellépést stb. Ezek beavatkozások, amiket gyakorlati gondok szültek meg már a jogállamiság megléte után. De ha megnézed piaci szabályozás fogalmát nem használta.

    Azt, hogy a gyakorlatban, hogy sikkasztják szét a pénzeket, azzal most nekem nem mondtál újat.

  • wednesday

    őstag

    válasz Raysen623 #159 üzenetére

    Akkor ezt tisztáztuk. :R

    Én úgy gondolom, hogy az állam feladata a stabil környezet fenntartása és megfelelő lehetőségek nyújtása, mint a gazdasági szereplőknek és a társadalom védelme és alapszintű segítése (mind jogi, gazdasági, szociális szinten). Élhet intézkedésekkel, hogy pl elkerülje a társadalmi rétegek lecsúszását (ezt tartom a legfontosabb dolgának).

    No azon, hogy milyen lépésekkel élhet és ezek meghozzák -e a kívánt eredményt, az nem egy egyszerű kérdés. Itt tényleg lehet érveket és ellenérveket felhozni, mi számít már tényleg káros túlzott beavatkozásnak és mi úgymond szükséges. Ki hol képzeli el a határvonalakat, azok mennyire vágnak egybe a realitásokkal. Természetesen minden társadalmi réteg, vagy piaci szereplő kicsit máshol képzeli el ezeket a határokat. :D
    Ezért van az, hogy igazából mindenki, aki eltérően látja a dolgokat, más társadalmi osztályban van, tud olyan érveket felhozni, amiben igaza van.
    Itt nincs olyan, hogy abszolút igazság (mekkora közhely :D ). Ezért nem szeretem a politikát (nemcsak itthon, kb sehol), mert mindig a fekete-fehér (amit a másik mond az mindig sz@r) elv szerint kommunikálnak. Bár tény, hogy a realitásról hallanának legkevésbé szívesen az emberek.

    Amit mondasz, hogy az állam fújja a passzát szelet, az is egy szélsőség és kerülendő. De az is érdekes, hogy monopolisztikus piaci szereplők vagy oligarchikus piac tud a legjobban sipákolni (politikától függetlenül) a "szabad verseny" nevében, ha korlátozni akarják őket. :N

  • wednesday

    őstag

    Srácok, mindenkinek ajánlom a Democracy 3 "politikai szimulátort". Itt mindenki kipróbálhatja gazdasági, társadalmi elképzeléseit (A játék keretein belül persze). Lehet próbálkozni. ;)

    GDP növekedés, államadósság kezelés, társadalmi rétegek helyzete, adópolitika. Aki kihívást akar töltse le hozzá Magyarországot, vagy Görögországot pluszba. ;]

    Arra tényleg jó, hogy elgondolkoztasson...

  • wednesday

    őstag

    válasz MageRG #183 üzenetére

    "A közteherviselésben épp az az érdekes, hogy vannak nettó fogyasztók, meg durván nettó befizetők. Mégis ők a burzsujok. :("

    Nem, ők a középréteg. Jól fizető képzett szaktudással rendelkező munkavállalók. Kis - és középvállalkozók. Egy főre vetítve USA-ba kb évi 18-25 ezer dollár. Vagy valamivel még felette. Nyugati világban ez a réteg felel arányaiban az állami szervezet fő eltartójának.

    Persze vannak, akik ezeket is leburzsujozzák. :( Viszont ez a réteg csökken a fejlett társadalmakban is, ez súlyos problémákhoz vezethet. Még kezelhető a dolog.

    Viszont abban van igazság, hogy világviszonylatban, az offshore, és "adóoptimalizálás" ellen fel kéne lépni (amibe ország- és politikai hovatartozás nélkül, az ebben a körökben forgók kivétel nélkül részt vesznek).

    Illetve a pénzügyi szektort jobban kordában tartani.

  • wednesday

    őstag

    válasz Raysen623 #189 üzenetére

    Tanulságos, bár a példa torzít és könnyen támadható. Legalábbis jóléti társadalom szintjén.

    Amire inkább elő lehet hozni, az a kommunizmus életképtelensége, TSZ gazdálkodás stb. Ott tényleg az van, hogy a nagy közösbe turkálnunk és értelmezés kérdése, hogy enyém, mienk. "Nincs is szükség tulajdonosi rétegre" Arra viszont tökéletes. :K

    A példa hibája.

    1. A kiindulási állapot azt feltételezni, hogy nincsenek az érdemjegyek egymásra hatással, mindenki teljesen független a másiktól. Azt mondja, pont az okozza a bajt, ha van.
    Ha belegondolunk a valóságba viszont vannak egymásra hatások már kezdetekkor. Hiszen egy közösséget alkotunk a piaci szereplők egymásra hatnak. A profit növelhető a termelékenység javításával, nagyobb volumennel (ha van rá kereslet), és költségek csökkentésével (pl: bérköltségek) és kevesebb adóval.

    2. Csak a közvetlen jövedelemkiegyenlítésre koncentrál, ami nem így van a valóságban. Ez a gazdagok sztereotípiája "az én pénzemből segélyezem a lébecoló putrit, csak azért mert a társadalom 80%-a irigy és fel nem fogja a siker titkát, meg mi munka van a teljesítményem mögött" stb.

    Ugyanolyan felületes hozzáállás, mint az "élősködő elit" és a gonosz "multi igazából a véremet" akarja.

    Az adók egy jó részét azért az államnak kell szétosztania, mert olyan dolgokat kell finanszírozni, amire senki nem költene (illetve nagyon keveseknek jutna) Infrastruktúra, közbiztonság, katasztrófavédelem, rendőrség, tűzoltóság, közoktatás, szociális ellátórendszer (ennek mértékéről persze lehet gondolkodni).

    Lehetetlen, hogy a közlekedést, vagy az oktatást, az útdíjakat, a közvilágítást, a tűzoltót stb egy az egyben megfizesse az összes érintett.

    Vagy ha mindent költség alapon számlálunk, akkor a munkáltató ne csak az elvégzett munkám után járó bérköltséget fizesse meg. A "bekerülési költségemet" (szüleimnek, részarányosan), az oktatásom költségét, "amortizációs" költségemet. A lényeg érthető nem sorolok fel még 50 példát.

    Ezt igazából megfizetni, adók formájában. Visszaforgatja a profitja egy részét a társadalomba, ahonnan a nyeresége származik. Így részben újratermelődnek azok a gazdasági feltételek, amiben működhet. Lehet pont nem neki (na ez a nehéz), de később megtérül összességében.

    Egy közösségi társadalomban szükség van közösségi szemléletre, win-win alapra. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. Nincs szükség arra, hogy az újszülötteket is már kivágjuk az erdőbe, de arra sem, hogy mindent megmondjanak helyettünk, más gondoskodik rólunk stb.

    Az, hogy a gyakorlatban sajnos vannak torzító hatások, adócsalás, munkakerülés, túladóztatás, túlzott bürokrácia, vállalkozók ellehetetlenítése, szegények, középréteg lecsúszása...Még ezek nélkül se lenne könnyű belőni az optimális arányt a egyéni és közösségi érdekek összehangolásához. Így meg aztán... :(

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák