Új hozzászólás Aktív témák

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz MacCaine #48 üzenetére

    Én értem, hogy te mit írsz, de az osztalékot a cég fizeti vagy nem fizeti az elégedetlenkedő vagy elégedett részvény megvásárlóinak.
    Szigorúan stratégiai szempontból vizsgáljuk ha a részvénytulajdonosok elégedettek akkor általában nem kérik az osztalékot hogy még többet gyarapodjon a cég, ez által még többet érjen a részvény és hogy extraprofitra tegyenek szert.
    Ellenben vitatott döntések sorozatával pld. HP és Léo Apotheker a részvényesek megijednek és kiveszik a pénzükét az osztalékosztáskor ezzel nem hagyva likvid tőkét a cégben. Legalábbis lényegesen kevesebbet. Ha ez sem elég a piacnak akkor elkezdik eladni a részvényt (egymást közt) ezzel túlkínálatot hozva létre, ami miatt lemegy a részvény ára.
    Maradjunk a HP-s példánál: rossz cégstratégia -> elégedetlenkedés -> pánik -> tőke visszahívása -> profitcsökkenés -> részvényár csökkenés -> piaci érték csökkenése (~nagyjából a felére a HP esetében). Mi nem érthető ezen a folyamaton?

    A kérdésedre visszakanyarodván: hogy miért változik? Arra gondolhatsz szerintem, hogy a valós érték állandó és a piaci érték pedig miért csökken?!
    Nos a valós érték nem állandó, hanem az is fluktuál a piaci értékkel együtt. Van egy pici "delay" a kettő között időben. Leírtam már hogy milyen tényezők adják össze a valós értéket.
    Vegyél el némi vevőállományt (-> a vállalat vevőkört vesztett) mint a Nokiánál, vagy csökkentsd a vezetői és a dolgozói kompetenciákat (-> a vállalatot nem oda illő emberek vezetik) mint a HP-nál és valós értéken csökken a vállalat értéke.
    Vizsgáljuk meg a másik oldalt (piaci érték):
    Miután a Nokia piaci részesedése a 2007-es évek eleji ~60%-ról 2011 év végére 11%-ra süllyedt. Vevőkört vesztettek, ezért csökkentek a részvényárak, csökkent a piaci értéke a cégnek.
    Miután Apotheker úr hibás döntései miatt (PalmOS felvásárlása -> WebOS elkészítése, majd megbuktatása) a vállalat rengeteg pénzt fektetett egy halott projektbe majd megbuktatta a piaci ismét reagált és a csökkenő valós érték mellett a részvényárak 40%-ot csökkentek, és nagyjából $30 milliárd volt a piaci értékcsökkenése a cégnek 11 hónap leforgása alatt.
    Nyilván ezek leegyszerűsített gondolatok és néhol egyenes nyilat teszek tények és okozatok közé, holott egyéb tényezők is közrejátszottak, de a fő tényezőket leírtam:
    - Nokia esetében: csökkenő piaci részesedés -> valós érték csökkenés -> csökkenő részvényárak -> csökkenő piaci érték.
    - HP esetében: idióta vezetés -> valós érték csökkenés -> csökkenő részvényárak -> csökkenő piaci érték.

    A fricskára meg: engem nem érdekel mit hiszel és mit nem, csak hogy mit tudsz és mit nem. Az emberek amikor nem tudják a véleményt kritizálni, megdönteni, a mögötte álló másik személyt próbálják.... :W

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák