Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz lapa #15 üzenetére

    "olyan szinten kombinálják az anyagokat, hogy a modularitás ebben a formában értelmezhetetlen."

    Nem erre értettem. Egynek itt a Jack dugó. A 80-as 90-es évekből származó Jack dugók még csavarósak voltak. Szét lehetett kapni az egészet. A mostani egybe van öntve, vésővel lehet elválasztani a műanyag burkolatot a fémtől.

    De még a vezetékek is. Régen simán lehetett blankolni, ma egy csomó valami enyves szarba van öntve, idővel megkeményedik és törik.

    Minden ilyen összerakós szarok esetében sokszor már a csavart is kihagyják. Vagy ütnek bele valami szegecset, vagy még azt se, hanem ragasztják.

    Nem azt kéri az ember, hogy az alaplapokat gyártsák fel-le pattintós kondenzátorokkal, de például egy x ezer forintos cooler árának esetében kétlem, hogy indokolt lenne, hogy azt a 4db gumírozott fém bizbaszt a 4 darab csavarral lespórolják, hogy az ember kényelmesen leszedhesse x havonta, kitakaríthassa a hűtőbordát, majd szintén visszatehesse.

    Tápoknál is felárasak a moduláris tápok. Pedig kétlem, hogy olyan extra költség lenne az a pár tápoldali csatlakozó. De nem, itt is a kényelmet fizeted meg, hogy ha új hardver kerül bele, nem kell esetleg átpakolni ezt meg azt, hogy ne lógjanak össze-vissza a vezetékek.

    De nem csak az IT iparban. Pl. kések, vagy különböző evőeszközök nyele. Régen ott is csavarós volt, aztán szegecs, aztán fröccsöntött.

    Ilyen mentalitással nem csoda, ha drága és bonyolult lesz az újrahasznosítás.

    (#16) Kopi31415: Link?

    (#17) ViZion: "OK, fa nem kell már hozzá, de víz és rengeteg vegyszer + energia igen."

    De ha megújuló energiában gondolkodsz, akkor az energia többé már nem fogyóeszköz, hanem egy folyamatosan táguló puffer, amit az éppen aktuális határokig terhelhetsz, továbbá ha energia van, akkor a víz se mindjárt 1%, hanem 71 és szintén valamelyest megújuló.

    Szóval innentől csak a felhasznált vegyszerek környezetre gyakorolt hatását kell összevetni a fakivágásos, szintén vizet, energiát és vegyszereket igénylő folyamatéval.

    "Inkább azt kell elérni, h a kitermeléskor ne lakják le a környezetet, és végre legyenek újra tartós fogyasztási cikkek."

    Vannak, csak meg kell fizetni. De a többségi társadalomnak

    1. Vagy nincs pénze arra, hogy egyszeri nagy összeget adjon ki, még ha hosszútávon tudja, hogy jobban megéri, akkor sem. Ezért rákényszerül az olcsóra, amit pont az olcsósága miatt a tervezett elavulás jegyében gyártanak.

    2. Vagy megtehetné, de leszarja, mert sóher és nem foglalkozik a hosszútávú előnyökkel.

    3. A tervezett elavulás a drága termékeket is érinti, csak nem olyan mértékben (itt általában az anyagkispórolás kisebb mértékben játszik). Ezért nem gyártanak például soha ultimate tudású cuccokat semmiből. A csúcskategóriát is direkt elcseszik valamivel, hogy egy újabbat, jobbat még abban az esetben is kihozhassanak, amikor nincs az adott területen semmilyen forradalmi változás nem indokolná ezt.

    4. Divattermékeknél még a trend is hozzájön.

    De amikor a processzorfoglalatokat is úgy cserélgetik, mint más az alsógatyát és olyan vitathatatlan érveket sorakoztatnak fel, hogy például mennyivel jobb, ha nincsenek a CPU-nak lábai, mert ha valaki az ágyon ráül a CPU-ra, akkor le ne törjenek (nem tudom már hol olvastam, de a fejemet fogtam), akkor cseszheted, hogy egy nem húzott, jól hűtött CPU bírja 10+ évig, mikor alatta cserélheted a komplett gépet.

Új hozzászólás Aktív témák