Új hozzászólás Aktív témák

  • klaczi

    aktív tag

    válasz bambano #248 üzenetére

    Valószínű, hogy többé kevésbé igazad van, de a céged marketingesei a véleményed töredékét sem merik még akár legkisebb betűkkel feltüntetni a reklámjaikban.

  • mickemoto

    őstag

    Jók az ilyen cikkek, megmozgatják az emberkéket, akár egy disputa kör :DD

  • pampika

    őstag

    ha ezt komolyan gondolják, a gugli helyében poénból meglépnék egy olyat, hogy ok srácok, nagyon egyszerű, a ti hálozatotokból érkező kérésekre nem szolgáltatok semmilyen guglis terméket. se video, se levél, sesemmi.
    megnézném milyen közfelháborodást váltana ki a felhasználók körében és hányan anyáznának és mondanák fel a netüket. és akkor aztán tényleg beljebb lennének az okos szolgáltatók. de legalább megmutatták! undorító... :W

  • totyax

    aktív tag

    Átfutottam a cikkhez érkezett hozzászólásokat...öhöm. Azon gondolkodok, ha bambano tényleg el is hiszi amiket irkál akkor nagy sajnálom őt. De nyilván kevesebbe kerül az ISP-nek egy ember aki a nevükben/érdekükben beirkál egy fórumra, mint infrastruktúrát fejleszteni. De ahogy látom senkit sem sikerült meggyőznie.

    Ez éppoly meddő vita mint annó mikor a korlátlan-nak hirdetett csomaggal rendelkező ügyfeleket elkezdte kirugdosni a "T" mivel "extrém ügyfelek". Akkor is voltak olyanok akik elkezdtek okoskodni hogy ez tulajdonképpen helyes dolog. A GVH nem így látta.

    Többen leírták a lényeget, nagyon világosan, az ISP-k a felhasználókkal szerződést kötnek. A szerződésben foglaltakat pedig be kell tartani, különben nincs joguk előfizetési díjat beszedni, vagy egyáltalán szolgáltatást nyújtani. Hogy megnövekedtek az igények és nem tudja az ISP kiszolgálni? Gondolkodjunk csak, ez nem épp azt jelenti (bizonyítja) hogy eddig meglopták az előfizetőket, hiszen olyan sebességű csomagokat kínáltak eladásra aminek nem volt meg az infrastrukturális fedezete? Akkor nincs más hátra, emiatt be lehet perelni az ISP-ket, hogy eddig a semmiért szedték be a pénzt (lopták meg az előfizetőket). Visszamenőleg évekre ez nem kevés pénz lenne. És ennek talán kicsivel több értelme van, mint a google-t támadni. Ugye hogy érdekessé válik a másik végletbe belegondolni? Mindjárt kevésbé tűnik jogosnak az a hajmeresztő javaslat hogy a tartalomszolgáltató fizessen azért, mert az ISP cseszett hálózatot fejleszteni.

    Nem a google védése a fő célja annak aki hozzászólt a témához, mert az ügy kimenetele precedenst teremthet hasonló tartalomszolgáltatók elleni perekhez. Ha pedig egyszer jogosítanak egy teljesen hülyeséget, akkor semmi sem áll a hülyeség útjába, ez a fő baj.

    Olvastam itt hajmeresztő példákat BKV-ról meg hasonlókról. Nos általában a szolgáltatásokat sohasem maximális kihasználtságra tervezik, mert az rendkívül ritka eset, hogy minden ügyfél egyszerre akarja maximálisan kihasználni a megvásárolt szolgáltatást. Nem véletlenül van minimális garantált sebesség, amit viszont be kell tartani. Azt ugye senki sem hiszi el, hogy mondjuk 2010.01.01-től az összes ISP otthoni előfizető a nap 24 órájában HD youtube videókat néz? Persze hogy nem. 8 órát mondjuk dolgozik, 8 órát alszik, tehát eleve 8 órája marad (és akkor nem fürdött és nem is evett), tehát rögtön csak az elméleti forgalmi maximum harmadával tud terhelni. Az ISP szerint még ez is extrém? Csóközön.
    Nagyon csekély terhelés emelkedésről lehet tehát csak szó, de mivel ezek szerint rettenetesen alul van méretezve az ISP infrastruktúra, még ez is iszonyú plusz terhet jelent, ezért az ISP elkezdett nyígni mint a szopós malac, mert rájöttek hogy fejleszteni kéne, na de miből. A szolgáltatás díját kéne emelni, de az árverseny miatt nem merik, ekkor jött a hülye ötlet hogy be kéne próbálkozni a google-nál...

    Általánosságban viszont igaz, ha növekedik az átlagos internetszolgáltatási sebesség igény, és az ISP ezt a szolgáltatás árának emelésével ellensúlyozza, akkor az átlag előfizető rosszabbul jár, hiszen a szolgáltatás díja magasabb lesz. Viszont ha kezdettől fogva reális csomagokat kínált volna az ISP reális árért, akkor nem lenne változás.

    Most gondoljunk bele mi történik, ha mondjuk az ISP-knek sikerül megkopasztaniuk a google-t. A youtube szolgáltatásból a google-nak tudomásom szerint érdemi bevétele nincs, akkor a google megteheti azt, hogy fizetőssé teszi a youtube-ot, hiszen a pluszköltséget valakire neki is át kell hárítania, ebben az esetben az ISP kap egy csomó pénzt a google-tól forgalom vagy havi szinten, viszont az otthoni ISP előfizetőknek meg fizetni kell a youtube videók megtekintéséért, ergó kevesebben lesznek rájuk kíváncsiak, ergó az ISP terhelése lehet hogy a full HD időszak elejére esik vissza, tehát az ISP beszed egy csomó pénzt a semmiért, az otthoni előfizető meg ha meg akar nézni egy videót, akkor azért külön kell fizetnie. És ez megtörténhet bármely más tartalomszolgáltatóval kapcsolatban. Biztos hogy megérte nekünk?

    [ Szerkesztve ]

  • tkazmer

    addikt

    válasz totyax #254 üzenetére

    Gondolkodjunk csak, ez nem épp azt jelenti (bizonyítja) hogy eddig meglopták az előfizetőket, hiszen olyan sebességű csomagokat kínáltak eladásra aminek nem volt meg az infrastrukturális fedezete?
    nem. azt jelenti, hogy vett az ember 2-4-8-10 akárhány mbites csomagot, amivel néha gyorsan letöltött valamit, remekül tudott vele böngészni, ha az ismerős küldött emailben egy képet arra sem kellett fél órát várni, stb, és néha-néha megnézett 1-1 videót.
    erre tervezték a hálózatot, nem arra, hogy mindenki p2p forgalmaz, 7/24-ben youtubeozik, stb. a UPC már belátta, hogy a legjobb megoldás, ha korlátoz 300GB-ban, a t-com és társai meg úgy gondolták, hogy ehelyett egy másik megoldást vezetnek be, megpróbálnak egyéb forrásból pénzt szerezni a hálózatfejlesztésekhez, ilyen módon nekik nem kell majd ehhez hasonló korlátokat bevezetni.
    "Nos általában a szolgáltatásokat sohasem maximális kihasználtságra tervezik, mert az rendkívül ritka eset, hogy minden ügyfél egyszerre akarja maximálisan kihasználni a megvásárolt szolgáltatást." te is írod, hogy nem maximális kihasználtságra tervezik. akkor nem tudom mit nem értesz? perpill sok helyen maximum közeli kihasználtsággal megy, de nincs meg a fedezete a hálózatfejlesztésnek. gond, hogy megpróbál valahonnan pénzt szerezni a szolgáltató arra, hogy neked jobb legyen?

    Viszont ha kezdettől fogva reális csomagokat kínált volna az ISP reális árért, akkor nem lenne változás.
    a kezdeti igényekre reális kezdeti csomagokat kínált az ISP. az igények változtak, az árverseny és a karetell tiltottsága miatt viszont ezt nem tudták lekövetni a szolgáltatók áremelésekkel.

    A youtube szolgáltatásból a google-nak tudomásom szerint érdemi bevétele nincs,
    frissítsd a tudomásod, a google évről évre nagyobb bevételre tesz szert a youtubeból. más kérdés, hogy jelenleg még veszteséges, de nyilván a DT-nél és más hasonló helyeken ülő dolgozók is tudják amit a google főnökök, hogy hosszú távon nyereséges lesz (ha nem terveznének rajta hosszú távon sem nyereséget, akkor bizonyosan nem tartanák meg). az meg, hogy most kiadnak egy ilyen sajtóközleményt max. arra elég, hogy felkavarja az állóvizet, ebből megállapodás még évekig nem lenne akkor sem, ha a google nyitott lenne a dolog irányába.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • totyax

    aktív tag

    válasz tkazmer #255 üzenetére

    Gondolkodjunk csak, ez nem épp azt jelenti (bizonyítja) hogy eddig meglopták az előfizetőket, hiszen olyan sebességű csomagokat kínáltak eladásra aminek nem volt meg az infrastrukturális fedezete?

    nem. azt jelenti, hogy vett az ember 2-4-8-10 akárhány mbites csomagot, amivel néha gyorsan letöltött valamit, remekül tudott vele böngészni, ha az ismerős küldött emailben egy képet arra sem kellett fél órát várni, stb, és néha-néha megnézett 1-1 videót.

    Helló :) Válaszként azért illett volna olyat írni, amitől nem borulok le hahotázva az asztal alá. Te azt mondod, hogy veszek x sebességű csomagot, és ezért néha-néha reszketve és remegve gyorsan letölthetek valami apróbb dolgot mert különben irgum-burgum? :) Nem mindenki full hülye, azt ugye tudod. Bár tény, az ideális ügyfél az.
    Én még nem láttam olyan internet hirdetést hogy "korlátlan forgalom, nagy sebesség, de csak percekig merd használni, különben extrémnek bélyegzünk és megbüntetünk hálózat-túlterhelésért...barom! Különben sincs semmi jogod, pofád befogod!" :) Szóval én maradok annál a verziónál hogy az ISP az előfizetőket átvágva, nem valós teljesítményt szolgáltatott. Most meg bajban van.

    "Nos általában a szolgáltatásokat sohasem maximális kihasználtságra tervezik, mert az rendkívül ritka eset, hogy minden ügyfél egyszerre akarja maximálisan kihasználni a megvásárolt szolgáltatást." te is írod, hogy nem maximális kihasználtságra tervezik. akkor nem tudom mit nem értesz?

    Én mindent értek, a gond veled van :) Ha elolvastad volna amit írtam, konkrét példával is szolgáltam, egy ember ha dolgozik, max harmadát tudja kihasználni a rendelkezésére álló sávszélességnek (álmában vagy melóban nem fog az otthoni internetével youtube videót nézni), egy harmadnyi szolgáltatás igénybevétel pedig elég messze van a maximumtól. Ahogy írtam is, a gond az ISP gusztustalan és gátlástalan lopkodásával van gond, hogy az előre látható megnövekedett sávszélesség igényhez szükséges infrastrukturális beruházást a tartalom szolgáltatón át akarják leverni teljesen logikátlanul.
    Egy-egy HD youtube videó megnézése pedig nem 8 óra folyamatos terhelés, hanem csak percek kérdése, és akkor sem biztos hogy maximális terhelést ad a megvett sávszélességnek. Jól néznénk ki pl ha nem lehetne mosógépet használni csak azért, mert szegény hálózat nem bírja, vagy nem szabadna fürödni, mert "túl sokan akarnak fürödni egy időben, és a hálózat nem arra lett tervezve hogy mindenki fürödjön" :)
    Az ISP-nek persze az az ideális, ha az előfizetők max elolvasnak egy online újságot (ja és képek nélkül mert az ügye sávszélesség) meg írnak havonta egy rövid txt emailt :) Aztán lehet kaszálni. Most viszont borult a bili, ezért van az ellenkampány, a felelősség google-ra avagy a tartalomszolgáltatókra való kenése, hogy az emberek ne gondolkozzanak el azon, hogy eddig miért is fizettek, és a befizetett pénz miért nem tényleges hálózatfejlesztésre ment el.

    A youtube szolgáltatásból a google-nak tudomásom szerint érdemi bevétele nincs,
    frissítsd a tudomásod, a google évről évre nagyobb bevételre tesz szert a youtubeból. más kérdés, hogy jelenleg még veszteséges

    Szóval nem igaz hogy jelenleg érdemi bevétele nincs, hanem azt írod veszteséges. Szerintem egyik sem jelenti azt hogy nyereséges, a mondandóm lényege pedig ez volt.

    de nyilván a DT-nél és más hasonló helyeken ülő dolgozók is tudják amit a google főnökök, hogy hosszú távon nyereséges lesz
    gond, hogy megpróbál valahonnan pénzt szerezni a szolgáltató arra, hogy neked jobb legyen?

    Gondolom a kristálygömb előtted, és bűvölöd. Légy nyereséges google, mert majd jól megcsapolunk, mi gonosz ISP-k :) Sőt már most megcsapolunk, mikor veszteséges vagy :) Na erre írtam hogy ekkor fizetős lesz a youtube, ti ISP-k bevételt kaptok, és még az ISP előfizetők is pluszban fizethetnek, nonszensz!

  • válasz WonderCSabo #13 üzenetére

    Mondták, hogy csak a jutub napi ~1 misit visz el :Y Ez volt egy éve :D

    どんな時代だろうが、機械は決断しない、 戦闘は人間がやるんだ。

  • #06658560

    törölt tag

    válasz tkazmer #255 üzenetére

    Köhöm, elektromos hálózatot pont maximális terhelésre méretezik, ahogy egy épület klimatizálása is a lehetséges minimum és maximum alapján történik, nem átlagolva.És az elektromos szolgáltatók nem sírnak, hogy fizessen a Samsung, a miele, stb. mert sok elektormos gépet haználnak az emberek, amit tölük vesznek, hanem fejlesztenek. Azt pedig beépítik a szolgáltatás árába.

    Szerintem amúgy a minimum garantált savszél esetén is sírni fog a zsájuk, ha sokan fogják használni egyidöben, mert belassul, a nép meg verni fogja a fejüket, hogy nem ezt vettük töletek.

    [ Szerkesztve ]

  • tkazmer

    addikt

    válasz totyax #256 üzenetére

    Válaszként azért illett volna olyat írni, amitől nem borulok le hahotázva az asztal alá. Nem mindenki full hülye, azt ugye tudod.
    sajnálatos, hogy nehezedre esik megérteni, hogy bizony létezik olyan, hogy tervezés, üzleti tervezés ésatöbbi ésatöbbi. nem tudom emlékszel-e még az olyasmire, hogy "5 éves terv" és hasonló nyalánkságok - namost egy multi ha nem is olyan részletességgel, de 5 évre előre legalább tervez. ott is van "költségvetés" (csak pénzügyi tervnek hívják), stb stb.

    a youtube tömeges felhasználása pedig praktikusan legfeljebb 1-2 éve jellemző, és növekvő ütemben nő.
    5 éve is voltak notórius letöltők, de az átlagosan 1 ügyfélre jutó forgalom nagyságrendekkel kisebb volt. és nem csak azért, mert esetleg pistike megtanította a szomszédját is torrentezni.
    az ISP tehát nem vágott át senkit és semmit, egyszerűen felmérte a 2-3 évvel ezelőtt a felhasználói szokásokat, ezt 1 évvel ezelőtt beépítette az üzleti tervébe, így tudott kalkulálni egy árat a csomagokra. ebben benne volt, hogy milyen ütemben nő a letöltött adatmennyiség, milyen ütemben kell ehhez a hálózatot fejleszteni, hány új előfizetőre számítanak (azok megszerzésének, hálózatban kapcsolásának, kiszolgálásának, supportálásának, stb stb milyen költsége van)....
    nehogy azt gondolod, hogy egy internetcsomag ára úgy van kikalkulálva, hogy ül a főnök a gépe előtt, fingik kettőt és azt mondja: legyen kétezer! és beírja az excelbe a kétezret....
    tudom, tudom, téged nem érdekel a szolgáltató, az csak szolgáltasson, stb stb - igenám, de ahhoz, hogy a jelenlegi árakon juss nethez és ne havi 200ezerért, ezekre a számításokra szükség van. nem ismerem a pontos számítási felhasználás-számítási modelljét a t-home-nak, de azon sem lepődnék meg, ha azt is belekalkulálnák, hogy egyszerre hány ember van feltehetőleg szabadságon, stb. ez egyrészt csúnya kapitalista profitmaximalizálás másrészt kedves kapitalista árversenyt tesz lehetővé.

    álmában vagy melóban nem fog az otthoni internetével youtube videót nézni)
    meglepő módon az emberek kb. ugyanabban az időtartományban dolgoznak, szórakoznak és alszanak. magyarországon belül legalábbis ez a szokás, én ezt figyeltem meg. kérlek mondd, ha nem így van:)
    viszont ha meg így van, az meg azt jelenti, hogy egyszerre használják az internetet is. tehát a youtube hd videókat is egyszerre töltik le.

    Jól néznénk ki pl ha nem lehetne mosógépet használni csak azért, mert szegény hálózat nem bírja, vagy nem szabadna fürödni, mert "túl sokan akarnak fürödni egy időben, és a hálózat nem arra lett tervezve hogy mindenki fürödjön"
    hajhaj, te nem tudod, hogy errefelé (Solymár, Bp. II. ker hidegkút) mennyi gond van abból, hogy nyáron mindenki klímát használ és öntözi a kertjét, télen meg mennek a kocsibeálló-leolvasztó berendezések:) pedig itt aztán fizetőképes kereslet bőven lenne megbízhatóbb szolgáltatásra...

    az érdemi bevétele nincs és a veszteséges csak akkor hasonló, ha a bevételt helytelenül profitként értelmezzük:) az autógyártók mostanában előszeretettel számolnak be veszteségről, azt ellenben nehéz lenne elmondani róluk, hogy nincs árbevételük...de ok, tényleg hagyjuk ezt, mellékvágány:)

    Gondolom a kristálygömb előtted, és bűvölöd. Légy nyereséges google, mert majd jól megcsapolunk, mi gonosz ISP-k
    ez nem kristálygömb, ez az a bizonyos tervezés, amelyet végez az összes normális cég. egyszerűen nem lehet úgy működni, hogy nem tudod, hogy mit szeretnél elérni, illetve hogy mi várható a piacon amelyikre termelsz. ezért van olyan sok piackutató cég, ezért van egy cégnél (többek között) pénzügyi osztály, stb stb.
    most gondolj bele, megfelelő információk hiányában hogyan döntenéd el, hogy megtartsd e az 500 kölcsönzött dolgozót, mert szükség lesz a munkájukra, netán az állandókból is küldj el 1000-et, mert x%-al zsugorodott a piacod?
    csak nem képzeled, hogy a google azért tartja meg a youtubeot, mert ő olyan jótékony lélek és nehogy szegény felhasználóknak rossz legyen és mást kelljen használniuk :U
    és igen, az egyik lehetőség, hogy a youtube fizetős lesz, bár ha adsz még a véleményemre én a magam részéről ezt a közeljövőben nem látom valószínűnek, a másik meg, hogy továbbfejlesztik a meglévő reklámfelületeiket és hatékonyan kiadják őket. mivel jelenleg ebbe az irányba haladnak, igen sikeresen, valószínűleg ez lehet az elsődleges cél.

    amúgy közöm nincs ISP-hez. illetve annyi mégis, hogy van egy adag MTelekom részvényem vagy 2-3 hete, de csak mint pénzügyi befektetőnek, ha megjön az osztalék pár hét múlva, adom is el:)

    (#258) Kopi31415
    ezen hszem közepe táján leírtam amit a közművekkel kapcsolatban tapasztalok:)

    [ Szerkesztve ]

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • #06658560

    törölt tag

    válasz tkazmer #260 üzenetére

    Lehet, hogy ott sem fejlesztettek, viszont nem is sírnak a mosógépgyártók, vagy a Gardena felé, hogy az öntözörendszereik bevételéböl kérnének ök is, mert miattuk nem bírja a csö.

  • tkazmer

    addikt

    válasz #06658560 #261 üzenetére

    helyette sírnak az önkormányzatok felé vagy nem fejlesztenek egyáltalán. a lényeg, hogy ők sem saját forrásból valósítják meg a fejlesztéseket.

    úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

  • deusrache

    csendes tag

    válasz tkazmer #260 üzenetére

    "az ISP tehát nem vágott át senkit és semmit, egyszerűen felmérte a 2-3 évvel ezelőtt a felhasználói szokásokat, ezt 1 évvel ezelőtt beépítette az üzleti tervébe, így tudott kalkulálni egy árat a csomagokra. ebben benne volt, hogy milyen ütemben nő a letöltött adatmennyiség, milyen ütemben kell ehhez a hálózatot fejleszteni, hány új előfizetőre számítanak (azok megszerzésének, hálózatban kapcsolásának, kiszolgálásának, supportálásának, stb stb milyen költsége van)...."

    Akkor hibásan terveztek. Coki. De ehhez se a felhasználónak, se a Google-nak semmi köze sincs. Ez még teljesen, csak és csakis az ISP-k sara. Nem ők lesznek az első iparág ahol a vállalatok jó része bedöglik mert hibás döntéseket hoztak. (Lásd memóriagyártók.)

    "nehogy azt gondolod, hogy egy internetcsomag ára úgy van kikalkulálva, hogy ül a főnök a gépe előtt, fingik kettőt és azt mondja: legyen kétezer! és beírja az excelbe a kétezret...."

    Általában összeül egy halom manager, akik a nekik (más managerek) által készített powerpointokból kiokoskodnak valamit. A gond az, hogy ez a valós adatoktól, szolgáltatástól vagy munkavégzéstől sokszor 7-8 szinttel fentebb van és már dunsztjuk sincs hogy a vállatuknál igazából mit is csinálnak. Sok manager azt se venné észre ha éppen egy jégkrémgyárat vezetni és nem azt ami éppen a kezei között van. Szóval ismerve hogy egy-más nagy cég hogy működik, egyes döntések sokszor annyira vannak kapcsolatban a valósággal hogy ajaj... (és ez saj' nem csak ISP-kre áll) :D

    #262: "helyette sírnak az önkormányzatok felé vagy nem fejlesztenek egyáltalán. a lényeg, hogy ők sem saját forrásból valósítják meg a fejlesztéseket."

    Ami azt illeti, amikor még én tanultam energiapiaci piacelemzést, törvényi előírások voltak hogy milyen minőségű szolgáltatást kell nyújtania egy szolgáltatónak (minimum). A garantált megtérülési rátát pedig a fejlesztésekkel számolták, szóval voltak ott fejlesztések. Persze ez országos szinten él csak, tehát egyes területek könnyen szívhattak ettől függetlenül...

    [ Szerkesztve ]

  • #06658560

    törölt tag

    válasz tkazmer #262 üzenetére

    Viszont olyan irányba sírnak, mellyel jogviszonyban állnak. jelen esetben pedig pont nem ez van.

  • Aty1

    csendes tag

    Hát ez az ötlet...

    "Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra. Ha még ma megteheted, hogy holnapra halaszd, el ne mulaszd elhalasztani"

Új hozzászólás Aktív témák