Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • virkir

    veterán

    válasz EBK #50 üzenetére

    A szerzők viszont jogosan teszik fel a kérdést: ha ők nem járulnak hozzá szellemi termékük bármilyen zárt rendszeren kívüli (értsd ingyenesen) történő megosztásához, akkor kinek van joga mindezt felülbírálni?
    Ehhez annyit fűznék hozzá ha nem lenne egy lemezen 10% hallgatható anyag a sz@r között akkor lehet többen gondolkodnának a komplett CD megvételén és nem csak az esetleg tetsző szám letöltésén.
    De ha a beleegyezése nélkül mégis megosztásra kerül egy alkotás (zene, fim vagy írás) bármilyen formában, akkor az lopásnak minősül.
    Tessék akkor először őket megismertetni a magyar szerzői joggal, utána meg esetleg az abban foglaltak módosítását keresztülvinni a törvényhozáson, addig nincs igazán miről vitatkozni ebben a témában, esetleg arról, hogy tessék értéket alkotni azt lehet többen megveszik.
    A felhasználók azt érzik - érthető módon - hogy azokkal a jogszabályokkal, amelyek az internetezők 70-80 százalékát kvázi tolvajnak tekintik, valószínűleg baj van.
    Alapvető tévedés nem a jogszabályok nézik tolvajnak a felhasználót hanem az asva (direkt kisbetü) és hasonszőrű társaik szeretnék ezt így beállítani.
    Végül, ma Magyarországon etikáról beszélni pont ezen a területen, hát...

    "Nekem papírom van róla, hogy értek hozzá" by Glenda

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz EBK #50 üzenetére

    Egyetértek veled, a frankó megoldást sajnos ezen a szinten nem lehet kitalálni.

    A helyzet alapvetően társadalmi problémában gyökeredzik: itt vagyunk ''európában'', adott az egyetemista réteg (akiket megcéloztatok a találkozóval), akik szomjaznak a kultúrára (filmek, zene), viszont adottak a nehéz megélhetési körülmények - Ázsiai bérek a nyugatEU-nál magasabb árszínvonal mellett. (elég az, ha csak az egyetemi tandíjakat hasonlítod össze...)

    Kérdés: maradjon le a magyar mindenkihez képest, vagy képesek vagyunk valamilyen kompromisszumos megoldást találni, ahol a kecske is megmarad és a káposzta is jóllakik?

    (pl kínához képest azért maradunk le, mert ott ipari szinten űzik a kalózkodást, bemégy egy üzletbe, szinte venni sem tudsz legális zenét/filmet - nekik miért ''szabad'', nekünk miért nem? - a másik oldal a nyugat: itt pedig az embernek 1xerűen nem komoly tétel 20€-t kiadni egy DVD-ért, vagy rendelni zenét a neten)

    Én azon a véleményen vagyok: igen, fizessen a magyar ember a műalkotásokért, lévén a művész motiválva legyen a további munkára. Azaz csatlakozzunk a világ civilizált részéhez. Csatlakozzunk a fizetések terén is - így, és csak így lehet teljes a kör. Hiába a megszorítások, a nadrágszíjat csak addig lehet szorítani, amíg van rajta lyuk...

    #52, utolsó bekezdésedhez: pontosan. azt, hogy mi a jogos, nagyon szerencsére nem az asva-artisjus és tsaik mondják meg, hanem a törvényhozás, illetve a bíróság. Sajnos ezen szervezetek - sok pénzük lévén (ugyebár sok jogdíj) - sokkal jobban lobbiznak, de azért a döntéseket (még) nem ők hozzák.

    [Szerkesztve]

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • bambano

    titán

    válasz EBK #50 üzenetére

    Kedves EBK!

    A bittorrent és a többi arról szól, hogy a technológia fejlődésével azon szolgáltatások jelentős része, amit a kiadók nyújtanak, feleslegessé vált, ergo az érte bekaszált dollártízmilliárdok átengedése is feleslegessé vált. Arról vitázni mondjuk a SONY vagy a BMG főnökével társadalmilag, hogy öreg, ideje lenne elhúzni a pitylibe, mert feleslegessé váltatok, esélytelen. Erre társadalmi vitát indítani meg szócséplés.

    A szerzők és előadók majd jogosan ugrálhatnak a terjesztés miatt, ha én nem fogok kifizetni a saját cuccaim után is szerzői jogdíjat nekik a matricán keresztül. Ja, hogy az a baj, hogy ők ebből esetleg nem kaptak? Általuk is ismert, melyik hátsót kell szétrúgniuk.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • KEndre

    HÁZIGAZDA

    válasz EBK #109 üzenetére

    Itt van mindjárt a mobil payment. Magyarországon vannak a bankok és vannak a mobilszolgáltatók. Persze mindkét szektornak megvan a saját érdeke, véletlenül sem tudják megcsinálni, hogy közös érdek legyen ez a jobb sorsra érdemes, mára teljesen megbízható technológia. A bankoknak nincs hálózata, az oprátoroknak meg nincsenek pénzintézeti jogosítványaik. Tehát inkább ne legyen mobil payment, mert az nonszensz, hogy a másikkal osztoznom kell az eszméletlen mértékű profiton. Ez ma Magyarország.

    Írtam erről egy kerekasztal kapcsán, azóta sem változott semmi. Ha valakit érdekel, itt van részletesebben:

    [link]

    Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

  • dabadab

    titán

    válasz EBK #109 üzenetére

    ''A 80-as években gond nélkül értékesítettek pl. LGT-t 50.000 példányban, ma már van, ahol platinalemezt adnak 5000 eladott darab után. Márpedig a piac nem lett kisebb.''

    Viszont a piac mindenkeppen jobban szettagolodott. Akkoriban az LGT-n kivul mast nem nagyon lehetett kapni: a nyugati eloadok lemezei nem nagyon jutottak el ide, a honi egyuttesekbol csak a kulturpolitika altal megfelelonek itelteken lehetett lemeze, a KGST eloadok meg a kutyat se erdekeltek. Ezzel szemben ma joval nagyobb a valasztek, raadasul, ha valaki ''csillogo ezustszin lemezeket'' akar venni, akkor a DVD-k meg a szamitogepes jatekok is versenyeznek a feles zsebpenzre.
    Na meg azt se lehet elfelejteni, hogy akkoriban a radio hatarozottan magnosbarat volt, apamnak pl egy darab lemeze se volt (lemezjatszoja se), viszont tisztesseges mennyisegu orsot (bizony, nem am vacak kazettat :) ) halmozott fel fiatalsaga soran, szoval akkoriban sem a lemezbolt volt az egyetlen lehetseges beszerzesi forras.
    Amikor meg en voltam gyerek, akkor meg a kazettakat masoltuk ezerrel.
    A zenek masolasa egyaltalan nem uj jelenseg, hanem hosszu evtizedek ota teljesen megszokott resze az eletnek.

    ''A kiadókat sem lehet elítélni.''

    Mar miert ne lehetne?... Az, hogy valaki uzleti vallalkozast uzemeltet, meg nem mentesiti semmi alol. A profitehseg nem ad felmentest a tarsadalmilag destruktiv cselekedetek alol, legfeljebb magyarazatul szolgalhat. Nyilvan az lehet vita targya, hogy a kiadok tenyleg fekelyek-e a nemzet testen (mondjuk szerintem nem), de azok, akik igy gondoljank, teljesen termeszetes, hogy elitelik oket.


    ''a DRM és egyéb bosszantó megoldások sajnos tünetek, melynek kiváltó oka az ellenőrizetlen másolás..''

    A feneket. A kivalto oka a kiadok rovidlatasa, technikai analfabetizmusa es a felhasznalok feletti kontroll vagya. Mire jo a DRM, oszinten?
    Megakadalyozza a masolast? Dehogy. (Nem is fogja.)
    Segit a kiadok penzugyi merlegen? Ellenkezoleg.
    Vonzobba teszi a termeket? Ellenkezoleg.
    Hat akkor meg?...
    Komolyan, most tisztan uzleti szempontbol nezve: egy uj ertekesitesi csatorna kiepitesenel miert az a legfontosabb kutatasi terulet, hogy hogyan csokkkentsek a termek hasznossagat, miert nem az, hogy megis hogy a fenebe mukodjon az a csatorna?...

    ''az online boltok(!) esetében is 92%-ban utánvéttel fizetnek?''

    :Y
    Mondjuk ez gond. Ezen lehetne dolgozni. Itt bevethetnek a kiadok a sulyukat, hogy legyen vmi altalanosan elfogadott, mukodo micropayment rendszer, mert arra nagysagrendekkel nagyobb szukseguk van, mint mukodeskeptelen DRM rendszerekre.

    DRM is theft

  • virkir

    veterán

    válasz EBK #109 üzenetére

    A kiadókat sem lehet elítélni. Üzleti vállalkozások, akiknek elsődleges célja a növekedés, profitszerzés. Ugyanúgy, ahogy bármilyen más cég esetében.

    Na pont emiatt lehet és kell elítélni a kiadókat.
    Ha egy üzleti vállalkozásnak gondja van a növekedéssel a profittermeléssel akkor nehogy már a vevőket kezdje el szívatni, ellehetetleníteni, és ráeröltetni a sz@rt, szaladgálni mindeféle jogi fórumra.
    Tessék megkeresni a vevők szempontjábol kedvező értékesítési lehetőségeket, csábító alternatívákat kínálni, minőségi terméket árulni.
    Ez kb olyan lenne ha egy vállalkozás megpróbálná betiltatni a Kínai import sz@r behozatalát mert csökken a piaci részesedése, a profitja.

    "Nekem papírom van róla, hogy értek hozzá" by Glenda

Új hozzászólás Aktív témák