Új hozzászólás Aktív témák

  • ALI_G

    veterán

    Teljesen igazad van, de a média elég máshogy állítja be. ''Hiába van 5 diplomád, nem ér semmit a mai világban''. Hát nem mindegy miből van az az 5, és hogy mennyire akaord a hozzád közel álló melót. Tényleg sok van a hozzáállásban, ahogy írtad is, de ott van a szerencse tényező, könyebb esetben a kapcsolat.

    talán jövőre lesz diplomám, SZTE progterv oszt majd meglájuk. először mostmár legyen meg, ha 4 éve idejárok :)

    Mellesleg az ilyen OKJ érnek még valamit felsőoktatási intézményben? mintha valamit változtattak volna.

  • DewiL

    senior tag

    Teljesen egyetértek veled!
    A mai világban néha túl értékeli a diplomát holott néhány sík hülye ember is megszerzi mert végig puskázza az iskolát és ott csal ahol tud aztán tátott szájjal kilép az életbe és várja a milliókat... majd pofára esik...
    mellesleg én azt is felháborítónak tartom hogy néhány cégnél: ''ohh van diplomád tök jó 200eHuf fizu és vedd már fel a telefont pls'' igen valóban erre kell diploma... :U sajnos manapság már mindenki presztízs kérdést csinál a diplomából és nem a tudást értékelik..
    de félreértés ne essék nem becsülöm le a diplomát sem sem azokat akik keményen megdolgoznak érte pl a párom ő tisztességesen végig nyomta az egyetemet és mellette még dolgozott is, most jó állása van

    nagyon jó írás :C

    amugy én is kubikolok a diplomáér ha már 1x bele vágtam, pedig van nagyon
    jó állásom...


    [Szerkesztve]

    "I am the beginning... the end. The one who is many. I am the Borg."

  • ollie

    MODERÁTOR

    Na ja, a feleségem középiskolai tanár, és majdnem másfélszer annyit keresek, mint ő. Ehhez naponta jóval többet kell dolgoznia 8 óránál (hivatalosan ugye 22 órát kell tanítani hetente).
    Nekem még nincs diplomám, most járok fősulira, de elég jó állásom van. Ha nem kezdtem volna el járni a fősilura, akkor nem vettek volna fel oda, ahol most dolgozom.
    Mindenesetre az a véleményem, hogy nagyon fontos a diploma.

    [Szerkesztve]

    ***

  • vottokar

    senior tag

    Sajnos igenis kell a diploma a mai világban. Ma már nagyon bánom, hogy anno nem jelentkeztem fősulira. :W
    Bár lehet, hogy én vagyok egy kicsit negatív, de a lenézés igencsak megvan a felsőfokú végzettségűek irányából az alacsonyabb végzettségűek felé. Főleg a huszonévesek, max kora 30-asok körében tapasztalom ezt. :(
    Bár én csak egy kisvárosi, kisebb cégeknél dolgozó emberke szemszögéből látom a dolgokat..

    "Hát te meg ki a tö*öm vagy, hogy bundában szeded itt a málnát?"

  • Juniper

    tag

    Valóban túlmisztifikált lett idehaza a diploma...de ezt kevesen ismerik fel, a sok fiatal pedig rohan, hogy bölcsész stb legyen...de minek? Mikor már évek óta azt hallani, hogy túlkínálat van...de nem baj, csak mennek, csak mennek...aztán persze a mekiben végzik...

    Legszebb az volt, mikor egy lánnyal beszéltem, aki netes társkeresőn kizárólag diplomást keresett...mert ''harmincas férfi, csak középfokú végzettséggel, az olyan gáááz...''

    Hát itt tartunk a diploma majmolásnál...

  • Gabe16v

    csendes tag

    Én úgy gondolom, hogy külföldön van egy olyan szemlélet, hogy a szakmunkás fontos, és meg is fizetik. Ergo ha jól pucolsz kéményt, szerelsz villanyt, pucolsz csatornát, szerelsz vízet, stb akkor is el tudod tartani a családod. De ha biztosan jó életet akarsz, akkor tanulsz, diplomád lesz, és jó munkád.
    Itthon ugyanez a szemlélet benne van az emberekben, hogy kell a diploma. Szerintem meg nem érdemes ebben az országban, ezzel a felsőoktatással (a tanárok piálnak, sőt ők sem tartják be az iskola szabályait) 3, ne adj' Isten 5 évig kűzdeni egy papírért, amivel ugyan nagyobb az esélyed egy jól fizető állásra, de koránt sem annyira minősül ''jó élet garanciának'', mint a fejlett társadalmakban... Ez van. Ezért költözöm egy hónap múlva Londonba ;)

    Üdv

  • rudi

    nagyúr

    Szerintem úgy van ezekkel a papirokkal (diploma, nyelvizsga, jogsi akármi) hogy elvileg azt igazolják, hogy a delikvens valami szinten ért az adott dologohoz, de a gyakorlat sokszor nagyonis más. Vajjon az a diplomás huszonéves tud jobban programozni (vagy akármit csinálni), akinek középsuliban meg egyetemen volt pár prog (vagy akármilyen) órája, de ezen kívül nem foglalkozott a témával, vagy az az esetleg nem diplomás, akinek tíz-tizenöt éve a programozás (vagy bármi más) a hobbija?

    Talán nem csak azért van olyan sok diplomás munkanélküli, mert nincs kereslet, hanem azért mert az angol nyelvvizsgás nem beszéli a nyelvet, az infós diplomás nem tud tisztességesen programozni stb. Tán éppen az ilyenek miatt kérik, hogy a pályakezdőnek is legyen már X év tapasztalata. Érdekes módon, azoknak az infós kollégáimnak, akik már egyetem alatt elmélyedtek a szakmában (kicsit a bulizás rovására) - értenek is valamihez, van jó állásuk.

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • ftc

    nagyúr

    Az én tapasztalatom(Szlovákia)

    3 év után bakalár munka-ez lényegében egy tervezés tanár segitséggel..
    2 év mérnöki: tervezés különféle cégeknek,iskolának

    minta bakalár mint a mérnöki államvizsgával végződik..

    Én szakközépbe jártam mondvám ha nem vesznek fel elektronikára akkor is legyen biztos munkám.Felvettek.Most szenvedek matekból és fizikából,de elszomoritó látni,hogy aki simán leteszi a tantárgyakat semmit nem ért abból..

    Nálunk is előnyben részesitik a könnyű egyetemeket az emberek.Arra nem gondolnak,hogy olyan egyetemről nem kellenek sehova sem ahol évi több száz ember teszi le a diplomát a szakon.Aki talál munkát annak ismerőse van valahol.A legtöbben csak azért mennek ilyen helyekre,hogy legyen diplomájuk illetve,hogy ne keljen dolgozni mennniük.

  • bolondember

    MODERÁTOR

    Kedves Bog!

    ne haragudj, de nekem (igaz, csak egy picit!) flém szagú az írásod...
    DE!
    DE: sajnos teljes mértékben egyet kell értenem Veled! A diploma nem minden. Sőt! Gyakran semmi!
    Én elvégeztem 6 év alatt a környezetmérnöki szakot a SZIF (Győr) nemes intézményében (mielőtt bárkiben kérdés merül fel - párhuzamos képzés keretébe toltam 2 év autógépészt, így olcsóbb volt, de sajnos eljutottam egy szintre, ahol ha dolgoztam, h ki tudjam fizetni a tandíjat, akkor nem tudtam készülni a vizsgákra, tehát a 22es csapdája volt, de ez most éppen OFF), és bevallom őszintén: minimális új tudást szereztem középiskolai (hasonló szakirányú) technikusival.
    Gyakorlati képzés?
    Ne röhögtess!!!!

    Sajnos felhigult az egész, és rossz kormányzati döntések folyományaként a diploma átértékelődött - annyit ér, mint régen az érettségi (illetve ezt akarják/akarták elérni)...


    Nem az számít milyen papirod van.
    Messze nem.

    Mit kezdesz magaddal, az a fontos!


    és még vmi: grats 2 all Bog! :R

    Olyan nők ideálja vagyok, akiknek mindegy...

  • bolondember

    MODERÁTOR

    válasz rudi #7 üzenetére

    kötözködhetek kicsit?

    ''akik már egyetem alatt elmélyedtek a szakmában (kicsit a bulizás rovására) - értenek is valamihez, van jó állásuk''
    nálunk a fősulin egy oktató kb. a következő kérdést tette fel (bocs a nem teljesen helyes idézetért!):
    -Önök szerint ki lesz a jobb munkaerő a későbbiekben? Aki minden előadásra bejárt, folyamatosan tanult, vagy az, aki el-eljárt bulizni, időnként kikapcsolódott, élt is egy kicsit?

    Persze a csapat javarésze az elsőt jelölte be.

    -Tévednek kedves Kollégák. Akik ''élnek'' is az egyetem/főiskola során, azoknak nincs semmi bepótolni valójuk, nem érzik, h kihagytak volna bármit is. Az első csoportba tarozókról mindez nem mondható el.

    megj.: furcsáltam én is ezt, de azóta láttam nem egy ilyen példát (pl.: család szeme fénye hölgy, szüzen, minden buli nélkül, stb. diplomával ment férjhez, első munkahelye, stb, és hirtelen rájött, h ő nem is élt - hirtelen nagydohányos lett, piál, stb... És ez csak egypélda volt), és elmondhatom: iagaza volt az ürgének...

    Olyan nők ideálja vagyok, akiknek mindegy...

  • divot

    veterán

    Nekem sincs diplomám, mert még nincs meg a nyelvvizsgám.

    A hivatásomban sokra vittem, az első tíz között jegyeznek - mindezt úgy értem el, hogy nem volt diplomám, mindenféle ''történelmi'' okok miatt. És eztán se kérte volna soha senki, hiszen - mint az említettem - a hivatásomban már bizonyítottam.

    Mégis eljött a nap, hogy úgy éreztem, meg kell mutatnom magamnak, hogy meg tudom csinálni. Ez nagyon amerikai szarnak hangzik, de tényleg így gondoltam. És kurva kemény volt munka mellett, de sikerült.

    És most büszke vagyok magamra. ;)

  • tildy

    nagyúr

    Diplomás munkanélküliség? Persze, hogy van. Kiesik a delikvens az egyetemről és milliós fizetésről álmodik. Alulról kell kezdeni, diplomával is. Derogál? És enni derogál?

    IGen, egy idő után már derogál. Pár évig elcsinálgatja az ember az alacsonyabb kvalitású munkát is, de egy idő után nemcsak derogál, de degradál is.

    A történetemet aki ismeri ismeri, aki nem , majd megkérdi privátban. a lényege leginkább az, hogy két év le és visszafojtotság után végre fellélegezhettem, végre úgy érzem talán elindultam valami jobb úton, végre fejlődhetek.
    Egyébként nálam nem a milliók számítottak, sőt. Sokka inkább az, hogy végre valahol valamibe igazán beletanulhassak, és persze az a dolog érdekeljen is. Talán megtaláltam:U

    "Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

  • Kobaljov

    senior tag

    A diplomák mostani megítélése több lépcsőben alakult ki:

    -A '90-es évektől nagymértékben növelték a(z államilag finanszírozott) hallgatói létszámot, amely nem vette figyelembe a piaci igényeknek és emiatt alakult ki sok területen túlképzés, és diplomás munkanélküliség. Ezen csak az elmúlt 1-2 évben kezdtek változtatni (bölcsész, jogász, közgazdász, kommunikáció, stb.)

    -a megnövelt kibocsátás kapcsán a cégek is rákaptak korán arra, hogy ha lehet válogatni a jelentkezők közül akkor a diplomások közül választanak, pl. technikusi munkára mérnököt

    -a jelentős létszámnövelés mellett a színvonal sokszor csökkent a korábbihoz képest, max. ugyanolyan maradt. A korábbi intézményi felvételik szűrték a jelentkezőket, de amióta az emelt szintű érettségivel lehet bekerülni azóta ez sokkal kisebb mértékű, akik korábban a felvételin hullottak volna ki, most elvannak még pár félévig a kreditrendszerben az iskolában mielőtt kiteszik őket. Az intézmények fejpénz alapján kapják az állami támogatás jelentős részét, így nem érdekük komolyabban kirugdosni az embereket, ez sem tett jót a színvonalnak. Az intézmények/képzések akkreditációja is kérdéseket vet fel olyan államilag elismert felsőfokú végzettségeknél, amelyek színvonala nagyon alacsony. Lehet nem a kis és nagydoktor oktatók száma határozza meg a valódi képzési minőséget..
    (az örök vita az oktatás vs kutatás szerepéről, arányairól)

    -a lecsökkent színvonal, diplomaérték hatására a diploma presztízse a tudással szemben elkezdett csökkeni, komolyabb szakmai állásoknál ahol ez kivitelezhető pl. emiatt vannak több körös felvételi tesztek, a jelentkező valódi tudására kíváncsiak és nem a papírjaira.

    - a szakképzés vs diploma vitába az is belejátszott, hogy a hazai szakképzés társadalmi megítélése sokáig alacsony volt, plusz a képzés minősége is sokszor hagyott maga után kivetnivalókat. A társadalmi megítélés most javul mert egyre inkább látszódnak a hiány jelei, de a képzési minőségben továbbra is vannak kérdőjelek.

    Korábbiakhoz:
    -OKJ tanfolyamok: nem tudom a mostani állapotot, nálunk műinfón korábban egy tantárgynál számították csak be, de intézményenként változhat. Amit komolyabban beszámítanak azok a középiskola utáni felsőfokú szakképzések (pl. mérnök-asszisztens), korábban ezzel teljesíteni lehetett az első évet a főiskolai képzésből is (mivel nagyrészt megegyezett a tartalom), most BSc-ben ez nem tudom hogyan alakult.

    -London: nem rossz hely, nekem is több barátom ment ki dolgozni pár éve, de egyre több hír szól arról, hogy egyre inkább telítettebb a sok beáramló Kelet-Európai fiataltól, egyre nehezebb munkát találni. Nem Londonban, hanem valahol északabbra az egyik városban már a helyi önkormányzat döntött úgy, hogy kifizeti a lengyelek repülőútját haza, mert már nem bírták nézni, hogy az utcán csöveznek étlen-szomjan mert nincs már munka. Úgyhogy ha még nincs lefixált munka, akkor lehet rá számítani, hogy már nem olyan könnyű szerezni, mielőtt nagy meglkepetés érné az embereket.

  • erdoke

    titán

    Mélységesen egyetértek az elmondottak nagy részével, bár nem tartozok a táborba. Abba a táborba, aminek tagjai nagyrészt mégis igen erős kisebbrendűségi komplexussal küzdenek, és nem tudnak megbékélni a helyzetükkel. Részemről soha nem kérdeztem meg senkitől, hogy van-e diplomája, nekem már bőven elég, ha értelmesen tudunk beszélgetni bármilyen dologról. Jól tudom, hogy a papír önmagában semmit nem ér, és mennyire tudják ezt a munkáltatók is: az elmúlt 8 év alatt egyetlen állással kapcsolatban sem kérték el egyik diplomámat se... Rengeteg diplomás primitívet ismerek, és sok normális, intelligens diploma nélkülit.
    Az ember számít, és sokkal könnyebb egy normális embert elfogadni diploma nélkül, mint egy normálatlant diplomával.

    A legjobb aláírás a héten

  • rudi

    nagyúr

    válasz bolondember #10 üzenetére

    Jaj, bakker, ne sarkíts! Mondta bárki is hogy mindenre be kell járni, tilos buliba menni és folyamatosan magolni kell?

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • erdoke

    titán

    válasz Kobaljov #13 üzenetére

    Amikor az egyetemi tanulmányaimat megkezdtem '91-ben, 15 helyre 20 embert vettek fel a szakra, és kettő még odaejtőernyőzött valahogy. Teljesen el voltunk hűlve, mi lesz ezzel a rengeteg szakemberrel. A végzés évében már 52 embert vettek fel ugyanarra a szakra...
    A színvonal változását nem tudom megítélni, de a laboratóriumok mennyisége és mérete mindeközben semmit nem változott, és gyakran már mi is ketten végeztünk egy-egy gyakorlati munkát (ami végülis még nem volt gond, sőt). Nade ha négyen vagy öten kellett odaállni, abból kettő biztosan nem lett gyakorlati szakember.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Kalandor #14 üzenetére

    Az elsőt én sem, a másodikat végülis hasznosítom, meg a be nem fejezett nyelvit is. Talán most lesz rá lehetőség, hogy legalább az eredeti végzettségemmel kapcsolatban dolgozzak, ha nem is benne. :)

    A legjobb aláírás a héten

  • Akheron

    senior tag

    Nekem sincs diplomám. Tulajdonképpen még csak meg sem fordult a fejemben soha, hogy felsőoktatási intézménybe jelentkezzek.

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • Kobaljov

    senior tag

    válasz erdoke #17 üzenetére

    Igen korábban amikor egy egész évfolyam volt mondjuk 30 fő akkor eléggé más volt a képzés, most már kb. 200.

    A gyakorlati képzés komoly anyagi problémát jelent, nemcsak a szükséges eszközök és berendezések miatt, hanem amiatt is, hogy nem lehet tömegesen csinálni, 200 főnek lehet előadást tartani egyszerre egy oktató által, de labort/gyakorlatot viszont mondjuk csak kb. 20 fős csoportokban, ergo össz 10 csoport, több alkalom vagy több tanár. És ez még csak egy évfolyam egy tárgya.

    [Szerkesztve]

  • divot

    veterán

    válasz Blaise #20 üzenetére

    Ilyet egy ogrétól nem illik megkérdezni. ;)

    Nem informatika.

  • marsu

    addikt

    válasz Kobaljov #24 üzenetére

    A kedvenceim ezek a ''szuper intenzív'' tanfolyamok ...

    :(

    A 8 általánost le is lehet tenni 2 hét alatt ...

    :D

    Press any key to continue ...

  • lorcsi

    veterán

    válasz Kobaljov #24 üzenetére

    azért ez nem semmi: Az énekesnő úgy gondolja, ha tud beszélni, az már elég ahhoz, hogy tanítsa a kommunikációt
    önbizalom megvan :DDD, egy 9 éves is tud beszélni, csak 'sajnos' őt még nem engedik tanítani :D

    [Szerkesztve]

  • Akheron

    senior tag

    válasz lorcsi #30 üzenetére

    Meg ha már ennyire mögélát a társadalmunk rákfenéjének, azt is megláthatná mellé, hogy tanítani nemcsak tanfolyammal és iskolával lehet. :)

    "It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

  • BloodRay

    veterán

    válasz lorcsi #30 üzenetére

    De csak mert nem volt még megasztáros! :D
    Egyébként nagyon tetszett az írás Bog!
    Nekem sajnos lassan már le kell tennem azt a diplomát, de nagyon hasonló a fejem mint a tiéd. ;) (Erősen szelektív tudásvágy és memória... :B )

    "A gép pentium 4-es. Mit mondjak még róla?! Leírom mégegyszer. PENTIUM 4." -► Henky83

  • Sidaries

    őstag

    Nincs diplomám. Jártam fősulira, de kirúgtak. Nem bírtam megtanulni azt a sok felesleges szart amit kellett. Helyette itt a PH-n töltöttem el az időmet. :) A rendszertervezés, pascal tanulás stb. helyett megtanultam rendesen a hardvert. Mikor kirúgtak elkezdtem dolgozni és senkit nem érdekelt a diploma. Azóta egy 3000 fős cég multi domain adminja lettem. Minden gond nélkül felvettek volna más céghez is bőven a diplomások feletti fizetésért. Csak azért nem mentem, mert a jelenlegi cégnél kimondták amit minden ember szeret hallani: ''Mennyiért maradnál?'' Csak azt nézik értesz-e hozzá. Aminek még előnyét látnám a Windowsos környezet miatt az az MC-s vizsgák. Ezeket meg csinálom. Biztos vagyok benne, hogy egy MCSE vizsga után elhiszik hogy mindent tudsz. :)
    Szóval nekem még hátrányom ebből nem származott, de azért gondolkodok rajta.

    I am the Visionaire, follow me if you dare...

  • dragonfx

    veterán

    Igen kell manapság diploma, de ez csak a látszatnak kell, nem bizti mutatja is gyakorlatban az egyén tárgyi tudását, életre rálátását.Sőt általában nagyobbrészt aki nem diplomás nagyobb a rálátása mert a tanulás helyet sok olyna más dolgot is tapasztalt a való életből amire a diplomaszerzőnek, nem volt ideje tanulás/suliba járás híján.Ez nem lenézés hosszú évek gyakorlati tapasztalata.

    Ettől függetlenül én is haladók a diploma felé remélhetőleg mihamarabb megszerzem 1x :B .Örülni fogok neki ha sikerül, de ez még nem bíztosíték egy jó állásra. Elkezdeni mindent nehéz , mindnekinek lentről kell kezdenie kivéve ha....van ismeretség és protekció és pénz, a tárgyi tudás sajnos csak harmadlagos/negyedleges tényező, persze ugye lehet egy sikeres milliós vállalkozást is vinni érettségivel, és akkor ki nem sz***a le, ki mit gondol rólam bárki....mikor ugymond pengetni kell, vagy valamit mondani mit tettél le, nicsak te mondhatód diploma nélkül is ezt és ezt.....

    Nagyon fontos olyat tanulj ami érdekel, mert anélkül nem tudód megtanulni vagyis az emberek nagy része nem.És ez igaz a munkára is. Amit Bog is írt, na kb az első 4-5 mondatban hirtelen magamra is ráismertem. :B ...És ez nem kitartás kérdése, ez 1 emberi jellemvonás, max. magadnak hazudhatsz és képet mutathatsz hogy érdekel...jujj mennyi ismerős haver ugrik be, csak azért jár ide meg oda, mert akkor protezsálják otthonról, ha.....Picit elbeszélgetve az egyénnel picit megismerve, persze ezek kibújnak, annak aki ért az ilyenekhez.(szerencsére én igen)

    "Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor az valószínűleg nem is igaz"--Logout 2014

  • D4rkm4n

    őstag

    válasz ALI_G #1 üzenetére

    Kiváncsi vagyok, hogy (ha eljutok odáig) mire megyek majd az állattenyésztő mérnöki diplomámmal. :F

    "If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

  • bazs

    aktív tag

    válasz Kobaljov #13 üzenetére

    Sokmindenben egyetértek veled, talán egy dologban nem, a szakképzés régi és jelenlegi megítélésében. Régen egy szakmunkást ''mesternek'' volt szokás szólítani és még ha részeges is volt egy részük, azért a munkájukat normálisan elvégezték. Manapság a szakmunkások ugyanannyit isznak és semmihez sem értenek. Például a sima asztalosmunkákat én is megcsinálom olyan minőségben mint egy átlag asztalos.
    Szóval, szerintem a szakmunkások megítélése romlott az utóbbi időben, de talán tényleg javulni fog.
    A diplomásoké egyértelműen romlott sajnos, főleg bizonyos iskolák diplomásaié...

    Pont most fogyott el...

  • Kobaljov

    senior tag

    válasz bazs #36 üzenetére

    Oké én arra gondoltam, hogy a társadalmi megítélésük amiatt nő, mert a társadalom (újra) felismeri, hogy nagyon fontos a munkájuk és hiány van belőlük, így komolyabb alternatívát jelenthet a szakképzés pályaválasztáskor mint eddig. A képzés minősége kapcsán én is ilyesmire gondoltam, amivel csak a saját környezetemben személyesen találkoztam: szakács aki a vizsgáján főzött először, vagy bolti eladó aki a nevét alig tudta leírni, de mégis kapott végzettséget. Gondolom itt is belejátszottak a gazdasági érdekek (kevés a jelentkező, ha még ezeket is kirúgjuk akkor bezárhatunk), illetve ehez a szakmai kontroll hiánya/asszisztálása. A(z állami) felsőoktatást sem véletlenül tartják sokan a belső működése alapján az utolsó szocialista nagyvállalatok egyikének. (de most persze, hogy lesz tandíj, rögtön lesz minőség is, Hiller Haver megmondta..)

  • róland

    veterán

    Még főiskolásként találkoztam azzal a szemlélettel, hogy ''akinek nincs diplomája az bunkó, s semmit se ér''. Hirtelen rá kellett kérdeznem, hogy a kedves hölgy el tudná-e vezetni a buszt Veszprémből Budapestre, betartva a menetidőt, mert szerencsétlen sofőrt titulálta bunkónak.

    Nemleges volt a válasz. Ennyit a diplomákról, s értékükről. (Amúgy épp a 3. diplomámért tanulok.)

    http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

  • bambano

    titán

    válasz DewiL #2 üzenetére

    Én meg lehet, néha a helyesírást értékelem túl...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz rudi #7 üzenetére

    Az a baj ezzel az egész diplomakérdéssel, hogy a 90-es években (második felében) politikusaink hasznosabbnak gondolták, ha bedugnak egy halom embert az egyetemekre, mint hogy meg kelljen mondani, hogy a valódi tényleges munkanélküliség ennyi meg annyi.
    Ennek a következő eredményei is lettek:
    - az egyetemek beleszakadtak a diákok özönébe. felvesznek egy halom embert, járatják, ameddig lehet és vagy kapnak diplomát, vagy nem. gyakori, hogy egy-egy szóróvizsgán kiszórják a felesleget. Mi 35-en kezdtük el az évfolyamot, kb. 32-en el is végeztük. a mostaniak ugyanezt az évfolyamot 120-160-an kezdik és 32-en végzik el. De minek???
    - az egyetemi tanárok minősége, a tanítás szintje, a tanárok türelme, beleérzőképessége romlik attól, hogy nem egy 20 fős csoportot oktat, hanem 6 30 főset. Így ha egy diák valami változtatást szeretne elérni (mert pl. rájön, hogy mégse neki való a szak), akkor a tanárok sokkal türelmetlenebbek és elutasítóbbak
    - egy halom mondvacsinált egyetem és képzés jött létre, egy halom olyan szak maradt fenn, amit régen ki kellett volna kukázni. Például minek nekünk bányamérnök képzés? Nem, nem dobjuk ki a szakot, hanem képzünk bányamérnök informatikust, aki informatikusnak nem lesz jó, bányát meg nem tudunk adni neki, hogy mérje. Ugyanígy, millió bölcsész szak van, jogásszal, közgazdásszal, marketing és kommunikációs szakemberrel meg Dunát lehet rekeszteni, közben elhelyezkedni nem tudnak, az már nagy dolog, ha nem kell fizetniük azért, hogy állást kapjanak.
    - ezek eredményeképpen sok olyan ember is diplomát kapott, akinek nem kellett volna és sok olyan állást is diplomához, meg csillagháborús követelményekhez kötnek, amit teljesen felesleges. Egy vállalat igazgatói irodájában a kávéfőzéssel meg a vendégek leültetésével foglalkozó titkárnőtől nem kellene elvárni a marketing kommunikációs diplomát. De el lehet, mert tele van a munkaerő piac munkanélküli diplomással, miért ne vegyen fel filléres fizetésért diplomást?
    - a tisztességes kétkezi munka megbecsülése meg a béka ... alatt van. Ebbe belejátszhat az is, hogy ha két azonos tudású, képességű osztálytárs közül az egyik elmegy rendes kétkezi szakmát tanulni, a másik meg végiggüriz egy tinglitangli diplomát (esetleg szülői segítséggel), akkor előfordul, hogy a diplomás lenézi a kétkezi munkást, pedig a melós egy jó szakember, neki meg van egy sajtpapírja.
    - ebből még nagy baj lesz, 10 év múlva nem lesz, aki megjavítsa a csapodat.

    Most meg mindenki panaszkodik, hogy esetleg vissza kellene fogni az adóforintok sajtpapírgyártásra való kifizetését. Hát vissza. Lett volna több munkanélküli, olcsóbban tudtak volna termelni akkoriban.

    A diploma egyébként szerintem arra való, hogy részletes, mély áttekintést adjon a szakról és a kapcsolódó ismeretekről, adjon egy rendes elméleti alapképzést az illetőnek. Például hogy a programozásban általában az ismert vezérlési szerkezeteket lehet használni, melyiknek mi az előnye, hogyan lehetne bizonyítani a helyességét, stb. Utána meg adott környezetbe kikerülve konkretizálnák, hogy na öreg, te tanultál programozáselméletből ciklust meg vezérlési szerkezeteket, ezt az általunk használt környezetben így vagy úgy kell előállítani. Vagy megtanítják egyetemen, hogy van olyan, hogy x.500 meg ilyenolyan elvi lehetőség arra, hogy felhasználókat adminisztrálj, utána meg egy mcse tanfolyamon elmondják, hogy te tudod elvben, mi az az x.500, akkor most megtanulod, hogy win2k3 szerveren ezt active directorynak hívják és így meg úgy kell használni.

    Fentiekből nyilván nem következik, hogy egy elméleti idealizált szöget tanítanak egyetemen és utána asztalos tanfolyamon megmutatják, hogy mi a valódi szög :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • lorcsi

    veterán

    igen, ezen gondolkodom mostanában én is nagyon sokat...
    van e egyáltalán értelme és mennyire kifizetődő... :F
    2002-ben kezdtem a műszakin, egyből a középiskola után. Színte mindenki már valamilyen egyetemről jött át ide vagy 2 éves szakmai akármi után folyatta a főiskolán(ergo a főiskolai tanulmányok felét tudták). sokan plusz pontokkal alig tudtak bekerülni -elmondásuk szerint, nekem hiába ment könnyen a bekerülés most nagyon szívok. Mára akikkel együtt kezdtem már végeztek ilyen-olyan munkahelyen tengetik az életüket.
    Nekem nem megy egy tárgy az istennek sem(2 részes), mára már ott tartok, hogy ha idén nem sikerünl b@szok az egész iskolára és felfüggesztem határozatlan időre, mert teljesen belefáradtam. Ebben az esetben elbasztam 5 évet a semmire :((
    Akik pedig a középsuli után egyből kerestek valmi melót mostanra stabil állásuk van. Azóta a keresetükből tudtak kocsit venni, van aki összeköltözött a csajával vagy elment nyáron üdülni stb...szóval élik az önnálló életüket fasza fizetéssel.
    Én meg ha kikerülök -jó esetben jövőre- kezdhetem ott ahol ők voltak 6 éve, annyi plusszal hogy lesz egy diplomám...mint annyi embernek manapság és kb. annyit érek majd vele, hogy kitörölhetem :((. A középsuliból jövőknek pedig van vagy 6 év tapasztalatuk, ezzel nem lehet versemyeznem -ok, a dilpomámmal (ha meglesz) nem is ua. állást pályázzuk meg, de akkor is jóval hátrébb érzem magam

  • tomhacks02

    újonc

    Üdv!

    Mostanában azon kapom magam, hogy nem tetszik nekem, ha az emberek sztereotípiákon vitatkoznak. Tulajdonképpen ez a téma is ilyen, bár ezzel nem a létjogosultságát akarom vitatni, csupán a véleményem kifejteni.
    ''...csak végigvergődtél négy-öt éven keresztül jónéhány vizsgán. Lehet, hogy csak a dekoltázsod miatt, de az sem megvetendő. Egy jó dekoltázs már félsiker.''
    Ez szerintem egyáltalán nincs így. Legalábbis nálunk: másodéves programozó vagyok. Egy nagyon kirívó esettől eltekintve a tudást osztályozzák, de azt kőkeményen. Ami pedig a végigvergődést illeti, mármint, hogy lesz-e haszna annak, hogy a padot koptatod éveken át: az a tanuláson túl akaraterőt is kíván. Minket arra akarnak megtanítani, hogy ne egyből a billentyűzetet verjük, hanem alaposan gondoljuk végig az egész programot, és csak utána üljünk gép elé. Bevallom, nem mindig sikerül betartani :) Viszont, ha kemény pénzek forognának kockán, biztosan mindig betartanám...
    ''Egy embert vettek fel.'' Nem kételkedem a hitelességedben Bog, de ez hogy lehet? A felsőoktatás nagyon komoly üzlet is. Hozzánk minden évben felvesznek 4-500 embert, mert kimondva-kimondatlanul szükség van a fejkvótára, de mindenki tudja, hogy évente nem fog ennyi ember diplomát kapni.
    ''Elmentem fizetős műszaki informatikára. Jött a makro és a mikro, nekem meg nem volt kedvem jószágokkal számolgatni. Otthagytam''. Sok olyan tárgy van, ami untatja az embert, tény. Szerintem esélyes, ha egy végzett programozó matematikai tudásának harmadát se fogja a gyakorlatban használni, mégis tanulni kell. De minden szakon vannak ilyen tárgyak, sőt... ki az, aki középiskolában minden tárgyat szeretett?
    ''Diplomás munkanélküliség'' Ez is sztereotípia azért. Van ilyen jelenség, persze, de nem törvényszerű, hogy az államvizsgáról egyből a Munkaügyi Hivatalba vigyen az utad. Aki slágerszakmát választ, annak ezzel is számolnia kell. Ami engem illet: úgy néz ki, programozóra egyelőre még van kereslet, viszont ebben a szakmában a ''szakmai gyakorlat'' lehet a banánhéj. A cégek legtöbbje legalább 1-2 év szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert keres...
    ''Nem hiszem, hogy mindenkinek diplomára van szüksége ahhoz, hogy boldogan, neadjisten jól éljen.'' Persze, hogy nem. Csak az emberekben nagyon benne van, hogy kell. Van egy pár ismerősöm, akinek kb. ez volt a motiváció... izzadtságban fetrengve összehoztak 4-6 kreditet első félévben. Ilyenkor vagy az van, hogy az ember belátja, hogy nem ide való (állítólag tőlünk a felvett elsőévesek negyede lelépett 1. félév után), vagy kirúgják (vannak erre szabályok: egy tárgyat 3x lehet felvenni, első 3 félév alatt 36 kreditet kell gyűjteni, stb.). Sok embertől hallhatod, amikor mesél az életéről, hogy volt egy kicsit ez, egy kicsit az... pont ezért, mert a felsőoktatásban kiesel, ha nem érdekel igazán a dolog, és nem küzdesz.
    Ami a tanárokat illeti (már, aki annak tanul), hát nem tudom... Én egy középiskolás tanáromban láttam csak azt a hatalmas lángot, hogy ''át akarom adni a tudást'' (de azt az embert mindenki bírta!), de az is lehet, hogy csak az oszály nem volt vevő általában az ilyesmire. Hallottam viszont olyan történetet az egyik legjobb tanáromtól, hogy ő csak egyetem 5. évben döntötte el, hogy tanár lesz... kicsit kiábrándító hallani.
    Én az egyetemi tanáraimmal kapcsolatban gondolkodtam el rajta, hogy aki doktor lesz, az nem biztos, hogy azért lesz az, mert szeret tanítani. Aki dr. lesz, az a tudományt szereti, és szerintem csak melléksen tanítania is kell. És ez akár a középsikolai tanárokra is igaz lehet. Ha a számítógép nem szól közbe az életemben, most tuti, hogy német-töri szakon lennék, azért mert az (is) érdekel, de nem biztos, hogy a feleletetés, és a karó-bevésés lenne az életcélom. Az meg más kérdés, hogy ilyen végzettéséggel valószínűleg nyelvtanár lettem volna.


    Bocs, kicsit hosszú lett a hsz... :)
    Tom.

  • Bog

    HÁZIGAZDA

    válasz tomhacks02 #42 üzenetére

    Üdv,

    azért csak egy embert vettek fel, mert kizárólag ő érte el a ponthatárt. A többiek alatta teljesítettek.

    A dekoltázs pedig nyilván nem a progmaton dominál. Hanem mondjuk ott, ahol sok a kikent pi... szóval hölgy. Jártam én fél évig humán erőforrás szakra is (muhaha), ott azért izgalmas volt a felhozatal. Agyilag is.

    Engem az OKJ-s képzésen is arra próbáltak nevelni, hogy előbb tervezd meg (Jackson-diagram, yeah), aztán programozd le. Persze, hogy nekem is az volt az első, hogy nekiültem csinálni szép menüt, aztán amikor tényleg működnie kellett volna a programnak, akkor bebuktam. :)

    Igen, van közeli ismerősöm aki Pécsett nyomja a jogot. Tisztelem a lányt az agyáért és a kitartásáért, évfolyamelső. Megérdemli, mert tanul, nagyon. Pedig dekoltázsilag is megoldhatná a dolgot... :)

    Bolondembernek: nem akart flame lenni. Valami másik fórumon épp a diplomáról vitatkoztak, és miután túl nagy lett volna a hozzászólásom, ezért megírtam inkább ide.

    Bog utazik a YouTube-on: https://goo.gl/J9p96u

  • shev7

    veterán

    válasz tomhacks02 #42 üzenetére

    ''Aki slágerszakmát választ, annak ezzel is számolnia kell. Ami engem illet: úgy néz ki, programozóra egyelőre még van kereslet, viszont ebben a szakmában a ''szakmai gyakorlat'' lehet a banánhéj. A cégek legtöbbje legalább 1-2 év szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert keres... ''

    Azert egyetem mellett is meg lehet szerezni az az 1-2 ev szakmai gyakorlatot. :)

    ''Gee, Brain, what do you want to do tonight?'' ''The same thing we do every night, Pinky: Try to take over the world!''

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz shev7 #44 üzenetére

    Meg lehet, bár a 2 év azért húzós. Ami nekem nagyon nem tetszik a magyar cégek hozzáállásában, hogy sokan úgy gondolják, hogy a hozzájuk dolgozni menő diáknak nem kell fizetést adni.

    A multkorában volt 1 hír a diplomások bérhelyzetéről az alföldön, ott nyilatkozott egy cégvezető, hogy bizony sok diplomásnak ingyen kell dolgoznia 1-2 évet, hogy az ''értékes'' szakmai tapasztalatokat megszerezze. Az ''érték'' a hír szerint havi bruttó átlag 125kHUF volt+sok helyen minimálbérre vannak bejelentve (és ez után kapnak majd nyugdíjat)... nevetséges. ([link])

    Én még szerencsésnek mondhattam volna magam, ha anno elfogadom az egyik ajánlatot a bme állásbörzén, 145k bruttóval a friss mérnöki diplomámra, 3/4ed év külföldi szakmai tapasztalattal. (persze több eszem volt, és nem fogadtam el:)))

    A TANDÍJ bevezetésével tovább árnyalódik a helyzet: eddig az egyetemista csak nyugdíj-szolgálati éveket veszített, pénzt nem túl sokat (sőt, h ügyes volt, azért el tudta tartani magát diákmelóból, ösztöndíjakból). Most, hogy diplomáig befizet az ember 1-1.5millió Ft-ot+kevesebb a diákkedvezmény, magasabbak a koliárak - így már erősen meggondolandó anyagi szempontból, hogy pl legyek asztalosmester, vízvezeték/villanyszerelő, technikus 19 éves koromra, vagy húzzak még rá 5-6 évet amellett, hogy lehet, h semmivel sem keresek többet.

    Emberileg csatlakozom az előttem szólókhoz: a papír nem minősíti senki jellemét - sajnos soxor még a tudását/ügyességét sem.


    [Szerkesztve]

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • bambano

    titán

    válasz t72killer #45 üzenetére

    Hogy van ezzel a nyugdíj szolgálati évvel? Én úgy tudom, hogy a bevonulásomtól kezdve az egyetemen végéig letöltött hat év is beszámít a nyugdíjba.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz bambano #46 üzenetére

    valamikor 98-2002 táján vezették be, hogy az egyetemi évek nem számítanak bele. Annak, aki azelőtt csinálta az egyetemet, beleszámítanak.

    Ráadásul tudtommal a PhD ideje sem számít már bele...

    [Szerkesztve]

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • aeroxr

    tag

    válasz Bog #43 üzenetére

    Hi!

    ''azért csak egy embert vettek fel, mert kizárólag ő érte el a ponthatárt. A többiek alatta teljesítettek'' :U

    Ez nem tudom mikor történt, de sztem ilyen nincs, mivel a jelentkezők közvetetten alakítják a ponthatárt.
    Tehát nem az intézmény találja ki a ponthatárt, hanem a felvételizők pontjai alapján állapítják meg.

    The truth is out there.

  • tomhacks02

    újonc

    válasz shev7 #44 üzenetére

    Igen, persze :)
    Akartam írni erről egy-két mondatot, csak már amúgy is hosszú lett a hsz-em. Nem azt mondom, hogy lehetetlen megszerezni a gyakorlatot. Levlistán egyfolytában jönnek a levelek neves cégek gyakornoki ajánlataival. Érdekelni érdekelne, de szerintem még nem rám várnak, még csak másodéves vagyok. Amúgy is, most épp azzal vagyok elfoglalva, hogy időben befejezzem a 3 évet, most még ez is húzós: köv. félévben 39 kreditet kell majd felvennem :)
    Negyedik, ötödik évben pedig szerintem fogok is jelentkezni gyakorlatra céghez.

    Bog: ott a pont: progmaton/proginfen tényleg nem sok a csaj. :D Viszont az a néhány csaj, aki van, legalább jól néz ki... leszámítva azt az apró tényezőt, hogy foglaltak :D


    Az, hogy egyből a kódolásnak esel-e neki, vagy tervezgetsz-e előtte, a feladat nehézségétől is függ. Ha csak egy maxkert kell csinálni 10 elemű tömbön, akkor fárasztás a stukirajzolás, stb. Viszont, ha már pl. egy gráfalgoritmust kell leprogramoznod (mostanában ilyenek a beadandóim), akkor tényleg nem árt végiggondolni, hogy mit, hol, merre. Spec. én végig szoktam gondolni, hogy mit csinálok, csak... néha becsúszik olyan terv is, amiről aztán kiderül, hogy papíron jól néz ki, csak egy az egyben nem lehet leprogramozni. :( Node az ilyenekből is tanul az ember ;)

  • Male

    nagyúr

    válasz t72killer #47 üzenetére

    Ebben a kezdési időpont számít? Tehát ha pl 2002-ben vezették be, és 2001-ben kezdtem, akkor nekem az 5 évem még beleszámít, vagy csak az első?

Új hozzászólás Aktív témák