Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tomhacks02

    újonc

    Üdv!

    Mostanában azon kapom magam, hogy nem tetszik nekem, ha az emberek sztereotípiákon vitatkoznak. Tulajdonképpen ez a téma is ilyen, bár ezzel nem a létjogosultságát akarom vitatni, csupán a véleményem kifejteni.
    ''...csak végigvergődtél négy-öt éven keresztül jónéhány vizsgán. Lehet, hogy csak a dekoltázsod miatt, de az sem megvetendő. Egy jó dekoltázs már félsiker.''
    Ez szerintem egyáltalán nincs így. Legalábbis nálunk: másodéves programozó vagyok. Egy nagyon kirívó esettől eltekintve a tudást osztályozzák, de azt kőkeményen. Ami pedig a végigvergődést illeti, mármint, hogy lesz-e haszna annak, hogy a padot koptatod éveken át: az a tanuláson túl akaraterőt is kíván. Minket arra akarnak megtanítani, hogy ne egyből a billentyűzetet verjük, hanem alaposan gondoljuk végig az egész programot, és csak utána üljünk gép elé. Bevallom, nem mindig sikerül betartani :) Viszont, ha kemény pénzek forognának kockán, biztosan mindig betartanám...
    ''Egy embert vettek fel.'' Nem kételkedem a hitelességedben Bog, de ez hogy lehet? A felsőoktatás nagyon komoly üzlet is. Hozzánk minden évben felvesznek 4-500 embert, mert kimondva-kimondatlanul szükség van a fejkvótára, de mindenki tudja, hogy évente nem fog ennyi ember diplomát kapni.
    ''Elmentem fizetős műszaki informatikára. Jött a makro és a mikro, nekem meg nem volt kedvem jószágokkal számolgatni. Otthagytam''. Sok olyan tárgy van, ami untatja az embert, tény. Szerintem esélyes, ha egy végzett programozó matematikai tudásának harmadát se fogja a gyakorlatban használni, mégis tanulni kell. De minden szakon vannak ilyen tárgyak, sőt... ki az, aki középiskolában minden tárgyat szeretett?
    ''Diplomás munkanélküliség'' Ez is sztereotípia azért. Van ilyen jelenség, persze, de nem törvényszerű, hogy az államvizsgáról egyből a Munkaügyi Hivatalba vigyen az utad. Aki slágerszakmát választ, annak ezzel is számolnia kell. Ami engem illet: úgy néz ki, programozóra egyelőre még van kereslet, viszont ebben a szakmában a ''szakmai gyakorlat'' lehet a banánhéj. A cégek legtöbbje legalább 1-2 év szakmai gyakorlattal rendelkező szakembert keres...
    ''Nem hiszem, hogy mindenkinek diplomára van szüksége ahhoz, hogy boldogan, neadjisten jól éljen.'' Persze, hogy nem. Csak az emberekben nagyon benne van, hogy kell. Van egy pár ismerősöm, akinek kb. ez volt a motiváció... izzadtságban fetrengve összehoztak 4-6 kreditet első félévben. Ilyenkor vagy az van, hogy az ember belátja, hogy nem ide való (állítólag tőlünk a felvett elsőévesek negyede lelépett 1. félév után), vagy kirúgják (vannak erre szabályok: egy tárgyat 3x lehet felvenni, első 3 félév alatt 36 kreditet kell gyűjteni, stb.). Sok embertől hallhatod, amikor mesél az életéről, hogy volt egy kicsit ez, egy kicsit az... pont ezért, mert a felsőoktatásban kiesel, ha nem érdekel igazán a dolog, és nem küzdesz.
    Ami a tanárokat illeti (már, aki annak tanul), hát nem tudom... Én egy középiskolás tanáromban láttam csak azt a hatalmas lángot, hogy ''át akarom adni a tudást'' (de azt az embert mindenki bírta!), de az is lehet, hogy csak az oszály nem volt vevő általában az ilyesmire. Hallottam viszont olyan történetet az egyik legjobb tanáromtól, hogy ő csak egyetem 5. évben döntötte el, hogy tanár lesz... kicsit kiábrándító hallani.
    Én az egyetemi tanáraimmal kapcsolatban gondolkodtam el rajta, hogy aki doktor lesz, az nem biztos, hogy azért lesz az, mert szeret tanítani. Aki dr. lesz, az a tudományt szereti, és szerintem csak melléksen tanítania is kell. És ez akár a középsikolai tanárokra is igaz lehet. Ha a számítógép nem szól közbe az életemben, most tuti, hogy német-töri szakon lennék, azért mert az (is) érdekel, de nem biztos, hogy a feleletetés, és a karó-bevésés lenne az életcélom. Az meg más kérdés, hogy ilyen végzettéséggel valószínűleg nyelvtanár lettem volna.


    Bocs, kicsit hosszú lett a hsz... :)
    Tom.

  • tomhacks02

    újonc

    válasz shev7 #44 üzenetére

    Igen, persze :)
    Akartam írni erről egy-két mondatot, csak már amúgy is hosszú lett a hsz-em. Nem azt mondom, hogy lehetetlen megszerezni a gyakorlatot. Levlistán egyfolytában jönnek a levelek neves cégek gyakornoki ajánlataival. Érdekelni érdekelne, de szerintem még nem rám várnak, még csak másodéves vagyok. Amúgy is, most épp azzal vagyok elfoglalva, hogy időben befejezzem a 3 évet, most még ez is húzós: köv. félévben 39 kreditet kell majd felvennem :)
    Negyedik, ötödik évben pedig szerintem fogok is jelentkezni gyakorlatra céghez.

    Bog: ott a pont: progmaton/proginfen tényleg nem sok a csaj. :D Viszont az a néhány csaj, aki van, legalább jól néz ki... leszámítva azt az apró tényezőt, hogy foglaltak :D


    Az, hogy egyből a kódolásnak esel-e neki, vagy tervezgetsz-e előtte, a feladat nehézségétől is függ. Ha csak egy maxkert kell csinálni 10 elemű tömbön, akkor fárasztás a stukirajzolás, stb. Viszont, ha már pl. egy gráfalgoritmust kell leprogramoznod (mostanában ilyenek a beadandóim), akkor tényleg nem árt végiggondolni, hogy mit, hol, merre. Spec. én végig szoktam gondolni, hogy mit csinálok, csak... néha becsúszik olyan terv is, amiről aztán kiderül, hogy papíron jól néz ki, csak egy az egyben nem lehet leprogramozni. :( Node az ilyenekből is tanul az ember ;)

Új hozzászólás Aktív témák