Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz vicze #9 üzenetére

    azért nem árt különböző nézőpontokból is vizsgálni a helyzetet:

    Kína történelmét sokáig az egymást gyilkolászó hordák jellemezték. Az, hogy egy vezetés alatt sikerült egyesíteniük, elkerülték a nyugati hatalmak gyarmatosító szándékait, azért nem semmi. Vannak súlyos és véres foltok a történelmében, amelyre a maiak sem büszkék. Erre egyik példa a kábítószer ellenességük.

    Kína erejének alapja az egy kézben lévő vezetés. Ha hirtelen mindenki bármit megtehetne és midnen etnikum el akarna szakadni, önállóságot és külön elbírásált akarna, akkor szilánkokra robbanna az ország. Persze ennek más nagyhatalmak örülnének.

    Egy részről valóban szomorú, hogy a múltban vérrel folytották el az elszakadni vágyókat, de más szemszögből viszont az országuk szétszaggatását követelő szélsőséges mozgalmak közt csapnak szét.

    Ha megnézed oroszországot, hogy az autonómiát akaró területeken hogyan folytották vérbe az aktivitást (csecsenföld, grúzia) vagy hogyan foglaltak el már nem hozzájuk tartozó területeket (ukrajna), akkor ahhoz képest egész szolídak mostanában a kínaiak.

    Ha megnézed, hogy az usa hogyan érvényesiti az érdekeit külföldi területeken (afganisztán, egyiptom, szíria, irak, vietnám, korea, kuba....) és a saját állampolgáraikat is elhurcolhatják, ha ráfogják a terrorizmus gyanúját, törvénytelen börtönökbe, külföldi kínvallató táborokba, akkor ehhez képest sem meredekebb kína.

    A szürke, semmivel sem foglalkozó, átlagembernek kb mindegy melyikben él. Ha pedig az országban uralkodó rendszer ellen tevékenykedik, akkor mindenütt számíthat a meghurcolásra.

    Nem az számít, hogy minek hívják az államformát, hanem az, hogy a lakossággal szemben hogyan viselkedik a vezetés. Abban pedig a modern kína semmivel sem tűnik szélsőségesebbnek, mint bármelyik más nagyhatalom. Az hogy demokratikusan vagy diktatúrában verik be a fejedet az teljesen mindegy, hisz a vezetés utasítását követik mindkét helyen.

    Az, hogy melyik államforma keret hatékonyabb az irányításra, az csak kultúrális kérdés. Nyugaton azt szabad, amit engednek. Keleten pedig az tilos, amit tiltanak.

Új hozzászólás Aktív témák