Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Nagy Gábor

    tag

    Nem egy rossz darab a 3.5-ös, de maradtak benne még bugok.

    Van egy momentán 170 oldalas kéziratom egy ODT fájlban, 189 sorszámozott, képaláírásokkal ellátott ábrával, amit bővítenem kell és csiszolgatni. Ez pedig nem mindig egyszerű.

    Az egy dolog, hogy a telepítéshez előbb uninstallálnom kellett a korábbi LO csomagot, erre figyelmeztettek is, de amíg a korábbi kiadásban pár kattintással (Beszúrás/Kereszthivatkozás/ábra /képaláírás kiválasztása/sorszám) az ábrákra, fejezetcímekre, oldalakra mutató kereszthivatkozásokat szúrhattam be, addig a 3.5-össel nem látom a korábban felvett ábrafeliratokat, és pillanatnyilag nem tudok kereszthivatkozást készíteni a képaláírásaimhoz.

    A korábbi kereszthivatkozások továbbra is élnek, csak újat nem tudok felvinni.
    Talán a 3.5.1-es vagy újabb javító változatokban megoldják. Addig reménykedem, és írok. A szöveg (és benne a hivatkozások) véglegesítése pedig manuálisan fog történni, ha addig ki nem javítják.

    Ha valaki tud rá megoldást, kérem, írjon!

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz hackeeeee #24 üzenetére

    Kérdezed:

    Kérdés. LO Writer-ben, az oldalbeállításokat, hol találom meg? Tehát, margók, stb stb.
    A pilótavizsgás megoldás: Formátum/Oldalak

    Tehát, inkább OO, vagy inkább LO?
    Ha a használhatót értékeled, akkor egyértelműen LO!!!

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz anulu #27 üzenetére

    A Ribbonos rendszerről való véleményeddel részben egyetértek. Sok minden egyszerűbb vele, de ha itt is úgy vezetnék be, mint a M$-nál, azaz a korábbi, menüs lehetőségek megszüntetésével, akkor rajtam törne ki a sikítófrász, és nagy ívben dobnám ki a programot.

    A nyílt forrású fejlesztések ugyanis - számomra - két dologról szólnak: a jobbításról és a választás szabadságáról. Engedjék meg nekem, hogy azt is használhassam, amit az elmúlt huszonX évben megszoktam.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz joghurt #23 üzenetére

    Írod:
    Azt a ribbon-szerű baromságot jól teszik, hogy hanyagolják, különösen a mai 16:9-es laptopokon. Kolléga MSO 2010-et használ, és a képernyőjének kevesebb mint 2/3-a használható szövegírásra. Vízszintesen meg a fél képernyője üres.

    Egyetértek. Sokkal jobb lenne, ha a Ribbon, vagy annak utóda oldalra is felkenhető lenne, mint a Win7-ben a Start menü. Ez még kifejezetten előnyös is lenne a mai széles monitorokon.

    Mellesleg ezt nem is én találtam ki. Ha valaki veszi a fáradságot, majd letölti (innen), telepíti és kipróbálja az IBM Lotus Symphony 3.01 csomagot - magyar kiadása is van!!! -, az látja miről beszélek.

    Ha nem akartok feleslegesen telepítgetni egy majd 300 MB-os csomagot, akkor nézzétek meg a screenshot gyűjteményt itt

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz anulu #36 üzenetére

    IMB vicc. De működik.

    Én sem akarok választani 5-10 irodai csomag közül, nekem ugyanis jó, hogy 2-3 rendszert használok párhuzamosan. Egyiket erre, a másikat arra, amíg meg nem találom az "igazit".

    Ellenben szinte naponta keresnek meg olyan kérdésekkel, hogy melyiket válasszam? És választ, érdemi választ is várnak, elfogadható és hiteles magyarázatokkal. Ezért mindegyiket ismernem kell... Megszívtam.

    Ha a környezet M$ (nem az oprendszer, hanem azok a partnerek, akikkel doksikat cserél az ember napi jelleggel), sajnos jó az esélye, hogy a M$ megoldását vagyok kénytelen ajánlani, főleg, ha a kuncsaft a munkahelyén is azt kapja.

    Ha olcsó alternatíva kell, és az emberem még az eszét is hajlandó használni, akkor LO, a MultiRáció EuroOffice csomagja (a kiegészítések miatt!), vagy éppen az IBM Lotus Symphony?

    Tudod: kinek a pap, kinek a papné. Egyszerűbb munkákhoz remek ez is, ha nem ütközöm a korlátaiba.

    [ Szerkesztve ]

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz hackeeeee #30 üzenetére

    Szia hackeeeee!

    Most találtam egy kis időt, hogy egy működő gépen nézzek utána a kérdésednek. Írod:

    Vízjelről jut eszembe... Arra van valami egyszerű megoldás? Vagy csak az van, hogy artként kell betenni a képet, és háttérbe kell küldeni?

    Megint egy pilótavizsgás feladat:
    Formátum/Oldal
    Itt a beállítópanel Háttér lapján a Típus mezőben alapértelmezettként megjelenő Színt lecseréled Kép-re, megadod a kép lelőhelyét a Tallózás gombról indulva, és beállítod, hol és hogyan helyezze el azt a program az oldalon vízjelként, minden szöveg és egyéb objektum alatt.

    Ennyi.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz #16820480 #48 üzenetére

    írod:
    felraktam én is, eddig tetszik. csak remélem ezen túl már nem kell majd leszedni az előző verziót.
    A kiadási infókban írják, hogy a közvetlen megelőző LO kiadásra (v3.4.5) rátelepíthető. EZt próbáltam is, és ment. AZ ezt megelőző LO verziók esetén előbb uninstallálni kell a régit.
    For Windows users that have LibreOffice prior to version 3.4.5 installed, either uninstall that beforehand, or upgrade to 3.4.5. Otherwise, the upgrade to 3.5.0 may fail.

    Írod még:
    az is egy elég idióta szokás, hogy a lokalizációs beállításokból szedi automatikusan a nyelvet, és nem lehet választani. azért, mert magyar lokalizációt használok, még nem feltétlenül magyarul szeretném használni a szoftvereket.
    Ha nem magyart akarsz, akkor letöltéskor [itt] itt választatsz olyan nyelvet, amit akarsz. Az a letöltő Weboldalak agresszíven segítő viselkedése miatt van, hogy ha magyar beállításaid vannak, akkor helyből a magyar változatot tolják az arcodba.

    [ Szerkesztve ]

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz attila9988 #52 üzenetére

    Írod:
    Atya ég!!! Én ilyet biztos hogy nem *office -os cuccban csinálnék. Igazi mazochista lehetsz..
    Lehet benne valami...

    De ha szövegszerkesztésről írok, ugyan miben írjam? Excelben?

    Normális esetben, ha nem sürget az idő, akkor megírom a szöveget akár egy TextPadban, vagy bármi, a NotePad-nál többet tudó texteditorban, elhelyezem TAG-jaimat (<kép 1 ide>, <kép 1 aláírás> stb.), elkészítem, felcicomázom a képeket, majd a végén beöntöm valami kiadványkészítésre is alkalmas progiba. Ami lehet akár a Word, a Writer vagy a Scribus, vagy bármi.

    Most azonban sietek, márciusra be kell fejeznem, így a szövegírással párhuzamosan a tördelést is el kell végeznem.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz #16820480 #58 üzenetére

    Bocs a késésért, de csak most jutottam hozzá, hogy érdemben foglalkozhassam felvetéseiddel. Írod:
    azt mondta folyton, hogy lépjen ki az összes LO alkalmazásból, pedig nem futott semmi. de mindegy, egyszer kibírom, csak már nagyon hozzászoktam a jóhoz, hogy linux alatt jönnek a repóból a frissítések, és nem kell így kézzel eltávolítani meg feltenni.

    Magam is türelmetlen vagyok, amikor egy telepítő feleslegesen pepecsel, vagy nem megy végig. A kiadási megjegyzéseknél - igaz angolul - azonban írják a fejlesztők, hogy ismerik a pillanatnyi korlátokat (nevezetesen, hogy a frissítő telepítés csak a legutolsó változatot kezeli). Azt is írják, hogy már dolgoznak egy olyan upgrade rendszeren, amit Linux alatt megszoktál, és ami számomra is szimpatikus: töltse le automatikusan a frissítéseket, ha lehet a háttérben, és ne akadályozza lassításokkal a napi munkát.

    S hogy nem futott semmi... :N :N Biztos, hogy az előzőleg használt változatnál letiltottad a LO gyorsindítót? A frissítő progi jelenleg még nem olyan intelligens, hogy ezt automatice kilője. Majd lesz. Nálam még a Total Commandert is lekapcsoltatta a telepítő, mintha annak bármihez is köze lett volna a LO 3.5.0 telepítése során. Majd ezt is kinövi...

    Szóval csak bízzunk istenben, de azért tartsuk szárazon a puskaport! (ezt valami nagy ember mondhatta Ánglius országban annó...) :DD :DD

    A lokalizációs problémádhoz nincs mit hozzátennem. Talán érdemes lenne jelezni az OpenScope.org magyar nyelvű üzeneteket (is) fogadó hibabejelentő oldalán. Volt már pár dolog, amit kijavítottak, miután itt jelezték a problémát.

    Egyelőre ennyi. Olvasok tovább.... :)) :))

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz attila9988 #59 üzenetére

    Kedves attila9988!

    Köszi az ötleteket és a tanácsokat. Közép, sőt hosszabb távon meg is fogadom, most viszont nem egészen két hetem van a befejezésig, és közben minimum 4 gépen kell felváltva dolgoznom (asztali gépem, netbook-om, ha utazom vagy külsős helyen vagyok, irodai gépem és a laborgépem). Ezeken adott programok vannak, nem érek rá új progikat telepíteni és szinkronizálni. Elég, ha a szerkesztett fájlt (és a biztonság kedvéért külön a hozzá tartozó képfájlokat is) pendrive-on hurcolászom magammal.

    Írod: Ha megvan a nyers szöveg, meg tudom neked mutatni mit lehetne kezdeni vele.
    Adj egy fejezetet pár darab ábrával, és írok hozzá egy alapot. Utána abba bele copypaste -zed a maradékot, és meglátod mi lesz belőle.

    Köszi, szívesen élnék a lehetőséggel, mert nem ez az utolsó könyv, amit meg kell írnom. Legalább két másikat is meg kell írnom még az idén...

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz bambano #76 üzenetére

    Írod: normális helyen linuxon sincs automatikus frissítés, meg windows alatt sem.

    Részben egyetértek. Windows alatt TUDOM, hogy életveszélyes lehet az automatikus frissítések bekapcsolva hagyása. Épp ezért nálam az megy, hogy válogatok, mit frissítsen, és mit ne, és mikor.

    Linux alatt azonban nincs akkora üzemeltetési gyakorlatom, s bár tudom, hogy ott is hasonló törvényszerűségek működnek, azaz az automatikus frissítésekkel harakirit követhetek el, figyelembe kell venni azt is, amit levelezőtársunk írt: már nagyon hozzászoktam a jóhoz, hogy linux alatt jönnek a repóból a frissítések, és nem kell így kézzel eltávolítani meg feltenni.

    Ha erre van igény, ki kell és ki fogják szolgálni. Függetlenül attól, milyen kockázatokkal jár. Majd az érintett lesz szíves sajátfejűleg mérlegelni...

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz bambano #78 üzenetére

    Tévedsz.
    Wordben és Writerben egyaránt belőtt saját stílusokat használok a szövegekhez:
    Címsor1
    Címsor2
    Címsor3
    Címsor4
    első sor
    törzsszöveg
    bigyós felsorolás
    lábjegyzet
    képaláírás

    Emellett be vannak lőve a margók, az élőfej és élőláb, meg ami kell.

    Ha egyforma méretű ábrák lennének, egy 300 oldalasra tervezett anyaggal 20 perc alatt meglennék, mert lassan gépelek és birkózom az egérrel.

    Miért is lenne ez alkalmatlan?

    Ha épp nincs az a gond, ami pillanatnyilag problémát okoz, hogy a LO Writer 3.5.0 nem képes kereszthivatkozásokat létrehozni a szövegben, amelyek a kívánt képaláírásokra mutatnak, akkor további egy óra alatt a teljes szövegben elvégzem a helyesírás ellenőrzés, és a kereszthivatkozások (ugró helyek) elhelyezését.

    Szóval egyaránt vannak 2 cm és 13 cm széles képeim, amelyekkel bohóckodni kell, hogy ne legyen túl ronda, és értelme legyen ott, ahova kerül. Ez a nehéz, nem a további technikai részletek. Tehát valóban itt bukom el a dolgot, mert tornáztatni kell írás közben a kis szürkéket. Ebben nem sok szerepe van annak, hogy a szöveget VI-ben írom, Wordben, Writerben, vagy akár Latex-ben.

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz bambano #82 üzenetére

    Írod:
    nem tévedek, egy normális világban a tördelés nem a szerző feladata. vagy van tipográfiai szakképzettséged is? Mifelénk valahogy a nyomdás nem ír matek szakcikket, a docens meg nem áll le nyomdászkodni, mert egyiknek sem az a feladata és nem abban van gyakorlata.

    Szerinted ez egy normális világ?

    1990 óta mintegy 15 könyvem jelent meg. Az elsőre még előre fizettek, ma már csak utólag némi royalty-t, ha egyáltalán a kiadó be tudja hajtani a boltokon a kiszállított kötetek árát. Ha nem egy-két év múlva akarok pénzhez jutni, magamnak kell a tördelést elvégeznem. Ezt ugyanis már átvételkor fizetik. És nevetni fogsz, eléri a szerzői honor majd 1-3-át az első 2000 kötetre számítva. Ez nem elmélet, ez sajna a gyakorlat. És az is, hogy amíg egy (informatikai) szakkönyv árából 7-8% a szerzői honor, addig a könyvesbolt az árból minimum 30-40 levesz saját hasznára csak azért, hogy kiteszik a polcra. Ez alatt szóba se állnak a kiadóval.

    Van könyvem, aminek most a második kiadása fogyogat (az első 2000 két év alatt elkelt!), és félévnyi kemény munkáért kaptam negyedéves részletekben a mai napig összesen úgy 300 ezer forintot, amiből még adóznom is kellett. (a tördelésért egy százast kaptam!) Mellesleg a kötetet több egyetemen és főiskolán kötelező vagy ajánlott irodalomként tüntetik fel a szaktárgyak tematikáiban, tehát van benne munka. Szerinted egy normális világban ez ennyit érdemelne?

    Én momentán főiskolai docens vagyok, és igenis nekiállok nyomdászkodni, mert rákényszerülök. Gyorsabb, olcsóbb (én kapom érte a zsozsót), és úgy néz ki végül az anyag, ahogy elterveztem. Volt a kezemben egy kedves kollégának (Szappanos Gábor) könyve. Zseniálisan írta meg és szerkesztette. De a tördelő cég, akinek kiadták, olvashatatlanná silányította. Gyatra ábrák, belejavítottak feleslegesen a szövegbe, olvashatatlan kialakítás stb. Kontár munka egy "tanult" tördelőtől.

    Gyakorlatom pedig van, mert korábban a CHIP-nél 2002-ben tördelő híján eleinte magunk tördeltük saját és szerkesztett cikkeinket, írásainkat. Jó 10 évnyi lapszerkesztői gyakorlattal a hátam mögött azért nem vagyok nyeretlen kétéves.

    Egy gyakorlott és tanult tördelő biztosan gyorsabban dolgozik nálam, és szebb nyomtatási képet alakíthat ki, de hol találok olyat, aki mindent ingyen megcsinál nekem? És időre? Sőt még pénzt is ad azért, hogy dolgozhat. Sajnos ma itt tartunk. De ha tudsz jobbat, én nyitott vagyok... :R :R

    dr. Nagy Gábor

  • Nagy Gábor

    tag

    válasz cadeyrn #84 üzenetére

    Irod:
    @Nagy Gábor: dropbox. Egy file, egy helyen, sok géppel. Pont erre van a cloud computing.

    Nem erre van szükségem. A limit a csuklómnál kezdődik. Adott sebességgel tudok gépelni (lassan), és folyamatosan ki is szoktam próbálni, hogy úgy van-e minden, ahogy leírom.

    Szóval nem a tárhely a gond. Az egy termetesebb pendrive-val meg is oldható. Momentán 8 GB kb 2500 friccs az Auchanban, ha épp akcióznak. Ami ebbe nem fér bele, azt ki kell dobni a kéziratból.

    dr. Nagy Gábor

Új hozzászólás Aktív témák