Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • oO7

    őstag

    válasz Konzol #324 üzenetére

    csak egy apróságra reagálnék mert látom ezt nehezen emészti meg mindenki:
    "Azt mondani, hogy egy adott gyártó direkt Windowsra tervezett volna egy hardver összeállítást az nagyképűség"
    Részben igazad van részben pedig igenis lehet azt mondani hogy az adott gyártó direkt windows-ra hegyezte ki a hardvert (és akkor ebben a kifejezésben már tán benne is van amire én gondolok). Szóval teszem azt win7 -hez csináltak olyan driverket és szoftvereket amivel kihozható az optimális teljesítmény a gépből, az optimális fogyasztás (akku idő), a spéci funkciók (teszem azt akár egy "egyszerű" multi touchos touchpad vagy valamilyen GPS vagy accelerometer vagy egy extrább hangkártya, stb stb)... a lényeg hogy a teljes funkcionalitást CSAK windows alól fogja tudni elérni a user...

    amúgy pedig apple gépre next-next-finsih módszerrel lehet windows-t / linux-ot telepíteni probléma nélkül... legálisan
    és ha jóltudom osx is felrakható bármilyen gépre csak az már nem legális

    [ Szerkesztve ]

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Konzol #542 üzenetére

    Senkinek sem tartanak fegyvert a fejéhez a vásárlásnál, azért ezt szögezzük le. Van egy pár százaléknyi/ezreléknyi vásárló, akinek a jelenlegi kínálat nem teljesen felel meg. Számukra van egy kiskapu a szoftver licencében, erről beszélünk most szerintem.

    "csomóan megvették többször is fölöslegesen, így én akár illegálisan is használhatom"
    Ezt ugye te sem gondolod komolyan...
    Arról nem is beszélve, hogy neked jelen pillanatban a számítógépgyártók kínálatával van problémád, de az illegális használattal a szoftvergyártónak okoznál kárt. Arra most ne térjünk ki, hogy drága vagy olcsó az adott szoftver: nyilván pont annyi az ára, amennyiért még megveszik, azaz a legnagyobb profitot tudják elérni vele. Nem kötelező ezt használni, hála istennek van alternatíva, de ha használod, akkor kénytelen vagy elfogadni az árát is (feltéve, ha "jogkövető" vagy)

    A gyártók nem lopnak meg senkit. Akkor mondhatnád ezt esetleg ha megtévesztenének a vásárlás során, de itt erről nincs szó.

    [ Szerkesztve ]

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Konzol #546 üzenetére

    "A licenc alapvetően arról szól, hogy tetszik, nem tetszik nem kapsz mást, mert előbb-utóbb ránk kényszerülsz. Aztán mikor valaki nemet mond a sarcra, akkor jön a "Jaaa, mi azt nem úgy gondoltuk, és amúgy is, a boltban 100 peták, de mi csak 5-öt adunk vissza, mert sok vele a dolog, és egyébként is... "

    A licencgyártónak ehhez a dologhoz annyi köze van, hogy kínál a gépgyártókak egy OEM-nek nevezett konstrukciót. Ez jóval kevesebbe kerül, mint bármely más megoldás, cserébe megkötések vannak.
    Továbbra is azt mondom, hogy csak hangulatkeltés a "sarc", "Windows adó", "M$ winfos" kifejezések dobálgatása. Van alternatívája a termékeknek, ráadásul akár ingyenes is.

    A licenc árát a hw gyártótól fogod viszakapni (ha egyáltalán :) ), ő pedig nem fog töbet adni neked, mint amennyit ő is fizetett érte. Ez pedig - az általa lekötött mennyiség miatt - jóval kevesebb, mint amennyiért te a boltban megvennéd. A probléma ott van, hogy ezt a bizonoyos öszeget nem ismerjük, hiszen a gép árát nem bontják szét a szoftverkomponensek szintjéig, így legfeljebb tippelni tudsz két hasonló fizikai felépítésű, de különböző oprendszerű gép áraiból. Én ez alapján azt mondom, hogy vastagon keresnek a licencen a hw gyártók.... :D

    Szerintem a megoldás az lehet, hogy kötelező nyilvánosságra hozni az extra dolgok árait (oprendszer, táska,...stb), illetve kidolgozni egy megoldást a vásárlástól elálló ügyfelek részére (pld egy űrlap kitöltése és egy szervizlátogatás, ahol letakarítják a gépről a nem aktivált OEM matricát, szoftvert).

    [ Szerkesztve ]

  • Morden24

    nagyúr

    válasz Konzol #546 üzenetére

    a boltban 100 peták, de mi csak 5-öt adunk vissza

    Tényleg él még a földön olyan ember, aki az OEM-ek per darab OS-költségét (és ezzel együtt a visszatérítendő összeget) úgy akarja kiszámolni, hogy megnéz egy magyar bolti árat?
    Gyerekek, ne már, komolyan... nőjünk már fel.

    Sectumsempra - For Enemies

  • cucka

    addikt

    válasz Konzol #556 üzenetére

    Az eddigi bírósági döntések szerintem azt mutatják, hogy ellentétben az EULA-ban leírtakkal az oprendszer nem tekinthető a számítógép elválaszthatatlan részének, hanem kapcsolt árunak.
    Melyik bírósági döntés mutatta ezt?
    Amiről itt szó van, hogy attól, mert megveszel egy gépet X gyártótól, senki sem kötelezhet arra, hogy elfogadd a Microsoft EULA-ját. Ezért írták bele az EULA-ba a pénzvisszatérítést.

    Az, hogy az oprendszer kapcsolt áru-e vagy sem, nem egyértelmű. Operációs rendszer nélkül a számítógép nem használható, tehát az operációs rendszer a számítógép része. A zavart az okozza, hogy más esetektől eltérően itt több operációs rendszer közül is választhatsz. (Zenelejátszónál, televíziónál, mobiltelefonnál, konzolnál fel sem merül, hogy kapcsolt áru lenne, pedig az egyetlen különbség, hogy ott csak egy fajta operációs rendszer létezik az adott hardverre). Nem attól lesz valami kapcsolt áru, hogy van-e lehetőséged lecserélni más típusúra/fajtájúra.
    Kapcsolt áru az, amikor a tévéshop-ban árult késkészlet mellé konyhai ollót, élezőt, receptkönyvet, tököm tudja mit adnak. (Ezért is reklámozzák ezeket úgy, hogy ajándékba kapod)

    Ez nagyjából logikus is, mert ilyen esetekben - lásd jogvédők - simán a kiskereskedelmi árral számolnak. Mindenki magasról tesz arra, mennyiért szerezte be a licenszet valójában a hw gyártója.
    Igazából az igazságos az, ha annyit kapsz vissza, amennyivel drágította a gép árát az OEM Windows.
    Hogy a jogvédők hogy számolnak, az más kérdés. Igen, rosszul számolnak. Na és? Az egy másik megoldásra váró probléma.

    Ezzel egyenértékű, hogy gyárilag ugyan ráteszik, de ha nem fogadom el a licensz feltételeket akkor nyom nélkül legyalulja magát, ha elfogadom akkor a kereskedő ad ragacsot, kódot, fittyfenét, és a számla összegét megnöveli egy megfelelő összeggel.
    A jelenlegi rendszer a piaci állapotokat tükrözi.
    Ha a felhasználók jelentős része (mondjuk 20-30%) nem igényelné az operációs rendszert, akkor a kereskedők érdeke lenne, hogy egy ehhez hasonló, bonyolultabb, de igazságosabb rendszert üzemeltessenek.
    Mivel maga a probléma is csak a felhasználók marginális kisebbségét érinti, ezért jó és működőképes a jelenlegi rendszer.

    [ Szerkesztve ]

  • cucka

    addikt

    válasz Konzol #560 üzenetére

    Csak nem adják vissza, vagy csak rendkívül bonyolultan, nehézkesen, ergó kénytelen vagy elfogadni, ha kell a vas.
    Igen, ezért is írtam korábban, hogy az oprendszer árának visszatérítése a normális ügymenet része kell legyen. A jelenlegi helyzet zavaros, a gyártó és az árusító hely belátására van bízva, ezen kell változtatni.

    Szó sincs róla. Az egy egységcsomag.
    Igen, világos. Nem is állítottam egy szóval sem, hogy az Apple gépeknél fennállna ez a probléma, leginkább azért, mert nem lett volna igaz :)

    És akkor nyilvánosságra kellene hozni az esetleges beszállítói szerződéseit az MS-nek. Biztos érdekes dolgok derülnének ki.
    Szinte minden gyártónak van legalább egy olyan konfigurációja, amit egyaránt meg lehet vásárolni Windows-al és egyéb ingyenes oprendszerrel. A kettő közötti árkülönbség mondjuk megfelelő alap lehet a visszatérítésre. (Pl. netbook-oknál a WinXP ára így párezer forint, normál laptopnál a Vista/7 ára 10-15 ezer körül alakul)

    Lófüttyöt jó! Senkinek nem jó! Még magának az MS-nek sem jó, a HW gyártóknak sem jó, a fogyasztóknak pedig végleg nem jó.
    Kérdés, hogy mi jó a fogyasztónak. Ha onnan nézed, hogy a fogyasztó egy működőképes terméket szeretne vásárolni, akkor az OEM Windows előnyös a fogyasztónak. Te tudod, hogy vannak alternatívák, én is tudom, a felhasználók nem tudják, mi több, nem is érdekli őket.
    Ha onnan nézed, hogy az iparágnak hosszú távon kedvezne-e, ha minden felhasználónak kötelező módon választania kéne a telepítendő oprendszerek közül, akkor nem tudom, jó-e. Nyilván, esélyt adna arra, hogy a desktop os-ek piaca többszereplőssé váljon, ugyanakkor a felhasználókat nem lehet minden áron olyan döntéshelyzetbe hozni, amit nem értenek, nem érdekli őket.
    Te el tudod dönteni, hogy milyen operációs rendszert használj, én is el tudom dönteni, édesanyám viszont nem tudna meghozni egy ilyen döntést, már önmagában a kérdést sem értené.

  • cucka

    addikt

    válasz Konzol #563 üzenetére

    Tévedésben vagy! Az OS csak azért viselkedik - szerintem - kapcsolt áruként, mert egy harmadik céggel feltételeit is el kell fogadnom és meg kell vennem a termékét
    Az árukapcsolás egy elég pontosan definiált gazdasági fogalom, tehát nem túlzottan érdekes, hogy a te személyes véleményed szerint mit jelent. Ennek a fogalomnak semmi köze ahhoz, hogy van-e harmadik cég vagy sem az adott helyzetben.

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Konzol #564 üzenetére

    #562:
    Szerinted ha egy Apple-t veszel, ott nincsenek felhasználói feltételek/korlátozások pld. az
    oprendszerre? A MS tök rendes :), hogy még egyszer figyelmeztet, nem pedig azt mondja, hogy "ott volt a csomagásban, aki nem olvasta el az vessen magára".
    Szerintem felesleges lovagolni az EULA elfogadásán, hiszen pont ez teremti meg a lehetőségét az ár viszakérésének.

    A 10-15e különbséget a legaljára, pld Home Basicre oprendszerre értettem. Én eddig úgy vettem észre, hogy a géppel vásárolt Windows esetében a felár valamivel kevesebb, mintha külön vennénk OEM-t, tehát az ún "telepítési költség"-nek nem látom nyomát az árban. Hacsak ott nem, hogy a gyártó lényegesen olcsóbban veszi tízezerszámra, mint te vagy én egyesével. Erre írtam én, hogy jó vastag profitja van ezen szerintem, de ha neked úgy jobban tetszik, akkor legyen kis profit+meg nem nevezett telpítési kts.

    Most mennem kell, majd folytatom.

  • Virág et.

    senior tag

    válasz Konzol #564 üzenetére

    Most nézem, hogy nem is az én hozzászólásomra válaszoltál. Korábban én is írtam hasonlókat, ez tévesztett meg :)

    "Annyit talán meg is érne... na nem az OEM, a dobozos... "
    A terméket megfelelően beárazta a gyártója, hiszen még ezzel a magas árral is piacvezető. Most képzeld el mi lenne a Linux jelenlegi pozíciójával, ha olcsóbban adná a MS a Windowst..... :)

    "Az mondjuk más kérdés, hogy ez a monopóliuma megmarad-e a jövőben, mert a Google nagyon jól csinálja amit csinál. "
    Azért furcsa, hogy szerinted a MS maga a patás ördög, de a Google jól csinálja a dolgait. Szerintem meg a Google nagyságrendekkel több információhoz jut hozzá a userekkel kapcsolatban mint a MS, ezzel pedig kőkeményen vissza is élhet. Az ő monopolhelyzetre való törekvését én sokkal veszélyesebbnek találom.

    A benzinkutas példád meg szerintem nem jó ide. Majdnem ugyanazon az áron kapod gyakorlatilag ugyanazt a terméket, csak a logók változnak. Ez jó? Hol van itt a szabad választás értelme? A szabványosításra sem igazán jó példa az autós, hiszen pld. vannak bal- és jobbkormányos, európai és amerikai szabványos modellek, de még az alkatrészek esetében is van metrikus és angolszász méretezés.
    Az oprendszerek piacán vannak valódi alternatívák, épp arról beszélgetünk, hogy milyen módon lehetne könnyebbé tenni ennek a kihasználását.
    De pld. a multimedia playerek esetében nincs választásod, hisz gyakorlatilag mindegyiken Linux fut (kivéve az Apple TV-t, de az mááááás, mint ahogy már ebben a topikban is kiderült). Mondjuk engem ez nem tölt el aggodalommal :)

    Az utolsó mondatod alapján te egy örök ellenzéki vagy. Hidd el, nem kell mindig szembe menni az árral, néha megéri csak hátradőlni, és élvezni az életet :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák