Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • GuMipOkE

    senior tag

    válasz Morden24 #9 üzenetére

    Nem tudom milyen uniós szabályról tudsz, ami alapján meg lehetne támadni a hazai törvény.

    Speciel egy adott gazdasági szektor különadóztatása minden - az adott szektor - piaci szereplőjét érinti. Ez nem ütközik a Római szerződésbe sem, mert nem tesz különbséget a hazai és külföldi érdekeltségek között.

    Az sem ütközik semmilyen szabályba, hogy egy le nem záródott tárgyévet év közben új adóval sújtsanak. Bár nem feltétlenül etikus - mint ahogy más adók esetében sem volt az - , de jogszabályba nem ütközik.

    A sávos adóztatás meg szerintem szintén jól védhető, mert ez egyezik azzal a több 100 éves közteher viselési felfogással, hogy aki többet keres, az több részt vállaljon a közterhekből.

    Persze itt van a trükk a dologban, hogy a hazai kereskedelmi áruházláncok, meg nagy telekommunikációs cégek - akiket főként érint a dolog, azok külföldi multik. Ez az így jártak eset.
    A gazdasági gyarmatosításnak Magyarország olyan szinten áldozata, hogy egy ilyen adóztatás szinte majdnem hogy csak külföldi érdekeltséget érint. Hazai érdekeltségek - ha voltak is - a tőkeerős külföldi cégekkel szemben elbuktak, felvásárolták őket.

    Ha megnézed az ominózus jogszabályt a Magyar Közlöny oldalán (2010. október 20-án hirdették ki: [link] ), akkor a sávokból látszik, hogy nincs kivételezés a cégek között (szektoron belül, autógyártást leszámítva), egyedül a kapcsolt cégek árbevétele a meghatározó.

    100 illetve 500 millió forint árbevétel arra enged következtetni, hogy csak a legkisebb cégeket nem adóztatják meg (gazdasági öngyilkosság lenne ebben a helyzetben), egyébként mindenki részt vesz a különadóban.

    Ha meg a tényleges helyzet az, hogy a külföldi multikon kívül nincs más szereplő, akit érintene az adó, az meg jogi szempontból irreleváns.
    Az unió lehet hogy nemtetszését fogja kifejezni (mint a gyarmatosító országok képviselője), de nem fog tudni ellene tenni semmit.

Új hozzászólás Aktív témák