Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #1 üzenetére

    A kármentésnél ez nem volt általános. Az amerikaiak, németek, angolok inkább igyekeztek a víz kiszivattyúzásával és a lékek befoltozásával stabilizálni a hajókat, az ellenoldali elárasztás csak a legvégső eset volt. Ezenkívül az amerikai hordozók a II. Vh.-ban fafedélzetűek voltak, amelyeket menet közben is könnyű javítani - lásd Yorktown Midwaynél. A Fülöp-tengeren a Taiho egyetlen torpedótalálattól süllyedt el, mert a kárelhárítás nem tudta megfelelően kezelni a helyzetet.

    Én azzal vitatkoznék, hogy a Yamato szolgálatba lépésekor még nem dőlt el a csatahajók sorsa, fél évvel korábban a Bismarck repülőktől kapott halálos sebet; december 7-én repülők mértek csapást Hawaiira; december 10-én repülők végeztek a britek Z-kötelékével. Azzal azonban egyetértek, hogy a Yamato már gyakorlatilag készen állt a szolgálatra decemberre, ha akarták volna, sem lehetett volna mást tenni. Az viszont megint más kérdés, hogy valóban szükség volt-e rájuk, hiszen a korábbi csatacirkálókat (Haruna-osztály) modernizálták, csakúgy, mint a Fuso osztályt és az Ise osztályt. Ezenkívül számolatlanul állt rendelkezésükre nehézcirkáló - véleményem szerint semmi nem indokolta a Yamato-osztály megépítését - én azonban sem történész, sem hadmérnök nem vagyok ;)

    A titoktartás teljesen igaz, olyannyira, hogy még a terveket sem nagyon lehet megtalálni, az összes, jelenleg fellelhető szerkezeti rajz nagy része becslés. Ha valaki mégis szeretné szemügyre venni, milyenek lehettek ezek a hajók, a Yamato Museumban van egy elég méretes modell kiállítva.

    cheatergs: úgy látom, ez olli oldala, remek írások vannak itt, innen is szoktam meríteni. Sajnos azonban a történelem igazolja, hogy a csatahajók korszakának vége, pedig nekem is a kedvenc hajóosztályom.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #6 üzenetére

    Véleményem a japán kárelhárítás munkájáról elsősorban az általam olvasottakon alapul. Sem az "Óriások csatájá"-ban, sem a "Hihetetlen győzelem"-ben nem olvasható, hogy az angol-német-amerikai legénység elárasztással próbálkozott volna, csak a japánoknál. Ezenkívül az általam olvastott Wikipedia oldalak is hangsúlyozzák, hogy náluk ez volt az elsődleges megoldás az egyensúlyteremtésre. Félre ne érts, érvekkel meggyőzhető vagyok - de az általam eddig olvasottak ezt a véleményt alakították ki bennem.

    A fa fedélzetet ma már valóban nyugodtan lehetett elavultnak tekinteni, de a könnyű javíthatóságon kívül egyéb előnyei is vannak - pl. a hajó tömegének csökkentése. Az Akagi teljes felszereléssel, feltöltve több, mint 41000 tonna volt, az Enterprise 25000, miközben jelentős különbség nem volt a hordozott repülők számában. Egyrészt könnyebb manőverezni vele, másrészt előbbinek 10000, utóbbinak 12500 mérföld volt a hatótávja, ami azért igen jelentős különbség.

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #10 üzenetére

    A PoW azért ne legyen ekletáns példája ennek a megoldásnak, a hajó a létező csatahajókonstrukciók közül az egyik legrosszabb volt, amit valaha is építettek. Egyetlen torpedótalálat megnyomorította a hajót, a teljes gépészeti rendszer leállt.

    Az Akagit érintően természetesen igazad van, megfeledkeztem arról, hogy alapvetően nem hordozónak készült. Az Enterprise viszont a fa fedélzetével együtt végigharcolta a teljes csendes-óceáni háborút, több bevetésen volt, mint bármely más hajó a háború során.

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz capulet75 #14 üzenetére

    Nem azért vonták ki, hanem mert a német hajók ronccsá lőtték és a szerencsén múlt, hogy a Prinz Eugen nem végzett a csatahajóval.

    Cifu: hát... akár mindkettőt is,valamint belátom érveid súlyát :)

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz capulet75 #17 üzenetére

    7 nehézgránát-találat bármit ronccsá változtat :)

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz yerico #19 üzenetére

    Nem is állítottam, hogy a Bismarckot 7 találat érte, ráadásul a Bismarck páncélzata különbözött a szövetségesekétől, mert a németek nem az all-or-nothing elvet alkalmazták páncélozáskor, hanem szépen végigborították a felépítményt is páncélzattal.

    Ellenben a PoW-t azért vonták ki a Dánia-szorosban a csatából, mert rommá lőtték és miközben élesen elfordult, hogy kikerüljön a tűzvonalból, akkor lapult össze az Y torony csapágyperselye.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz yerico #21 üzenetére

    Mint említettem volt, a PoW 7 találatot kapott és semmiféle ütközetben nem vetették be néhány nappal később. Mivel az angolok a felépítményt nem védték kellőképpen, még a Prinz Eugen 122 kilós robbanólövedékei is áthatoltak az ottani páncélzaton - többek között a Dánia-szorosban a parancsnoki híd is találatot kapott, a Prinz Eugen egyik lövedékét pedig az egyik torony alatti lőszerkezelő helyiségben találták meg, de az angolok óriási szerencséjére nem detonált. Ha igen, akkor a világtörténelem során az a példátlan eset történt volna, hogy egy nehézcirkáló lövedékei végeznek egy csatahajóval.

    A PoW-t augusztusra javították ki, akkor diplomáciai küldetésben vett részt, szeptemberben rendelték a H-kötelékhez, ahol konvojokat kísért Máltára. Október végén elküldték a Távol-Keletre, ahol december 10-én a japán légierő végzett a hajóval (a Repulse-szal egyetemben).

    A PoW páncélvédettségét kár összevetni a Yamato-osztállyal - sőt, minden más csatahajóosztályt kár összevetni velük -, nevezett japán hajók több, mint másfélszer akkorák voltak, mint a PoW. Másrészt mint ahogyan az írásban is olvasható, a japán hajók végzetét nem elsősorban a bombázók okozták, hanem a torpedóvetők.

    [ Szerkesztve ]

    https://www.coreinfinity.tech

  • sh4d0w

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Cifu #25 üzenetére

    A Tirpitznek a neve is elég volt, hogy az angolok szétfussanak - lásd még PQ-17.

    A Rodney szerintem - de csak magánvélemény - erősebb volt a King George V-osztálynál és tán nem is volt annyi gond vele, mint a zászlóshajóval.

    https://www.coreinfinity.tech

Új hozzászólás Aktív témák