Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cs1csó

    félisten

    válasz Parson #11 üzenetére

    :N Napi 8 óra de csak 4 napon keresztül.

    Az én lustaságomnak a 3x6 óra felelne meg. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • f3rdzs0

    senior tag

    válasz Parson #13 üzenetére

    általában ezek a cégek már nem a munkaórát hanem a teljesítményt nézik, és azért hajlandóak kifizetni 40 órányi munkabért 32 órányi munkáért. főleg, hogy már eddig is beárazták, hogy ha 5 napon kell bemenni, akkor a munkavállalók nagy része az ebédszünetet valszeg megtoldja 1-2 órával, hogy intézze a saját dolgait.

    heti 4 munkanappal viszont marad 1 napjuk intézni a saját cuccaikat, szóval esélyes, hogy hatékonyabbak. plusz kevésbé tudnak halogatni dolgokat.

    f3rdzs0

  • Shyciii

    veterán

    válasz Parson #13 üzenetére

    Istenem milyen hülyeségeket tudsz beszélni, ráadásul 2 posztban is...Senki nem mondta, hogy a 40 órányi munkát 32 óra alatt csinálják meg, hanem heti 40 óra munkaidő helyett 32 órát dolgoznak. Ha valami abba nem fér bele, akkor megy a következő hétre, mint ahogy most is, ha 40 óra munka alatt nem tudsz egy projektet befejezni, akkor folytatod a következő héten. Amúgy jah, annyira megőrültek a Telekomosok, hogy már több országban tesztelik ezt, Izlandon meg több helyen be van már ez vezetve (de lehet hogy azóta már többségben így dolgoznak). Borzalmas, hogy milyen hülyék ezek az Izlandiak...
    Arról nem beszélve, hogy nettó faszság az is, hogy kevesebb munkától nem lehet hatékonyabb, és eredményesebb sem. Erről több kutatás is volt már, de nyilván te okosabb vagy.

    [ Szerkesztve ]

  • Busterftw

    veterán

    válasz Parson #16 üzenetére

    A legtobb helyen ahol ez bevezetheto, a 40 ora az nem 40 ora munka sajnos, ezert merik altalaban a teljesitmenyt es a produktivitast.
    Ha kaja utan azt az utolso 2-3 orat ugy vegzi, hogy sehogy, akkor teljesen felesleges ott ucsorogni.

    Persze ezek meresehez megfelelo eszkozok kellenek, de jobb helyeken ez is megoldott.
    Ha a 4 nap es kevesebb munkaido miatt jobb lesz a munkamoral es a produktivitas is novekszik, akkor siman jol jon ki a munkaltato es a dolgozo is hosszutavon.

  • Hi!King

    őstag

    válasz Parson #26 üzenetére

    Németekkel azért nehéz összevetni, mert Magyarországon gyakorlatilag bent van 10 órát így is a legtöbb irodista, mert határidők vannak, de nem vesznek fel több embert, meg az 1 óra ebédidő, aminek a felét sem használja ki, nem számít bele a munkaidőbe.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Parson #30 üzenetére

    Nem kell még Németországig sem menni, sok helyen ha nem egy kontrollmániás a főnök, akkor a dolgozó vállalkozóként bedolgozva rendszeres státuszjelentésekkel letudja az egészet és onnantól úgy osztja be az idejét, ahogy akarja, amíg kész van a munka határidőre.

    Természetesen egy gyárban könnyebb ránézésre megmondani, hogy kész lett-e a napi 6 raklap bizbasz vagy csak 4,5, de ez közel sem jelenti azt, hogy a kreatív/szellemi munkáknál ezt ne lehetne mérni. Ezért vannak pl. a SMART goal-ok: specific, measurable, achievable, time-bound. Annyi a különbség, hogy a time-bound itt nem a műszak/nap végét jelenti, hanem az adott project végét, ami lehet hetekkel vagy hónapokkal később is. Persze ezeknek a kifutási ideje is hosszabb, ha valaki alkatrészt gyárt, akkor a vevő viszonylag gyorsan elviszi és fizet érte, míg egy reklám kampány egy új termékre hosszabb idő után fejti ki a hatását az eladásokra. Akik pedig értenek hozzá, azok a sikerességét is meg tudják állapítani, figyelembe véve a piaci, gazdasági, társadalmi és egyéb analízisket.

    Aztán persze vannak azok a mérőszámok, amiket ugyan használnak, de sok mindent nem mutatnak meg. Egyik supportos ismerős korábbi munkahelyén volt a lezárt ticket per nap az atyaúristen a mérőszámok között, persze megfűszerezve egy kontrollmániás főnökkel. Ezzel csak azt érték el, hogy a banális, "próbálta már újraindítani" jellegű dolgokért már majdnem ökölharc ment (a főnök örült, hogy milyen lelkes a csapat), a valóban problémás eseteket meg tologatták jobbra-balra. Így néha hetek vagy hónapok után jutott csak oda a dolog, hogy visszakerült hozzájuk és a főnök tudomást szerzett róla, akkor viszont már tényleg meg kellett csinálni. Na ezért nem mindegy, hogy milyen vállalati környezetben kezdenek egy ilyen kísérletbe.

    [ Szerkesztve ]

  • Parson

    addikt

    válasz Parson #34 üzenetére

    Hm, megpróbálom picit más irányból megfogalmazni a lényeget egy egyszerü példán keresztül:

    Van egy projekt ami hétfön reggel kezdödik és pénteken este végzödik.
    Ezt a projektet eddig Aladár (továbbiakban A) és Béla (továbbiakban B) is el tudja végezni határidöre.
    Viszont az átállást követöen A még mindig kényelmesen el tudja végezni 4 nap alatt, igy neki nem gond élvezni a pénteket, B viszont igényli a plusz 8 órányi pénteket hogy jó eredményt tegyen le az asztalra, viszont ehelyett be van szoritva 4 napba, ahol túlórákkal kell mindezt megoldania -> amiböl stresszhelyzet jön a fönökséggel szemben.
    A projekt ugyanugy 1 hét alatt lesz csak kész (pénteken senki se kezd uj projektbe), viszont hosszutávon B többet veszit mint nyer vele, mert a napi szintü pihenés és kikapcsolodás is kell MINDENKINEK egy egeszséges felfogásban.
    Végereményben persze csak az a kérdés, hogy hány A és B van a cégnél.

    Viszont hosszabb távu projekteknél részfeladatokra kell bontani a projektet és egyéni Zeitmanagement-et kell bevezetni, hogy a végsö hatridö B-nél ne csusszon teljesen el. No de ugyanez megy most is nagy projekteknél, csak heti 4 nap helyett heti 5 napban... ergo csak munkaidö lenyesés történik, ami extra streszt hoz a hétköznapokba.

    Még egyszerüebben irva, adott 'projekt / beletolt munkaidö' ha változatlan marad (tehát a heti projektbe betolandó munkaidö változatlanul 5 nap, mert ennyit igényel adott feladat, malmozás nélkül), akkor viszont valóban szimpla munkahétrövidiésröl van szó, ami viszont szimpla csúszást okoz a projektekben.

    Akárhogyanis a hatékonyság növelése mindehol kérdés, mégis adott munka igényli az adott belefektetendö idöt is, tiszta emberi hatékonyságtól függöen (üres idöket nem számolva).

    Persze mindez nem jelenti, hogy master lennék a témában, szimplán a meglátásomat irtam le.

    [ Szerkesztve ]

    ───────────── P r o / E N G I N E E R ─────────────

  • ForRedGlory

    félisten

    válasz Parson #36 üzenetére

    Írjál már a Telekomnak, hogy hülyék. Amúgy nem a teljes Telekomon belül lesz teszt, hanem csak ott, ahol minden további nélkül kivitelezhető. Innentől mi a gondod?

    [ Szerkesztve ]

  • ForRedGlory

    félisten

    válasz Parson #38 üzenetére

    Tényleg nem értem, hogy miért mondod az almára, hogy körte. Ahol lehet, ott vezetik be. Tehát, ahol belefér ott mégis mi a probléma a bevezetéssel?

  • gbors

    nagyúr

    válasz Parson #36 üzenetére

    Még egyszerüebben irva, adott 'projekt / beletolt munkaidö' ha változatlan marad (tehát a heti projektbe betolandó munkaidö változatlanul 5 nap, mert ennyit igényel adott feladat, malmozás nélkül), akkor viszont valóban szimpla munkahétrövidiésröl van szó, ami viszont szimpla csúszást okoz a projektekben.

    Egyrészt az a várakozás / remény, hogy a 4 napos munkahét hatására az emberek hatékonysága nő, tehát 32 óra alatt többet fognak tudni elvégezni (extra erőlködés / stressz nélkül), mint az 5 napos munkahét első 4 napján.
    Másrészt 25%-kal nyilván nem fog ettől a hatékonyság nőni, tehát ezt csak olyan cégnek szabad bevezetni, aki elfogadja, hogy az eddig 1 hetet igénybe vevő projektek 1.1-1.2 hétig fognak tartani.

    Magánvélemény: ha nekem felajánlanák, hogy heti 4 napot dolgozzak arányosan csökkentett fizetéssel, akkor azelőtt írnám alá a papírt, mielőtt a főnököm befejezné a mondatot :)

    [ Szerkesztve ]

    Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Parson #36 üzenetére

    Azért ennél több buktatót is érzek, akár 5 munkanapos héttel is. Ilyen feszített tempóval Béla még most elvan 5 napig a munkájával, de hosszú távon úgy fog kiégni, mint az izzószálas villanykörte, az pedig normális helyen a vezetésnek sem célja, Bélának meg főleg.

    Ha van ilyen felállás, akkor arra megoldást kell keresni. Lehet ez az, hogy a Béláknak össze kell dolgozni az Aladárokkal, a Menedzser Marciknak kisebb szeletekre kell bontani a projectet, kitolni a határidőket, de legrosszabb esetekben a Béláknak váltani kell, cégen belül vagy a piacon. A teljesítmény metrikák ki fogják mutatni, hogy hosszú távon az Aladárok viszik előre a céget, a Bélák meg húzzák vissza, legalábbis abban a munkakörben, amiben jelenleg vannak.

    Nálunk is egyébként hasonló helyzet alakul, mert az ügyfél oldalon sokan mondanak fel, főleg Aladárok. Szerencsére Menedzser Marciék látják és értik, hogy mi a helyzet, így nem a Bélák ostorozása megy, hanem átértékelnek dolgokat, előre veszik azokat, amikkel semmiképp nem kéne kicsúszni a határidőből (törvényi, jogi megfelelések, 3rd party változások, stb) és kitolják a "csak" pénzt termelő újítások határidejét, amíg nem tudnak valahogy javítani az Aladár-Béla arányon. Tény, hogy ezen most a 32 óra nem javítana rövid távon, de akár fél éves távlatban is már lehetne előnye. Az első mindenképp az, hogy a Bélák nem a seggükön veszik a levegőt a 3. hónap végére, a másik pedig az, hogy ezzel lehetne Aladárokat csábítani a céghez, akik motiválják, tanítják, segítik a Bélákat, hogy ha nem is Aladárokká, de legalább Ágostonokká váljanak. Mert nem biorobotok dolgoznak, volt a csapatunkból felmondók között is olyan, aki konkrétan elmondta, hogy kevesebb pénzért, de nyugisabb körülményekre vált, neki most arra van szüksége.

  • GoldhandRent

    őstag

    válasz Parson #36 üzenetére

    10 ből hány olyan embert ismersz, aki reggel bemegy dolgozni, elkezdi 100%-ban végezni a munkáját, semmi mást nem csinál, délben szigorúan max fél órában megkajál, de lehetőleg kevesebb idő alatt, hogy többet tudjon dolgozni, majd az utolsó pár órában is 100% teljesítményen megy megakadás nélkül? és ezt minden nap, minden héten hétfőtől péntekig, hónapokon, éveken át...??

    majdnem minden ember reggelivel vagy kv-val kezdi a napot. számolj rá bátran 20 percet mind az 5 nap. akkor ha 1 kv nem volt elég, mert nap közepén megint fáradt a delikvens, akkor tol még egyet, megint 20p.. (mitől fáradt? mert nem pihen eleget, heti 5 nap 8 órát dolgozik, meg ki tudja mennyit basz el munkába járással)
    akkor ott vannak még a versenyszarók, akik órákat ülnek a tojáson, mert nincs kedvük dolgozni és úgyis ráérnek.
    mi a potenciális nyeresége a cégeknek a 4 nappal ? -> kipihentebb emberek, kevesebb kv szünettel, a versenyszarók meg hamarabb leszállnak a trónról
    5x20 perc kávészünet 1óra 40 perc, ami néha kétszer van 3óra 20 perc, 5x1óra kula 5óra, az heti 8 óra 20 perc.. jé, pont egy nap
    a home office meg még a bejárással járó korábbankelést és időkiesést is kivonja a képletből

    -

  • MageRG

    addikt

    válasz Parson #51 üzenetére

    Nem minden munka olyan, hogy Józsi 1 óra alatt N köbméter fát vág, akkor 8 óra alatt...
    A kreatív szellemi, mérnöki munkák nem mindig mérhetők így.
    Mintha valaki azt mondaná, hogy a sakkozók csak az idő 30%-ában dolgoznak, mert csak ennyi időt tesz ki amíg emelgetik a bábukat.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • strogov

    senior tag

    válasz Parson #51 üzenetére

    "Aki eddig naplopó volt, az eztán se lesz a munka tündére"

    Multinál eleve kell tartalék a rendszerbe. Senki sem fogja bevallani, hogy nem szakad meg a munkában. Ezt kétféle képpen lehet nézni:
    - Lusta dög mert nem szakad meg minden nap,
    - Figyel a munka-magánélet egyensúlyra, és annyit tesz a munkába amennyit kell.

    Itt jegyezném meg, hogy az emberi agy nem káptalan. Képtelenség napi 8 órában hatékony szellemi munkát végezni. kb. 2 óra a koncentráció határa. Erre mondta egy kollegina, hogy ő ma 10 órát dolgozott. Én meg, hogy akkor mi a következtetésed? Megsértődött :)
    A biológiát (sem) lehet megb*szni. Lehet 8 órát dolgozni, de abból 6 droid minőség lesz. Ha 10-et dolgozol akkor 8 lesz olyan.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz Parson #51 üzenetére

    Eleve a kijelző előtti munkavégzés is korlátozott, napi 6 óra a maximum. Ez persze nem feltétlenül 2 órányi kávézást meg kulázást jelent, de pont egy kreatív munkakör az, ahol lehet a géptől felállva is ötletelni, gondolkozni, tervezni. De még nálunk, az IT-ban is bőven van napi 1-1,5 órányi nem gépnél töltött idő, aminek viszont haszna van. Jobb helyeken az issue tracking is úgy megy, hogy nem 8 órát vált át egy napra, hanem 6-ot. Korábban ilyen projecten voltam, a mostanin 8 óráznak, ez is az egyik baja a korábban leírt Aladár elvándorlásnak. A programozás pedig tipikusan olyan, hogy nem a kód beírása az időigényes, hanem eljutni odáig, hogy mit is kell írni. Na ahhoz pont jó, ha a dolgozó többet pihen, hétvégén feltöltődik.

    Ja és még ahhoz egy adalék: az Aladárság és a Bélaság nem egy kőbe vésett szerep, van átjárás. Főleg A->B irányban, elég csak egy magánéleti döccenés és a top Aladár pár hétre Bélává válik. A másik irányban sajnos ritkábban látok mozgást, de volt már nagyon kellemes csalódásom.

  • consono

    nagyúr

    válasz Parson #67 üzenetére

    Csak egy gondolat ehhez: a 8 óra munka is egy gyökeres váltás eredménye volt alig több mint 100 évvel ezelőtt (igaz, kellett is hozzá kb 100 év, hogy oda elérjünk). Előtte ugyanis a munkások legalább napi 10 órát dolgoztak, de ez elérhette a napi 12, sőt a 14 órát is. Ja, és nem heti 5 napot, hanem legalább 6-ot...

    "In God we trust. All others must bring data"

  • consono

    nagyúr

    válasz Parson #70 üzenetére

    Ideális esetben tényleg ez lenne, ezért is indul gondolom az országos felmérés is a témában, nem csak a pilot. Ha jól emlékszem, de már régen volt, a 8 orós munkarend is talán a gyerekekkel kezdődött, aztán a szovjetek iktatták jóval később törvénybe. A többi ország meg gondolom utána már nem tudott mást tenni :) Most nagyon nincs meg még ez az egység a 4 napos hét kapcsán, mindenki csak pilotol kisebb, vagy nagyobb méretben...

    "In God we trust. All others must bring data"

  • Gargouille

    őstag

    válasz Parson #67 üzenetére

    Nézd, ahol ezt a munka jellege engedi, ott teljesen értelmetlen munkaidő keretekben gondolkodni. Egyszerűen nincs semmi értelme. Azoknál a munkáknál, ahol meg időkerethez kötődik a munkavégzés ott értelemszerűen ki kell jelölni a munkaidőt. Én azokról a munkákról beszéltem, amik az első kategóriába tartoznak.

    Másfelől, ahogy leírtad sok esetben a rosszul szervezett hierarchia / bürokrácia is akadályozza azt, hogy rugalmasabb vagy kedvezőbb lehessen az időbeosztás. De kérdem én, hogy akkor nem az lenne a jó hozzáállás, hogy a bürokráciát próbáljuk felszámolni? A hierarchiát próbáljuk rendbe tenni, hogy ne függjön minden X egy Y-tól, aki egy Z nélkül döntésképtelen, aki csak K-tól kaphat jóváhagyást...? Miért a bürokráciához igazodunk, miért nem azt igazítjuk magunkhoz? :)

    Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

  • Hi!King

    őstag

    válasz Parson #68 üzenetére

    A magolás soha nem hasznos. Ami olyan, hogy fejből kell tudni, az visszatérő, ha mégsem, csak ritkán fordul elő, de akkor kritikus, ez esetben szimulálni kell a visszatérését. A bemagolt anyag eleve ritkán marad megtartósan, ésnem segít hozzá a megértéshez.

Új hozzászólás Aktív témák