Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dißnäëß

    veterán

    válasz Tapsi #8 üzenetére

    ++++1
    Nem azért vesz senki korlátlan Gigabitet, hogy konzolról ssh-zgasson a szomszédba.

    [ Szerkesztve ]

    POKE 16017,44 ..... SYS 2077

  • bteebi

    veterán

    válasz Tapsi #8 üzenetére

    "Tudod, hogy mennyi sávszélt zabál egy 4K stream?"

    Tudom, hogy nem sok. (Mert gagyi minőség mellett jó kódolás. YouTube pláne.) De még így is jóval több a sávszél igénye, mint mondjuk egy átlag emailnek vagy Index címlapnak. Még mindössze 10 Mbps mellett is 1 perc már 75 MB, 1 óra 4500 (gyakorlatilag egy egyrétegű DVD), 8 óra meg már közel 36 giga. És ez egy nem is igazán extrém nap, és csak 10 Mbps. Ha Netflix Helga havi szinten napi átlag 4 órát "TV-zik", akkor az már kb. 540 GB. És "csak" 4 óra és 10 Mbps, 6 óra és 15 Mbps esetén már 1,2 TB. Az a >1 tera az nagyon sok Mari néni egész életnyi netezése, Facebook szívecskés képekkel együtt is.

    Hogy sok-e vagy kevés az a fél tera? Valóban, már Gb alatti sávszéllel is elérhető 9 percen belül (ha kellően erős hozzá a géped, és van mit/honnan letölteni), de ehhez képest stream és torrent nélkül a legtöbb ember havi 5-10 gigából, de inkább kevesebből is el lenne. És az ISP-d nem arra gyúr havi 6 Mátyás királyért, hogy te kétnaponta letöltsd az internetet. Persze az is megoldható, csak akkor inkább 15 Deákferit kérnek majd tőled, és kapsz egy dedikált vonalat.

    "Ha egy szolgáltató a gigabites csomagjába nem kalkulálja be azt, hogy az ügyfelei 15 Mbps-ot le fognak foglalni ebből a gigabitből, akkor az csaló, vagy hülye."

    Inkább az előbbi. A gigabit az egy teljesen felesleges buzzword, amire a legtöbb ISP-nek megvan a maga csalása, mint volt a VW-nek a dízelbotrány idején. A gigabit arra jó, hogy elhiggye a paraszt, hogy ettől gyorsabb lesz bármi. (Régebben a Diginél vagy megmaradt mellette a 100M portos modem/router, tehát nem upgradelték, vagy eleve szart adtak.) Gyorsabban tudja végignézni a filmeket, és még a heccsat is több lesz. De valójában nagyjából 100 Mbit fölött már kb. senki nem nyer semmit, hacsak nem öten-hatan egyszerre streamelik 8K 3D-ben a torrentet.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Tapsi #13 üzenetére

    A bérelt vonalnak a rendelkezésre állás (is) a lényege a security/support mellett, de a sávszélnek is jelentős szerepe van az árazásban. Persze bérelt vonallal a kis sávszélesség is nagyon drága.

    "A szolgáltató a gigabites csomagját szerinted e-mailezésre méretezi?"

    Szerintem nem igazán méretezik (de majd lásd alul). Optikai kábellel könnyebb nagy számokat létrehozni, mint rézdróttal annak idején. Ráadásul töredékébe kerül. A gigabitnek meg konkrétan NINCS értelme normál körülmények között. Már 100 Mbit mellett is pillanatok alatt betölt minden, és nem fog belassulni több párhuzamos stream sem.

    Nettükrözéshez persze még nem az igazi, mert napi alig 8-900 GB-ot lehet vele letölteni. (Ami azért nem olyan nagyon kevés, egy hónap alatt jó 25 TB.) De egy ISP nem arra tervezi a lakossági netjét, hogy 24/7-ben streamelj vagy torrentezz, és pláne nem arra, hogy mindenki így tegyen. Ha meg ezeket nem csinálod, avagy előbbit is csak ésszel, akkor azért havi kevés 10 gigába bele lehet férni. Stream nélkül meg akár kevesebb, mint 10-be is.

    Nem azért gigabites a net, mert ki lehet használni. Vagy mert a szolgáltató azt szeretné, hogy megpróbáld kihasználni. Azért van, mert az optikai kábel bírja, normál felhasználást feltételezve pedig átlagban "belefér" az ISP-nek (behazudni), és könnyebb vele eladni a csomagokat.

    Érdemes lenne egy 10 emeletes panelban, ahol bőven több mint százan laknak (és van mondjuk 40-50 lakás), hogy mindenki egyszerre pörgesse maxra a netjét. Menjen lakásonként 4-5 stream, meg vagy 3 gépen, 10 szálon maxra pörgetett torrent.

    Pár perc alatt mindenkinél kiderülne, hogy mire is méretezett az ISP. ;] Biztosan nem arra, hogy mindenki tartósan kihasználja a sávszélességét, hanem sokkal inkább arra, hogy a 40-50 lakásból 10-ben némi megszakítással megy 1-2 5-15 Mbites stream kevés órán keresztül, 3-4 helyen meg pár percig közel fullban a Gbit (egy BD kép mondjuk 5-8 perc). A maradék 3x lakásból 9-ben épp nincsenek is otthon, a maradék 2x-ben pedig Facebookon néznek lolcates képeket és kisfelbontású videókat. Ez így belefér. 50 db nettükrözés viszont nem.

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Meridian

    senior tag

    válasz Tapsi #8 üzenetére

    "Tudod, hogy mennyi sávszélt zabál egy 4K stream? Surprise-surprise: 15 Mbps."

    Igen ez így van.. a ISP-k azon rinyálnak - teljesen jogalap nékül - hoyg a korlátlan netkapcsolatot már nbem szöveges oldalak időnkénti letöltögetésére hazsnálják a a felhasználók, napi 30 percben, hanem most, ahoyg írod, 15Mbps-el 6 órán keresztül sorozatot, filmeket néznek... a kettő közt jelentős az adatforgalmi különbség. Régen emiatt támadták a torrentezőket is... merthoyg ők is extrém mennyiségű adatforgalmat tudtak generáni... ám a bíróság rávilágított: korlátlannak adtad el a szolgáltatást, ISP-kém? Igen? Na, akkor pofa lapos, és szolgáltass korlátlanul (idézőjelben a rolátlant, hiszen eleve a kapott sávszél bekorlátoz). :D

  • Meridian

    senior tag

    válasz Tapsi #13 üzenetére

    "A bérelt vonalnak pont nem ez a lényege, és nem véletlenül alapvetően cégek veszik igénybe. A security és a support miatt."

    Nem ezért... hanem a stabilitás (mivel szinkron a fel és letöltési sebesség, szemben a korábbi ADSL-el, vagy kábelnettel - bár manapság már ez is elkopott, mert a digináél 1000/300 az már nem akkora különbség... de ADSLnél 15x különbség is lehett a felés letöltési irányban), a gyorsabb hibajavítási idők, és a magasabb szintű SLA miatt.

  • Meridian

    senior tag

    válasz Tapsi #13 üzenetére

    "Az ISP-k pedig nem adatforgalomért fizetnek, hanem tádáámm, sávszélességért"

    Attólfügg... a BIX-en adatforgalom van, nem csak sávszél.

    A Telekom szerződése valahoyg úgy szólt, hoyg az adott porton (amelyen össze va kötve két szolgáltató) 20%-al több a kiküldött adat (azaz a Telekom hálózatábaól a másik szulgltató hűlózatába küldött byte-ok száma), akkro MByte-onként X Ft-ot számláztak a másik szolgáltatónak (ennyit kellett a másik szolgáltatónak fizetni). Tette ezt mindazért, mert neki van a legnagyb szerverparkja, azaz ahostolt weboldalak,tartamak java része nála volt, a felhazsnálók bármelyik másik hálózatban, azok onnan töltöttek le, azaz forgalmat generáltak a TELEKOM hálózatából, amiért pénzt kért a telekom a másik féltől... erre mit csinált a Digi? Odatette a gigabites netet akiknek csak tudta, és torrentezzetek ezerrel barátaim... ugyanis a torrentezésnél általában az a szabály, hogy amit letöltesz, annyit vagy még inkább többet tölts vissza, azaz felfele... ezzel a digi hálózatából pl a telekom hálózata felé megnőtt a forgalom, így a Diginek már nem kellett fizetnie a forgalom különbségért. A torrentezők feltöltései miatt... ezért (is) kapálódzott a torrentezőkkel szemben a Telekom mindig is (rontotta a movcskos kis üzletüket) - ám hamar rájött a Telekom arra is, hogy nem érdemes, mert elhúznak az ügyfelei a másikhoz... persze empirikus úton, mint mindig :D :D

Új hozzászólás Aktív témák