Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dare2Live

    nagyúr

    válasz miqlas #5 üzenetére

    Alapvetően mi is úgy ejlődünk, hogy elolvasunk 300 könyvet meg élünk és egyszer csak megírunk egyet.

    Ez a könyvásárlás meg érdekes ugye újabban nem is veszed meg a könyvet. Csak "kölcsönzöd". Nem lesz a tied. Erről szól az oinozus
    "If buying isn't owning, piracy isn't stealing"

    don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

  • strogov

    senior tag

    válasz miqlas #5 üzenetére

    "Ki is szedtek sok játékot a listából, mert a jogtulajdonosok perrel fenyegetõztek"

    Itt az a gond, hogy nem lehet kiszedni. Amit egy LLM feldolgozott azt elég nehéz utána kibogarászni belőle. Az meg elég komoly érvágás lesz ha megsemmisítik emiatt az egészet. Anno látványos dózerolásokkal semmisítették meg a kalóz kazettákat, dvd-ket.

    A nagy kérdés, és ezért indulnak a próbaperek, hogy ha egy LLM "elolvas" egy könyvet, "megnéz" egy képet az minek minősül.
    Mert erre a szerzői jog nem volt felkészülve, és a jogtulajdonosok meg joggal várnak kompenzációt. Ráadásul a korábbival összevethető mértékűt. Ami a használat módja miatt elég nehezen összehozható.
    Ha elolvasok egy jogdíjas regényt, majd inspirálódva filmet készítek, akkor a regény szerzői jog tulajdonosának jár a credit. Ez előfordul, hogy pénzben nulla, de oda kell írni, hogy honnan jött az "inspiráció". Ha ez meghatározó mértékű akkor lehet, hogy jogdíj részesedés jár. Lásd. Terminator filmnél Harlan Ellison.
    Az "AI"-nál az a legnagyobb probléma, hogy ki lesz a szerzői jog tulajdonosa a keletkezett műnek? Már egy pár soros szösszenet is lehet szerzői jogdíj védett, képekről nem is beszélve. Az AI nem lehet. Viszont public domain se lehet. Akiknek a művei "inspirálják", azoknak honnan lesz kompenzáció? Ha nem lesz kompenzáció, akkor az elég nagy probléma a kreatív szakmáknak.

Új hozzászólás Aktív témák