Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pikari

    őstag

    válasz gejala #24 üzenetére

    Kína gazdasága akkor megy vissza a 19. századba, ha az összes gyárukat lebombázod. Ebben az esetben az usa gyárai is hasonló sorsra fognak jutni, és az atomfegyverek is elő fognak kerülni.

    Lehet, hogy így lesz, van rá esély, de azért én inkább csak egy alacsony intenzitású katonai konfliktusra számítok, nem pedig egy félmilliárd ember halálával járó szent háborúra.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • bteebi

    veterán

    válasz gejala #24 üzenetére

    Kínában meglepően sok félvezetőgyártó (is) van, és majdnem mindent elő tudnak állítani saját maguknak is. Nyersanyaguk (pl. ritkaföldfémek) van, ami meg nincs (kőolaj, földgáz), azt vesznek diszkont áron az oroszoktól...

    Vannak 1x nm-es soraik is, a humán erőforrás pedig Európához és Amerikához mérten is gyakorlati végtelen. Több programozójuk, mérnökük van, mint Magyarország lakossága, ami gondolom tekinthető előnynek. Az meg, hogy nem férnek hozzá néhány nyugati high tech cucchoz, szerintem nagyon sokat nem számít. Ipari kémkedésben gondolom továbbra is jók ők is, nem csak az oroszok. Legrosszabb esetben meg (nekünk tényleg az lenne) majd még jobban szövetkeznek Oroszországgal a "kollektív nyugat" ellen, na hurrá. :U

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz gejala #24 üzenetére

    1, Azért jók az ilyen bejelentések, mert a paranoid kínai vezetőkben megerősítik azt, hogy neki háborúzniuk kell. (pár éve lényegében egy-az-egyben a Mao stílusú amerikaellenes plakátok vannak mindenfelé Kínában)
    2, Nem látom, hogy a nyugat gazdasága jönne ki a gödörből, sőt. USA-ban soha nem volt ilyen nagy a vagyoni különbség és ilyen rossz a feljövő nemzedék anyagi kilátása, az európai gazdaság lényegében stagnál és a nagy pártok lényegében azt képviselik, hogy "miről kellene lemondani az embereknek a bolygó megmentéséhez'". Amit nem látok, az hogy hogyan képzelik a versenyképesség javítását, a bürokrácia leépítését, a kkv-k megerősítését, az adók csökkentését, azaz mindazt, ami inkubátorként felpörgetné a kapitalizmust.
    3. Ja, szóval a japánokra lenne bízva a piszkos munka, ahogy az oroszokkal szemben az ukránokra. Mi garantálja azt, hogy a 1,4 alatti fertilitású japánok szeretnék a gyerekeiket a hadseregben látni? Mi garantálja azt, hogy egy atomhatalom elleni frontális támadás nem fog elfajulni az atomfegyverek bevetéséig? (mármint ha egy pillanatig is komolyan vesszük azt, hogy van esélye győzni egy 125 milliós országnak egy 1400 milliós ellen)

    #31 Reggie0
    Szabadalmakban, technológiákban az USA van az élen, gyártásban Kína - ráadásul mindent elkövet, hogy előbbiekben is ledolgozza a hátrányát.
    A történelemben eddig azt lehetett látni, hogy a világ vezető hatalma mindig az az ország lett, amelyik a legnagyobb gyártási kapacitással és a legmodernebb gyártási technológiákkal rendelkezett. (Hollandia, Nagy-Britannia, USA - ebben a sorrendben)
    Az USA még fordíthat, de a jelenlegi gárda sokkal tehetségtelenebbnek látszik a régihez képest (akár Kissingert, akár az idősebb Busht nézem). Például Oroszország kivéreztetése csak annyit fog eredményezni, hogy összezárnak Kínával (amit pedig az oroszok nagyon nem akartak), és átadják a meglévő atom- és fegyverzetbeli technológiájukat Kínának - azaz megerősítik Kínát, úgy látják el őket élelmiszerekkel és nyersanyagokkal, hogy ezt a transzfert nem lehet blokád alá venni. Kissinger ehhez képest éket vert az oroszok és a kínaiak közé a hidegháború alatt.
    Kínának szerintem több ásza van, egyszerűen azért, mert eddig csak válaszlépéseket adtak, de nem kezdeményeztek. Még mindig ott van nekik a saját nyersanyagaik (ritkaföldfémek), illetve az általuk kontrollált, főleg afrikai országokból származó nyersanyagok exportjának megtiltása nyugati országokba, a nyugati országokból származó termékek előtti vámok felemelése, a kínai vegyesvállalatok exportjának korlátozása vagy egyenesen megszüntetése, a külföldi vagyon lefoglalása. Évtizedek óta azon dolgoznak, hogy önellátók legyenek, tehát egy nyugati blokád esetén sem omlanának össze - viszont a covid alatt lehetett látni, hogy ha a kínai export akadozik, akkor a nyugati termelés is - és még mindig nem lehet látni a kínai import kiváltását. (pláne, hogy például Tajvan is leállna a kínai nyersanyagexport nélkül)

    A függőség lényege pont az, hogy minél mélyebb, annál kevésbé van indok a használatára, mert mindegyik fél tudja, hogy ha elkezdik húzgálni a szálakat, akkor az őket is tönkreteszik.
    Az elmúlt hatvan évben láttad a szükségességét Németország és Franciaország között a kölcsönös gazdasági függőség kihasználásának valamilyen politikai vagy gazdasági vita kapcsán? Előtte elég sok vitájuk volt, ugye kétszer világháború is lett belőle.
    Na erre gondoltam.

    #36 Tigerclaw
    Ez igaz volt mondjuk 2004-ben. Például a napelemek vagy az akkumulátorok legnagyobb részét tisztán kínai gyárakban, kínai szabadalmak alapján állítják elő. Azokat hiába is akarnád, nem fogod tudni elvinni egy másik országba.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák