Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Reggie0

    félisten

    válasz GhanBuri Ghan #18 üzenetére

    Egy haboru gazdasagi csapas is. Tehat ha valasztani kell, akkor inkabb maradjunk a csak gazdasagi csapasnal.

  • gejala

    őstag

    válasz GhanBuri Ghan #20 üzenetére

    USA hadsereg hivatalosan és nyíltan arra készül, hogy 15 éven belül háborúba lépnek Kínával. Ez valószínűleg akkor is így lesz, ha addig nem próbálkoznak be Taiwannal. Szóval elő kell készíteni a terepet és ha jól csinálják, akkor a Nyugat gazdasága 10 év alatt kijön majd a gödörből, miközben Kína a 19. századba megy vissza és száz évig nem lesz tényező megint.

    Reméljük addigra Japán is rendesen felpörög most már, hogy újra fegyverkezni akarnak és akkor veszett kutya módjára fogják széttépni a kínaiakat, ahogy azt a régi "szép" időkben is tették.

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz GhanBuri Ghan #20 üzenetére

    "sorra játssza ki a kártyáit, egészen addig, míg végül neki már semmilyen további gazdasága nem marad, ellenben Kínának még mindig lesz pár."

    Teves feltetelezes, hogy kinanak tobb asza lenne.

    "hosszabb távon pont az ellenkezőjét éri el az eredeti szándéknak, csak növeli a másik fél függetlenségét."
    Tehat az baj, ha nincs fuggoseg, viszont, most hogy van fuggoseg nem szabad hasznalni. Akkor mi ertelme van a fuggosegnek?

    [ Szerkesztve ]

  • Reggie0

    félisten

    válasz GhanBuri Ghan #37 üzenetére

    Gyartasban nincs elorebb, kulonben tudnak pl. ertelmes procit gyartani, vagy levilagito gepet, stb..

    "a legnagyobb gyártási kapacitással és a legmodernebb gyártási technológiákkal rendelkezett."

    Nem feltetlen. Pl. usa gyartokapacitasa kisebb volt, mint az orosznak, megis megnyerte a hideghaborut. Ellenben meg gyorsabban is fejlodott a technologia, mint az oroszoknal.

    Kinai ritkafoldfem, nyersanyag export is olyan fuggoseg, amit par ev alatt le lehet kuzdeni, max dragabb lesz. De az elet nem all meg tole. Ezek minosegben sem olyan aszok, mint pl. a chipgyartasbeli foleny.

    [ Szerkesztve ]

  • bteebi

    veterán

    válasz GhanBuri Ghan #41 üzenetére

    "Kínában lényegében elkerülhetetlen egy polgárháború ... vagy, ami ennek az alternatívája, egy sikeres háború egy másik ország ellen"

    Igazából nem tudom, hogy akár nekünk, akár Kínának, akár a világnak melyik lenne a jobb. De az utóbbi lesz. Méghozzá (először) Tajvan ellen. :(

    "A 2024-es amerikai elnökválasztás egy polgárháborút fog elindítani."

    Ha nem Trump nyer, akkor némi eséllyel igen. Ha ő nyer, akkor nem. És akármennyire gáz is, nagy valószínűséggel ő fog nyerni. Amúgy számomra ez egészen megdöbbentő. Ott tart Amerika, hogy egy végtelenül szenilis és egy narcisztikus, infantilis vénember között lehet választani. Hol vannak az Obamák meg a Clintonok? Ettől még a W. is jobb volt, pedig azért az se volt egy agytröszt. :U Putyin és Hszi Csin-ping meg röhöghet a markába, de még a diabéteszes barom (a fekete ruhás cukros bácsi) is.

    ''Kinai ritkafoldfem, nyersanyag export is olyan fuggoseg, amit par ev alatt le lehet kuzdeni"

    Aztán hogyan? Végre elültetjük a ritkaföldfém bokrokat meg a földgáz fákat?? :U Max. ha lesz fúziós energia még 15 év :)) múlva, akkor majd egy darabig megnyugodhatunk, de ritkaföldfém az biza' a közeljövőben nem lesz:


    Kína = 5×Amerika, illetve ~12×Ausztrália.

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Reggie0

    félisten

    válasz GhanBuri Ghan #44 üzenetére

    Hadiipari kapacitasuk joval nagyobb volt, ami a hideghaborut hajtotta, nem veletlen tobb tankot, atombombat, raketat, stb. allitottak elo.

  • bteebi

    veterán

    válasz GhanBuri Ghan #69 üzenetére

    Köszi, majd megnézem. Nagy feszültség amúgy rengeteg helyen van - szerintem itthon is - de mint ahogy az "elkúrtuk" után se lett polgárháború (nem a fradista uttrákon múlott persze meg a békés, rendőröket macskakővel dobáló járókelőkön), úgy most se lesz. Trump pedig egy ritka nagy barom, de polgárháború szerintem miatta sem fog kitörni. Teszem hozzá - és ezt már mindenképp írtam valahol máshol -, hogy az egészen megdöbbentő számomra, hogy a világ egyelőre vezető hatalma ott tart, hogy egy félkegyelmű és egy szenilis vénember között lehet választani. Mondjuk Anglia is jó, ahol akkora a jólét, hogy már a miniszterelnökséget is kiszervezték az indiaiaknak. :U

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz GhanBuri Ghan #69 üzenetére

    A demokrata tábor ha nem is örülne Trump győzelmének, de elfogadná, ahogy fordítva a republikánusok többsége is. A MAGA idióták a problémásak csak, meg a Trump függő politikusok.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz GhanBuri Ghan #70 üzenetére

    Egyértelműen a drónok felé mozdul mindenki. Nem csak mert hatékony és olcsó, hanem mert jó esetben megoldhatják belföldi saját fejlesztéssel, gyártással.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • adlersson

    aktív tag

    válasz GhanBuri Ghan #82 üzenetére

    "Kína nem az elégtétel miatt indult el a bérmunkás úton, hanem azért, mert Mao halála után győzött az az irányzat a párton belül" - Nem győzött az irányzat, hanem Deng Xiaoping nem volt annyira keményvonalas mint Mao, képes volt lejebb tekerni az ideológiai lózungokat a valódi fejlődés érdekében, miközben látta Szingapúrban, hogyan "kell" életképes gazdaságot teremteni. (Érdemes megfigyelni, hogy Lee Kuan Yew nagy antikommunista létére mekkora hatással volt Deng Xiaoping döntéseire.) Ennek lett a hozamánya, hogy adott lett Kína számára az eszköz, mellyel elégtételt vehet, miközben saját gazdasága is fellendül.

    毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

  • Cifu

    nagyúr

    válasz GhanBuri Ghan #70 üzenetére

    Mármint USA nyilván marad a légifölénynél (szövetségesekkel illetve óceánnal körülvéve ez természetes), de mondjuk Indiában vagy Brazíliában, ahol az ár/teljesítmény mutató a legfontosabb a fegyverbeszerzéseknél, ott ez már nem olyan biztos.

    A jövő egy dolog, de nézd meg a drón fejlesztéseket, én ott is azt látom, hogy az USA-nak vannak valóban repülő, komolyabb képességű drónjai (most éppen CCA, Collaborative Combat Aircraft néven fut a program). Ezekből rendel az USAF ezres nagyságrendet.

    Mindezt úgy, hogy jelenleg is messze az USAF bír a legtöbb lopakodó harci géppel...

    de mondjuk Indiában vagy Brazíliában, ahol az ár/teljesítmény mutató a legfontosabb a fegyverbeszerzéseknél, ott ez már nem olyan biztos.

    Indiában az ár/teljesítmény mutatókról messzemenő dolgokat lehet elmondani, figyelembe véve, hogy ők fizették ki a MiG-29K(UB) program fejlesztését az oroszoknak, az átépített INS Vikramaditya esetét, ami után nekiálltak saját építésű hordozónak majd saját hordozófedélzeti vadászgép fejleszténsek.

    Az közös orosz-indiai FGFA projektnél (effektíve kétüléses Szu-57 alapú gép) is így indultak, aztán mikor szembesültek a valósággal (mármint a Szu-57 lopakodóképességének hiányával), India gyorsan visszatáncolt, és inkább akkor házon belül az HAL AMCA projekt felé fordultak...

    Szóval India például pont rossz példa.

    A drónok terén a kard és pajzs versenye a töréspont. Ukrajna egén az első időkben pont az volt a kulcs, hogy igazából senki (sem az ukránok, sem az oroszok) nem voltak felkészülve a drónok valódi használatára. Voltak ötletszerű megoldások, ezel hol működtek, hol nem.
    Nem véletlen, hogy most az olcsó, hatékony SHORAD (rövid hatótávolságú légvédelem) fejlesztése olyan fontos lett a nyugati országoknál...

    Ha jobb SHORAD képességű egységek lesznek a harctéren, akkor drónok hatékonysága is csökken, tehát ez egy dinamikusan változó téma...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz GhanBuri Ghan #97 üzenetére

    hanem az, hogy az USA-ban lesz-e súlypont-eltolódás az ember vezette repülőgépekről az ember nélküli repülő fegyverekre.

    Várhatóan lesz, de jelenleg mindenáron szeretnék a pilóták által "vezérelt" un. wingman szinten tartani őket. Hiába, az USAF pilóta orientált na... :)

    Az első Ukrajna elleni támadást követő fiaskónál lehetett látni, hogy az orosz fegyverek ára visszaesett a nemzetközi piacon

    Ennek részben az az oka, hogy 2023-tól kezdve a már megrendelt / kifizetett fegyverrendszerek leszállítása is akadozni kezdett, lásd Indiai Sz-400 rendszerek körül kialakult történet (aminek a vége az lett, hogy állítólag idén év végéig le lesznek szállítva...).

    kérdés, hogy most, miután a kölcsönösen kiismerték egymás gyengéit, és az újabb fejlesztéseket már harctéri tapasztalatok alapján építik, lesz-e elmozdulás a másik irányba.

    Az egyértelmű, hogy az Ukrán-Orosz háború alapjaiban mozgatja meg a hadiipari fejlesztéseket, de kérdés, hogy kinek lesz arra erőforrása, hogy ezeket meg is valósítsa.
    A politikusok jobbára annyit fogtak fel ebből, hogy több fegyver meg több lőszerre legyen szükség. Hogy aztán az adott esetben az adott fegyverrendszer valóban megfelelő-e a mai kihívásoknak, az egy teljesen másik kérdés.

    az nem az orosz vagy amerikai beszerzésről szólt, hanem arról, hogy vajon a mostani háború után lesz-e elmozdulás a NATO-n és a Kínán kívüli világban a jelenleg meglévő légierőtől a drónok/rakéták/tüzérség irányába.

    A légierőre szükség van, mert például az un. air policy (pl. eltévedt, légtérsértő repülőgépek elfogása) elvárás. Hogy a nyílt, modern háborús helyzetben a *nem lopakodó* repülőgépek kevésbé hasznosnak, attól még vannak feladatok, amikre továbbra is csak azok alkalmasak. Lásd a fenti példát, légvédelemmel mit tudsz csinálni egy eltévedt Cessna esetén? Lelövöd?

    Itt a szokásos probléma áll fent, vagyis a haditechnika is folyamatosan fejlődik, ha adott költségvetésből dolgozol, akkor döntened kell, mire költesz és mennyit.
    Ahogy utalsz is rá, most sokan azt várják, hogy majd a drónok, rakéta- és csöves tüzérség előre tör. Ez privát véleményem szerint kissé túl van dimenzionálva.
    Drónok: itt a fő probléma, hogy a "kard" ott van, de a "pajzs"-ra nem költött senkit. Vagy egy évtizede zajlik a különféle koncepcionális megoldások bemutatása, csak éppen senki sem rendelte meg őket (kis túlzással). A másik amit már említettem, a hidegháború után leépült a SHORAD (közellégvédelem) technika.
    A 2000-es évek legelején a top US ARMY gépesített dandárokban a Bradley szakaszok úgy néztek ki, hogy minden négy M2 Bradley lövészpáncélosból egy légvédelmi változat (M6 Linebacker) volt. Azonban a burnuszos Abdulok kergetésénél erre nem volt szükség, így leépítették ezt a képességet, ahol volt is, ott is visszalakították őket (és a Stinger légvédelmi rakéták helyett TOW páncéltörő rakétákat kapták vissza).
    Ez Oroszországban is így volt, a hidegháború végén egy top Gárda gépesített lövész ezredben minden századhoz tudtak 2-4 Tunguzka önjáró légvédelmi komplexumot odarendelni. Ott is az lett a vége, hogy ezzel a képességgel nem foglalkoztak, számszerűleg esetleg ott volt valamennyi ZSzU–23–4, de ritkán volt a szükséges hadrafogható járműállomány meg.
    Most meg ott tartunk, hogy ha semmi légvédelme nincs egy szakasznak / századnak, akkor kvázi szabad préda...
    Ha a szárazföldi egységeknél újra visszajön a kvázi "kötelező" SHORAD / SPAAG egységek betagolódása (feltöltése), akkor a drónok hatékonysága romlani fog egy pár nagyságrendet... Csak persze ehhez hatékony egységekre lesz szükség (és nem a ZSzU-23-4 szintűekre...)

    Tüzérség: Ukrajnában sem az a probléma, hogy nincs harceszköz, lőszer nincs.
    Vagyis ha elhúzódó háborúra számítasz, akkor legyen megfelelő raktárkészleted - ez ismét egy olyan tényező, ami nem haditechnika, hanem logisztika alapvetően, ami nem népszerű a politusoknál (lőszert nem lehet parádéra vinni, és felvonultatni a politikusok orra előtt, hogy tessék, itt van 80 teherautónyi tüzérségi lőszer :D, bezzeg harckocsit, repülőgépet, stb. lehet) .

    bár itt érdekes Castel felvetése, miszerint sokszor drágább a cirkálórakéták elfogására küldött légvédelmi rakéta, amíg ez nem változik, addig lehet, hogy hatékonyabb a támadásra összpontosítani, mint a védelemre

    Minden háborút gazdasági oldalon is vívnak, nem csak a harctéren. Ha neked belefér a drága rakéta a védelmi célra, és többet tudsz belőle felhalmozni, mint a támadó fél a robotrepülőgépekből, akkor még mindig a védekező fél jöhet ki belőle...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Juhaszatti

    addikt

    válasz GhanBuri Ghan #97 üzenetére

    (bár itt érdekes Castel felvetése, miszerint sokszor drágább a cirkálórakéták elfogására küldött légvédelmi rakéta, amíg ez nem változik, addig lehet, hogy hatékonyabb a támadásra összpontosítani, mint a védelemre)

    Az elfogó légvédelmi rakéta árát nem a cirkálórakétához kell mérni, hanem ahhoz amit véd. Egy fontos, értékes területnél teljesen mindegy mennyivel drágább a védekező rakéta mint a támadó, ha megéri megvédeni az adott objektumot.

    [ Szerkesztve ]

  • Cifu

    nagyúr

    válasz GhanBuri Ghan #107 üzenetére

    Oké, de Finnország például 64 darab F-35-öt rendelt - annyira egészen biztosan nem lesz szükség a betévedt Cessnák földre parancsolásához.

    Az eredeti mondatod arról szólt, hogy kevésbé tehetős országok a jelenlegi légierőtől a légvédelem / drónok / tüzérség felé fordulna. Na most Finnország pont nem jó példa erre, mivel 64db F-35A eleje jelzi, hogy aligha a "kevésbé tehetős" országok közé tartozik, plusz még vásárol melléjük ugyebár izraeli David's Sling légvédelmi rendszert is, és a drón képességeiket is fejlesztik.

    Szóval ők nem "vagy" utat járnak, hanem "és" utat...

    A lőszernél az ijesztő az, hogy a NATO két év alatt sem tudta érdemben felfuttatni a tüzérségi lőszerek gyártását, pedig az tényleg nem egy atomfizika.

    Azt kell megnézni, hogy miért alakultak úgy a dolgok, ahogy. A lőszergyártás felfuttatásánál a politikusok rádöbbentek, hogy jé, ez nem úgy működik, hogy akkor megnyomnak egy gombot, és beindul még két gyártósor.
    A gyártók meg úgy voltak vele, hogy akkor fognak jelentős kapacitásbővítésre áldozni, ha lesz hosszú távú megrendelés. Szóval majdnem egy év elment arra, hogy az államok és a gyártó cégek megállapodtak a hosszú távú megrendelések keretszerződéseiről.

    Ne feledjük, hogy itt nincs háborús gazdasági berendezkedés, más szóval piaci alapon kell ezt megoldani, az USA-ban is. Szvsz nincs ebben komolyabban semmi meglepő, egyszerűen az adminisztratív tényezőkön kellett felül kerekedniük, és ahhogy Ricardo is írja, bár fontos, de az adott országokban, így az USA-ban sem életbevágó tényezőkről beszélünk...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • himpike

    aktív tag

    válasz GhanBuri Ghan #112 üzenetére

    Több felé hallom a hírekben, pl Tom Coopertől, vagy éppen Rácz Andrástól is, de a francia nyomorúságos lőszergyártás kapcsán is. Ha rákeresek netem akkor meg azt találom hogy azonnal felhasználják a friss lőport, szóval nem nagyon vágom hogy mi a valóság.

Új hozzászólás Aktív témák